Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Parc Natural Cap de Creus

Park narodowy Parc Natural Cap de Creus. To niezwykły park narodowy tej części Katalonii, który warto odwiedzić w swojej podróży po południowej i wschodniej Hiszpanii. Park szczególnie warto odwiedzić, jeżeli spędzasz wakacje w okolicach Cadaques. Wschodnich krańców przylądka strzeże piękna latarnia morska wzniesiona w 1853 roku. Latarnia nazywa się Far de Cap e Creus i wznosi się na wysokości 72 metry n.p.m.

Z miejscowości Cadaques prowadzi do latarni kręta, ale dobrze utrzymana, asfaltowa droga, którą można pokonać samochodem, pociągiem turystycznym lub wypożyczonym rowerem. Niektórzy turyści docierają w okolice Parc Natural Cap de Creus statkiem turystycznym, albo niesamowicie widokowym szlakiem pieszym o nazwie Cami Vell a Cap de Creus. Taka piesza wycieczka zajmuje około 5 h z Cadaques i z powrotem. Ten szlak pieszy zaczyna się w Port Lligat.

Park przyrodniczy Cap de Creus

Ten piękny park przyrodniczy ma powierzchnię 13 886 hektarów. Jest pierwszym parkiem lądowo morskim w hiszpańskiej Katalonii. Ten niezwykle unikalny zakątek wybrzeża Costa Brava wyróżnia się pośród innych parków niesamowitą różnorodnością, oraz pięknem krajobrazów, wyrzeźbionych przez wiejące wiatry i wzburzone morze. Na tych terenach Hiszpanii zachowało się również cenne dziedzictwo archeologiczne i historyczne Katalonii. Można zobaczyć megalityczne budowle, czyli dolmeny i ruiny średniowiecznych zamków, strome urwiska skale, dzikie, opuszczone winnice i gaje oliwne.

Taki krajobraz dominuje w dolinach i pasmach górskich. Gdy tymczasem na morzu podwodne skały o fantazyjnych formach i kształtach, kryją cenne rafy, oraz podmorskie gatunki fauny i flory, charakterystyczne dla tej części Morza Śródziemnego.

Ten najdalej wysunięty na wschód kraniec Półwyspu Iberyjskiego jest naturalnym przedłużeniem Pirenejów Wschodnich, które fantastycznymi i dramatycznymi kolorami schodzą stromo do morza. Ta część skalistego wybrzeża poprzecinana jest mnóstwem małych zatoczek, w większości dostępnych tylko od strony morza. Park Natural Cap de Creus porastają często dzikie winnice, ale nie tylko, gdyż rosną w tym parku chronione gatunki endemiczne, spotykane tylko w Cap de Creus.

Rośnie tutaj niezwykle rzadka roślina Seseli farrenyi z przepięknymi koszyczkami białych kwiatów. Park porastają gęste krzewy i roślinność typowa dla makii śródziemnomorskiej. Natomiast pod wodą rosną podmorskie łąki z połaciami trawy morskiej.

PARK-CAP-DE-CREUS-KATALONIA-HISZPANIA
Co zwiedzić w parku Cap de Creus w Katalonii

Są to niezwykle cenne ekosystemy ekologiczne, które dostarczają żywność, oraz tlen mieszkańcom morza, utrzymując jednocześnie wodę morską w czystości. Ze świata zwierzęcego, zamieszkującego Parc Natural Cap de Creus na uwagę zasługują rzadkie gatunki ptaków i gadów.

Tutaj znajdziesz rzadkiego gekona murowego, który wyglądem przypomina małego smoka, albo miniaturkę krokodyla. Ten park jest też rajem na ziemi dla pasjonatów geologii. Na tych terenach wspólnoty autonomicznej Katalonii dominują gnejsy i łupki, ale znaleźć tu można także mnóstwo innych minerałów, takich jak kwarc, turmaliny, biotyt, muskowit, oraz granat.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij