Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Figueres Hiszpania

Figueres w Hiszpanii. Miejsce dla fanatyków surrealizmu i twórczości Salvadora Dali. Jeżeli planujesz dojazd samochodem z Polski do Hiszpanii, gdzieś na Costa Brava, warto "po drodze" zwiedzić Figueres i muzeum Salvadora Dali.

Wybierając się na wycieczkę do Barcelony z polskim biurem podróży z pewnością będzie dostępna, dodatkowa opcja, dodatkowej wycieczki fakultatywnej do miejscowości Figueres i do muzeum Salvadora Dalí. Nawet się nie wahaj i koniecznie skorzystaj z takiej wycieczki. Nie pożałujesz wydanych pieniędzy ani spędzonego tam czasu.  Figueres to miejsce związane z życiem i twórczością jednej z najznakomitszych postaci hiszpańskiej kultury - Salvadora Dali. Ekscentryczny artysta, genialny malarz, wyprzedzający swoją nędzną epokę, prześmiewca i geniusz. Ikona hiszpańskiego i światowego malarstwa, rzeźby i surrealizmu. Nawet jeżeli nie przepadasz za Salvadorem Dali, wypada pojechać do Figueras i zwiedzić to katalońskie miasteczko, bo hiszpańska Katalonia to nie tylko Barcelona i Girona, oraz plaże Costa Brava.

To właściwie mała miejscowość, bo Figueras liczy niespełna 50.000 mieszkańców. W większości przewodników turystycznych, oraz na mapach Hiszpanii, natkniesz się na dwojaką pisownię miasta. Figueres to w języku katalońskim, a Figueras to słowo w języku kastylijskim, czyli hiszpańskim. Poniżej będziemy posługiwali się obydwoma nazwami.
Miasto Figueras jest stolicą regionu i gminy (comarka) Alt Emporda. To także ważny węzeł komunikacyjny w drodze do północnej części wybrzeża Costa Brava i dalej w drodze do Pirenejów Katalońskich.
Ale zdecydowanej większości turystów, Figueres kojarzy się tylko i wyłącznie z miastem rodzinnym Salvadora Dali, oraz jego ekscentryczną twórczością. Artysta założył tutaj sławny Teatre Museu Dali. Tutaj także został pochowany Salvador Dali. Grobowiec Salvadora Dali w Hiszpanii, odwiedzają tłumy turystów z każdego zakątka świata. Figueres to także jeden z boków, tzw. trójkąta Salvadora Dali. Jedno z trzech miejsc związanego z twórczością i życiem Salvadora Dali w Hiszpanii.

Wszyscy miłośnicy niesamowitej i frapującej sztuki, oraz niezwykłej twórczości artystycznej Dalego, powinni odwiedzić każde z nich. Powinieneś poświęcić przynajmniej jeden dzień na każde z nich, podczas swojej wyprawy na Costa Brava. Sławny hiszpański trójkąt Dalego tworzą: Teatre Museu Dali w Figueres, dom artysty malarza Casa Museu Salvador Dali w Port Lligat w pobliżu Cadaques, oraz zamek Gali, żony i zarazem muzy Dalego w miejscowości Pubol. To ostatnie muzeum nazywa się Casa Museu Castell Gala Dali. Wszystkie powyższe instytucje zarządzane są przez specjalnie do tego celu stworzoną fundację: Fundacio Gala-Dali.

Salvador Dali w Figueres

Salvador Dali urodził się w 1904, a zmarł w 1989 roku. To najwybitniejszy hiszpański i kataloński malarz, rzeźbiarz i surrealistyczny artysta. Ekscentryczny i zarazem wybitny twórca i wizjoner. Salvador Dali to czołowy przedstawiciel surrealizmu i był jedną z najciekawszych postaci sztuki XX wieku. Skandaliczna osobowość, niezwykle barwna postać o niezwykłej wyobraźni, oraz całkowicie szalonym stylu życia. Był jednostką wybitną, która jednocześnie uwielbiała siebie, swoją sztukę, swój talent, pieniądze i luksus.

Salvador Dali urodził się w Figueres w zamożnej rodzinie notariusza i adwokata. Talent malarski Dalego ujawnił się już w latach wczesnego dzieciństwa. Już w wieku zaledwie 14 lat pierwsze rysunki małego Salvadora trafiły do Muzeum Miejskiego w Figueras. W dalszym okresie swojego życia, przeniósł się do Madrytu, gdzie studiował w Królewskiej Akademii Sztuki, notabene, której nigdy nie ukończył, uważając się za lepszego i bardziej utalentowanego od wszystkich nauczycieli i profesorów w akademii. To właśnie charakterystyczne dla twórczości i charakteru Dalego. Za nic miał autorytety, układy i reguły rządzące tym światem.

MUZEUM-DALI-HISZPANIA
Muzeum Salvadora Dali w Figueres

W roku 1928 Salvador Dali przeprowadził się do Paryża, stolicy ówczesnej artystycznej Europy. Tam poznał śmietankę artystyczną tamtej epoki. Dali znał Pabla Picassa, oraz Joana Miro. Dwóch kultowych postaci tamtej epoki.

Salvador Dali został przyjęty do grupy surrealistów, prowadzonej przez znakomitego, francuskiego pisarza, czołowego teoretyka surrealizmu, Andre Bretona. W grupie surrealistów Salvador Dali przetrwał do roku 1934, kiedy to został wyrzucony, nie tylko za poglądy polityczne, ponieważ Dali sympatyzował z frankistami, ale także za swoje skandale obyczajowe, seksualne i podobno za chciwość i pewność siebie. Dali miał podobno stwierdzić "surrealizmu to ja....."

Nadszedł rok 1929. Dali poznał wtedy największą miłość swojego życia. Rosjankę, emigrantkę z Rosji w Hiszpanii. Swoją muzę i miłość życia - Galę. Gala wspierała Dalego przez resztę życia.

Wspierała go w życiu osobistym i zawodowym. Prowadziła finanse, była modelką, pracowała jako menadżerka wystaw Dalego w Europie i w Stanach Zjednoczonych. Tuż po wybuchu II wojny światowej w roku 1940, Gala i Salvador Dali przenieśli się za ocean, do Nowego Jorku, gdzie mieszkali blisko następnych 9 lat.

W roku 1949 zwyciężyła tęsknota za Europą i obydwoje wracają do ukochanej, hiszpańskiej Katalonii.
Ostatnie lata swojego życia Dali, spędził w wieży Galatea. Wycieńczony chorobą zmarł w rodzinnym Figueres w roku 1989.

MUZEUM-DALEGO-HISZPANIA
Atrakcje we wnętrzu muzeum Dali w Figueras

Salvador Dali swoimi ekscentrycznymi wybrykami, zachowaniem i skandalami, irytował i szokował wielu miłośników jego sztuki i talentu. Dali nazywał siebie twórcą metody paranoiczno krytycznej, która pozwalała mu, jak twierdził, dotrzeć do podświadomości, uwalniając artystyczną energię twórczą artysty.

Jego twórczość malarska i rzeźbiarska czerpała z najprzeróżniejszych dziedzin sztuki. Z filmu, z fotografii, z teatru. Projektował nawet scenografię. Przez lata Salvador Dali wytworzył własny, tak niepowtarzalny styl, pełen innowacji i symboli. Jednym słowem geniusz....

Jak dojechać do Figueres

Figueres leży oddalone od Barcelony o 136 km, więc na taką wyprawę warto poświęcić dwa dni, jeżeli akurat zwiedzasz Barcelonę i interesuje Cię zobaczenie czegoś więcej. Dojazd do Figueres latem, może być uciążliwy, aczkolwiek świetne autostrady i drogi w Hiszpanii, błyskawicznie doprowadzą Cię na miejsce.

Niektórzy "zaliczają" Figueres w jeden dzień, ale pytanie czy warto? Jeżeli nie wypożyczasz samochodu np. na lotnisku w Barcelonie lub w Gironie, najwygodniejszą formą dojazdu do Figueres są pociągi linii Barcelona - Girona - Figueres - Portbou (Cerbere). Pociągi kursują średnio dwa razy na godzinę. Całkowity czas podróży to około 2h i 15 minut. Opcja na pociąg pośpieszny to 1h i 53 minuty.

Najbliższe lotniska od Figueres to międzynarodowe lotnisko w Barcelonie i lotnisko w Gironie. Na obydwa lotniska, łatwo znajdziesz, sporo tanich połączeń lotniczych z Polski na Costa Brava.

Zwiedzanie Figueres

Mit Salvadora Dali to główny magnes dla turystów odwiedzających Figueres, ale miejscowość posiada jeszcze kilka innych zabytków i atrakcji turystycznych, które postaramy się przybliżyć w naszym przewodniku po Figueras.
Nazwa miasta Figueres pochodzi z czasów panowania na tych terenach Wizygotów w V wieku, którzy najpierw nazwali miasto Ficaris. W roku 1267 Jakub I Zdobywca nadał miastu przywileje i specjalne prawa zwane "furos".

Sercem miasta i miejscem od którego warto rozpocząć zwiedzanie Figueres jest pasaż i plac La Rambla, (tak, nazwa taka sama, jak La Rambla w Barcelonie, ale to często spotykana nazwa ulicy lub alei spacerowej w Katalonii), gdzie spotykają się mieszkańcy Figueres i turyści, aby choć chwilę odpocząć od upałów w cieniu platanów.

Okoliczne kafejki, tarasy barów i restauracji, zachęcają do zatrzymania się na zimne piwo lub na lekki posiłek i zasmakowania kuchni hiszpańskiej, oraz lokalnych tapas.
To spokojne miasteczko w którym do dziś zachowało się wiele przykładów niezwykle pięknej architektury secesyjnej czyli Modernisme Catalan. Warto podziwiać neoklasyczne kamienice, tak urokliwie migoczące w słońcu Katalonii.

Oczywiście największą atrakcją w Figueres jest Teatre Museu Dali, na które poświęcamy oddzielny rozdział w naszym przewodniku po Figueras. Dla publiczności ten teatr muzeum otwarto w 1974. Budynek powstał na zgliszczach zruinowanego podczas wojny domowej Teatru Miejskiego, pochodzącego z XIX wieku i został poszerzony o przyległe, dawne umocnienia miasta, wraz z wieżą Torre Gorgot, nazwaną na cześć ukochanej Dalego, Gali. Jego muzy, menadżerki, kochanki i żony.

Museu Dali jest największym na świecie muzeum surrealizmu, osobliwym i ekscentrycznym, niesamowicie zaprojektowanym przez Salvadora Dali. Jest to niezwykle ciekawa budowla, wybitnie ekstrawagancka, zarówno w środku jak i na zewnątrz. Wejście do muzeum znajduje się od strony fasady głównej, dawnego Teatru Miejskiego przy placu Gala Salvador Dali. Tutaj dla miłośników twórczości artysty czeka prawdziwa uczta. Wnętrze teatru muzeum kryje niezwykle bogaty dorobek artystyczny Dalego, począwszy od pierwszych prac artysty, doświadczeń i eksperymentów z futuryzmem, kubizmem i impresjonizmem, aż po dojrzałe prace surrealistyczne, a na końcu dzieła sztuki stworzone przez artystę u schyłku żywota.

ZABYTKI-FIGUERES-HISZPANIA
Inne zabytki Figueres

Przez foyer teatru wychodzi się na podwórzec, patio z czarną taksówką, zwany Cadillac plac, czyli deszczowy Cadillac z którego, po wyrzuceniem drobnej monety wylewa się woda. Idąc dalej dojdziemy do głównej sali, dawnej sceny teatralnej czyli Escenario Cupula zwieńczeniem szklana kropla. Tak znany widok na wszystkich kartkach pocztowych z Figueres, wysyłanych przez turystów do rodzin w Polsce.
W krypcie pod sceną spoczywają prochy Salvadora Dali i do tego grobowca pielgrzymują fani zafascynowani twórczością tego ekstrawaganckiego artysty.

W sumie w całym muzeum, zgromadzono ponad 1.500 dzieł Salvadora Dali. Rysunki, obrazy, ryczy, szkice do większych dzieł, rzeźby, instalacje, oraz grafiki wykorzystujące technikę stereoskopii.
Ale nie tylko to. Dali kiedy był już wystarczająco bogaty sam kolekcjonował dzieła sztuki. Między innymi znajdują się tutaj dzieła El Greco, Marcela Duchamp, Antoniego Pitxota, Evarista Vallesa, oraz Modesta Urgella.

Po zakończeniu zwiedzania Teatro Museu Dali, należy zwiedzić kościół parafialnym Esglesia de Sant na Placa de Sant Pere. Kościół został wzniesiony w stylu gotyckiego w XIV wieku. Kościół został spalony podczas hiszpańskiej wojny domowej, a po wojnie odbudowany w latach 1941-1948 w duchu pierwotnego stylu świątyni, katalońskiego gotyku z ośmioboczną wieżą dzwonniczą.

Do wszystkich zabytków w mieście dotrzesz na piechotę. W ścisłym centrum, tuż przy głównej alei spacerowej w Figueres, La Rambla, mieści się niezwykle interesujące Museu de L'Emporda. W muzeum można podziwiać kolekcje archeologiczne epoki starożytnej, średniowieczną rzeźbę, oraz malarstwo i rzeźbę z XIX i XX wieku. Tutaj prezentowane są dzieła Antoniego Tapiesa, Ramona Casasa, Joaquina Sorolla, Joaquina Mioro, oraz rownież dzieła Salvadora Dali.

Stąd 1 kilometrowy spacer dzieli Cię od ogromnej, VIII wiecznej fortecy, wznoszącej się na wzgórzu. To Castell de Sant Ferran. Fortyfikacje tej historycznej budowli, zajmują blisko 32 hektarów powierzchni i stanowią największą VIII wieczną fortecę w Europie.

Informacje praktyczne Figueres

Hotele Figueres
Sprawdź gdzie spędzić noc w mieście. Podróżujesz po Costa Brava indywidualnie? Tutaj znajdziesz selekcję hoteli, apartamentów na wynajem i pensjonatów w Figueres. Zarezerwuj nocleg w hotelu z wyprzedzeniem, szczególnie jeżeli zaplanowałeś podróż na okres wakacji w Hiszpanii.

Wypożyczalnia samochodów Figueres
Najwygodniej dla Ciebie będzie wypożyczenie samochodu na lotnisku w Barcelonie lub na lotnisku w Gironie. Auto warto zarezerwować z wyprzedzeniem i po opuszczeniu samolotu, po prostu odebrać je na lotnisku. Tak unikniesz klopotów i podatkowych kosztów, związanych z używaniem innych opcji transportu na Costa Brava. Zarezerwuj auto przez nasza stronę i sprawdź ceny.

Mapa Figueras
Dokładnie sprawdź jak wygląda dojazd do Figueres w Katalonii. Tutaj mapa miasta i okolic. To niespełna 137km z Barcelony, ale podróż latem, może zabrać więcej czasu niż zwykle. Natomiast jeżeli podróżujesz z Polski, to tutaj zaplanujesz sobie wygodny dojazd do Figueres. Mapa miasta i okolic Figueres.

Pogoda w Figueres
Klimat w tym miejscu Katalonii, to dominujący klimat śródziemnomorski, ale ta część Hiszpanii, nawet latem doświadcza załamania pogody i opadów deszczu, oraz spadku temperatur. Burze z piorunami i błyskawicami nie należą do rzadkości w Katalonii. Jeżeli Twoja wyprawa, przypada na okres zimowy, zabierz do bagażnika kurtkę z goretexu i ciepły szalik.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij