Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Ripollet

Ripollet to prowincja Barcelony w Hiszpanii. Oddalona jest o 19 km od Barcelony, przebycie tej odległości po lokalnych drogach nie zajmuje dużej ilości czasu - około 30 minut.

Ripollet nie jest dużą prowincją, zajmuje powierzchnię 4,3 km2. Ta mała miejscowość ma swoje uroki i bardzo dobra lokalizacje. Flaga tej miejscowości jest trójkolorowa z pisklęciem: fioletowo, niebiesko, żółta.

Ludność

Według danych w 2011 roku gmina liczyła 37422 mieszkańców, co oznacza gęstość 850 osób na kilometr kwadratowy.

Lokalizacja

Ripollet jako gmina sąsiaduje między innymi z gminami Barbera del Vallas, Moncada, Recaxac, Cerdanyola del Velles. Bogata sieć połączeń sprawia, że przemieszczanie się nie stanowi problemu. Hiszpania jest krajem bardzo mocno zmotoryzowanym, posiada też rozwiniętą sieci dróg. Dzięki temu każda część państwa posiada dobre połączenie komunikacyjne. Ponadto transport lotniczy również stoi tu na wysokim poziomie.

RIPOLLET-HISZPANIA-MAPA

Komunikacja

Mamy tu dogodne i dość szybkie połączenia, jednak chcąc podróżować tanio i szybko warto posłużyć się aplikacją mobilną, którą można zainstalować na tablecie lub smartfonie i znaleźć ,,carpooling Ripollet Barcelona”. Barcelona to tanie podróżowanie bo koszty całego transportu rozdzielane są wśród pasażerów. Inna możliwość to„GoMore” to platforma na której kierowcy oferują wolne miejsca w swoich prywatnych autach.

Carpooling sprawia, że podróżowanie nie jest drogie, jednocześnie pozwala zaoszczędzić trochę pieniędzy i poznać nowych ciekawych i pełnych pasji ludzi. Wybierając ten typ podróżowania spędzimy czas w miłym towarzystwie i nie czujemy się samotni. Wielu w ten sposób zawarło przyjaźnie na całe życie.

Klimat

Ripollet leży w dolinie rzeki Ripollet. Od lipca do września średnia zanotowana temperatura wynosi 25 stopni Celsjusza, w październiku również 25 stopni Celsjusza, a w Listopadzie 15. W miesiącu grudniu lekko spada do 12 stopni Celsjusza. Tak więc widzimy, że mimo spadku temperatury nigdy nie uzyskuje temperatur ujemnych, a to dlatego, że mamy tu klimat śródziemnomorski. Warto o tym pamiętać przybywając w celach turystycznych.

Zabytki i zwiedzanie Ripollet

Będąc w Ripollet warto zobaczyć kościół San Esteban, który to jednak był wielokrotnie przebudowywany. Pierwowzór był trochę mniejszy, miał półkolistą absydę. Do prawej strony kościoła przylegał cmentarz, a na lewo stał stosunkowo mały klasztor ze studnią w środku.

Kościół posiada wieżę, która to została wybudowana w 1892 roku, powodem budowy był zły stan techniczny starej wieży. Nowa prezentuje styl modernistyczny .
Obiekty, które warto zobaczyć przyjeżdżając do Ripollet to: Molden Rata, Can Masachs pełniący obecnie funkcję ratusza w Ripollet, Mercat Vell. Będąc w Ripollet należy odwiedzić młyn wodny z 1859 roku, który zakończył swoją pracę w 1950 roku.

Historia

Początki zaistnienia człowieka na tym obszarze sięgają 3500- 2500 p.n.e. Wszelkie dobra jakimi dysponowała ludność w tym okresie dzisiaj możemy zobaczyć w Muzeum Historii Sabadell. Podziwiać możemy tam siekierki, kilofy, noże kamienne.

Obszar ten miał charakter rolniczo - budowlany, we wzmiankach z archiwów kościelnych doczytujemy się o sposobach sezonowego przenoszenia uli, aby pszczeli przysmak miał jak najwięcej najlepszych walorów smakowych i leczniczych. Pierwsza wzmianka o osadzie pochodzi z 983 roku jest ona wymieniona w spisie gruntów klasztoru San Cugat.

W okresie średniowiecza Ripollet uczestniczył w obronie Barcelony w 985 roku w lipcu, kiedy to hrabia Borrell II wraz z podległym mu wojskiem chrześcijańskim, toczył walkę z islamskim Mansura. Wielokrotnie konflikty pomiędzy chrześcijanami, a Arabami powodowały niszczenie domów, zamków, wież obronnych, palone były też okoliczne lasy.

W XII i XIII wieku zaobserwowano wyraźną obecność na tym terenie Zakonu Templariuszy. Przełomowym dla mieszkańców Ripollet są rządy Piotra III, to za jego panowania w XIV wieku miasto uzyskało przywilej traktowania go na równo z Barceloną.

RIPOLLET-HISZPANIA

Dokument z 1802 roku informuje nas, że miasto znane było pod nazwą Colo i Reafengo, według obecnej wiedzy miasto nie było własnością możnowładcy pana, ale podlegało władzy królewskiej i było pod wpływem klasztoru Sant Cugat. Tytuł samodzielnego miasta otrzymało dekretem królewskim, który został wydany przez Królową Regent Maria Cristina. Dziewiętnasty wiek to wiek zagłady, cierpienia i walki. Ripollet staje się sceną zniszczenia. Najboleśniejsze ciosy zadały wycofujące się z bitwy pod Bruc wojska francuskie.

Żołnierze francuscy plądrujący miasto niszczyli je ,paląc kościoły ,plebanie, doprowadzając do całkowitej ruiny obiekty piękne i charakterystyczna dla tego regionu. Tą bliskość ,sąsiedztwo z Barceloną okupione jest bolesnymi wydarzeniami wojennymi.

Potencjał miasta

Potencjałem miasta jest niewątpliwie bliskość Barcelony i odpowiednie warunki do rozwoju nie tylko rolnictwa, ale też uprawy roślin. Regionalna kuchnia ,atrakcje turystyczne i wspaniałe krajobrazy są dobrym autem. Pamiętajmy, że Ripollet słynący z rolnictwa swoją pozycję gospodarczą zawdzięcza młynom. Rolnicy uprawiający grunty musieli mielić zebrane ziarno.

Już w XVII wieku rusza tu produkcja papieru - pojawiają się na rynku papier. Ripollet staje się sercem przemysłu tekstylnego, papierniczego i rolniczego. Słynie z uprawy winorośli. W tym czasie dochodzi do specjalizacji w papierniach i zaczyna się produkcja tektury. Rolnicy dzięki tradycyjnym uprawom zdobywają rynek amerykański, kwitnie eksport: win i tekstyliów, płodów rolnych.

Sama Hiszpania jest monarchią parlamentarną. Królem Hiszpanii obecnie jest Filip VI, a królową Letycja. Hiszpania dzieli się na 17 autonomicznych wspólnot, a te znów dzielą się na 50 prowincji. Opieka zdrowotna jest refinansowana z ubezpieczenia, ale tylko częściowo.

Hiszpania jest krajem wyżynnym. Charakterystyczne dla tego państwa są ciepłe i upalne lata, oraz bardzo łagodne zimy. Kraj pokrywa duża ilość roślinności i lasów. Sezon turystyczny trwa prawie cały rok ze względu na ciepły klimat.

Ciekawostki związane z Ripollet

- Zespół rockowy El Rey De Espaldas pochodzi z Ripollet

- Właściwości walki z otyłością podobno posiada dieta śródziemnomorska, okazuje się ona również skuteczną w walce z chorobami serca, chorobami naczyniowymi. Każdy z nas chce być zdrowy więc polecamy tamtejszą kuchnie. Bez wyrzeczeń, głodu, efektu ,,jo-jo’’pomaga zrzucić zbędne kilogramy. W spożywanych tu pokarmach jest dużo jedno i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Występują one w oliwie z oliwek, owocach morza i w rybach. Kwasy te w/w w odpowiednim stosunku zapobiegają powstawaniu skrzepów. Zmniejsza to ryzyko zawału czy udaru mózgu.

- Turysta w Hiszpanii może prowadzić auto jak ma ukończone 18 lat, ale już żeby móc wypożyczyć samochód musi mieć ukończony 21 rok życia i koniecznie posiadać ważną kartę kredytową. Prowadząc pojazd nie wolno rozmawiać przez telefon komórkowy. Zarówno radio, telefon komórkowy, tablet i inne urządzenia wytwarzające pole elektromagnetyczne muszą być wyłączone w czasie tankowania auta na stacji benzynowej.

W czasie jazdy nie wolno też używać antyradarów i innych tego typu urządzeń zakłócających działanie przyrządów do pomiaru prędkości. Manewr wyprzedzania można wykonywać tylko z lewej strony wyprzedzanego pojazdu. Świateł do jazdy dziennej / świateł mijania używa się tu cały rok bez względu na panujące warunki.

- jeśli podróżujemy ze zwierzętami musimy fakt ten koniecznie zgłosić w miejscu zakwaterowania i w firmie przewoźnika, wtedy otrzymamy dokładną informacje o tym jakie warunki musimy spełnić, aby móc wziąć ze sobą naszego pupila.

Sport

Warto korzystać z parków wodnych, które z pewnością będą wspaniałą atrakcją dla dzieci, pół golfowych – pozwalających odprężyć się i grając podziwiać wspaniałe krajobrazy oraz pięknych czystych obiektów rekreacyjnych, otwartych basenów i sportów wodnych. Samo Ripollet nie ma bezpośredniego dostępu do morza.

Kultura

Będąc w Ripollet warto zobaczyć ważne atrakcje w Barcelonie: Parc Guell, Sagrada Familia, i
muzea: FC Barcelona, Museum Picasso, odwiedzić Oceanarium w Barcelonie. Ze względu na bliskość Barcelony można wybrać się do zoo, na tor wyścigowy np. CIRUCIT MONTMELO, CIRUCIT DE CATALUNYA.

Turystyka

Odwiedzając tak piękny kraj jak Hiszpania należy zadbać o stan portfela i wiedzieć jakie są ceny podstawowych produktów spożywczych. Hiszpanie posługują się walutą euro na dzień dzisiejszy to ok. 1 EUR = 4.417 PLN.

Muzyka hiszpańska

Potrafi wzruszać do głębi. Znane są wszystkim najpopularniejsi hiszpańscy artyści: David Bustamente, Chambao, El sueno de Morfeo, Heroes de Silencio, Huecco, Mago de Oz, Mecano, Amaia Montero Luz Casal, Chenoa, Ella baila sola, Malu, Merche, Alejandro Sanz, David Bisbal, La Oreja de Van Gogh, Amistades Peligrosas. Sprawdź rozdział muzyka hiszpańska

Na obecne brzmienie muzyki hiszpańskiej miała wpływy muzyka: cygańska, afrykańska i arabska. Swoje piętno odcisnął też ludowy folklor. Ponieważ na terenie obecnej Hiszpanii przebywali Grecy, Rzymianie, Żydzi, Arabowie muzyka hiszpańska zaczerpnęła też z ich muzyki pewne elementy. Odżyło flamenco oraz gitara hiszpańska o specyficznym rytmie.

MERCADILLO-RIPOLLET

Zwyczaje

Wybierając się do Hiszpanii warto przypomnieć sobie obyczaje tam panujące np. gorączkę hiszpańskiej nocy - El Botellon ma różne nazwy w różnych częściach kraju generalnie chodzi o to, że młodzież i dorośli hołdują piciu na ulicy. Ten zwyczaj jest głęboko zakorzeniony w ich kulturze. Hiszpanie wypowiadają się, że lubią być królami ulicy i nie komentują ich wyglądu na drugi dzień, gdy służby porządkowe od rana sprzątają pozostawiane śmieci.

Uważają, że na ulicy najłatwiej zawierać znajomości, łamać bariery między ludźmi. Wspólny pobyt zbliża, dlatego w każdą sobotę i niedzielę duża rzesza młodych ludzi spotyka się by kontynuować zwyczaj picia na ulicy. Nie mniej jest zakorzeniona inna tradycja polegająca na obrzucaniu się pomidorami.

Oczywiście najpierw należy polać się wodą, mokrą koszulkę zawiązać w węzeł i nią wymachiwać, a rzucany pomidor powinien być wcześniej zgnieciony w dłoni. W ostatnia środę sierpnia w Bunol niedaleko Walencji obchodzone jest ,,La Tomatina – Święto pomidora ‘’ Bitwa Guerra Roja rozgrywa się pomiędzy przybyłymi na tą okoliczność turystami, mieszkańcami miasteczka.

Na tą czerwoną wojnę przyjeżdża zwykle około 60 tysięcy ludzi. Mają Oni do dyspozycji 130 ton pomidorów. Jest to jedna z większych atrakcji lata i dostępna dla każdego kto tylko ma na nią ochotę, czego nie można powiedzieć o corridzie – mającej wielu przeciwników nie tylko w kraju, ale i poza granicami Hiszpanii. Pokazywany jest w niej i zadawany ból zwierzętom. Hiszpanie są naturalni, bezpośredni, emanujący dobrą energią, bardzo emocjonalnie opowiadający swoje historie, ale szanujący cudze poglądy.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij