Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Poble Espanyol

Poble Espanyol - Miasteczko Hiszpańskie

Poble Espanyol to kwintesencja Hiszpanii, to tak jak by uchwycić wszystko to, co najwspanialsze w tej części świata i zamknąć w szklanym słoiku, by każdy to cudo mógł podziwiać. Mieszczące się na wzgórzu Montjuic miasteczko zostało przygotowane w 1929 r. na światową wystawę EXPO. Od tego czasu, po dziś dzień stanowi przepiękną wizytówkę Iberiady.

Poble Espanyol jest muzeum architektury zlokalizowanym w jednej z najbardziej charakterystycznych dzielnic Barcelony, zaledwie kilka metrów od słynnej fontanny Montjuic. Jest to jedna z największych atrakcji miasta. Muzeum składa się z 117 budynków w pełnej skali wymiarowej, co powoduje że w jednym miejscu mamy do czynienia z prawdziwymi hiszpańskimi uliczkami, wsiami, domami, parkami, kinami, szkołami, restauracjami, czy warsztatami rzemieślniczymi.

Historia powstania

To wyjątkowe muzeum powstało w 1929 roku w Barcelonie, z okazji organizowanego tam Barcelona International Exposition (Międzynarodowej Wystawie w Barcelonie – EXPO). jako synteza kultury i architektonicznych Hiszpanii. Idea utworzenia właśnie takiego typu muzeum była mocno promowana przez katalońskiego architekta Puiga Cadafalcha, a projekt był realizowany przez architektów: Francesca Folguera i Ramona Reventós. W przedsięwzięciu brali także udział krytyk sztuki Miquel Utrillo oraz malarza Xavier Nogués.

POBLE-ESPANYOL

Czwórka profesjonalistów wybrała się wtedy w podróż po Hiszpanii aby zebrać potrzebne ikonografie oraz inne materiały. Podczas trasy zrobili setki zdjęć, notatek i rysunków, które pozwoliły im zaprojektować to, co w Hiszpanii najcenniejszego chcieli uchwycić.

Ogólnie rzecz biorąc, artyści odwiedzili sześćset tysięcy obszarów, w celu stworzenia kompleksowej syntezy architektonicznej i by oddać kulturową istotę Hiszpanii.

Pomniki i budynki Poble Espanyol

Niektóre z tych 117 nieruchomości sa replikami słynnych miejsc, oddających charakter Hiszpanii. Są to:
• Calle Cuna - Arcos de la Frontera Cádiz - Andalusia
• Torre de Utebo - Utebo - Aragón
• Cangues d'Onís - Cangas de Onís - Asturias
• Casa Barreda - Santillana del Mar - Cantabria
• El mirador - Sigüenza Guadalajara - Castilla - La Mancha
• Puerta de San Vicente - Ávila - Catilla y León
• Navalcarnero - Navalcarnero - Madrid
• Casa de los Celdrán - Murcia
• Las Arcadas - Sangüesa - Navara
• Caserío Casa Arteche - Erandio Bizkaia - País Vasco
• Casa Son Berga - Palma de Mallorca - Islas Baleares
• Paço de los Fefinhas - Cambados Pontevedra - Galicia
• Palacio de los Golfines de Abajo - Cáceres - Extramadura
• La Jana - Castellón - Comunidad Valenciana
• Monasterio románico de Sant Miquel – Cataluña

Obszary Hiszpańskiego Miasteczka

Poble Espanyol to 117 budynków, piętnastu autonomicznych obszarów Hiszpanii: Andaluzji, Aragonii, Asturii, Kantabrii, Kastylii - La Mancha, Kastylia i León, Katalonii, Walencji, Estremadury, Galicji, Balearów, Madrytu, Murcji, Nawarry i Kraju Basków. Autonomiczne La Rioja i Wyspy Kanaryjskie nie są reprezentowane w Poble Espanyol.
Pierwszy nie jest obecny, ponieważ w czasie zakładania Poble Espanyol nie był autonomicznym obszarem, Wyspy Kanaryjskie nie pojawiły się natomiast z prozaicznego powodu – osoby, które wyruszyły w Hiszpanię by zebrać niezbędne informacje o kraju, nie udały się na Wyspy Kanaryjskie ze względów ekonomicznych – pomysłodawcy przedsięwzięcia uznali, że jest to już zbyt kosztowna operacja.

Kwintesencja Hiszpanii

Mimo, że początkowo planowano rozbiórkę, gdy Międzynarodowa Wystawa EXPO została zakończona, jednak miasteczko zostało zachowane ze względu na wielki sukces, jaki osiągnęło. Po dziś dzień możemy nadal cieszyć oczy widokiem ulic, placów i fasad, które czynią z Poble Espanyol prawdziwą wioskę, w której możemy jeszcze znaleźć reprodukcje budynków różnych hiszpańskich obszarów, rejonów ochrony środowiska i różnorodności kulturowej kraju.

BARCELONA-POBLE-ESPANYOL

W Poble Espanyol nadal odbywają się różnego rodzaju tematyczne festiwale związane czy to z tańcem (festiwal flamenco), czy to z tradycyjna kuchnia hiszpańską. Latem odbywają się plenerowe koncerty i okazyjne wystawy, odbywają się zajęcia edukacyjne dla dzieci, a młode pary często wybierają to miejsce na swój ślubny plener.
Wyjątkowe są inscenizacje pracowników, którzy wcielają się w różne role, odtwarzając zajęcia różnej maści rzemieślników.

W Poble Espanyol zobaczymy rzemieślników dmuchających szkło, wykonujących skórzane wyroby, ceramikę, biżuterię, czy hiszpańskie gitary. Swoje zadania wykonują w studiach, opowiadając na czym polega ich zajęcie. W tym małym miasteczku, oglądając poszczególne wystawy możemy się wiele dowiedzieć, ale także zakupić wyroby wykonane przez rzemieślników w tradycyjny sposób.

Szczególnie godne uwagi są małe restauracje, gdzie zobaczymy od środka jak powstają najsłynniejsze hiszpańskie potrawy, by następnie cieszyć nimi podniebienia.
Inaczek wyglądała Hiszpania w latach 20. XX wieku, inaczej wygląda współcześnie. Dlatego logiczne, dlaczego Hiszpańskie Miasteczko z biegiem czasu musiało ulec metamorfozie tam, gdzie było to konieczne.

Muzeum Fran Daurel

Kolejną z atrakcji Poble Espanyol jest Muzeum Fran Daurel. Jest to prywatna kolekcja, udostępniona w celach publicznych, zawierająca blisko 300 prac takich hiszpańskich autorów jak: Picasso, Dalí, Miró, Tàpies, Barceló, Guinovart i Amat oraz wielu, wielu innych. W muzeum tym możemy podziwiać obrazy, rzeźby, tkaniny dekoracyjne, rysunki i ceramiki obejmujące również ogród z rzeźbami. Ogród robi na zwiedzających zazwyczaj piorunujące wrażenie – jest on wytwornie urządzony, gdzie monumentalne rzeźby harmonijnie komponują się ze starannie zadbaną zielenią.

Szczególną uwagę warto poświęcić ceramikom Pabla Picassa. Ten słynny na całym świecie artysta kojarzony jest głównie z malarstwem. A przecież był on artystą wszechstronnym, miłującym się także w ceramice. Tą dziedziną sztuki Picasso zajmował się w latach 1947 – 1962. W tym okresie nie tylko uczy się tradycyjnej techniki wytwarzania ceramiki, ale stara się także stworzyć własne metody.

Eksponaty zebrane w Muzeum Fran Daurel to przede wszystkim okazy twórczości z lat 50 i 60-tych. W ceramice Pablo Picasso chce wyrazić swoje uczucia, szczególnie radość. Radość, ponieważ w tym czasie zakończyła się tragiczna w skutkach Druga Wojna Światowa, ale także dlatego, że w tych latach na świat przyszły dwie córki artysty - Claudia i Paloma. Jest to zilustrowane na ceramicznych naczyniach przez radosnych ludzi, którzy uśmiechają się. Nie brakuje tam także zwierząt oraz prostych schematów.

Teatr w Poble Espanyol

Poble Espanyol posiada własny teatr, w którym regularnie odbywają się spektakle, głównie dla najmłodszych widzów. W każdą niedzielę można tam znaleźć wiele propozycji – spektakle taneczne, muzyczne, teatr kukiełek. Nowe widowiska pojawiają się tam co miesiąc. Przy teatrze w Poble Espanyol działa Barcelońska Szkoła Teatralna, przez co możemy mieć gwarancję, że spektakle tam organizowane są na najwyższym poziomie.

Atrakcje dla dzieci

Najmłodsi w Poble Espanyol mogą nie tylko zwiedzać miasteczko, poznając wszelkie aspekty związane z Hiszpanią, czy oglądać teatralne przedstawienia. Hiszpańskie Miasteczko oferuje także warsztaty tematyczne związane z rękodziełem, zajęcia ekologiczne, zajęcia ruchowe. W marcu odbywa się tam lubiany przez dzieci Festiwal Lalek, w okresie karnawału nie brakuje maskarad, a zima scen z Bożego Narodzenia.

Poble Espanyol nocą

Jest to również miejsce atrakcyjne nocą. Jeśli za sprawą Poble Espanyol mamy poznać Hiszpanię to przecież nie możemy pominąć życia nocnego, które w tej części Europy jest wyjątkowo atrakcyjne. Po męczących upałach, gdzie Hiszpanie w ciągu dnia odbywają siestę, nocą dosłownie budzą się do życia po nużącym przez upał dniu.
W Poble Espanyol nocą organizowane są dyskoteki, koncerty i degustacje hiszpańskiego wina. Przede wszystkim należy wymienić klub La Terrrazza, zlokalizowany w budynku reprezentującym Baleary.

POBLE-ESPANYOL-BARCELONA

Jak sam się reklamuje, od siedemnastu lat jest to najlepsza dyskoteka w Hiszpanii. Obok niego należy nadmienić klub The One, mieszczący się w Marqués de Peñaflor Palace. To właśnie tam nocą powinni udać się fani muzyki elektronicznej. El Tablao de Carmen to knajpka, gdzie przy muzyce flamenco oraz w towarzystwie tancerek można zjeść obiad. Lokal umiejscowiono w budynku poświęconym Andaluzji.

Bilety i godziny otwarcia

Dzieci do 4 roku życia mogą wejść do Poble Espanyol za darmo, natomiast dzieci 4 – 12 lat muszą uiścić opłatę wynoszącą 6,3 Euro. Wejściówka dla osób dorosłych to koszt 10,8 Euro. Bilet rodzinny dla dwójki rodziców i dwójki dzieci to wydatek rzędu 33 Euro.

Dla rodzin z większa liczba dzieci przygotowana została oferta specjalna, o którą takie duże rodziny powinny zapytać indywidualnie, mogą także zadzwonić pod numer: 93 508 63 00.
Przewidziano także bilety specjalne: dla seniorów, którzy ukończyli 65 lat – 8,4 Euro, studenci – 9,5 Euro, niepełnosprawni dorośli – 9 Euro, niepełnosprawne dzieci – 5,6 Euro.

Poble Espanyol czynne jest w następujące dni: w poniedziałki od 9:00 do 20:00; we wtorki, środy, czwartki oraz w niedziele od 9:00 do 00:00; w piątki od 9:00 do 15:00; oraz w soboty od 9:00 do 14:00.

Ciekawostki związane z Poble Espanyol

Poble Espanyol jest piątą w kolejności, najpopularniejszą atrakcją turystyczną w Barcelonie
Znajdują się tam repliki 117 budynków w skali 1:1, które rozlokowane są na powierzchni obejmującej 49.000 metrów kwadratowych
Poble Espanyol powstało w czasie 13 miesięcy, a miało funkcjonować jedynie przez 6 miesięcy. Jednak ze względu na duży entuzjazm społeczeństwa, pozostało po dziś dzień.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij