Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Kościół Santa Maria del Mar

Będąc w północno wschodniej Hiszpanii, na pewno macie w planach zwiedzanie stolicy Katalonii, pięknej, gwarnej i pełnej interesujących miejsc, Barcelony. Jest to drugie w kolejności największe miasto Hiszpanii, oraz główny ośrodek przemysłowy i finansowy Hiszpanii. Jednak przyznajmy szczerze, to nie przemysł przyciąga do Barcelony miliony turystów rocznie, a jej historia, oraz zabytki, które można zwiedzać całymi dniami. Na liście atrakcji swojej wycieczki na pewno macie wiele placów i placyków, a także liczne świątynie i obiekty sakralne. Jeśli myślicie o zwiedzaniu tych drugich, nie sposób nie wspomnieć o starym Kościele Santa Maria del Mar w Barcelonie.

Kościół Santa Maria del Mar, czyli tłumacząc, kościół pod wezwaniem Świętej Marii z Morza, znajdziecie w jednej z dzielnic Barcelony - La Ribera, inaczej zwanej el Born. Jest to piękny, ściśle gotycki kościół, wzniesiony w stylu gotyku katalońskiego. Czym ten kościół różni się od innych średniowiecznych kościołów? W średniowieczu kościoły były budowane bardzo długo, często ponad 100 lat, co powodowało, że jedna budowla mogła być zbudowana w wielu stylach, które na przełomie tylu lat, potrafiły się znacząco zmieniać. Kościół Santa Maria del Mar pod tym względem jest wyjątkowy, gdyż został wybudowany w ciągu zaledwie niecałych 55 lat i jest jednym z najlepszych przykładów architektury gotyckiej, o harmonijnych proporcjach. Dzięki ekspresowej, jak na tamte czasy, budowie, świątynia zachowała jedność stylu, niespotykaną wśród obiektów powstałych w tamtym okresie.

Świątynia została zbudowana w latach 1329 – 1383, jednak pierwsze wzmianki o kościele pod tym wezwaniem pochodzą z 998 roku, gdy stała tutaj świątynia romańska. Budowa świątyni została rozpoczęta dzięki archidiakonowi kościoła Bernata Llulla. Król Aragonii Alfons IV dnia 25 marca 1329 roku położył kamień węgielny pod budowę kościoła. Projekt nowego gmachu kościoła przygotował i jednocześnie nadzorował jego budowę Berenguer de Montagut, drugim budowniczym był natomiast Ramón Despuig.
W 1350 roku ukończono budowę murów zewnętrznych kościoła, wykonano dekoracje obu fasad, oraz ukończono kaplice. Budowa świątyni nie obyła się jednak bez problemów, w 1379 roku prace skutecznie opóźnił pożar, który zniszczył już część zbudowanej dotychczas świątyni. Pierwsza msza święta odbyła się tutaj 3 listopada 1383 roku i to tę datę uważa się za datę otwarcia.

KOŚCIÓŁ-DEL-MAR-BARCELONA-FOTO

Dalsze losy kościoła naznaczały różne wydarzenia, było to między innymi trzęsienie ziemi w 1428 roku, które zniszczyło rozetę w oknie fasady zachodniej. Odbudowywano ją do roku 1459, w stylu gotyku płomienistego. Cechą tego stylu jest nadmiar detali i wykorzystanie w nich kształtu płomieni i przy tym uproszczenie ich formy. Od tamtej pory do XIX wieku nie dokonywano już większych zmian w świątyni, kiedy to wzniesiono Kaplicę Najświętszego Sakramentu. Prace wykończeniowe jednej z wież świątyni trwały do 1902 roku. Kolejny pożar natomiast nawiedził świątynię w 1936 roku i zniszczył barokowy ołtarz główny, oraz część obrazów.

Pożar pozbawił wnętrza kościoła większości dekoracji, co sprawia, że kościół wydaje się nad wyraz prosty, wręcz surowy. Pożar nie był przypadkowy, ogień został podłożony ponieważ kościół stanął po stronie Generała Franco. Do dzisiaj pod sklepieniem świątyni, są zauważalne pozostałości śladów ognia. Kościół ma w sobie dużo powagi, surowe wnętrze i praktycznie brak ozdób sprawiają, że będąc tutaj, skupimy się na prostocie piękna gotyckiej architektury i zadumie. Mimo, że do dnia dzisiejszego Kościół Santa Maria del Mar, był kilka razy remontowany, to zachował oryginalny gotycki charakter.

Kościół Santa Maria del Mar w Barcelonie jest świątynią z nawą środkową wyższą, od naw bocznych, co czyni go świątynią typu bazylikowego. Sklepienie w świątyni jest krzyżowe, a wsparto je na rzędach ośmiobocznych, wysokich kolumn. Strzeliste kolumny kościoła Santa Maria Del Mar stały się inspiracją dla najsławniejszego i nieobliczalnego hiszpańskiego architekta – Antonio Gudiego, w trakcie projektowania monumentalnej świątyni Sagrada Familia. Wejście do kościoła natomiast prowadzi przez portal zdobiony z tympanem, czyli wnętrzem trójkątnym wypełnionym rzeźbą, w tym wypadku przedstawiający Zbawiciela z Marką Bożą, oraz innymi świętymi, a także gotyckimi blendami, czyli płytkimi wnękami w ścianie.

Blendy są charakterystyczną cechą architektury gotyckiej. Po obu stronach wejścia od zachodniej strony, umieszczono wizerunki Świętego Piotra i Świętego Pawła. Natomiast na drzwiach widoczna jest scenka przedstawiająca robotników, dźwigających własnoręcznie głazy, które były głównym materiałem do budowy świątyni. Kościół znajduje się w gęsto zabudowanej dzielnicy La Ribera, gdzie jej wąskie uliczki utrudniają całościowy odbiór tego ogromnego kościoła. Najlepiej widać całość od strony Fossar de les Moreres, oraz Placa de Santa Maria, popularnych placów w La Ribera.

Dzięki pracom wykopaliskowym z 1960 roku, archeolodzy dowiedzieli się, że bazylika znajduje się na miejscu dawnego cmentarza romańskiego, na którym chowano zmarłych pomiędzy IV a VI wiekiem naszej ery.
Kościół Santa Maria del Mar został wybudowany dla upamiętnienia ostatnich podbojów na Sardynii. Miał on symbolizować to, jaką potęgą morską była wtedy Katalonia. Była ona potęgą handlową na Morzu Śródziemnym. Świątynia była miejscem, gdzie modlili się zarówno żeglarze, jak i kupcy średniowiecznej Barcelony.
Jeśli interesują Was ciekawostki, to Kościół Santa Maria del Mar pojawia się w twórczości Ildefonso Falconesa, w powieści „Katedra w Barcelonie”. To ta powieść przyczyniła się częściowo do zwiększenia popularności tego Kościoła Santa Maria del Mar wśród turystów.

W przeciwieństwie do wielu zabytków w Barcelonie, zwiedzanie kościoła jest darmowe. Dojedziecie tutaj metrem L4, musielibyście wyjść na stacji Jaume I, a także autobusem, liniami 17, 19, 40 i 45, oraz autobusem turystycznym, do przystanku Pla de Palau. Zwiedzenie umożliwiono turystom od poniedziałku do soboty od godziny 9:00 do 13:30, oraz od 16:30 do godziny 20:00. W niedzielę i święta natomiast możecie tutaj przyjść między godziną 10:30 a 13:30 oraz od 16:30 do 20:00. Obiekt dostępny jest także dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

SANTA-MARIA-DEL-MAR-KOSCIOL-W-SRODKU-BARCELONA

Będąc tutaj, możecie od razu odwiedzić kilka innych miejsc godnych polecenia. Rzut beretem od Kościoła Santa Maria del Mar znajdziecie Fossar de les Moreres, plac o symbolice jedności i niepodległości katalońskiej, który przez lata służył jako cmentarz, oraz Pla de Palau - Llotja de Mar, plac który w średniowieczu był uważany za centrum handlu i pierwotnie używany był jako miejsce spotkań handlarzy. Warto odwiedzić także Muzeum Picassa, którego nie powinniście ominąć, zwiedzając słoneczną Barcelonę. Dzielnica Barrio de La Ribera - el Born, była niegdyś uznawana za centrum gospodarcze Barcelony i znajdują się tu dziesiątki innych zabytków. Należy odwiedzić to miejsce, aby samemu docenić historię, oraz dziedzictwo kulturowe Katalonii.

Zainteresuje Cię również:
hotele Barcelona | jaki nocleg wybrać w Barcelonie | plaże w Barcelonie | Barcelona podział na dzielnice |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij