Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Gaudi Barcelona

Twórczość Gaudiego w Barcelonie. Prace i dzieła sztuki architektonicznej dominują Barcelonę. Stolica Katalonii, Barcelona to nowoczesne i jednocześnie bogate w zabytki i dzieła sztuki miasto w Hiszpanii. Ta hiszpańska metropolia jest również bardzo kosmopolityczna, mieszkają tu ludzie z każdego zakątka świata.

Stolica Katalonii przyciąga artystów i prekursorów sztuki. Miasto jest bogate w historię, architekturę, galerie i muzea. A największy ślad, jaki pozostawił po sobie jeden z największych hiszpańskich artystów w Barcelonie, to Antonio Gaudi i jego dzieła. W dalszej części przewodnika po Barcelonie, napiszemy o wszystkich zabytkach związanych z Antonio Gaudi w Barcelonie.

Miasto Barcelona, wydaje się, zawsze było trochę przed resztą świata, jeżeli chodzi o sztukę i kulturę. Doświadczony i wyrobiony turysta, odwiedzający Barcelonę, dostrzeże to w dziełach architektury Antonio Gaudiego, rozrzuconych po różnych dzielnicach Barcelony.
Antonio Gaudi Cornet urodził się w mieście Reus, w Katalonii, w 1852 roku. Studiował architekturę w Barcelonie w szkole Provincial de Arqitectura de Barcelona.

Przed ukończeniem studiów współpracował z Josepem Fontsere, również architektem przy budowie Parque de la Citadela w Barcelonie. W 1878 wygrał konkurs na realizacje latarń ulicznych na Plaza Real i Passeig de Gracia w centrum Barcelony. Latarnie istnieją do dziś. Zmarł tragicznie, potrącony przez tramwaj w Barcelonie. O największym dziele Sagrada Familia w Barcelonie i innych faktach z życia Antonio Gaudiego, dowiesz się z innych stron naszego przewodnika po Barcelonie.

Pomimo imponujących i fascynujących dzieł okresu romańskiego i renesansu, głównie modernizm Gaudiego, przyciąga miliony turystów do Barcelony. Gaudi był wizjonerem i geniuszem na swój czas, zdecydowanie wyprzedzając swoją epokę. Odwiedzając Barcelonę warto o tym pamiętać i skupić się na zwiedzaniu dzieł Gaudiego w Barcelonie.

Antonio Gaudi

Dla niego przyjeżdzają wszyscy turyści do Barcelony. Antonio Gaudi stworzył najbardziej emblematyczne dzieła architektury w Barcelonie. Antonio Gaudi urodził sie w 1852 roku w Reus, wtedy niewielkim mieście w Katalonii. Dziś Reus, to znane lotnisko w Hiszpanii, przewożące wakacyjnych turystów na Costa Brava i do Barcelony.
Gaudi był najmłodszym synem z pięciorga rodzeństwa, mial trudne dzieciństwo, był dość GAUDI ANTONIOchorowitym dzieckiem i cierpiał w młodych latach na reumatyzm i bez przerwy narzekał na bóle reumatyczne. W tamych czasach nie była to rzadka choroba, która dotykała młodych ludzi.

Od najmłodszych lat obserwował naturę i przyrodę, co znajdzie odzwierciedlenie w jego późniejszych dziełach architektury. Wypracował sobie własny, niezwykły styl, tak charakterystyczny dla panoramy Barcelony.
W dalszym etapie swojego życia Gaudi studiował architekturę w Escola Tecnica Superior d'Arquitectura w Barcelonie. Nie był wybitnym studentem, ale wyniki pozwoliły mu skończyć szkołę i uzyskać dyplom, który dawał mu oficjalny tytuł architekta.

Przyszłość pokazała jak wizjonerskim i genialnym architektem stał się Antonio Gaudi.
W pierwszym okresie jego twórczości, jego dzieła miały charakter gotycki i były widoczne tradycyjne hiszpańskie elementy, związane z architekturą gotycką. Po kilku latach rozwinął swój własny styl i to był najpłodniejszy okres twórczości Gaudiego.

Natura, którą tak dociekliwie obserwował w dzieciństwie, teraz ujawniła się w jego wizjonerskich projektach. W jego dziełach można dostrzec wodę, fale morskie, kształty kwiatów i drzew, gniazda ptaków.
W okresie późniejszym jego styl nazwano "Art Nouveau". Antonio Gaudi był właściwie autorem dzisiejszej, nowoczesnej architektury, zwanej jako "modernizm". Więcej o Antonio Gaudi i życiorys Antonio Gaudiego, poznasz w naszym przewodniku w rozdziale sławni Hiszpanie. Główne działa Gaudiego w Barcelonie to Sagrada Familia, Park Guell, Casa Milla i Casa Batllo.

Architektura Antonio Gaudiego w Barcelonie

Sagrada Familia

Najbardziej emblematyczny zabytek w Barcelonie. Kościół Sagrada Famila sławny z pocztówek i to co kojarzy się wszystkim z Barceloną. Chyba najsławniejszy kościół na świecie. Gaudi przed swoją śmiercią powiedział iż Barcelona będzie sławna "tylko z mojego kościoła". Prace nad budową Sagrada Familia trwają po dziś dzień. Zakończenie budowy przewidywane jest za około 30 lat.

Jeżeli przyjeżdżasz do Barcelony na jeden dzień i zamierzasz zwiedzić tylko jeden zabytek, zwiedź tylko Sagradę Familia. Prace nad katedrą rozpoczęły się w 1883 roku, Gaudi obsesyjnie pracował nad swoim działem, nawet przeprowadził się na plac budowy i spędzał noce w baraku na placu budowy Sagrada Familia, aż do swojej śmierci w 1926 roku. Zginął bezsensownie, potrącony przez tramwaj w Gironie.

Po śmierci Gaudiego plany budowy świątyni zostały zniszczone, podczas Hiszpańskiej Wojny Domowej. Po dziś dzień budowa jest bardzo kontrowersyjna i już kilkunastu architektów, przedstawiało swoje wizje, jak ma wyglądać Sagrada Familia po ukończeniu budowy.

W dniu dzisiejszym, podczas zwiedzania kościoła, zobaczymy intensywne prace budowlane, trwające w świątyni. Widoczne są kolorowe wieże boczne, już ukończone. Cały koncept budowy i końcowego kształtu Sagrada Familia znany jest niewielu wtajemniczonym. Więcej informacji i zdjęć Sagrada Familia w przewodniku po Barcelonie, na stronie Kościół Sagrada Familia.

Sagrada Familia
Adres: Calle Mallorca 401
Godziny otwarcia: od 9.00-18.00 (od października do marca) i od 9.00-20.00 (od kwietnia do września)
Stacja metra: Sagrada Familia
Ceny biletów, dokładne godziny otwarcia kościoła, zwiedzanie z przewodnikiem Sagrada Familia, na naszej stronie w przewodniku więcej o Sagrada Familia w Barcelonie

BARCELONA ZWIEDZANIE KOSCIOL SAGRADA FAMILIA
Sagrada Familia widok
  FASADA SAGRADA FAMILIA BARCELONA
Fasada kościoła


Park Guell

Sławny Park w Barcelonie, Park Guell datowany jest na 1900 rok, kiedy to Eusebi Guell najął Antonio Gaudiego do zaprojektowania i wybudowania ogrodu w angielskim stylu "Garden Cilty" dla elity Barcelony. Był to projekt, zawierający także w sobie budowę ekskluzywnych nieruchomości w których mieli zamieszkać najbogatsi w Barcelonie.

Projekt pod tym względem nie całkiem się udał, gdyż wybudowano tylko dwie nieruchomości w parku. W głębi parku, znajduje się również dom Gaudiego (dostępny do zwiedzania) w którym artysta spędził 20 lat.
Dziś Park Guell należy do Urzędu Miasta w Barcelonie. Najbardziej emblematycznymi elementami dzieł architektury Gaudiego są charakterystyczne ławki w kształcie fali morskiej, jaszczurka przy wejściu do parku i piękny mozaikowy sufit w zabudowanej części Park Guell. W domu Gaudiego na terenie Parku Guell, można zobaczyć projekty i meble, zaprojektowane przez Gaudiego. Wejście do Parku Guell jest bezpłatne.

Park Guell
Adres: Carrer D'Olot 7
Godziny otwarcia: Grudzień, styczeń i luty od 10.00 do 18.00, marzec i listopad od 10.00 do 19.00, kwiecień i październik od 10.00 do 20.00, maj i wrzesień od 10.00 do 21.00
Stacja metra: Lesseps. Wygodniej jest dojechać autobusem 24 i 92 lub Barcelona Bus Turistic (10 minutowy spacer od przystanku).

JASZCZURKA W PARK GUELL W BARCELONIE
Sławna jaszczurka w Park Guell
  LAWKI W PARK GUELL W BARCELONIE
Ławki Gaudiego w Park Guell


Casa Batllo

Pierwotnie przebudowany przez Gaudiego, budynek w jednej z najbardziej prestiżowych dzielnic Barcelony, na ulicy Passeig de Gracia w centrum Barcelony. Dach budynku ma przypominać łuski smoka, a cały budynek jest wyłożony kolorową mozaiką, przypominającą karnawał.

Projekt budynku został zlecony przez bogatego biznesmena barcelońskiego, Josepa Batllo. Budynek miał służyć jako dom rodzinny.  Piękne elementy budowli to płytki przypominające rybią łuskę, balkony wyglądają jak ptasie gniazda, a dach przypomina tył dinozaura.

Casa Batllo
Adres: Passeig de Gracia 43
Godziny otwarcia: od 9.00 do 20.00
Stacja metra: Passeig de Gracia (L3)
Pociągi podmiejskie FGC: stacja Provenca
Autobus: 7, 16, 17, 22, 24, 28

ARCYDZIELA GAUDIEGO CASA BATLLO
Casa Battlo na Passeig de Gracia w Barcelonie
  BARCELONA GAUDI
Widok Casa Batllo i otaczające kamienice


La Pedrera (Casa Mila)

Prawdopodobnie drugie, najbardziej rozpoznawalne dzieło architektoniczne Gaudiego na świecie. La Pedrera lub inaczej Casa Mila. Trochę powyżej od Casa Batllo, spacerując od strony Placa Catalunya, natkniemy się na kolejne arcydzieło architektury Gaudiego. Budowla uważana za najbardziej reprezentacyjną pracę modernizmu. Zapierająca dech w piersi falowana, kamienna fasada i żelazne balkony. Najbardziej spektakularna część budynku to dach kamienicy, oraz wewnętrzny podwórzec.

La Pedrera została wybudowana pomiędzy 1905 a 1910 roku dla bogatej rodziny Mila w dzielnicy Gracia. Przeznaczenie budynku miało być mieszkania, apartamenty, oraz biura. Przy zwiedzaniu Casa Mila, doświadczymy jak wyglądało życie, bogatej, barcelońskiej elity, na przełomie wieków.

La Pedrera (Casa Mila)
Adres: Passeig de Gracia 92
Godziny otwarcia: od marca do października 9.00-20.00, od listopada do lutego 9.00-18.30
Stacja metra: Diagonal (L3)
Pociągi podmiejskie FGC: stacja Provenca
Autobus: 7, 16, 17, 22, 24, 28

CASA PEDRERA W BARCELONIE
Casa Pedrera na Passeig de Gracia w Barcelonie
  ULICE W BARCELONIE FOTO
Ulice Barcelony

Antonio Gaudi stworzył więcej swoich arcydzieł architektury w Barcelonie i kilka poza miastem. W naszym przewodniku po Barcelonie, znajdziesz wszystkie arcydzieła Antonio Gaudiego w rozdziale poświęconym twórczości Gaudiego i zatytułowanym Architektura Gaudiego. Zobacz wszystkie dzieła Gaudiego.

Hotel Entremares La Manga de Mar Menor
Hotel Entremares La Manga de Mar Menor
Costa Calida / La Manga del Mar Menor
Hostal Solimar Badalona
Hostal Solimar Badalona
Katalonia / Badalona
Apartament GUADALPIN
Apartament GUADALPIN
Costa del Sol / Marbella
Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij