Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

San Adrian de Besos

San Adrian de Besòs w Katalonii

Początki miasta San Adrian de Besòs sięgają przełomu wieków IX i X r. Początkowo gospodarka opierała się głównie na rolnictwie. W dzisiejszych czasach miejscowość nie ma już typowo rolniczego charakteru. Dzięki migracji ludności rozwijają się tu budownictwo i przemysł chemiczny, ale i turystyka jest tu jednym z głównych źródeł dochodów. San Adrian de Besòs jest atrakcyjnym miejscem dla osób wyjeżdżających na wakacje.

Mają one do wyboru wiele pięknych hoteli z widokiem na morze, gdzie mogą spędzić niezapomniany urlop. Nie brakuje tu atrakcji. Goście mogą zwiedzić m.in. Muzeum Historii Imigracji w Katalonii i wziąć udział w obchodach, jakich nie organizuje się nigdzie indziej w regionie Barcelony.

Miasto położone jest u ujścia rzeki Besòs na wybrzeżu Morza Śródziemnego w północno - wschodniej Hiszpanii. Rzeka Besòs ma ponad 17,5 km długości, a z dopływami 53 km długości. Besòs to połączenie dwóch rzek: El Congost i Mogent. Oprócz San Adrian de Besòs przepływa jeszcze przez takie miejscowości jak: La Garriga, Les Franqueses del Valles, Canovelles, Montmelo, Granollers, Mollet de Valles, Montcada, Reixac i Santa Coloma de Gramenet. Główne dopływy rzeki to: El Mogent, El Tenes, El Congost, Caldes i El Ripoll.

Dbają o rzekę

W 1995 r. Barcelona i jej przedmieścia (Montcada i Reixac, Sant Adria de Besòs, Santa Coloma de Gramenet) podjęły wspólne działania, mające na celu ochronę środowiska dolnego brzegu rzeki Besòs. Powstało stowarzyszenie Consorci per a la Conca del riu Besòs. Dzięki temu utworzono Parc Fluvial del Besòs - rekreacyjną strefę obejmującą dolny bieg rzeki.

SAN-ADRIAN-DE-BESOS

Miasto podejmuje również wiele inicjatyw, które mają poprawić jakość wody w rzece Besòs. Plan działań omawiano na Forum Kultur, które odbyło się w 2004 r. w Barcelonie. W tej konferencji połączonej z całą masą imprez i wydarzeń, zorganizowanej przez radę miasta Barcelona, rząd regionalny, UNESCO i hiszpański rząd krajowy wzięło udział również San Adrian de Besòs. Forum miało głosić pokój, rozwój, równe prawa każdego człowieka i ochronę środowiska.

W ramach forum odbywały się spektakle teatralne, występy muzyczne, zabawy i wystawy.
San Adrian de Besòs jest najmniejszą gminą Barcelony. Leży między Barceloną i Badaloną. Ma blisko 4 kilometry kwadratowe powierzchni i prawie 34,5 tys. ludności. Początki miasta sięgają 1012 r. i wiążą się z powstaniem kościoła parafialnego przy lewym brzegu rzeki Besòs.

W 1929 r. San Adrian de Besòs został włączony do Barcelony i Badalony i przestał być samodzielną gminą. Dopiero w 1955 r. gmina ponownie stała się niezależna. W okresie wojny domowej w Hiszpanii miasto zostało zbombardowane. Udało się jednak je odbudować.

Rozwój dzięki migracji

Początkowo w San Adrian de Besòs dominowało rolnictwo. Obecnie w mieście rozwija się głównie przemysł chemiczny i budownictwo. Jest wiele zakładów i fabryk. Na rozwój przemysłu wpłynęły m.in. intensywna migracja ludności, ale także fakt, że miasto usytuowane jest blisko Barcelony. Poza tym duże znaczenie odgrywa miejscowa rzeka Besòs, która zapewnia odpowiednią ilość wody, oraz dobra komunikacja.

Wszystkie te czynniki przyczyniły się do napływu ludności, a co za tym idzie - postępu przemysłowego. Co ciekawe, pierwszymi pracownikami zakładu tkackiego w San Adrian de Besòs byli mieszkańcy kolonii Roda de Ter, którzy przybyli do miasta. Było ono dla nich symbolem wielokulturowości i tolerancji. Imigranci dobrze się w nim czuli, więc do San Adrian de Besòs przyjeżdżało coraz więcej ludzi.

Na początku XX w. w mieście powstały dwie elektrownie: Central Termica de San Adrian na prawym ujściu rzeki Besòs i La Catalana na lewym brzegu. Bardziej znana jest elektrownia Central Termica. Ma trzy kominy o wysokości 200 metrów i zbudowana jest ze zbrojonego betonu. Została zaprojektowana przez Eduarda Ferresa. Prace nad inwestycją rozpoczęły się w 1912 r. Już rok później elektrownia zaczęła działać.

Jest jeszcze zakład termiczny Besòs 5. Składa się z dwóch jednostek cieplnych wynoszących w sumie 859 MW, opalanych gazem ziemnym. Uruchomiony został w 2011 r. Zakład tworzą dwie turbiny gazowe, dwa kotły cieplne, alternator, chłodnica i pomocniczy kocioł gazowy. Co ciekawe, woda chłodnicza pochodzi z morza. Zakład Besòs 5 zbudowano z myślą o ochronie środowiska.

Autobusy i tram Besòs

W San Adrian de Besòs sprawnie działa komunikacja miejska. Bez problemu możemy dotrzeć zarówno do każdego punktu w mieście, jak i do sąsiednich miejscowości. Jest 16 linii autobusowych obsługiwanych przez Transports Metropolitans de Barcelona. Oprócz komunikacji miejskiej głównym środkiem transportu w mieście jest kolej tzw. tramBesòs (skrót od słów "tramvia" oznaczającego tramwaj i "Besòs", nawiązującego do części Barcelony z rzeką Besòs). Linię tramwajową uruchomiono w 2004 r. Ma 27 przystanków i 14 km długości.

Trasy zaprojektowane są po kwadracie i oznaczone białą literą "T" (przykładowo T5). TramBesòs ma numery od 4 do 6. Linia T4 rozpoczyna się w okolicach Parc de la Ciutadella w Barcelonie i przebiega przez Placa de les Glories Catalanes, Avenidę Meridianę, dworzec kolejowy San Adrian de Besòs, zmierzając do Avenidy Diagonal i Avenidy d' Eduard Maristany.

Trasa T5 zaczyna się przy Placa de les Glories Catalanes i kończy przy stacji metra Gorg w Barcelonie. Kolejna trasa - T6 ma swój początek przy dworcu San Adrian de Besòs i przechodzi przez całą dzielnicę tego miasta La Mina. San Adrian de Besòs odgrywa ważną rolę w transporcie Barcelony. Autostrada C 31 przebiega od Barcelony przez środek San Adrian de Besòs.

Miejscowość San Adrian de Besòs, rozwijając komunikację, dba w ten sposób również o turystów. W mieście znajdziemy wiele pięknych hoteli, które zapewniają komfortowy wypoczynek. Możemy przebierać wśród noclegowych propozycji, zarówno w głębi miejscowości, jak i bliżej morza.

MAPA-SAN-ADRIAN-KATALONIA

Hotele mają dogodne usytuowanie dla turystów, którzy chcą zobaczyć coś więcej - bliskość dworca kolejowego oraz przystanków komunikacji miejskiej stanowi również o atrakcyjności tej miejscowości. Spędzając wakacje w San Adrian de Besòs nie będziesz miał problemu z przemieszczaniem się w mieście, jak i poza nim. Możesz skorzystać z przejazdów komunikacją miejską lub koleją.

Dla turystów

Jedną z atrakcji tej miejscowości jest Muzeum Historii Imigracji w Katalonii. Placówka organizuje różne wydarzenia kulturalne związane z imigracją i wielokulturowością oraz wycieczki z przewodnikiem zarówno indywidualne, jak i grupowe. Placówka powstała w 2004 r. i należy podlega pod Muzeum Generalitat w Katalonii. Na prezentowanych tam wystawach możemy oglądać historię migracji ludności od czasów prehistorycznych do współczesnych. Ekspozycje podzielone są na specjalne strefy. Są tu zarówno wystawa stała, jak i tymczasowe, sala wystawowa zawsze proponuje coś nowego. W muzeum działa też centrum dokumentacji. Pracownicy placówki każdego roku szczegółowo określają program prezentowanych wystaw.

W Muzeum organizowane są m.in. Międzynarodowy Dzień Uchodźcy, Międzynarodowy Dzień Migracji czy Międzynarodowy Dzień Muzeów. Każde z tych wydarzeń ma specjalną oprawę i ciekawy program. W ubiegłym roku Międzynarodowy Dzień Uchodźcy rozpoczął się prezentacją pokazu "Twarze imigracji".

W dalszej części obchodów goście mogli podziwiać wystawę zatytułowaną "Oblicza Morza Śródziemnego". Były to prace blisko sześćdziesięciu artystów z ponad piętnastu krajów. Ich motywem przewodnim były migracje i Morze Śródziemne. Na obrazach widniały ludzkie twarze wyrażające różne emocje - zdeterminowanie, nadzieję czy siłę. Obchody Międzynarodowego Dnia Uchodźcy zakończył muzyczny występ.

Miejsce znanego pisarza

San Adrian de Besòs to miasto literackie. Stąd pochodzi znany hiszpański pisarz Javier Perez Andujar. Był redaktorem magazynu TAIFA i autorem tekstów m.in. w El Pais. Hiszpanie mogli go oglądać w różnych programach telewizyjnych. Jego pierwsza powieść "Dzielni Książęta" ukazywała losy andaluzyjskich emigrantów na obrzeżach Barcelony. W książce nie brakuje aluzji do świata komiksów i postaci literackich. Warto wspomnieć, że debiutancka powieść Javiera Pereza Andujara znalazła się wśród najlepszych powieści wydanych w 2007 r. Jego kolejne książki również zyskały uznanie wśród czytelników i krytyków. Były to: "Wszystko diabeł wziął", "Spacery z matką" i "Wszyscy Katalończycy". Andujar wydał też słownik encyklopedyczny.

Wygoda przede wszystkim

Jest wiele hoteli, które zyskały sobie pochlebne opinie korzystających z nich turystów. Polecanym jest na przykład Hostal Athenas. Zlokalizowany jest on w centrum San Adrian de Besòs. W pobliżu znajdziemy wiele restauracji czy sklepów. Odległość od hotelu do plaży wynosi 1,8 km.
Wielu turystów wypoczywa też w Apartment Alexandra's Beach 2, oddalonym od plaży tylko minutę drogi pieszo. Z hotelowych okien roztacza się widok na morze, a sam hotel oferuje również odkryty basen.

Goście mogą zwiedzić m.in. znajdującą się 2,4 km od obiektu dzielnicę Verneda. Odległość z hotelu do portu lotniczego w Barcelonie wynosi 20 km, a do stacji metra trzeba pokonać 1 km. Turystów zachęcają hotelowe ceny - niższe w porównaniu do tych, które oferują inne pensjonaty, bez zaniżania standardu.

Turyści spędzający wakacje w San Adrian de Besòs chwalą też pobyt w Angels Beach Apartment i w Apartment Alex's Beach Port. Angels Beach Apartment położony jest 12 minut spacerem od plaży, a spod hotelu do centrum Barcelony można dojechać metrem w 30 minut. Co ważne, goście mają do dyspozycji prywatny taras o powierzchni 60 metrów kwadratowych. Port lotniczy w Barcelonie oddalony jest od hotelu o 20 km. Przystanek tramwajowy znajduje się 1 km od budynku.

Z Apartment Alex's Beach Port do plaży dociera się pieszo w jedną minutę. Atrakcją jest odkryty basen działający przez cały rok. Odległość z hotelu do dworca kolejowego pokonamy w 8 minut.

ELEKTROWNIA-SAN-ADRIAN

Zaplanuj wakacje

San Adrian de Besòs urzeka pięknymi widokami. W bogatej ofercie hoteli z pewnością można znaleźć taki, w którym będziesz mógł dobrze wypocząć. Lepsze hotele znajdują się na ogół blisko plaży i zapewniają wszytko to, co gościom jest niezbędne. Oprócz spędzania czasu na plaży warto pomyśleć o urozmaiceniu naszego pobytu w San Adrian de Besòs.

Z pewnością warto odwiedzić Muzeum Historii Imigracji. Można wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem lub zobaczyć wystawy. Może uda się trafić na obchody Międzynarodowego Dnia Uchodźcy czy Międzynarodowego Dnia Migracji. Z tych okazji muzeum organizuje szereg atrakcji - specjalne wystawy i muzyczne występy.

San Adrian de Besòs to wielokulturowe miasto. Uczy tolerancji i otwartości. Mieszkańcy dużą wagę przywiązują do ochrony środowiska. Władze miasta oraz kilka organizacji społecznych dba o rzekę Besòs, która pełni kluczową rolę w gospodarce miejscowości. Spędzając wakacje w San Adrian de Besòs poznasz tamtejszą kulturę i obyczaje.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij