Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Viladecans

Viladecans w Katalonii

Viladecans to miasto położone we wschodniej Hiszpanii. Jest on częścią obszaru metropolitalnego Barcelony. Odległość Viladecans od największego miasta w Katalonii wynosi 15 km. Ten niewielki dystans jest jednym z głównych czynników, wpływających na rozwój gospodarczy i kulturalny Viladecans.

Viladecans znajduje się pod wpływem klimatu śródziemnomorskiego. Panują tam gorące lata, z temperaturą osiągającą wartości nawet 40 0C. W tym czasie występują także rzadkie opady deszczu.. Region ten charakteryzuje się bardzo łagodnymi zimami, z temperaturą powyżej 00C, a opady śniegu niemal tam rzadkością.

Viladecans zajmuje powierzchnie wynoszącą około 20 tysięcy km2. Obszar ten zamieszkuje ponad 60 000 mieszkańców. Z tych danych można wyliczyć, że jeden km2 zamieszkuje niemal 31200 osób.

Villadecans jest położone w delcie rzeki Llobregat, co ma znaczący wpływ na korzystne warunki do uprawy rolnictwa, panujące w tym regionie.

VILADECANS

W pobliżu Viladecans znajduje się wiele niewielkich miejscowości, które na pewno warto zobaczyć. Należy do nich zaliczyć przede wszystkim : Gavà, El Prat de Llobregat, Santa Coloma de Cervelló, Sant Feliu de Llobregat, Sant Climent de Llobregat, Castelldefels,
Cornellà de Llobregat, L'Hospitalet de Llobregat, Sant Boi de Llobregat, Torrelles de Llobregat, Sant Joan Despí, Begues.

Miastem partnerskim Viladecans jest francuski Saint-Herblain.

Warto także przeanalizować, jak wygląda dystans między Valadecans, a największymi miastami w Hiszpanii :

- Palma de Mallorca - 202 km
- Saragossa - 245 km
- Walencja - 289 km
- Alicante - 394 km
- Murcja - 459 km
- Bilbao - 461 km
- Madryt - 462 km
- Kordoba - 687 km
- Malaga - 756 km
- Sewilla - 817 km
- Las Palmas de Gran Canaria - 2161 km.

Historia miasta w pigułce

Villadencans posiada bardzo bogate dziedzictwo historyczne. W mieście znajduje się wiele ciekawych zabytków, które opowiadają o jego burzliwych dziejach.

Prowadzone na terenie dzisiejszego Villadecans wykopaliska historyczne wykazały, że w czasach prehistorycznych obszar ten zamieszkiwały wielkie ssaki, takie jak mamuty czy nosorożce. Archeolodzy pracujący na tym terenie natknęli się także na prymitywne narzędzia wykonane z kamienia, które powstały w przedziale czasowym 100 000 – 20 000 lat

Pierwsze historyczne wzmianki o Villadencans pochodzą z XI wieku. Wtedy to tereny te były podległe klasztorowi Saunt Cugat. W kolejnych wiekach ziemie te znajdowały się pod panowaniem kolejnych możnych. Sytuacja ta utrzymywała się aż do XVII wieku. W czasach średniowiecznych i w początkowej fazie epoki nowożytnej, głównym źródłem utrzymania zamieszkujących ten obszar ludzi było rolnictwo. W XIX wieku rozpoczęła się kolonizacja obszarów, znajdujących się w delcie rzeki Llobregat. Ta ekspansja została zahamowana wybuchem epidemii chorób, takich jak malaria i tyfus.

Przemysł Viladecans

W XX wieku w Villadecans nastąpiły głębokie zmiany społeczne. Przede wszystkim, nastąpiło przekształcenie działalności gospodarczej. Coraz większą rolę zaczęła odgrywać produkcja przemysłowa, która z czasem stała się dominującym sektorem gospodarki, spychając z tego miejsca rolnictwo. Villadecans bardzo szybko stało się nowoczesnym ośrodkiem przemysłowym. Nieustannie powstające fabryki przyczyniły się do gwałtownego wzrostu liczby mieszkańców kraju. Rejon ten był jednym z pierwszych w Hiszpanii, do którego zaczęli masowo napływać imigranci z Półwyspu Iberyjskiego i zza granicy ( głównie z Maroka).

Ważny wpływ na wzrost gospodarczy regionu miało powstanie centrum biznesowego Viladecans Business Park, w którym znajdują się siedziby wiele firm. Jednym z wyznaczników rozwoju Viladecans jest powstawanie nowoczesnych i rozległych centrum handlowych, takich jak otwarta 23 kwietnia 2009 roku „Vilarmarina”, w skład którego oprócz wielu sklepów, weszło także kilka ekskluzywnych restauracji.

Prognozy dla rozwoju gospodarczego regionu są bardzo optymistyczne. Obecnie trwają pracę nad kolejnymi inwestycjami. Viladecans jest najlepszym przykładem na to, jak w ciągu kilku dekad rolnicze miasteczko może zmienić się w ważny dla całej prowincji ośrodek przemysłowy.

Przez wiele lat Villadencans musiało borykać się z bardzo słabo rozwiniętą komunikacją miejską. Sytuacja ta zaczęła się normować dopiero na początku lat 90, kiedy to w pobliżu miasta powstał pierwszy dworzec kolejowy. W ostatnim dwudziestoleciu znacznej poprawie uległa także droga łącząca Villadencans z okolicznymi obszarami rolnymi.

Najważniejszym osiągnięciem komunikacyjnym w ostatnich latach była budowa sieci autobusowych, które znacznie ułatwiły poruszanie się po mieście oraz zapewniły łączność z innymi ośrodkami. Zmiany te nie są jednak wystarczające i wiele dzielnic miasta nadal zmaga się z brakami w komunikacji. Być może problem ten rozwiąże budowa metra, którą władze miasta planują ukończyć około 2020 roku.

VILADECANS-HISZPANIA

Atrakcje dla turysty w Viladecans

Villadencans jest miastem bardzo różnorodnym, pod względem oferowanych turystom atrakcji. Będąc w jego okolicy, na pewno warto zwrócić uwagę na :

La Torre Roja – Tłumacząc na język Polski „Czerwona Wieża”. Swoją nazwę budynek wziął od swojej najstarszej i najbardziej charakterystycznej części, czyli baszty zbudowanej z zabarwionego na czerwono kamienia. To jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli w mieście i najważniejsza pamiątka z czasów średniowiecznych. Ta charakterystyczna fortyfikacja, została wzniesiona w XIII wieku.
Początkowo była to kwadratowa wieża, w której skład wchodziły 4 kondygnacje. Swoją obecną formę wieża zawdzięcza pracom, Francisco de Paula Nebo, wykonanym w XIX wieku. Architekt na polecenie właściciela budynku, Mercedesa Oratsmarsó, zaprojektował oficyny boczne, które można podziwiać aż do dnia dzisiejszego. Budynek obecnie spełnia ważną rolę dla Villadencans. Swoją kwaterę mają tam urzędnicy, zajmujący się promocją miasta.

Casa de la Vila - To kolejny relikt przeszłości, który spełnia ważną rolę dla Villadencans. Obecnie budynek ten spełnia funkcję ratusza i jest siedzibą władz miejskich. Został on zaprojektowany przez architekta Josepa Azemara. Budowa ratuszu została ukończona w 1892 roku. Casa de la Vila została wzniesiona w stylu neogotyckim. Cechą charakterystyczną ratusza jest masywna, kwadratowa baszta, a także wyrastająca z niej smuklejsza wieżyczka, w której mieści się także dzwonnica.

Santa Maria de Sales - To jedna z najstarszych świątyni znajdujących się na terenie miasta. Kościół został wzniesiony w stylu romańskim w XII wieku. Kościół powstał na fundamentach rzymskiej willi. Jego przebudowa miała miejsce na przełomie wieków XVI i XVII . Santa Maria de Sales to jednonawowy kościół, z charakterystycznym, kolebkowym sklepieniem.
Nad wejściem do budynku wznosi się dzwonnica, wykonana z czerwonego kamienia. We wnętrzu budynku zachowały się romańskie malowidła ścienne. W wyniku renowacji budynku z XVI, wieku, kościół jest połączeniem dwóch różnych stylów architektonicznych – romańskiego i późnego gotyku. Jego ostatnia renowacja miała miejsce po zakończeniu wojny domowej w Hiszpanii.

Can Menut – to średniowieczne gospodarstwo rolne, pochodzące z XIII wieku. Znajduje się w malowniczej okolicy, u podnóża góry San Ramon. Pierwsze historyczne wzmianki o nim pochodzą z 1296 roku. Wokół budynku roztaczają się także ogromne ogrody, w którym znajdują się stuletnie uprawy migdałów. Obrońcy dziedzictwa kulturalnego w Hiszpanii od wielu lat próbują zwrócić uwagę na jego opłakany stan. Mimo swojej ogromnej wartości historycznej, Can Menut i otaczające go ogrody są dziś skrajnie zaniedbane.

Miejsce dla miłośników natury

W Viladecans coś dla siebie odnajdą także miłośnicy natury. Duża część gminy wchodzi w skład rezerwatu przyrody „Espais naturals del Delta del Llobregat”, obejmującego obszary otaczające rzekę Llobregat. To jeden z najważniejszych obszarów chronionych w całej Katalonii. Na jego terenie żyje ponad 350 gatunków ptaków, 29 gatunków ssaków, 13 gatunków gadów, 7 gatunków płazów oraz 17 gatunków ryb. W parku rosną także 22 gatunki roślin. Espais Naturals del Delta del Llobregat cechuje się także dużą różnorodnością występujących tam krajobrazów. Zwiedzający ten rezerwat przyrody mogą podziwiać stawy i bagna oraz gęsto zalesione lasy sosnowe. W granicach tego obszaru chronionego znajduje się także 6 kilometrów linii brzegowej.

Będąc w rejonie Villadencans na pewno warto zapoznać się z charakterystycznymi dla kuchni katalońskiej potrawami i z zaznajomić się z kuchnią hiszpańską. Oprócz typowych dla kuchni śródziemnomorskiej składników, takich jak oliwa, pomidory, owoce morza, ryby, Katalończycy bardzo często wykorzystują grzyby i wędliny. Jedną z najpopularniejszych potraw pochodzących z tego regionu jest Escalivada.

To rodzaj sałatki, wykonanej z uprzednio upieczonych w popiele, lub grilowanych warzyw. Najczęściej do jej przygotowania używa się bakłażanów, cukiń, czy pomidorów. Tradycyjna Escalivada powinna zawierać posmak dymu lub popiołu. Odwiedzając Katalonie koniecznie trzeba skosztować także Escudelli, zupy przygotowanej z różnych rodzajów mięsa i warzyw.

VILADECANS_KATALONIA_ES

Jest to najważniejsza pozycja w całej katalońskiej kuchni, uznawana za narodową potrawa tego regionu. Zgodnie z tradycją, w jej skład powinien wchodzić boczek, wieprzowina, kości wieprzowe i wołowe oraz pochodząca z Katalonii kiełbasa, zwana Bottifarą, Nieodłącznymi składnikami potrawy są także warzywa, w tym fasola ziemniakami, kapustą i czosnkiem. Nie można także zapominać o przyprawach, wśród których najważniejszą rolę spełnia tymianek i szafran. Escudelle powinno się gotować długo i bardzo powoli, jednak jej smak wynagrodzi konieczność oczekiwania. Trudno sobie wyobrazić bardziej katalońskie danie. Tym bardziej, że na tym obszarze jest ono przyrządzane już od przeszło tysiąclecia.

Villadencans ma niewielu sportowców reprezentujących miasto na najwyższych szczeblach rozgrywkowych w Hiszpanii. Jednym z wyjątków jest CB Viladecans, jeden z najbardziej utytułowanych zespołów basebolowych w Hiszpanii. Lekkoatleci z tego miasta, a zwłaszcza biegacze długodystansowi, reprezentują swój kraj na międzynarodowych zawodach. W ostatnim czasie coraz większą popularnością w tym rejonie cieszy się także rugby. Do najbardziej znanych sportowców, pochodzących z Villadencans należy zaliczyć biegaczy długodystansowych Marie del Monte Vasco Gallardo i Beatriza Pascuala Rodrigeza.

Z tego miasta pochodził także zmarły w 1967 roku Ramón Zabalo, piłkarz reprezentacji Hiszpanii i uczestnik mistrzostw świata z 1934 roku.
Villadencans jest często traktowane jako baza wycieczkowa do Barcelony. Aby sprostać oczekiwaniom turystów, na terenie miasta powstały hotele, zapewniające możliwość komfortowego wypoczynku. Jednym z nich jest Hotel Ibis Barcelona Aeropuerto Viladecans. Jego główną zaletą jest doskonała lokalizacja – znajduje się zaledwie 5 kilometrów od lotniska Barcelona- Er Prat. Pokoje w pensjonacie zostały urządzone w elegancki sposób i zapewniając gościom. Są one klimatyzowane, a podłogę wyłożono drewnem. Odwiedzający hotel mają także do swojej dyspozycji otwarty przez całą dobę bar z przekąskami oraz bezpłatnym Wi fi dostępne na terenie całego budynku.

Villadencans nie musi być wyłącznie przystankiem na trasie wycieczek do Barcelony. W tym mieście znajduje się wiele wartych uwagi budynków, które opowiadają o historii tego miasta. Villadencans ma swój niepowtarzalny klimat prowincjonalnego, pełnego uroku miasteczka, które w ostatnich dziesięcioleciach przeszło dynamiczny rozwój gospodarczy. Efekty tej mieszanki mogą zadziwić niejednego turystę.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij