Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Vic

Vic (w języku katalońskim Vich) to miasto i gmina położone na Półwyspie Iberyjskim. Wchodzi ono w skład prowincji Barcelony oraz wspólnoty autonomicznej Katalonii. Vic jest ponadto stolicą regionu Osona.

Vic zajmuje powierzchnię wynoszącą 30,79 kilometrów kwadratowych. Obszar ten zamieszkuje około 39 tysięcy mieszkańców, co daje gęstość zaludnienia o łącznej wartości około 1266 osób na kilometr kwadratowy.

Ważnym czynnikiem wpływający na rozwój Vic jest bliskość Barcelony, stolicy Katalonii i największego miasta tej części Półwyspu Iberyjskiego. Odległość między tymi miastami wynosi 61 kilometrów. Warto też zobaczyć, jak wygląda obecność między Vich a najważniejszymi i najlepiej rozwiniętymi ośrodkami Hiszpanii:

Madryt – 527 km
Bilbao – 449 km
Murcja – 526 km
Walencja – 353 km
Saragossa – 262 km
Sewilla – 869 km
Malaga – 816
Las Palmas de Gran Canaria – 2219 km
Alicante – 462 km
Kordoba – 750 km
Palma de Mallorca – 265

W pobliżu Vic znajduje się wiele niewielkich i klimatycznych miejscowości. Z pewnością można do nich zaliczyć : Calldetenes, 2,5 km, Malla 5 km, Sant Julià de Vilatorta 5, 9 km, Santa Cecília de Voltregà 7,6 km, Gurb 3,1 km, Folgueroles 5,3 km
Tavèrnoles 6, 4 km, Roda de Ter 7,8 km, Santa Eugènia de Berga 4, 1 km, Santa Eulàlia de Riuprimer, 5,8 km, Taradell 6,9 km, Manlleu

Miastami partnerskimi są hiszpański Torredonjimeno i nikaraguańskie Somonto.

Ciekawostką jest, że hiszpańskie Vic to nie jedyna miejscowość o tej nazwie na świecie. Takie same miana noszą miasta w Szwajcarii i Francji.

VIC

Vic znajduje się pod wpływem klimatu morskiego. Rejon ten charakteryzuje się występowaniem pogodnego i upalnego lata oraz stosunkowo chłodnych jak na warunki Półwyspu Iberyjskiego zim, w czasie których temperatura może spaść poniżej -100C. Bardzo powszechnym zjawiskiem dla tego rejonu jest występowanie mgieł w czasie sezonu zimowego.
Miasto Vic znajduje się w centralnej części równiny o tej samej nazwie. Ciekawostką jest, że odległość z Vic do Barcelony jest niemal identyczna, jak do granicy hiszpańsko – francuskiej.

Historia Vic

Pierwsze ślady obecności człowieka na terenie dzisiejszego Vic pochodzą z okresu IV wieku przed naszą erą. Ten region był wówczas znany jako Ausa. Ziemie Vic były stolicą iberyjskiego plemienia Ausetani. W II wieku Vic, podobnie jak większość Półwyspu Iberyjskiego, stało się częścią Imperium Rzymskiego. Na ten okres przypada rozwój procesów urbanizacyjnych i rozkwit cywilizacji miejskiej.

W czasach rzymskich w mieście powstała imponująca świątynia, wzniesiona w najwyższym punkcie ówczesnego miasta. Po upadku Imperium Rzymskiego ziemie Vic znalazły się pod panowaniem germańskiego plemienia Wizygotów. Na początek VIII wieku naszej ery obszar Półwyspu Iberyjskiego został zaatakowany przez muzułmanów. Arabowie szybko podbili obszar dzisiejszego Vic i rozpoczęli swoją władzę na tych terytoriach. W 826 roku przeciwko ich władzy wybuchł bunt, w efekcie którego całe miasto zostało zniszczone.

Po wygnaniu oddziałów muzułmańskich z terytorium Katalonii, rozpoczęto starania o ponowne zasiedlenie terenów równiny Vic. W 879 roku, za panowania Wilfrieda Włochatego rozpoczęto tworzenie regionu Osona, który miał odpowiadać dawnej gminie Ausa. Wkrótce rozpoczęła się budowa zamku, do której to materiały pozyskano z resztek dawnej rzymskiej świątyni. Nowe powstałe miasto przyjęło nazwę Vicus Ausonae. Powstało tam również biskupstwo. Ważnym etapem dla wczesnośredniowiecznej historii Vic było wzniesienie i poświęcenie katedry romańskiej w 1038 roku.

Wraz z rozwojem systemu feudalnego miasto zostało podzielone na dwie strefy: jedna znajdowała się pod jurysdykcją biskupa, natomiast druga była prywatną domeną króla. Całkowite zjednoczenie miasta nastąpiło w 1450 roku.
W czasach późnego średniowiecza miasto weszło w trwający kilka wieków czas regresu gospodarczego i politycznego. Walki toczące się między lokalnymi frakcjami i epidemie nawiedzające ten obszar sprawiły, że miasto straciło znaczną część swojej dawnej pozycji.

Na początku XIX wieku kryzys panujący w Vic pogłębiał się. Duża zapaść gospodarcza sprawiła, że wszelkie lokalne zakłady przemysłowe upadały lub zmieniały swoje siedziby. Sytuacja zaczęła normować się dopiero pod koniec tego stulecia. Wpływ na to miały przede wszystkim budowa kolei i dołączenie do prowincji Barcelony. Wraz z renesansem gospodarczym, nastąpił także kulturalny progres miasta. Ponownie otwarto uniwersytet założony w XVII wieku. Uniwersytet, w którym kształciły się wybitne postaci.
Po zakończeniu drugiej wojny światowej miasto powróciło na ścieżkę rozwoju. W 1991 roku nastąpił tam brutalny atak organizacji terrorystycznej ETA, w wyniku którego zmarło 10 osób a około 40 zostało rannych.

Jako ciekawostkę warto tu dodać, że w mieście Vic kilka tygodni spędził najwybitniejszy hiszpański architekt, Antonio Gaudi. Ten genialny iberyjski artysta na początku 1910 roku przechodził załamanie nerwowe. Idąc za radą swojego przyjaciela, postanowił opuścić Barcelonę i poszukać wypoczynku na prowincji. Jego wybór padł na oddalony o 60 km od stolicy Katalonii Vic.

Gaudi przybył tam w maju 1910 roku i spędził w mieście łącznie trzy tygodnie. Mimo że pobyt słynnego architekta miał upływać na błogim wypoczynku, Gaudi pozostawił swoje piętno na obliczu dzisiejszego Vic. W czasie pobytu twórcy słynnej Sagrady Familii w mieście odbywały się przygotowania do uczczenia setnej rocznicy urodzin znanego katalońskiego filozofa, Jamesa Valmsa.

VIC

Z tej okazji władze miasta postanowiły wybudować pamiątkowe latarnie. Gaudi dowiedział się o tym i rozpoczął pracę nad tym przedsięwzięciem. Zaprojektowane przez niego latarnie zostały oficjalnie zainaugurowane w 1910 roku. Niestety nie przetrwały one do naszych czasów. Ich dokładny wygląd znamy zatem jedynie ze zdjęć, wykonanych w pierwszej połowie XX wieku.

Vic jest także jednym z największych ośrodków katalońskiego nacjonalizmu. W wielu oknach mieszkań powiewają barwy Katalonii. W tym języku odbywa się także większa część zajęć, prowadzonych na miejscowym uniwersytecie.

Gospodarka Vic

Gospodarka Vic posiada bardzo rozbudowaną strukturę, a ważną rolę odgrywają w niej wszystkie sektory gospodarcze. Wokół miasta powstało wiele gospodarstw rolnych. Dużą rolę odgrywa także produkcja przemysłowa. W ostatnich latach znaczący rozwój przeżywa także sektor usług.

Najsłynniejszymi regionalnymi produktami pochodzącymi z miasta są wędliny. Wyróżnia się wśród nich zwłaszcza kiełbasa Peperoni Vic. Ten rodzaj wędlin jest wykonywany z mięsa wieprzowego świń pasących się w pobliżu Vic. Kiełbasa z miasta cieszy się ogromną popularnością na całym Półwyspie Iberyjskim. Jest ona popularnym składnikiem kanapek i tostów, oraz tradycyjnego katalońskiego przysmaku – chleba pomidorowego Pa amb tomàquet

Vic jest także miastem akademickim i kulturalnym centrum rejonu Osuna. Studiuje tam wielu studentów z Katalonii i innych części Półwyspu Iberyjskiego. Uniwersytet Vic został uznany mocą ustawy z 1997 roku. To uczelnia prywatna, która wchodzi w skład sieci uniwersytetów instytut Joan Louis Vives.

Motto uczelni nosi dumne przesłanie „Poświęcić życie w służbie nauki i społeczeństwa”. Początki placówki sięgają roku 1599, kiedy to Filip III udzielił zgody na stworzenie Studium Generale. W 1717 roku działalność uniwersytetu została zawieszona. Ponowne otwarcie Uniwersytetu nastąpiło w roku. Wtedy to rozpoczęły się zajęcie pierwszego roku dla trzech wydziałów.

Atrakcje

Vic jest jednym z najpiękniejszych miast Katalonii. To klimatyczne miasteczko pełne jest imponujących zabytków i ciekawych budowli. Do największych atrakcji turystycznych Vic należy zaliczyć :
Most Queralt – ten historyczny wiadukt powstał w XI wieku i do 1274 był jedyną drogą między Vic a Barceloną. Rzeka, nad którą prowadził wyschła, jednak sama budowla została utrzymana w znakomitym stanie i jest dowodem długiej historii miasta.

Katedra Vic – Została wzniesiona w XI wieku. Do naszych czasów zachowała się stara dzwonnica (która jest najwyższym budynkiem tego typu w Katalonii) i średniowieczna krypta. Na przestrzeni lat świątynia była wielokrotnie przebudowywana, jednak największe znaczenie miały dla niej prace przeprowadzone w XVIII wieku. Wtedy to powstał neoklasycystyczny budynek, który możemy podziwiać do dziś. Bogate i pełne splendoru wnętrze katedry pochodzi z XX wieku.

Spacerując po ulicach Vic, warto także zwrócić uwagę na rynek miasta. Wielu turystów odwiedzających to miejsce może zadziwić fakt, że miejsce centralnego placu zajmuje udeptany piasek, który nigdy nie został wybrukowany. Dla kogoś, kto kojarzy słowo „rynek” z warszawską Starówką, widok ten może być szokiem. Miejsce to ma jednak swój niepowtarzalny klimat, który może w nas uderzyć na każdym kroku.

Zgodnie z sięgającą początków miasta tradycją, każdego tygodnia odbywa się barwny targ na świeżym powietrzu. W każdy czwartek i sobotę tysiące mieszkańców miasta wychodzi na plac by kupować i sprzedawać lokalne produkty. W pobliżu rynku znajduje się kilka budynków z przełomu XI/XII wieku, które zostały zbudowane jako zajazdy dla podróżnych odwiedzających Vic. Spacer po klimatycznych uliczkach przecinających rynek może dostarczyć wielu informacji na temat historii miasta. Wokół głównego placu w różnych okresach czasu powstawały zabudowania, tworząc tym samym barwną i niejednorodną mozaikę opisującą rozwój miasta.

Spacerując uliczkami miasta można natknąć się na wiele niewielkich elementów, które dopełniają niezwykły klimat Vic. Tuż obok jednego z kościołów znajdują się namalowane plansze, które umożliwiają grę w rzutki czy klasy. Jednym z najbardziej charakterystycznych punktów miejsc w Vic jest pomnik starej kobiety z karykaturalnie dużą głową i srogim wyrazem twarzy.

MIASTO-VIC-KATALONIA

Vic jest jednym z miast północnej części Półwyspu Iberyjskiego, w którym zachowało się bogate dziedzictwo katalońskiej historii. Każdego miesiąca miasto jest odwiedzane przez tysiące turystów, podziwiających jego imponujące zabytki. Aby zagwarantować im komfortowy pobyt, w Vic powstała dobrze prosperująca sieć hoteli. Jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów pensjonatów jest Hotel NH Ciutat de Vic.

Jednym z jego najważniejszych atutów jest świetna lokalizacja – znajduje się w samym centrum Vic, tuż przy ratuszu miejskim. Miejsce to jest oddalone o kilka minut jazdy od przebiegających w pobliżu Vic autostrad. Hotel charakteryzuje się nowoczesnym wystrojem. Odwiedzający go klienci chwalą także profesjonalną i chętną do pomocy obsługę hotelową.

Dużą popularnością w Vic cieszy się także Seminari Allotjaments. Pensjonat jest zlokalizowany w pobliżu najstarszej części miasta, w budynku, który w przeszłości pełnił rolę seminarium duchowego. Nowoczesne i klimatyzowane pokoje, wyposażone w funkcjonalne łazienki i telewizory plazmowe oferują zasłużony odpoczynek wszystkim gościom. W Seminaria Alltjaments znajduje się także restauracja, oferująca tradycyjne dania kuchni katalońskiej.

Vic jest jednym z najbardziej charakterystycznych miast Katalonii. Ogromna ilość starych budowli może sprawiać wrażenie, jakby czas zatrzymał się w miejscu. Ogromne dziedzictwo kulturalne i długa historia miasta sprawiają, że odnajdzie się tam każdy turysta. Vic jest także ważnym ośrodkiem katalońskiego nacjonalizmu, o czym informują napoje w barwach flagi tej wspólnoty niezależnej. Nie ulega wątpliwości, że warto odwiedzić Vic i skosztować niepowtarzalnej atmosfery tego miasta.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij