Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Cornella de Llobregat

Cornella de Llobregat – rzut beretem od Barcelony

O Katalonii mówi się, że jest to region, który żyje własnym życiem. I trudno o lepsze, bardziej trafne określenie dla tego niezwykle zróżnicowanego regionu Hiszpanii. Abstrahując od zagadnień niepodległościowych i dążeń separatystycznych mieszkańców Katalonii, każdy, kto odwiedzi te strony, zazwyczaj ma spory problem z wyborem najciekawszych miejsc do odwiedzenia. Czy da się podczas jednego krótkiego pobytu zobaczyć wszystko? Z całą pewnością nie w Katalonii. Czy więc możliwe jest wybranie tych miejsc, które są szczególnie godne uwagi i zawężenie naszych turystycznych eksploracji wyłącznie do nich?

To również nie jest łatwe zadanie, z uwagi na fakt, że Katalonia oferuje tak wiele i tak różnorodne są jej atuty, że zwyczajnie nie da się z czystym sumieniem wybrać kilku miejsc. To wszak nie tylko piękne zabytki Barcelony czy legendarny stadion Camp Nou, ale także wiele innych miejsc, jak Costa Brava, dom Salvadora Dali czy małe rybackie miejscowości, które kuszą wspaniałym jedzeniem i niesamowitym pięknem. Katalonia to obszar tak bogaty w atrakcyjne miejsca, że z całą pewnością niejeden kraj może pozazdrościć temu regionowi jego oferty i tego jak potrafi on wykorzystywać swój potencjał.

Największym sukcesem Katalonii jest to, że nie tylko Barcelona jest miastem rozpoznawalnym i godnym uwagi. Turysta, osoba poszukująca pracy czy ktoś kto pragnie nabyć nieruchomości za atrakcyjną cenę w pięknych lokalizacjach, może wybierać spośród szerokiej gamy doskonale rozwiniętych miast, które z całą pewnością zachwycić mogą wieloma atutami, takimi jak doskonała lokalizacja, połączenia z Barceloną i innymi regionami w Hiszpanii, a także dobrze prosperująca gospodarka i inne ważne cechy, jakimi mogą pochwalić się katalońskie miasta.

MAPA-CORNELLA-DE-LLOBREGAT

Jednym z takich miast jest z całą pewnością Cornella de Llobregat – jedno z większych miast wspólnoty Barcelony, w którym znajdziemy wszystko to czego wymaga się od nowoczesnego ośrodka miejskiego. Postęp jaki dzięki zrównoważonemu rozwojowi dokonuje się w mieście od wielu lat, stawia je w czołówce najlepiej rozwijających się miast w Katalonii.

Miasto z wielką historią

Cornella de Llobregat położone jest zaledwie o 9 kilometrów od Barcelony. Dzięki temu dojazd do stolicy Katalonii nie zajmuje więcej niż kilkanaście minut. O mieście mówi się, że jest to najlepiej skomunikowane z Barceloną miasto w Katalonii. I nie ma w tym krzty przesady. Bliskość El Prat – najważniejszego lotniska w Katalonii sprawia, że transport lotniczy jest tu jednym z najpopularniejszych środków komunikacji.

Połączenia samochodowe również stanowią częstą formę podróżowania z uwagi na fakt, że w pobliżu przebiegają autostrady: A2, C-31, C-32 i B-20, które łączą miasto z wieloma ważnymi ośrodkami w Hiszpanii. Jednak położenie geograficzne istotne było już kilkaset lat temu. Historia miasta Cornella sięga dziesiątego wieku naszej ery. Dokładnie w 980 roku pojawiają się pierwsze zapisy w starych dokumentach, traktujących o mieście położonym nad rzeką Llobregat. Jego losy związane są z Barceloną, w której tereny miasto zostało włączone w połowie XIII wieku. Wówczas na terytorium miasta znajdował się zamek i wieża obronna, które spełniły swe funkcje podczas obrony przez Saracenami.

W granicach Barcelony miasto Cornella de Llobregat pozostaje przez następne 400 lat. Na początku XVIII wieku, Cornella znów jest samodzielnymi miastem, a 100 lat później rozpoczyna się proces jego industrializacji. Miasto liczy już wtedy kilkanaście tysięcy mieszkańców, co plasuje je w czołówce katalońskich ośrodków przemysłowych. Powstają pierwsze fabryki i zakłady przemysłowe, które w znacznym stopniu zmieniają charakter i wygląd miasta. Wielkie zakłady wypierają gospodarstwa rolne, których prowadzenie do tej pory stanowiło jeden z głównych sposobów zarobkowania mieszkańców Cornella.

Utrzymuje się natomiast drobne rzemiosło i handel, którego centrum przez dekady jest miejski rynek. Rewolucja przemysłowa, która w XIX wieku przetacza się niemal przez całą Europę, w Hiszpanii ma szczególne rezultaty. Do rozwijających się miast zjeżdżają kolejni ludzie, którzy szukają pracy i lepszych warunków do życia. Barcelona jest już wtedy jednym z najważniejszych hiszpańskich miast, a fakt, że z Cornella de Llobregat jest do niej przysłowiowy rzut beretem, wpływa bardzo pozytywnie na rozwój miasta i zaspokojenie potrzeb życiowych jego mieszkańców. Nikogo nie dziwi więc fakt, że już w 1854 roku do Cornella de Llobregat dociera kolej. Powstaje pierwsza stacja kolejowa, a pociągi jeżdżą głównie do Barcelony.

Rozwój kolei wpływa jeszcze lepiej na powstawanie nowych przedsiębiorstw, dominuje głównie przemysł tekstylny i odzieżowy, jednak nie tylko ta gałąź przemysłu daje zatrudnienie w Cornella de Llobregat. Mieszkańcy pracują również w przemyśle spożywczym i rzadziej w wydobywczym oraz w przetwórstwie. Początek XX wieku to z kolei czas dużych zawirowań, związanych z działaniami wojennymi, a następnie w dyktaturą generała Franco. Jednak miastu udaje się przejść przez nie w miarę bezboleśnie, efektem czego jest systematyczny rozwój i industrializacja.

CORNELLA-BARCELONA

Miasto tworzy kolejne dzielnice, a liczba ludności wielokrotnie się zwiększa. Kluczowe dla dzisiejszego rozwoju okazują się lata 50. i 60. czasy zaraz po II Wojnie Światowej to okres dynamicznego rozwoju przedsiębiorstw, a w latach 70. liczba mieszkańców miasta notuje największy wzrost. Obecnie Cornella de Llobregat liczy niemal 90 tysięcy mieszkańców, co plasuje je w czołówce największych miast Katalonii, a także tych, które mogą pochwalić się największą gęstością zaludnienia na kilometr kwadratowy.

Warto zwiedzać

Gdyby chcieć zliczyć wszystkie atrakcje turystyczne, jakie można zobaczyć w Cornella de Llobregat, można byłoby stworzyć z nich rzetelny i niezwykle bogaty przewodnik turystyczny, w którym każda strona byłaby wypełniona wieloma przydatnymi informacjami ma temat najciekawszych i najbardziej atrakcyjnych miejsc jakie znaleźć można w mieście. Jednak nie ma potrzeby tego robić, ponieważ władze Cornella de Llobregat dbają o to, aby odwiedzający je turyści posiadali jak najlepszą informację na temat tego co można i co warto zwiedzić, i każdego roku wydają wiele broszur i ulotek informacyjnych, które zawierają wartościowe wiadomości na temat atrakcji i zabytków, pozwalają zaplanować podróż i ułatwić wybór obiektów do zwiedzania.

Warto rozpocząć je w samym sercu miasta, którym jest oczywiście miejski ratusz. To właśnie tu znajdują się słynne romańskie kolumny, które pochodzą z X wieku. Przepiękne masywne kolumny z kamienia, które zdobią wejście do ratusza, to najsłynniejsza w mieście wizytówka i świadectwo sztuki romańskiej, która jednocześnie świadczy o bogatej historii miasta i jego licznych przejściach. Równie popularnym obiektem gotycki zamek Castillo de Cornella pochodzący z XI wieku.

Ten wielki dwór zbudowany według najlepszych wzorców gotyckiej architektury, to miejsce, które stanowi obowiązkowy punkt każdej wycieczki czy pobytu w mieście. Ma to związek z tym, że dziedzictwo historyczne stanowi niezwykle istotny punkt tożsamości miasta, natury i charakteru Cornella de Llobregat nie da się poznać inaczej, niż poprzez zapoznanie się z jego burzliwymi dziejami. Poza budynkami obronnymi, miasto może pochwalić się budownictwem sakralnym, które jest doskonale rozwinięte i które stanowi istotny element promocji miasta.

Przykładem może być tu kościół pod wezwaniem Świętej Maryi, pochodzący z pierwszej połowy XX wieku. O przemysłowym charakterze miasta świadczą też liczne fabryki i gospodarstwa, które dzisiaj przemianowane zostały na obiekty turystyczne, muzea, czy miejsca udostępnione zwiedzającym. Dzięki temu, że turyści mogą poznawać lokalne tradycje, rzemiosło i historię, oferta turystyczna miasta staje się pełniejsza i ma wiele różnego rodzaju pozycji, co sprawia, że w Cornella de Llobregat coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy zabytkowych budowli, jak i ci, którzy uwielbiają zgłębiać tajniki lokalnej sztuki czy rękodzieła.

POCIĄG-CORNELLA-BARCELONA

Kultura tętni w mieście przez cały rok

Na uwagę zasługuje również bogata oferta kulturalna, jaką oferuje miast. Liczne festiwale, koncerty, wystawy i spektakle teatralne, które odbywają się niemal przez cały rok, w różnych częściach miasta, mają charakter zarówno lokalny, jak i międzynarodowy, jak odbywający się co dwa lata festiwal tańca i śpiewu, w którym udział biorą artyści i szkoły tańca również spoza Hiszpanii.

La Casa de Las Titas Velez
La Casa de Las Titas Velez
Costa del Sol / Velez
Hotel Servigroup Galua La Manga de Mar Menor
Hotel Servigroup Galua La Manga de Mar Menor
Costa Calida / La Manga del Mar Menor
Tendency Apartments 6 Barcelona
Tendency Apartments 6 Barcelona
Barcelona / Barcelona Sagrada Familia
Costa Brava Tossa de Mar
Costa Brava Tossa de Mar
Costa Brava / Tossa de Mar
Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij