Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Sants dworzec kolejowy

Barcelona Sants – dworzec kolejowy. Wizyta w Hiszpanii może wiązać się z jedną z dwóch rzeczy - piękną pogodą i nadmorskimi kurortami przyciągającymi turystów niemalże przez cały rok. Nic dziwnego, średnia temperatura roczna w Hiszpanii wynosi 18 stopni Celsjusza, ale średnia temperatura na Wyspach Kanaryjskich wynosi już 24 stopnie Celsjusza. Jeśli wybieracie się do Hiszpanii na wczasy all inclusive, na pewno obsługa hotelowa zadba o to, żeby było Wam miło i żebyście chcieli wracać i wygrzewać się na słońcu w przyszłym roku.

Wyjazd do Hiszpanii może kojarzyć się również głownie ze zwiedzaniem. Jest to jak najbardziej trafne skojarzenie. Burzliwa historia i losy odcisnęły swoje piętno na architekturze, sztuce i kulturze tego kraju, a dowody tego można znaleźć co krok oglądając liczne zabytki.

Jeśli zamierzacie zwiedzać, na pewno macie listę miejsc, które chcecie obejrzeć. Wiele z nich na pewno znajduje się w przepięknej Barcelonie. Tutaj przygoda ze zwiedzaniem może rozpocząć się na lotnisku lub na dworcu kolejowym Barcelona Sants. Jeśli jeszcze lotnisko jest miejscem, które jest ogólnie znane, tak o dworcu kolejowym warto wspomnieć kilka słów więcej, ponieważ nie każdy spodziewa się, że dworzec kolejowy może być niemal jak terminal lotniska.

Największy dworzec w regionie

Barcelona Sants, czyli Estación de Sants jest największym dworcem kolejowym w Barcelonie. Dworzec mieści się w dzielnicy Sant – Montjuic w Barcelonie. Jednocześnie warto zauważyć, że jest to drugi co do wielkości dworzec w całej Hiszpanii zaraz po Madryckim Atocha. Przewagą tej stacji nad innymi jest nie tylko jej wielkość, ale fakt, że znajduje się ona w pobliżu stacji barcelońskiego metra, gdzie kursują linie L3 i L5. Na tym dworcu od 20 lutego 2008 roku zatrzymują się słynne koleje hiszpańskie AVE. Barcelona Sants jest bardzo ważnym węzłem komunikacyjnym.

STACJA-KOLEJOWA-SANTS-W-BARCELONIE

Dworzec obsługiwany jest przez hiszpańskie przedsiębiorstwo kolejowe RENFE, a właścicielem dworca jest Adif, czyli Administrator de Infrastructuras Ferroviarias, hiszpańskie przedsiębiorstwo państwowe, działające pod nadzorem samego Ministerstwa Robót Publicznych i Transportu. Adif powstało w 2005 roku z podziału RENFE, na dwie spółki, Adif i Renfe Operadora.

Historia dworca

Historia Barcelona – Sants sięga 1881 roku. Jednak pomysł aby wybudować nowy, nowoczesny i duży dworzec padł w latach sześćdziesiątych. W 1967 roku 15 marca, ministrowie hiszpańscy przyjęli nowy plan połączeń kolejowych Barcelony z resztą kraju. Ten plan zakładał wybudowanie nowego dworca Barcelona Sants, który obsłuży ogromne ilości pasażerów i będzie dobrym węzłem komunikacyjnym. Po bardzo długich pracach nad otwarciem dworca, całkowicie otworzono go w 1979 roku.

Dworzec zbudowano ze stali, szkła i betonu.
Gruntowna przebudowa dworca miała miejsce w 2012 roku, wówczas postanowiono schować cały dworzec pod poziomem ziemi, a nad dworcem postawić hotel – dzisiaj Hotel Barceló Sants. Jest to czterogwiazdkowy hotel, znajdujący się siłą rzeczy najbliżej dworca kolejowego i dlatego jest często wybierany przez podróżnych, którzy muszą poczekać na swoją przesiadkę dłużej i chcą na przykład przenocować w wygodnych warunkach.

Architektura dworca

Stacja została wybudowana w nowoczesnym stylu przypominających terminale niejednego lotniska. Znajdziecie tutaj liczne podziemne platformy, do których prowadzą podziemne przejścia. Dworzec obsługuje około 30 milionów pasażerów rocznie. Jest to duża liczba, jednak w porównaniu z dworcem Madryt – Atocha, gdzie ta liczba sięga 88 milionów, zostaniemy sprowadzeni na ziemię, prawda? Dworzec ma dwa poziomy, parter – poziom 0, gdzie znajdziecie praktycznie wszystkie usługi oferowane na dworcu, oraz poziom -1, gdzie znajdują się już konkretne platformy skąd odjeżdżają i gdzie przyjeżdżają pociągi.

Dworzec ma siedem peronów i 14 torów. Z reguły tory od 1 do 6 obsługują pociągi AVE, TGV, Avant, Alvia i inne dalekobieżne pociągi, natomiast tory 7 i 8 obsługują pociągi lokalne, tory 9, 10, 13 i 14 to tory przyjmujące z reguły pociągi regionalne i podmiejskie, tory 11 i 12 to pociągi międzymiastowe.
Dostęp do platform jest możliwy przez schody, ale także windy, które są przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Znajdziecie tutaj kilka punktów sprzedaży biletów, informacje, toalety czy też posterunek policji.

Najczęstsze połączenia realizowane są z miastami Bilbao, Madryt, Seville, Velencia, Malaga, a także z Paryżem. Kursy te obsługiwane są przez Arco, Alvia, Euromed, Alaris, Talgo, a także szybką kolej hiszpańską – AVE.

DWORZEC-BARCELONA-SANTS-4

Hiszpańska Wysoka Prędkość

Pociągi AVE obsługiwane są przez RENFE, hiszpańskie przedsiębiorstwo kolejowe. AVE, czyli Alta Velocidad Espanola, to hiszpańska kolej dużych prędkości. Aby zobrazować jej prędkość, na trasie z Madrytu to Barcelony potrafi ona osiągać prędkość 320 kilometrów na godzinę, co jest prędkością, którą nie sposób pobić podróżując innym naziemnym transportem.

Pociągi AVE rozpoczęły kursowanie w 1992 roku, 21 kwietnia na trasie miedzy Madrytem a Sewillą, kiedy to trasę o długości 471 kilometrów kolejka pokonała w 2 i pół godziny. Od tamtej pory system AVE był rozbudowywany, tak, że od 20 lutego 2008 roku otworzono odcinek między Tarragoną a dworcem Barcelona – Sants, kończąc w ten sposób liczącą 621 kilometrów trasę Madryt – Barcelona. Od listopada 2011 pociągi na trasie Madryt – Barcelona kursują z prędkością 310 kilometrów na godzinę. Od 2013 roku uruchomiono kursy między Barceloną a Geroną i Fugueras, gdzie można przesiąść się w francuskie TGV, natomiast pod koniec 2013 roku umożliwiono podróże z Barcelony do Paryża bez przesiadania się w TGV, podróż taka trwa około 6 godzin i 40 minut.

Udogodnienia na stacji

Stacja była budowana z myślą, aby dorównać niejednemu lotnisku. Trzeba przyznać, że projektantom udało się, a najwięcej w tym kierunku robi administracja dworca wraz z pracownikami. A to dlatego, że w Barcelona Sants oprócz podstawowych udogodnień, takich jak toalety, czy prysznice, punkty informacyjne, czy biuro informacji turystycznej, na Barcelona Sants, znajdziecie dziesiątki innych udogodnień.

Podróżni, którzy muszą zabawić na dworcu chwilę będą mogli korzystać z przechowalni bagażu, żeby nie musieli go bacznie obserwować w chwilach, kiedy chcą zmrużyć oczy lub po prostu gdzieś iść bez zbędnego bagażu pod ręką. Inni podróżni będą zadowoleni z możliwości korzystania z darmowego WiFi. Co prawda sam dworzec nie ma swojego darmowego WiFi, ale punkty dostępu WiFi są w restauracjach, w których możecie spędzić chwile swojego oczekiwania na pociąg.

Spragnieni i głodni podróżni będą mogli posilić się w jednej z knajpek lub restauracji na dworcu. Najpopularniejszym wyborem jest tutaj otwarty od 5:00 do północy, znany na całym świecie McDonald. Jeśli macie ochotę na kawę lub ciasto, przejdziecie się do Ars Cafe, otwieranej od 6:00 do 23:00. Ars Restaurant otwierana jest od 12:30 do 16:00. Inną kawiarenką jest Cafe de l`Estacio, otwarta od poniedziałku do soboty od godziny 6:30, w niedziele i święta od 7:00 i zawsze zamykana o 21:30.

Jeśli będziecie tego potrzebowali na stacji znajdziecie mniejsze i większe sklepy czy kioski. Tuż przed długą podróżą przydatne mogą się okazać apteki. Z ciekawostek, warto zauważyć, że na stacji znajdziecie sklep z pamiątkami związanymi z FC Barceloną, wpadnijcie tam jeśli macie trochę czasu, a nie mieliście odwiedzić sklepiku na Camp Nou.

Ci bardziej pechowi podróżni będą mogli poszukać swojego zagubionego bagażu w biurze rzeczy znalezionych. Jeśli zgubiliście coś w pociągu, tutaj niestety jesteście zdani na swoją pamięć, musicie poszukać kontaktu do obsługujących konkretną linię przedsiębiorstw. Jeśli jednak zgubiliście coś na stacji, wielce prawdopodobne jest, że znajdziecie to w biurze rzeczy znalezionych. Podróże bywają stresujące i wielu ludzi znajdując coś, od razu odnoszą do biura rzeczy znalezionych, jeśli sami coś znajdziecie, odnieście to tam gdzie ktoś będzie tego szukał. Biuro rzeczy znalezionych otwarte jest od 5:30 do 23:00.

Ważne informacje

Dworzec wbrew pozorom nie jest otwarty całą dobę, jak w wielu europejskich miastach wymagana jest przerwa techniczna w nocy. Dworzec otwierany jest o 4:30 i zamykany kilka minut po północy. Nie oznacza to, że poza tymi godzinami nie będziecie mogli wejść do swojego pociągu, w tych godzinach po prostu nie będziecie mogli korzystać z głównego terminala i poczekalni.

Wielu z podróżnych Barcelona Sants traktują tylko jako miejsce przesiadkowe i jadą w kierunku lotniska lub z niego wracają. Podróż pociągami RENFE na lotnisko odbywa się co pół godziny i trwa około 25 minut i trzeba przyznać, że to jedno z najlepszych połączeń na lotnisko.

BILETY-KOLEJOWE-BARCELONA-MASZYNA

Jeśli jednak zostajecie w mieście, też powinna Was zainteresować dalsza infrastruktura komunikacji w okolicy. Oprócz połączenia dworca z liniami barcelońskiego metra, nie można zapominać o komunikacji autobusowej. Będziecie też mogli skorzystać z podróży taksówką, wszystko zależy od tego jak bardzo Wam się spieszy i jaki macie na to budżet.

Wypożyczalnie samochodów na dworcu

Na stacji są także wypożyczalnie samochodów. Agenci takich wypożyczalni jak National and Atesa, Avis Car Rental, czy Europcar mogą wypożyczyć Wam auto na miejscu lub zgodnie z Waszą rezerwacją w Internecie. National and Atesa otwierany jest od poniedziałku do piątku od 7:00 do 23:00, w soboty i niedziele od 8:00 do 20:00. Avis Car Rental od poniedziałku do piątku zaprasza od 7:30 do 23:30,w soboty od 8:00 do 21:00, w niedziele i święta od 9:00 do 21:00. Europcar otwarte jest cała dobę.

Przy Barcelona Sants znajdziecie również parkingi dla samochodów, a jeden z nich usytuowany jest pod ziemią. Być może na dworzec przyjedziecie swoim samochodem i będziecie zamierzali dalej podróżować pociągiem? Cała doba na parkingu kosztuje 25 Euro. Parkingi są obsługiwane przez automatyczny system bramek. Przy wjeździe wydawany jest bilecik, który należy zwrócić przy wyjeździe, auto zostanie wypuszczone po uiszczeniu odpowiedniej opłaty.

Jak już tu będziecie, na pewno poczujecie specyficzny klimat tej stacji kolejowej. Będąc na dworcu kolejowym możecie poczuć się jak na terminalu lotniska, taki już jest ogrom tego dworca i wiele udogodnień, które na tle innych dworców kolejowych Europy, podnoszą standard Barcelona Sants.

Zainteresuje Cię także:
podróż koleją po Hiszpanii | rezerwacja noclegów w Barcelonie | tani wynajem samochodów w Barcelonie zarezerwuj z 10% zniżką |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij