Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Sport hiszpański

Sport w Hiszpanii. Hiszpański sport i hiszpańscy sportowcy. Informacje związane z hiszpańskim sportem, hiszpańskimi sportowcami, tymi sławnymi i mniej znanymi również. Hiszpańskie dokonania i medale zdobyte na olimpiadach i imprezach sportowych na świecie i w Hiszpanii. Informacje nie tylko dla pasjonatów sportu.
Piłka nożna, lekkoatletyka i hiszpańska liga. Wszystko co chciałbyś wiedzieć o hiszpańskich dokonaniach sportowych.

Sport w Hiszpanii

Będąc w Hiszpanii lub interesując się tym jakże ciekawym i bogatym kulturowo krajem, na pewno niejednokrotnie natkniecie się na temat szeroko rozumianego sportu. Hiszpania jest bardzo usportowionym krajem, o czym mogą świadczyć nie tylko liczne stadiony i inne obiekty sportowe, ale także, o ile nie przede wszystkim, wyczyny i sukcesy sportowców półwyspu Iberyjskiego.

Jeśli myślimy o Hiszpanii i o osiągnięciach sportowych jej mieszkańców, to pierwsze skojarzenia jakie przychodzą do głowy to piłka nożna, oraz Letnie Igrzyska Olimpijskie w Barcelonie w 1992 roku. Były to pierwsze i póki co jedyne do tej porty igrzyska, które odbyły się w Hiszpanii.
Olimpiada została wówczas rozszerzona o trzy dyscypliny, takie jak badminton, baseball i judo kobiet. Ceremonię otwarcia oglądało na żywo 65 tysięcy widzów i około 3 miliardów telewidzów na całym świecie. Ceremonia była oparta o bogaty program artystyczny, podczas którego wystąpiły największe sławy muzyki poważnej. To właśnie Letnie Igrzyska Olimpijskie w Barcelonie zapowiadał i otwierał utwór Freedy`ego Mercury`ego zaśpiewany w ramach Festiwalu Ibiza `92 wraz z katalońską śpiewaczką Montserrat Caballe – słynna „Barcelona”.

Olimpada w Barcelonie w 1992 roku

Letnie Igrzyska Olimpijskie w Barcelonie były nie tylko wielkim wydarzeniem sportowym, ale też historycznym, gdyż czasowo wypadły w okresie największych przemian politycznych w Europie. W Barcelonie medale zdobywali zawodnicy z 64 krajów, w tym Wspólnota Niepodległych Państw, czyli reprezentacja 12 nowo powstałych republik utworzonych po rozpadzie ZSRR, a także po raz ostatni reprezentacja Czechosłowacji i pierwszy raz przedstawiciele zjednoczonych Niemiec. Najwięcej medali podczas całej Olimpiady zdobyła Wspólnota Niepodległych Państw, a było ich łącznie 112. Hiszpania natomiast zakończyła igrzyska na szóstym miejscu w klasyfikacji medalowej, zdobywając łącznie 22 medale, w tym 13 złotych, 7 srebrnych i 2 brązowe.

Najbardziej znanym i popularnym sportem uprawianym przez Hiszpanów jest wspomniana już piłka nożna. Nic dziwnego, ponieważ to w tej dyscyplinie hiszpańskie drużyny odnoszą spektakularne sukcesy. W 2010 roku reprezentacja Hiszpanii wywalczyła Mistrzostwo Świata, natomiast w 1964, 2008 i 2012 roku narodowa drużyna wywalczyła Mistrzostwo Europy. Natomiast Primera Division, czyli piłkarska liga hiszpańska została uznana za najlepszą ligę na świecie przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Historyków i Statystyków Futbolu - IFFHS. To właśnie oni zaklasyfikowali Hiszpanię na pierwszym miejscu w rankingu najlepszych lig piłkarskich na świecie. Do Primera Division należą dwa najbogatsze kluby świata - Real Madryt i FC Barcelona. Ten drugi klub posiada również prawdopodobnie największą liczbę kibiców, gdyż zapalonych kibiców FC Barcelony można znaleźć w każdym zakątku świata.

KIBICE-HISZPANSCY
Hiszpańscy kibice chyba są najgorętsi ....

Królewscy z Madrytu

Real Madryt, a właściwie Real Madrid Club de Fútbol to klub piłkarski założony w 1902 roku. Jest to klub, który słynie ze swoich sukcesów zarówno w Hiszpanii jak i na arenie międzynarodowej. Trzydzieści dwa razy drużyna Realu zdobyła mistrzostwo Hiszpanii, między innymi w 2007, 2008, 2012 roku, osiemnaście razy piłkarze klubu zdobyli puchar Hiszpanii, między innymi w 1989, 1993, 2011 roku, a także dziewięć razy zdobyli puchar międzynarodowych, europejskich, klubowych rozrywek piłkarskich – Ligi Mistrzów UEFA.

W Realu Madryt występowało wielu znanych i utalentowanych piłkarzy. Jednak to jednym z nich, grający w drużynie od 1999 do dzisiaj, jest wyjątkowy. Na pewno słyszeliście nazwisko Iker Casillas, to bramkarz klubowy, a także bramkarz reprezentacji Hiszpanii, w obu tych drużynach Iker występuje jako kapitan. Został on uznany przez IFFHS w 2010 roku za najlepszego bramkarza ostatniego dwudziestolecia i był wielokrotnie wybierany do drużyny marzeń według FIFA.

Od 1947 roku Real Madryt występuje na stadionie Santiago Bernabéu, nazwanym na cześć swojego byłego prezesa, za którego kadencji drużyna zdobyła najwięcej trofeów. Stadion może pomieścić ponad 81 tysięcy widzów. Stadion można zwiedzać, a dodatkowym ułatwieniem jest na pewno stacja metra Estación de Santiago Bernabéu zlokalizowana tuż przy stadionie, a także liczne autobusy zatrzymujące się bezpośrednio przy stadionie. Oprócz typowo sportowych części stadionu, oraz części jakby muzealnej, gdzie znajdują się sportowe eksponaty, między innymi zdobyte trofea, możecie odwiedzić tutaj liczne restauracje, w tym Realcafé, kawiarnię i restaurację, w której można delektować się przysmakami hiszpańskich szefów kuchni.

Znajdują się tu także sklep i małe centrum handlowe. Nie zwiedzicie niestety stadionu za darmo. Musicie przygotować się na koszt rzędu 19 Euro za bilet dla osoby dorosłej lub 13 Euro za bilet ulgowy, ale dla fanów futbolu mimo kosztów będzie to nie lada gratka. Stadion otwarty jest cały rok, z wyjątkiem Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, nie zwiedzicie również stadionu podczas meczu. W dni powszednie od poniedziałku do soboty możecie zwiedzać Santiago Bernabéu w godzinach 10:00 – 19:00, w niedzielę 10:30 – 18:30. Stadion otrzymał największe wyróżnienie UEFA, pięć gwiazdek, określające, że stadion Santiago Bernabéu spełnia najwyższe, wyśrubowane standardy. Z ciekawostek można dodać, że jak na jeden z najbogatszych klubów świata przystało, garnitury zawodnikom dostarcza firma Hugo Boss.

FC Barcelona najlepsza

Drugim, wspomnianym już renomowanym klubem piłkarskim Hiszpanii jest Futbol Club Barcelona, potocznie Barça. Klub został założony w 1899 roku. Klub sportowy z czasem stał się katalońską instytucją o znaczeniu większym niż sportowym, bo także społecznym. FC Barcelona ma na swoim koncie 22 zdobyte mistrzostwa Hiszpanii, 26 Pucharów Króla Hiszpanii, 9 Superpucharów Hiszpanii, a także po 4 Puchary Europy, Puchary Zdobywców Pucharów i Superpuchary Europy.
Jednocześnie klub jest jednym z trzech klubów, które nieprzerwanie grają w najwyższej lidze hiszpańskiej od samego jej początku. Aktualnie w składzie FC Barcelony można zliczyć wiele hiszpańskich sław, takich jak Casc Fábregas, José Manuel Pinto, Xavi czy Carles Puyol, natomiast ostatnimi trenerami pochodzenia hiszpańskiego byli Josep Guardiola, Tito Vilanova, którzy również kiedyś grali w FC Barcelona.

Zarząd klubu od zawsze stronił od umieszczania reklam na swoich koszulkach. Wielokrotnie było blisko podpisania lukratywnych kontraktów reklamowych, jednak kibice często namawiali zarząd do odmowy, choćby największych kontraktów. W końcu klub podpisał umowę z UNICEF w 2006 i nieodpłatnie zobowiązał się do umieszczenia logo organizacji na swoich koszulkach. Organizacja jako pierwsza dostąpiła zaszczytu pojawienia się na koszulkach FC Barcelona, nie licząc pojawiających się do tej pory jedynie na rękawkach drobnych logo głównych sponsorów.

FC Barcelona ma swój pięciogwiazdkowy stadion, sławny stadion Camp Nou w Barcelonie, mieszczący prawie 99 tysięcy widzów, co czyni go największym stadionem w Europie. Decyzja o budowie tego stadionu zapadła w 1954 roku, kiedy to zarząd klubu stwierdził, że poprzedni stadion na „marne” 60 tysięcy widzów jest jednak za mały. Stadion był areną piłkarskich zmagań podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie, a także wielu innych sportowych imprez takich jak między innymi Mistrzostwa Europy w 1964 roku i Mistrzostwa Świata 1982 roku. W tym samym - 1982 roku, papież Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Hiszpanii, odprawił tu mszę świętą dla 120 tysięcy wiernych.

Zwiedzanie stadionu obejmuje wstęp do muzeum FC Barcelony, szatni, oraz innych części technicznych i sportowych stadionu. Stadion Camp Nou posiada także restauracje, medyczne centrum sportowe, a także jak na światowej klasy stadion przystało liczne studia telewizyjne. Bilet wstępu na stadion kosztuje 23 Euro, natomiast jeśli macie uprawnienia do ulgi, wówczas bilet kosztuje 17 Euro. Stadion zamknięty jest w Święta Bożego Narodzenia, Nowy Rok i Święto Trzech Króli. Jeśli chcecie dowiedzieć się o godzinach otwarcia w konkretny dzień, najlepiej odwiedzić oficjalną stronę internetową klubu, gdyż godziny te często ulegają zmianom.

Hiszpańska LA LIGA nie tylko dla fanów futbolu

Piłka nożna w Hiszpanii to jednak nie tylko Real Madryt i FC Barcelona. Innymi utytułowanymi klubami są między innymi Athletic Bilbao, trzeci po powyższych klubach, który nigdy nie był zdegradowany do rozgrywek poniżej Primiera Division. Jest to finalista między innymi Ligi Europejskiej w 1977 i 2012 roku i dwudziestoczterokrotny zdobywca Pucharu Hiszpanii. Kolejny klub to Sevilla Fútbol Club, którego największym sukcesem, pośród wielu innych, było wywalczenie w 2006 roku Pucharu UEFA. A także warto wspomnieć klub z Walencji - Valencia Club de Fútbol.

Jest to obok FC Barcelony i Realu Madryt najbardziej znany klub Hiszpański. To jeden z najbardziej utytułowanych klubów Hiszpanii, który sześciokrotnie zdobył mistrzostwo Hiszpanii, siedem razy Puchar Hiszpanii i wielokrotnie osiągał sukcesy w europejskich rozrywkach. Obok dwóch wcześniej wspomnianych, zajmuje 3 miejsce w tabeli wszechczasów ligi hiszpańskiej. Godne uwagi są także niższe ligi, takie jak Segunda Division, w której gra między innymi Real Zaragoza, który zdobył Puchar Zdobywców Pucharów w 1995 roku, a także kilkukrotnie Puchar Hiszpanii.

LIGA-HISZPANIA-SPORT
Hiszpańska La Liga

Hiszpanie zakochani w kolarstwie

Jeśli odejdziemy trochę od piłki nożnej, okaże się, że są też inne dyscypliny sportu popularne w Hiszpanii. Nie można nie wspomnieć o kolarstwie, bo to z Hiszpanii pochodzi utytułowany kolarz Alberto Contador, trzykrotny zwycięzca Tour De France 2008, 2009 i 2010 roku, a także Girio d`Italia w 2008 i 2011 roku, oraz Vuelta a Espana w 2008 roku. A hiszpania jest kolebką takich sław kolarstwa jak Miguel Indurain. Ten ostatni wyścig, to wyścig dookoła Hiszpanii, należący do cyklu World Tour, Międzynarodowej Unii Kolarskiej. Pierwszy raz wyścig został zorganizowany w 1935 roku, jednak nieprzerwanie do dziś organizowany jest od 1955 roku. Organizatorzy inspirowali się innymi wielki „tourami” jak Tour de France i Giro d`Italia. To właśnie sukces tych wyścigów motywował związek kolarski i władze do zorganizowania tak samo wielkiego wyścigu po Hiszpanii. Trasa wyścigu składa się z zarówno z etapów płaskich, jak i etapów górskich.

Ogólnie mówiąc trasa nie należy do najłatwiejszych. Meta wyścigu tradycyjnie umiejscowiona jest w Madrycie. W wyścigu tym triumfowali również inni Hiszpanie jak Juan Jose Cobo w 2011 roku i Roberto Heras w 2000, 2003, 2004 i 2005 roku, jednak w ostatnich swoich zawodach został on zdyskwalifikowany i utracił tytuł zwycięzcy z 2005 roku.
Hiszpanie mają również jedną z lepszych drużyn narodowych w koszykówce. Lider reprezentacji Pau Gasol, to srebrny medalista z Pekinu i Londynu, gra na co dzień w Los Angeles Lakers, natomiast jego brat Marc w Memphis Grizzlies. Reprezentacja koszykówki niejednokrotnie zdobywała złote medale, np. Mistrzostw Europy w 2009 i 2011 roku, a także srebrne np. podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2008 i 2012 roku, a także podczas Mistrzostw Europy w 2007 roku.

A co z tenisem?

Jeśli myślimy o sporcie i o Hiszpanii, nie powinniśmy zapominać także o światowej klasy tenisie. Z Hiszpanii pochodzi Rafael Nadal, lider rankingu ATP World Tour. Uważany przez wielu ekspertów za najlepszego zawodnika w historii tego sportu. Nic dziwnego ponieważ jest on zwycięzcą 13 turniejów wielkoszlemowych, takich jak Australian Open w 2009 roku, US Open 2010 i 2013, Wimbledonu w 2008 i 2010, a także French Open od 2005 do 2011 roku, z wyjątkiem 2009, kiedy to po spektakularnej grze, przegrał ze Szwedem, Robinem Söderlingiem – wynik ten został okrzyknięty jako największa sensacja w historii tej dyscypliny. Nadal jest także złotym medalistą olimpijskim z Pekinu w 2008 roku. Niejednokrotnie wchodził w skład reprezentacji Hiszpanii, która zdobyła Puchar Davisa w latach 2004, 2009 i 2011.

Innym znanym reprezentantem tej dyscypliny jest tenisistka Arantxa Sanchez Vicario, liderka światowego rankingu w grze pojedynczej i podwójnej. Vicario jest zwyciężczynią 14 turniejów wielkoszlemowych, zarówno w singlu, deblu jak i w mikście. Jest jedną z rekordzistek Pucharu Federacji, reprezentowała Hiszpanię przez 15 sezonów, przyczyniając się do jej sukcesów w 1991, 1993, 1994, 1995 i 1998 roku.

Formuła 1 cały czas na topie ...

Z Hiszpanii pochodzi też znany chyba wszystkim Fernando Alonso, kierowca wyścigowy formuły F1. Alonso jest dwukrotnym mistrzem świata Formuły 1 z 2005 i 2006 roku, oraz dwukrotnym wicemistrzem z 2010 i 2012 roku. Zanim jednak stał się kierowcą Formuły 1, jako dziecko brał udział w zawodach kartingowych i dwukrotnie zdobywał juniorskie mistrzostwo Hiszpanii w 1993 i 1996 roku, oraz Puchar Świata Juniorów w 1996. Prawdziwym wstępem do kariery w F1 były starty w Word Series by Nissan i w Formule 3000. W Formule 1 Alonso jeździł w zespołach Minardi, Renault i McLaren.

Aktualnie reprezentuje zespół Scuderia Ferrari. Formuła 1 w Hiszpanii może poszczycić się niejednym torem wyścigowym, niektóre są nadal używane, inne wykorzystywane już w innych celach. Są to między innymi Circuit de Catalunya, tor położony w niewielkiej miejscowości Montmelo w Katalonii, którego budowa rozpoczęła się w 1989 roku, a od 1991 roku co roku odbywa się na nim wyścig o Grand Prix Hiszpanii. Circuito Permanente de Jerez, otworzony w 1985 roku. Niejednokrotnie organizowano tu Grand Prix Hiszpanii Formuły 1 i Grand Prix Europy. Od 1998 roku nie odbywają się tutaj wyścigi F1, ale do dziś służy jako tor testowy Formuły 1 i odbywają się na nim wyścigi MotoGP oraz Formuły Ford. Kolejny tor, na którym już nie odbywają się już co prawda wyścigi F1, Circuito de Jarama, to tor wyścigowy o długości 3,4 km, położony niecałe 30km od Madrytu.

Jednak po 1981 roku stwierdzono, że tor jest zbyt wąski i do dziś odbywają się tam wyścigi innych aut, w tym zabytkowych. Jak widać Hiszpanie to bardzo usportowiony naród, odnoszący sukcesy w wielu dyscyplinach sportu, zarówno indywidualnych jak i drużynowych. Są również specjalistami w organizowaniu spektakularnych, wielkich rozgrywek i wydarzeń sportowych na najwyższym światowym poziomie. Jeśli wybierzecie się tu na wakacje czy dłuższą wyprawę, możecie zorganizować wycieczkę „szlakiem hiszpańskiego sportu” zwiedzając stadiony, tory wyścigowe i odwiedzając wystawy tematyczne, a na koniec wybrać się na mecz.

 

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij