Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Manresa

Manresa – mała Barcelona, która cię zadziwi

Miasto, które na swojej fladze ma barwy Katalonii, nie pozostawia żadnych wątpliwości, co do swojego charakteru i specyficznego charakteru. Położona o 65 kilometrów od Barcelony Manresa to klasyczny przykład katalońskiego miasta. Miasta które na każdym kroku podkreśla swoje przywiązanie do regionu, do lokalnych obyczajów i do katalońskiego języka. Miasta, które łączy w sobie tradycje i rozwój na wielką skalę.

Manresa położona jest w samym sercu Katalonii. Na ponad 40 kilometrach kwadratowych zamieszkuje 75 tysięcy osób. W Hiszpanii znajdziemy sporą liczbę miast o podobnej populacji, wiele je różni, ale łączy dynamiczny stopień rozwoju społecznego, ekonomicznego i gospodarczego. Manresa pod tym względem jest bardzo podobna do innych miast. Znajdziemy tam zarówno wspaniale zabytki, liczne obiekty i budowle, które dowodzą o średniowiecznym pochodzeniu miasta, jak i ważne ośrodki przemysłu oraz lokale usługowe, stanowiące o jego potencjale i rozwoju. Mimo, że w mieście ludzie znajdują w dzisiejszych czasach zatrudnienie głównie w branży usługowej i handlowej, to zarówno przemysł jak i rolnictwo nie zostało całkowicie zmarginalizowane.

Zwłaszcza produkcja roślinna jest w regionie rozwinięta, jednak nastawiona na specjalizację: w Manresie i bezpośrednich okolicach uprawia się przede wszystkim rośliny strączkowe, owoce i liczne zboża, takie jak m. in. kukurydza, pszenica czy rośliny pastewne. W bezpośrednim otoczeniu miasta znajdują się także sporych rozmiarów plantacje ziemniaków.

MANRESA-HISZPANIA

Rozwój rolnictwa na tym terenie jest możliwy w ogromnej mierze dzięki odpowiedniemu systemowi melioracji, a także z uwagi na występowanie żyznych i bardzo wysokiej jakości gleb, które umożliwiają uprawy i zapewniają dobre zbiory. Z kolei jeśli chodzi o sektor usług, w mieście wielu mieszkańców pracuje w handlu, który zalicza się do najbardziej popularnych rodzajów działalności, w związku z czym wielu mieszkańców znajduje zatrudnienie właśnie w tym sektorze.

Należy doliczyć do tego również liczne restauracje, kawiarnie i inne punkty usługowe, których w całym mieście, jak i w jego okolicach z całą pewnością nie brakuje. Rozwój miasta jest możliwy dzięki skutecznym i efektywnych działaniom władz lokalnych, które są beneficjentem wielu przemian i korzystnych zjawisk dla hiszpańskiej gospodarki. Widać tu konsekwentne zarządzanie, zarówno w tworzeniu i realizowaniu strategii rozwoju miasta, jak i w planowaniu przestrzennym terenów miejskich, które stanowią doskonały przykład na to, że jeśli miasto urządzone jest z rozmysłem, to w żadnym wypadku nie daje powodów do narzekania swoim mieszkańcom. Podatki w Manresie zaliczają się do umiarkowanych, życie w mieście nie sprawia wielu trudności ani problemów jego mieszkańcom.

Zaś niedzielny spacer ulicami miasta, pełnego zabytkowych budynków, kościołów i świątyń, a także niezwykle popularnych i pięknych gmachów, zapewnia wiele emocji i wspaniałych przeżyć. Wymienianie najciekawszych miejsc, które warto zobaczyć, nie ma większego sensu, bynajmniej nie dlatego, że jest ich niewiele. Po prostu tego typu wyliczanie niemal w każdym przypadku zaowocuje pominięciem istotnego szczegółu, bo zwyczajnie nie da się jednym tchem wymienić wszystkich ważnych miejsc.

Zwiedzanie miasta: którą trasę wybierasz?

Zwiedzanie każdego miasta najlepiej zacząć od jego serca, którym zazwyczaj jest rynek i górujący nad miastem ratusz. Manresa może poszczycić się pięknym barokowym ratuszem, o monumentalnej konstrukcji. Kilka kondygnacji, przestrzenne łuki oraz piękne zdobienia na elewacji i oknach sprawiają, że o tutejszym ratuszu można opowiadać niezwykle wiele. Najlepiej jednak zwiedzić go osobiście, aby maksymalnie oddać jego wspaniałą naturę.

Miasto dokłada wszelkich starań do tego, aby turyści, którzy zdecydują się spędzić czas na zwiedzaniu najbardziej atrakcyjnych miejsc, nie tylko czuli się jak u siebie w domu, ale przede wszystkim nie tracili zbyt wiele czasu na szukanie poszczególnych miejsc. System informacji turystycznej Manresa ma na naprawdę wysokim poziomie, a podział miasta na trzy najpopularniejsze trasy turystyczne: średniowieczną, barokową oraz modernistyczną pozwala uporządkować wiedzę, wybrać i znaleźć interesujące nas miejsca i powiązać je z innymi, o tym samym lub podobnym charakterze. Co ma z tego zwykły turysta?

MANRESA-KATALONIA

Przede wszystkim oszczędza on czas, a przy okazji może zaliczyć niezwykle interesującą lekcję historii, dodajmy – w kreatywnej, miejskiej przestrzeni. Planując wyprawę trasą średniowieczną, możemy zobaczyć takie obiekty jak np.: Bazylikę Świętej Maryi, zaliczającą się do najwspanialszych w całej Katalonii świątyń zbudowanych w stylu gotyckim. Poza monumentalną konstrukcją, kościół może pochwalić się wspaniałymi, niezwykle szczegółowymi i zapierającymi dech w piersiach witrażami, które z całą pewnością spodobają się nie tylko prawdziwym koneserom sztuki sakralnej.

Trasa średniowieczna to także stary i nowy most, a także Muzeum Regionalne, które cieszy się wielkim zainteresowaniem przez cały rok, głównie dlatego, że obok eksponatów oddających historię miasta i Katalonii, znajdziemy w nim również miejsce na sztukę nowoczesną. Podroż trasą barokową to z kolei niezapomniane wrażenia, jakie zapewnia nam zwiedzanie wspomnianego wcześniej ratusza miejskiego, a także Starego Miasta oraz Kaplicy św. Ignacego. Z kolei trasa modernistyczna, to możliwość poznania wszystkiego co nowoczesne, na czele z muzeum techniki, które pozwala przenieść się do przeszłości, ale również zobaczyć, jak wielki wpływ na nasze codzienne życie mają najnowsze technologie.

Miasto słynnych ludzi i wielkich dokonań

Dzieje miasta sięgają czasów rzymskich. Już opracowania historyków z I wieku naszej ery wspominają o istnieniu osady na tym terenie, nie ma jednak całkowitej pewności,że mowa tutaj o współcześnie rozumianej Manresie. Po upadku Imperium Rzymskiego, panowanie nad miastem jak i całym regionem przejęli Arabowie. Ich ślady są doskonale widoczne w historii miasta. Starcia z Muzułmanami w XI wieku również nie pozostały bez wpływu na dzieje regionu. Przez stulecia miastem wstrząsały mniejsze i większe konflikty, miasta nie ominęła również wojna domowa w XX wieku.

Spoglądając na dowolne zestawienie najsłynniejszych mieszkańców miasta, aż trudno uwierzyć, że tak wielu z nich wywodzi się z tego niewielkiego przecież miasta. Manresa rodzinne miasto sportowców, artystów oraz wielu wybitnych postaci ze świata nie tylko katalońskiej, ale także hiszpańskiej nauki. Jednym z nich jest z całą pewnością Campserver Ignacio – słynny filozof i matematyk, który urodził się w 1722 roku. Nauka rozwija się tutaj bardzo dynamicznie – w samym mieście znajdują się dwie wyższe uczelnie, poza tym oferta dydaktyczna zawiera całą masę szkół podstawowych i średnich o wielu różnych profilach.

Katalonia czyli Polska

O tym, że Polacy w Katalonii czują się jak u siebie w domu, nikogo nie trzeba przekonywać. Określenie Los Polacos, którego Katalończycy używają w stosunku do nich samych, ma wiele wyjaśnień, jednak w przypadku Manresy, nawet flaga miasta, oprócz barw Katalonii, posiada także czerwony krzyż na białym tle. Czy w takim razie Polacy mają jakiekolwiek podstawy, by czuć dyskomfort? Raczej nie. Nasi rodacy, jak i Polska, cieszą się w tych rejonach dużą sympatią, a liczne organizacje i związki Polaków, które działają aktywne, organizują różnego rodzaju imprezy promocyjne i starają się jak najlepiej kultywować i promować produkty lokalne pochodzące znad Wisły, spotykają się z wyrazami uznania także wśród Hiszpanów.

Co dobrego można zjeść w Manresie? Przede wszystkim nie możemy zapominać, że znajdujemy się w samym sercu Katalonii, a jeśli tak, to czas spróbować tradycyjnego regionalnego jedzenia, bo wiedzieć należy, że kuchnia katalońska cieszy się ogromnym uznaniem w całej Hiszpanii. A ryby i skorupiaki, które są tu przyrządzane, to z całą pewnością pozycja obowiązkowa, jeśli pragniemy skosztować tego, co Katalonia ma najlepszego. Z potraw mięsnych na uwagę zasługuje gęś, jagnięcina, a także gulasz. Katalońska kuchnia czerpie z diety śródziemnomorskiej, co doskonale widać także w dodatkach.

MOST-MANRESA-HISZPANIA

Ryż kasza, rośliny strączkowe takie jak bób czy fasola, to obowiązkowy składnik wielu dań. Jednak Manresa to nie tylko kuchnia regionalna, miłośnicy kuchni meksykańskiej, orientalnej czy amerykańskiej również znajdą w tym mieście knajpki i restauracje, w których można smacznie i niedrogo zjeść obfity i smaczny posiłek, niekoniecznie wywodzący się z hiszpańskiej kuchni. Burger czy kurczak w każdym zakątku świata może smakować inaczej.

Polacy uwielbiają Hiszpanię

W czym tkwi fenomen Hiszpanii, jako jednego z najpopularniejszych kierunków wypoczynkowych, wybieranych przez naszych rodaków? Powodów jest wiele, Polacy od dawna zdają sobie sprawę z tego, że Hiszpania to nie tylko Madryt i Barcelona, chociaż tego typu uproszczoną wizję świata serwują nam często media. Same poszczególne regiony Hiszpanii są do tego stopnia naszpikowane przeróżnymi atrakcjami turystycznymi, że ich zobaczenie przynajmniej w większości, stanowi nie lada wyzwanie.

A Katalonia to wyzwanie szczególne, ponieważ – i nie ma w tym ani krzty przesady – dosłownie, gdzie się nie ruszymy, tam natrafimy na miejsca znane z historii czy programów telewizyjnych. Hiszpania jest krajem, który gwarantuje wspaniałą pogodę przez cały rok, a koszty przelotu i zakwaterowania w tym kraju już dawno przestały przerażać Polaków i nie stanowią jedyne luksusu dla najbogatszych. Duża w tym zasługa tanich linii lotniczych, które proponują przeloty do najpopularniejszych hiszpańskich miast za atrakcyjną cenę.

O czym warto pamiętać, wybierając się w te rejony? Bez względu na to czy zwiedzanie Katalonii planujemy na własną rękę, czy z biurem podróży, warto pamiętać o tym, że mieszkańcy tego regionu często nie używają kierunkowskazów, a zechcecie w sklepie zapłacić kartą, może okazać się, że sprzedawca poprosi o wasz dowód osobisty.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij