Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Wspólnota Walencjańska

Wspólnota Walencjańska (Comunidad Valenciana w języku hiszpańskim). W naszym przewodniku po Hiszpanii, turystyka, atrakcje turystyczne, zwiedzanie i wyczerpujące informacje o Wspólnocie Walencjańskiej w Hiszpanii. W języku hiszpańskim Wspólnota Walencjańska to Comunidad Valencjana. Może nazwa trochę przydługa i trudna do zapamiętania, ale dobrze ją sobie przyswoić, ponieważ jest to jeden z największych i najciekawszych regionów Hiszpanii, oraz regionów turystycznych w całej Hiszpanii. Najpiękniejsze plaże Hiszpanii, znajdują się właśnie we Wspólnocie Walencjańskiej.

Wspólnota Walencjańska to autonomiczny, region Hiszpanii południowo-wschodniej. Ten śródziemnomorski, wspaniały region Hiszpanii, położony jest na Półwyspie Iberyjskim, leży na południe od hiszpańskiej Katalonii. Od południa graniczy z Regionem Murcja. Region Wspólnoty Walencjańskiej jest sławny z przepięknych, piaszczystych plaż, gajów pomarańczowych i piękna krajobrazów. Najlepsze, hiszpańskie plaże znajdziemy w tym właśnie regionie Hiszpanii. Comunidad Valenciana dzieli się na trzy prowincje: Castellon, Valencia i Alicante. Historia i panowanie arabskie na tych ziemiach przez stulecia w dniu dzisiejszym, splata się z nowoczesną architekturą, nowoczesnymi i prężnymi miastami, oraz piękną i nowoczesną architekturą tej części Hiszpanii.

Wspaniałe plaże Regionu Walencji

Wybrzeże wokół Walencji, stolicy regionu sławne jest z dwóch ogromnych plaż w niewielkiej odległości od stolicy. Trzy turystyczne ośrodki Gandia, Cullera i Oliva oferują dla wypoczywających w Hiszpanii najlepsze usługi, bazę noclegową i ofertę gastronomiczną.
Walencja jako stolica prowincji, jest znana na całym świecie jako miejsce ekspozycji największych dzieł Calatravy, hiszpańskiego, znanego na każdym kontynencie, architekta.

Najbardziej niezwykła hiszpańska fiesta Świętego Józefa, znana jako Las Fallas, kiedy olbrzymie papierowe figury są podpalane i obserwowane przez tysiące ludzi na ulicach Walencji, odbywa się właśnie tutaj. Miasto Walencja posiada także wspaniałą gotycką architekturę, sławną Lonja i wieżę dzwonniczą El Miguelete, piękną starówkę z krętymi, wąskimi uliczkami, tak uwielbianymi przez turystów z każdego zakątka Europy.

VALENCIA-ESPANA

Najważniejsze ośrodki turystyczne w Comunidad Valenciana

Częścią Wspólnoty Walencjańskiej jest wybrzeże Costa Azahar, które rozciąga się na północ od Walencji wraz z prowincją Castellon. Najważniejsze ośrodki turystyczne w tym regionie Hiszpanii to miasta: Alcoceber, Oropesa, Benicasim, Vinaroz, Benicarlo i Peniscola.

Oropesa ze wspaniałą wieżą królewską wybudowaną w XVI wieku. Miasto Castellon posiada monumentalny kościół Santa Maria ze wspaniałą fasadą. Miasteczko Peniscola ze średniowieczną architekturą i wspaniałym zamkiem na wzgórzu. Ciekawym miejscem jest klasztor Desierto de Las Palmas Carmelite w pobliżu Benicassim.

Położone dalej na południu Alicante, największy ośrodek turystyczny i brama do Costa Blanca. Jest to drugie, najważniejsze miasto w prowincji walencjańskiej i najbardziej uczęszczany port lotniczy tej części Hiszpanii. Alicante posiada dwie ładne i duże plaże miejskie, wspaniałe miejsce na zakupy i zwiedzanie. Zamek Santa Barbara góruje nad Alicante.

Wybrzeże Costa Blanca to jedno z najważniejszych i najbardziej uczęszczanych wybrzeży Hiszpanii. Lotnisko w Alicante gości ponad 7mln pasażerów rocznie. Świetne plaże rozciągające się na południe od Alicante. Cały region jest świetnie zorganizowany turystycznie i zawsze gotowy na przyjęcia milionów turystów. Jest dostępna dla turystów duża ilość miejsc noclegowych, hoteli, apartamentów turystycznych, nieruchomości pod wynajem, jak wille z basenami i apartamenty. Świetnie rozwinięta baza noclegowa i gastronomiczna. Plaże są strzeżone a woda w morzu krystalicznie czysta.

Miasto Benidorm na Costa Blanca, bryluje wśród najpopularniejszych ośrodków turystycznych tej części Costa Blanca. Dobrze utrzymane plaże, rozbudowana baza noclegowa w postaci hoteli, hosteli i apartamentów na wynajem. Miasto pełne jest klubów nocnych, dyskotek, restauracji i wszelkiego rodzaju rozrywki.
Kolejne ważne miasto tej części Hiszpanii to miejscowości położone bardziej na południe jak Torrevieja, Santa Pola, Guardamar del Segura, Campoamor i Orihuela Costa. Na północ od Alicante: Denia, Moraira, Javea, Calpe z monumentalną skałą wystającą z morza. Symbolem Costa Blanca i tej części Hiszpanii.

Zapoznaj się z informacjami o każdym kurorcie na Costa Blanca w naszym przewodniku po Hiszpanii. Znajdziesz tu informacje i opinie o hotelach na Costa Blanca i możliwość bezpośredniej rezerwacji noclegów w hotelach na Costa Blanca przez nasza stronę internetową.

WSPOLNOTA WALENCJANSKA HISZPANIA
Mapa Wspólnoty Walencjańskiej (Comunidad Valenciana ) w Hiszpanii

Region Walencjański posiada ponad 500km wybrzeża. Piękna plaże rozciagaja się przez setki kilometrów. Wspólnota Walencjańska to jeden z najbardziej rozwiniętych turystycznie obszarów Hiszpanii. Oficjalnym językiem tego regionu jest język walenciański, czyli valenciano. Często usłyszymy go na ulicach, a szczególnie jeżeli wybierzemy się na wycieczkę w głąb lądu, oraz do małych miasteczek tego regionu.

Rzadko go usłyszymy w turystycznych miejscowościach na Costa Azahar lub Costa Blanca. Język walencjański jest obowiązkowym przedmiotem w szkole w tej części Hiszpanii. Jeden z lokalnych programów w telewizji "Canal 9" jest nadawany tylko i wyłącznie w języku walencjańskim. Filmy, wiadomości, bajki dla dzieci są nadawane w języku walencjańskim.

ZWIEDZANIE-OCEANARIUM-WALENCIA
Oceanarium w Walencji

Ten region Hiszpanii należy do najbardziej żyznych regionów kraju. Plantacje pomarańczy, cytryn, palm daktylowych, migdałów, mieszają się z polami ryżowymi, wciąż nawadnianymi przez systemy irygacyjne wymyślone przez Maurów (Arabów), żyjących na tych ziemiach przez stulecia.

O długim pobycie Muzełmanów na tych ziemiach świadczą zamki, systemy nawadniające, charakterystyczne uprawy, a przede wszystkim, pochodzące z języka arabskiego nazwy miast i miejscowości tej części Hiszpanii: Alcoy, Benidorm, Alicante, Teulada, itp. Do najważniejszych atrakcji turystycznych, których nie możesz przegapić podczas wczasów w tej części Hiszpanii należą: La Ciudad de Los Artes y Las Ciencias w Walencji.

Miasto Nauki i Sztuki w Walencji, dalej nowatorska architektura Calatravy, również w Walencji i centrum kulturalne w Walencji. Będąc tutaj na wakacjach, koniecznie trzeba spróbować hiszpańskiej paella.

Najsłynniejsza hiszpańska potrawa, pochodzi właśnie z tego regionu Hiszpanii. Fiesta Las Fallas w Walencji, tygodniowa zabawa w marcu, na ulicach Walencji. Petardy, fajerwerki, ogniska na ulicach i mnóstwo emocji dla każdego podróżnika po Hiszpanii. Dużo turystów z Europy Zachodniej specjalnie przyjeżdża do Alicante aby zobaczyć tę fiestę.

Koniecznie trzeba spróbować napoju o nazwie horchata. Jest to trunek bezalkoholowy produkowany z migdałów ziemnych. Specjalność Walencji. Kolejna atrakcja turystyczna w Comunidad Valenciana to przepiękne plaże w pobliżu miejscowości Aguilas. Dzikie plaże nad zatokami, jeden z najładniejszych zakątków Hiszpanii.

Dalej jest sławny festiwal muzyczny w Benicassim, odbywający sie co roku w tej nadmorskiej miejscowości. Specjalizacja muzyka alternatywna. Zespoły muzyczne z całego świata odwiedzają Benicassim. Ostatnią, najważniejszą atrakcją, jest zamek w Sagunto, pięknie zachowana mauretańska forteca, górująca nad średniowiecznym miastem W pobliżu Alicante.

TURYSTYKA-COMUNIDAD-VALENCIANA-HISZPANIA
To oficjalny logotyp Wspólnoty Walencjańskiej

Geografia Wspólnoty Walencjańskiej

Najwyższym szczytem Wspólnoty Walencjańskiej jest góra Calderon, wznosi się na wysokość 1839 m n.p.m. w paśmie górskim Rincon de Ademuz. Największą rzeką jest rzeka Segura, uchodząca do morza na południe od miasta Elche. Ciekawostką geograficzną i geologiczną są podmokłe tereny w pobliżu Santa Pola, Torrevieja i Albufera. Salinas de la Mata i Salinas de Santa Pola. Również dostępne dla zwiedzania przez turystów.

  Noclegi Walencja

  Noclegi Walencja region
  Ceny i rezerwacja noclegów
  Noclegi Walencia miasto
  Ceny i rezerwacja noclegów
  Noclegi Costa Blanca płd.
  Ceny i rezerwacja noclegów
  Noclegi Costa Blanca płn.
  Ceny i rezerwacja noclegów

Klimat Wspólnoty Walencjańskiej

Zdecydowanie większa część tego obszaru Hiszpanii posiada bardzo typowy klimat śródziemnomorski z długim, gorącym i suchym latem, oraz niezwyklę łagodnymi zimami. To tutaj kupuje się najwięcej nieruchomości w Hiszpanii przez obcokrajowców. Największe opady deszczu na obszarze Wspólnoty Walencjańskiej notuje się wiosną i jesienią.

Na obszarach górskich, wyżej położonych, temperatury są niższe, czasami zdarzaja się opady śniegu w zimie (górskie miejscowości). Jest więcej opadów na tych obszarach. Bardziej na południe Comunidad Valenciana w okolicach miejscowości Torrevieja, klimat klasyfikuje się jako półpustynny, gdzie ilość opadów nie przekracza 300 mm. rocznie. Dokładnie o połowę mniej, niż część północna Comunidad Valenciana (Wspólnota Walencjańska).

Rozwinięta ekonomia Wspólnoty Walencjańskiej

Rolnictwo, już tradycyjnie, odgrywa ogromną rolę w gospodarce Walencji. 18% całkowitej produkcji żywności w Hiszpanii pochodzi właśnie z Comunidad Valenciana (Wspólnoty Walencjańskiej). Są to głównie owoce cytrusowe, głównie pomarańcze i cytryny, także produkcja ryżu to ważna gałąż przemysłu tej części Hiszpanii. Port w Walencji to największy port przeładunkowy Hiszpanii.
Wyroby ceramiczne z tego regionu znane są na całym świecie. Figurki Lladro wytwarzane są ręcznie, właśnie tutaj. Ponadto wytwórnie tkanin, buty, meble, zabawki. To wszystko ważne gałęzie przemysłu Wspólnoty Walencjańskiej.

WALENCJA-ZABYTKI-ZWIEDZANIE
Ulice starej części Walencji

Ale najważniejszą gałęzią przemysłu pozostaje turystyka i usługi z tym związane. Comunidad Valenciana (Wspólnota Walencjańska) gości ponad 7 mln turystów rocznie. Przed kryzysem również niezwykle ważną gałęzią przemysłu było budownictwo i handel nieruchomościami, oraz sektor bankowy. Mimo kryzysu ekonomicznego z jakim boryka sie Hiszpania w dalszym ciągu ta część Hiszpanii, przyciąga osoby zainteresowane zakupem nieruchomości w Hiszpanii i osiedlenie się w tym regionie na stałe, bądź też zakup drugiego domu na wakacje.

Historia w pigułce regionu Wspólnoty Walencjańskiej

Pod panowaniem Rzymian region nazywał się Valentia. Należał do najbogatszych prowincji Imperium, do momentu podbicia tych ziem przez Wizygotów w V wieku naszej ery. Przechwycona przez Maurów na początku VIII wieku, Valencia pozostawała w rękach Muzełmanów do momentu odzyskania przez Królestwo Aragonii w 1238 roku. W tym roku Walencja uzyskała status niepodległego państwa w Aragonii.

Pomiędzy rokiem 1238 aż do zwycięstwa Filipa V w wojnie o sukcesję hiszpańską w 1707 roku, Walencja pozostawała pod silnym wpływem Katalonii. Filip V wcielił Walencję do Królestwa Kastylii i obalił używanie języka walencjańskiego.

Dopiero w roku 1982 Walencja uzyskała status współnoty autonomicznej Comunidad Valenciana. Separatyzm Walencjański nigdy nie był tak silny jak np. separatyzm Katalonii czy Kraju Basków, aczkolwiek język walencjański jest uczony w szkołach i często słychać go na ulicach Walencji lub bardziej w mniejszych miejscowościach z dala od wybrzeża.

 

Hotel Doña Luisa San Luis de Sabinillas
Hotel Doña Luisa San Luis de Sabinillas
Costa del Sol / San Luis de Sabinillas
Hotel Palace GL Barcelona *****
Hotel Palace GL Barcelona *****
Barcelona / Barcelona Sagrada Familia
Hotel Abril San Juan de Alicante
Hotel Abril San Juan de Alicante
Costa Blanca płd. / San Juan de Alicante
Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij