Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Dzielnica Gotycka Barcelona

Dzielnica Gotycka Barcelona. Barri Gotic, czyli Dzielnica Gotycka to serce barcelońskiej starówki. Dzielnica ciągnie się na wschód od Rambli. Fantastyczne, średniowieczne kamieniczki, pochodzą głównie z XIV i XV wieku. W początkach powstawania Barcelony była to rzymska wioska. Dziś dzielnica Barri Gotic jest mieszanką kultur i mieszanką architektury.

Spore prace nad odbudową Dzielnicy Gotyckiej były przeprowadzane w latach 90-tych XX wieku, także nie zdziwcie się, zwiedzający Barcelonę, iż tuż obok średniowiecznej kamieniczki, znajduje się nowoczesny budynek, ale to rzadkość w tej przepięknej dzielnicy. Warto zapuścić się w kręte uliczki i poświęcić cały dzień na zwiedzanie i podziwianie starej architektury Barcelony. Warto przysiąść w jednej z setek kafejek, czy tradycyjnych, hiszpańskich tapas barów i wczuć się w atmosferę starego miasta Barcelony.

Wiek XIV i XV to złoty okres rozkwitu dla Barcelony. Miasto zdobyło wtedy szczyt potęgi handlowej, zaczęły się rodzić fortuny i bogactwo, by wkrótce ulec Królestwu Kastylii. Na zwiedzenie Dzielnicy Gotyckiej zdecydowanie rekomendujemy poświęcenie jednego dnia ze swojej wycieczki do Barcelony. Najsławniejsze zabytki w Barri Gotic to Museu de Historia de la Ciutat, czyli Muzeum Historii Barcelony, Katedra La Seu i Museu Frederic Mares.

Twoje ukochane wąskie uliczki w Barcelonie ...

Wąskie uliczki, labirynt ulic i placów, mogą w pewnym momencie zgubić świeżego turystę w Barcelonie, ale warto zapuścić się w głąb dzielnicy gotyckiej, aby poczuć smak średniowiecznej Barcelony. W Labiryncie uliczek znajdują się dziesiątki przyjemnych skwerów i placyków. Z pewnością zadziwi Cię ilość barów, restauracji, butików z dziwną modą i tapas barów, szczególnie przy Placa Reial.

Miejsce to jest pełne turystów, praktycznie dzień i noc. Warto wybrać się tu nocą. W tym miejscu zawsze znajdziesz jakiś lokal na drinka, albo żeby potańczyć. Duża ulica w Dzielnicy Gotyckiej o KATEDRA LE SEU PLAC DZIELNICA GOTYCKA BARCELONAnazwie Calle Feran od Placa Reial prowadząca do Placa Sant Jaume, jest najlepsza jeżeli szukasz dobrego baru lub restauracji w Barri Gotic.

Dzielnica Gotycka w Barcelonie żyje głównie z turystyki, uliczki są wypełnione turystami o każdej porze roku. Znacznie spokojniejszą częścią Barri Gotic, jest południowa część dzielnicy, ta położona od Placa Reial i Calle d'Avinyo, do portu. Nie ma tu bardzo interesujących zabytków czy muzeów, są jednak dobre bary tapas i tradycyjne, katalońskie restauracje.

Dzielnica Gotycka to także świetne miejsce na zakupy w Barcelonie. Sprawdź koniecznie ulice Calle Avinyo i obszar Calle Portal de L'Angel. Stacje metra w Barcelonie umieszczone są po obu stronach Dzielnicy Gotyckiej. Trzy przystanki metra leżą na Las Ramblas, która biegnie wzdłuż Barri Gotic. Najlepiej zwiedzać tę dzielnicę Barcelony na piechotę i zagubić się w wąskich alejkach i labiryncie średniowiecznych uliczek.

Dla wielu zwiedzających Barcelonę, Barri Gotic, to atrakcja numer jeden, nawet przed dziełami architektury Gaudiego w Barcelonie. Z pewnością w swoich planach wycieczki do Barcelony nie zapomnij o Dzielnicy Gotyckiej i jej fantastycznej atmosferze i atrakcjach turystycznych.

Katedra La Seu

Jedna z najwspanialszych budowli gotyckich w całej Hiszpanii, wybudowana na zgliszczach rzymskiej świątyni. Katedra stoi tuż za Palau de la Generalitat. Budowę katedry La Seu rozpoczęto w 1298 roku i zakończono dopiero w 1448, pozostawiając nieskończoną fasadę kościoła. Dopiero włodarze Barcelony w XIX wieku, podjęli decyzję o dokończeniu fasady. Im to również zajęło sporo czasu, bo całe 10 lat.

Katedra poświęcona jest Świętej Eulali, zamęczonej przez Rzymian, za trwanie w wierze chrześcijańskiej. Dobrze oświetlone wnętrze kościoła, pokazuje jego przepych. Grób Świętej Eulalii znajduje się w krypcie. poniżej ołtarza. Grób można obejrzeć. Wokół nawy głównej znajduje się 29 kaplic, poświęconych różnym świętym. Są tam ołtarze, oraz grobowce.DZIELNICA GOTYCKA BARCELONA

Podczas zwiedzania świątyni, warto zwrócic uwagę na malowane, drewniane epitafia Ramona Berenguera I, hrabiego w mieście Barcelona od 1018 do 1025 roku, oraz jego małżonki Almodis. Największe jednak wrażenie na zwiedzających turystach, robią zdobione krużganki, wychodzące na piękny ogród z palmami i stawem. Ciekawostka. Po stawie pływają piękne, białe gęsi, jak legenda głosi strzegą kościoła od ponad 500 lat. Nikt nie wie skąd się te ptaki wzięły.

Za katedrą La Seu w odrestaurowanej, rzymskiej wieży z IV wieku, stworzono Museu Dioces La Pia Almonia (Muzeum Katedralne). W muzeum znajdują się spore zbiory i eksponaty sztuki sakralnej, oraz rękodzieła artystycznego z okolic Barcelony. Wśród eksponatów w muzeum znajdują się freski z kościoła w Polinya, pokazujące Apokalipsę, oraz kilka pięknych retabulów zdobionych malowidłami, wśród nich obraz świętego Bartłomieja, obdzieranego ze skóry.

Sprawdź także pozostałe muzea w Barcelonie. Spacerując dalej, dojdziemy na Placa Nova, naprzeciwko katedry, to dawny, średniowieczny wjazd do miasta Barcelony. Na drugim końcu placu znajduje się Collegi d'Arquitectes (Kolegium Architektów w Barcelonie). Warto zwrócić uwagę na piękne frezy wieńczące budynek. Ten budynek został zaprojektowany przez Picassa w 1960 roku. To miejsce warto odwiedzić podczas tagu staroci, oraz kiermaszu w Boże Narodzenie tzw. Fira de Santa Lucia.

Placa de Sant Jaume

To centrum dzielnicy Barri Gotic (Dzielnicy Gotyckiej). Duży plac na końcu Calle Ferran. W przeszłości mieściło się tu rzymskie forum i targowisko, obecnie co tydzień odbywają się tu pokazy katalońskich tańców ludowych, zwanych Sardana. Placa de Sant Jaume to także tradycyjne miejsce na wiece, manifestacje i protesty w Barcelonie. Często okupują je antyglobaliści i inne organizacje FOTO DZIELNICA GOTYCKA BARCELONAsprzeciwiające się wszelkiego rodzaju systemom.

W południowej części placu, wzniesiono Ratusz Barcelony czyli Ajuntament. Większa część budowli pochodzi z 1373 roku, ale neoklasyczną fasadę ratusza dodano dopiero w XIX wieku, gdy wytyczano plac. Warto skręcić w ulicę Carrer de la Ciutat i spojrzeć na budowlę od tyłu.

Jest widoczne, dawne główne wejście do budynku. Daje to pojęcie o pierwotnym przepychu tego budynku, można też obejrzeć freski współczesnego katalońskiego artysty Alberta Rafolsa Casamady. W środku można zwiedzić Salo de Cent, salę narad w barcelońskim ratuszu.

Z drugiej strony placu, widoczny jest Palau de Generalitat, to siedziba rządu katalońskiego. Zwiedzanie tylko z przewodnikiem. Budowę pałacu rozpoczęto w roku w 1418 roku, według projektu Marka Safonta. Od strony Carer de Bisbe, wciąż można podziwiać fasadę z początku XV wieku z wielkim medalionem przedstawiającym walkę Świętego Jerzego ze smokiem.

Święty Jerzy to patron Katalonii. Wejście utrzymane jest w stylu renesansowym. Wewnątrz warto zwrócić uwagę na krużganek z kasetonowym sklepieniem sufitowym. Warto zwiedzić kaplice i komnatę Sant Jordi (Święty Jerzy).
Pałac tradycyjnie jest otwierany dla ludności dnia 23 kwietnia podczas obchodzenia Dia de Sant Jordi , Dzień Świętego Jerzego. Pałac był także świadkiem w kwietniu 1931 roku, krótkiego proklamowania Republiki Katalonii.

Kościół Santa Maria del Pi

Na zachód od katedry i dwie minuty spaceru od stacji metra Liceu, wznosi się kościół Esglesia de Santa Maria del Pi, czyli Kościół najświętszej Marii Panny przy sośnie, kolejny znany zabytek w Dzielnicy Gotyckiej w Barcelonie. Pierwszy kościół, zbudowano na tym miejscu już w XIV wieku, jednakże świątynia spłonęła w 1936 roku, a kościół odrestaurowano w latach 60-tych XX wieku.

Wnętrze kościoła utrzymane jest w stylu katalońskiego gotyku z pojedyńczą nawą, pomiędzy przyporami. Największe jednak wrażenie na turystach, robią przepiękne witraże, największy na świecie witraż znajduje się właśnie tutaj, ten umieszczony w rozecie, nad wejściem

Kościół wybudowano na placu o nazwie Placa de Sant Josep Oriol, jednym z trzech, pięknych skwerów w Dzielnicy Gotyckiej. Pozostałe skwery to Placeta de Pi i Place del Pi. Podczas weekendów, wszystkie trzy place okupowane są przez lokalnych artystów malarzy, ulicznych grajków i ludzi statuły.

Placa del Rei w Barcelonie Dzielnica Gotycka

Wokół jednego z największych placów w Dzielnicy Gotyckiej w Barcelonie, wznosi się wiele interesujących budynków, wartych zwiedzenia podczas wycieczki do Barcelony.
Schody prowadzą do wielkiej XIV wiecznej Salo del Tinell, pięknej sali, wspaniałego przykładu świeckiej architektury gotyckiej w Barcelonie. W dawnych czasach w tej monumentalnej sali, zbierała się hiszpańska inkwizycja, a mury budynku i jego drgania, miały decydować czy oskarżeni mówią prawdę czy też nie. W dzisiejszych czasach WITRAZ NAJWIEKSZY NA SWIECIEw Salo de Tinell organizowane są okresowe wystawy artystyczne i koncerty.

W rogu placu wznosi się Wieża Króla Marcina lub Torre del Rei Marti, oraz przepiękna XIV wieczna Capella de Santa Agata, kaplica Świętej Agaty z pięknym, gotyckim retabulum. Budynek zamykający Placa del Rei zajmuje Museu d'Historia de la Ciutat, Muzeum Barcelony.

Największą atrakcją tego muzeum jest podziemna ekspozycja archeologiczna. Można zwiedzić pozostałości po rzymskim mieście Barcino, ciągnące się od Placa del Rei aż do katedry. Mury są datowane na I-VI wiek i pochodzą z okresu przejściowego, między panowaniem Rzymian a Wizygotów. Świetny przykład rzymskiego miasta Barcino, które później przerodziło się w dzisiejszą, monumentalną Barcelonę.

Za Placa del Rei w dawnym skrzydle pałacu królewskiego znajduje się teraz Museu Frederic Mares. To hiszpański artysta, rzeźbiarz i konserwator, który na początku wieku XX zabrał się za ratowanie katalońskich zabytków sztuki średniowiecznej. W zbiorach znajdują się piękne XIII i XIV wieczne krucyfiksy. Warto zwrócić też uwagę na imponującą kolekcję przedmiotów, zwożonych przez artystę w ciągu 50 lat podróżowania po świecie.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij