Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Montserrat

Przewodnik turystyczny po Montserrat w Hiszpanii. Około 40km od Barcelony, leży Montserrat. Miejsce pielgrzymek i kultu maryjnego w Hiszpanii. To tutaj, dociera wiele polskich pielgrzymek, oraz wycieczek do Montserrat. Sporo biur podróży w Polsce, posiada w swojej ofercie, wycieczkę lub pielgrzymkę do Montserrat. Tutaj znajduje się Czarna Madonna z Montserrat.

Wycieczka do Montserrat z Barcelony,  zajmie nam minimum jeden dzień, podczas naszych wakacji w Hiszpanii. Montserrat to również opactwo benedyktyńskie w Katalonii, na terenie Hiszpanii. Jak twierdzą niektórzy turyści, odwiedzający to miejsce, ze szczytu Montserrat są najpiękniejsze i najbardziej spektakularne widoki na góry w tej części hiszpańskiej Katalonii.

Dla wielu odwiedzających Barcelonę, wizyta w Montserrat stanowi największą atrakcję, szczególnie dla pielgrzymów katolickich i tych poszukujących duchowych wrażeń w Hiszpanii. Montserrat było świadkiem wielu cudów i objawień Matki Boskiej. Dla wielu pielgrzymów, odwiedzających to miejsce, właśnie wartości religijne, odgrywają największe znaczenie. O każdej porze roku, spotkamy tutaj pielgrzymów i wiernych z całego świata.

Krótka pielgrzymka z Barcelony

Montserrat leży o około 1h jazdy pociągiem, na północny zachód, od Barcelony. Nie tylko klasztor benedyktyński przyciąga tutaj wiernych, ale również wspaniała górska sceneria, otaczających gór, co roku przyciąga setki tysięcy zwiedzających. Łańcuch skalny, przypominający zęby piły, jest jednym z najbardziej malowniczych tworów przyrodniczych Hiszpanii. Montserrat i okoliczne góry, pełne są szlaków turystycznych, idealnych do górskich wędrówek, wspinaczek górskich i "trekkingu". Masyw górski Montserrat, jest widoczny z wielu punktów Katalonii, oraz z lotniska w Barcelonie.

Nawet z daleka robi wrażenie na odwiedzających. Matka Boska z Montserrat, zwana jest tutaj "Czarnulką" La Moreneta (hiszp.). Nazwa pochodzi od czarnego drewna z którego została wykonana figurka Madonny. La Moreneta to jedna z najważniejszych obrazów (wizerunków) Maryi na świecie. Od 1881 roku, jest patronką całej Katalonii. Sława Czarnej Madonny z Montserrat, dotarła nawet na drugą półkulę i na Karaiby. Jedna z wysp na Karaibach, nosi taką samą nazwę. Wyspa Montserrat na Karaibach.
Nazwa Montserrat pochodzi od słów "Przepiłowana góra", nawiązuje do kształtu góry, który zgodnie z katolicką tradycją, wyrzeźbili złotą piłą, aniołowie, przygotowujący mieszkanie dla Matki Boskiej.

MONTSERRAT W HISZPANII
Kolejka dojeżdzająca na szczyt Montserrat zwana Cremallera de Montserrat
  MONTSERRAT GORY I PIELGRZYMKA
Szczyty Montserrat, tonące w chmurach podczas deszczowej pogody

Najważniejsze pielgrzymki do Montserrat, odbywają się 27 kwietnia i 8 września. Mimo tłumów turystów, zalewających to miejsce o każdej porze roku, Montserrat ciągle pozostaje tajemnicze i wyjątkowe. To piękne i malownicze miejsce skazane jest na sukces turystyczny. Tłumów i pielgrzymek można uniknąć, udając się oznaczonymi ścieżkami do dużych, opuszczonych pustelni z dala od szlaków turystycznych. Na szczycie góry, można także przenocować, jednak hotele i miejsca noclegowe nie należą do najtańszych w tej części Hiszpanii, a pola namiotowe, pensjonaty i schroniska, są zatłoczone praktycznie o każdej porze roku.

Po przybyciu na górę z pewnością zdziwi nas ogrom budynków, o przeznaczeniu dla obsługi ogromnej ilości turystów. Znajduje się tu świetna cafeteria, wraz z restauracją, serwującą gorące i pożywne dania, duży sklep z pamiątkami, dewocjonaliami i artykułami spożywczymi, takimi jak miód z okolicznych pasiek, herbat, ziół, owoców i pieczywa. Wszystko to z przeznaczeniem dla pielgrzymujących lub zwiedzających Montserrat turystów.
Jest to bardzo profesjonalna maszyna do zarabiania pieniędzy, ale i światowa jakość, obsługi turystycznej.

Czarna Madonna z Montserrat
Zobacz jak dokładnie wygląda figurka i dowiedz się więcej o Czarnej Madonnie z Montserrat. Zdjęcia, informacje i jak należy się modlić do Matki Boskiej z Montserrat. Sprawdź na zdjęciach, jak dokładnie wygląda Madonna z Montserrat i dlaczego miliony ludzi odwiedzają ją co roku, na szczycie góry Montserrat.

Zdjęcia Montserrat
Fotografie z Montserrat. Czarna Madonna, bazylika, okoliczne góry. Zdjęcia z Montserrat. Zwiedzanie góry i bazyliki maryjnej w obiektywie aparatu fotograficznego. Co koniecznie należy zwiedzić i na co zwrócić uwagę, podczas pielgrzymki na szczyt. Sprawdź na naszej stronie.

Zwiedzanie Montserrat

Przede wszystkim, należy odwiedzić Bazylikę Montserrat i figurkę Matki Boskiej z Montserrat, na głównym ołtarzu. To miejsce, gdzie znajduje się Czarna Madonna z Montserrat. Wejście do świątyni, znajduje się po prawej stronie kościoła z wejściem przez kryptę. Można dotknąć małej, drewnianej kuli ziemskiej, którą trzyma w ręce Matka Boska z Montserrat. Dla wierzących katolików, może być to doniosłe wydarzenie.

Prawdziwą atrakcją Montserrat są jaskinie i 13 pustelni w okolicznych górach. Trasy dwóch kolejek linowo-szynowych na szczyt góry, zaczynają się niedaleko stacji kolejki linowej. Jedna prowadzi do Santa Cova (Święta Grota), XVII wiecznej kapliczki, zbudowanej w miejscu, gdzie znaleziono figurę Matki Boskiej, druga do pustelni Sant Joan. Z pustelni, można dojść do innego miejsca odosobnienia Sant Jeroni, 1237 m.n.p.m. Na przejazd obydwoma kolejkami można wykupić wspólny bilet.

Sam klasztor (bazylikę) w Montserrat, trudno zaliczyć do szczególnych osiągnięć architektury sakralnej, oprócz tego iż budynek jest "słusznych" rozmiarów i robi na odwiedzającym, wrażenie ogromnej budowli. Dla zwiedzających turystów, jest udostępniona renesansowa bazylika z główną atrakcją: posążkiem La Moreneta Czarna Madonna (znajduje się nad głównym ołtarzem). Najlepiej odwiedzić to miejsce, podczas Ave Maria, w okolicach godziny 13.00, kiedy pieśni kościelne, wykonuje słynny chór chłopięcy z Montserrat.

W pobliżu wejścia do Bazyliki, mieści się Muzeum Montserrat, czyli Museu de Montserrat (z języka katalońskiego). W muzeum znajduje się malarstwo i rzeźba od XIII wieku, do współczesności, oraz kolekcja starożytności. Największymi atrakcjami muzeum w Montserrat są dzieła Caravaggia, Tiepola, El Greca, Degasa, Picassa i Moneta. W muzeum można także zobaczyć multimedialną ekspozycję, opowiadającą o życiu benedyktynów w klasztorze w Montserrat.
Obecnie w klasztorze w Montserrat mieszka około 300 benedyktynów, mnichów.

KOLEJKA LINOWA W MONTSERRAT
Kolejka linowa na Montserrat
  CZARNA MADONNA
Czarna Madonna z Montserrat

Swoją sławę klasztor na górze Montserrat, zawdzięcza niepozornej, drewnianej figurce Matki Bożej z Dzieciątkiem (hiszp. La Moreneta), czyli Czarnulka. U nas w Polsce, przyjęła się nazwa Czarna Madonna z Montserrat. Nazwa pochodzi od czarnego koloru twarzy Matki Boskiej. Według historycznych podań, Madonna została wyrzeźbiona przez św. Łukasza, została przywieziona do Hiszpanii około 50 roku naszej ery, przez św. Piotra.

Według ekspertów rzeżba zdradza styl bizantyjski i pochodzi z VI wieku naszej ery. W czasach walk z Arabami, na początku XVII wieku, ukryto ją ponoć w jednej z grot masywu Montserrat. Figurka zaginęła na wiele wieków i lat. Niespodziewanie, odnalazła się około roku 880. Towarzyszyły temu objawienia boskie, oraz płynąca z nieba muzyka. Kiedy biskup z miasta Vic, próbował przesunąć figurkę Madonny, ta ani drgnęła, co uznano przez wiernych za pierwszy cud na Montserrat. Na tym miejscu zbudowano kaplicę, która miała strzec cudowną statuetkę. W roku 976 kaplica wraz ze statuetką znalazła się w rękach benedyktynów, którzy na dwóch trzecich wysokości, zbudowali klasztor (1.000 m.n.p.m.).

Cuda zaczęły się mnożyć, a Madonna z Montserrat, stała się głównym obiektem kultu w całej Katalonii. Do klasztoru zaczęły przybywać tłumy wiernych z różnych zakątków Katalonii, Hiszpanii i Europy. Liczba pielgrzymek do Montserrat mogła się tylko równać z ilością pielgrzymów do Santiago de Compostela w hiszpańskiej Galicji. Dobre czasy skończyły się dla benedyktynów w XIX wieku, kiedy to zakonników represjonowano z powodu sympatii karlistowskich. W dobrych czasach, zakon benedyktynów posiadał nawet własną flagę, oraz niczym Watykan, zachowywał swojego rodzaju eksterytorialność.

Benedyktynom pozwolono później wrócić do Montserrat, ale do 1882 roku, ich liczba spadła do 20 osób. Podczas reżimu Franco w Hiszpanii, kiedy to generał zakazał używania języka katalońskiego, klasztor stał się nielegalnym centrum, ratującym literaturę katalońską przed oprawcami. Pod koniec XX wieku, popularność Montserrat znowu zaczęła rosnąć i w chwili obecnej w klasztorze żyje około 300 mnichów.
Oprócz turystów i zwiedzających, na górę, przybywa rokrocznie tysiące młodych, hiszpańskich par, przed ślubem, prosząc o błogosławieństwo, na nowej drodze małżeńskiej w zgodzie z katalońską tradycją.

Dojazd do Montserrat z Barcelony

Pociągiem
Pociągi liniii FGC w kierunku Manresa, linia R5, odjeżdżają z Barcelony z Placa d'Espanya. Trzeba wysiąść w Montserrat Aeri (czas podróży 52 minuty). Stąd trzeba przesiąść się na kolejkę linową (5 minut jazdy cena 9€ w obydwie strony). Wagonik dociera do miejsca położonego tuż poniżej klasztoru. Do zabudowań w Montserrat, dojeżdża także cremallera, zębata kolejka górska, wyruszająca z Monistroll do Montserrat. Kolej dobrze skomunikowano z pociągami przyjeżdżającymi z Barcelony. Wjazd do klasztoru zajmuje około 20 minut.

Samochodem
Zmotoryzowani powinni jechać autostradą A2 do Martorell, kierunek na Lleida, następnie drogami N11 i C1411, a na końcu serpentynami, wspinającymi się do samego klasztoru na szczycie. Najlepiej dojechać na parking przy kolejce linowej i stamtąd dostać się na górę. Większość autobusów z wycieczkami z Barcelony, dojeżdża na górny parking przy Bazylice w Montserrat.

Przydatne informacje podczas wycieczki do Montserrat

Wynajem samochodu w Montserrat
Pragniesz zwiedzić Montserrat. Najwygodniej wynająć samochód na lotnisku w Barcelonie, Reus lub Gironie. Zarezerwuj samochód w Barcelonie, Reus lub Gironie. Najlepsza wyszukiwarka wynajmu samochodów w Hiszpanii. Wszystkie wypożyczalnie w jednym miejscu. Porównaj ceny i zarezerwuj auto do Montserrat on-line z wyprzedzeniem.

Pogoda Montserrat
Aktualna prognoza pogody w Montserrat w hiszpańskiej Katalonii. Temperatura powietrza, opady i porywy wiatru. Wszystkie informacje przydatne w podróży do Montserrat w Hiszpanii. Zabezpiecz się przed niespodziankami pogodowymi. Montserrat leży wysoko w górach i pogoda może się szybko zmienić.

Mapa Montserrat
Mapa geograficzna Montserrat w Hiszpanii. Ważne atrakcje turystyczne w Montserrat i najbliższych okolicach tej części hiszpańskiej Katalonii. Szukasz Montserrat i nie możesz znaleźć go na mapie? Nie martw się, to każdemu się zdarza. Zobacz na mapie Hiszpanii, gdzie dokładnie leży Montserrat.

Hotele Montserrat
Zakwaterowanie w pobliżu góry. Gdzie najlepiej przenocować w pobliżu Montserrat. Hotele, apartamenty na wynajem, hostele i pensjonaty w Montserrat i okolicach Bazyliki. Wybierz zakwaterowanie dla siebie, na wycieczkę do Montserrat w Hiszpanii. Wczesne rezerwacje noclegów rekomendowane.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij