Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

El Vendrell

El Vendrell koło Tarragony

Miasto hiszpańskie. Położone jest we Wspólnocie Autonomicznej Katalonii, prowincja Tarragona, „komark” Baix Penedes. Jego stolica. Katalonia, a więc północno wschodnia Hiszpania. Właściwie okolice granicy z Francją, pod Pirenejami. El Vendrell to już zupełna bliskość Morza Śródziemnego. Do nadmorskiego Coma Ruga z centrum mamy ledwie 6 kilometrów. El Vendrell przynależy do „komarku” Baix Penedes. „Komark” jest katalońską jednostką administracyjną, definiowaną tylko i konkretnie dla tej wspólnoty autonomicznej.

Miasto słynie przede wszystkim z walorów turystycznych, wynikających z jego nadmorskiego położenia. W szczególności chodzi o położone tuż obok plażowe miejsce – Comarruga, z katalońska pisana też Coma-Ruga. Rozciąga się na piaszczystej przestrzeni trzech kilometrów. Centrum El Vendrell od tych plaż dzieli niecałe 7 kilometrów.

Miasto El Vendrell liczy sobie 36,7 tys. mieszkańców na 36,8 km2. Odległość z niego do stolicy prowincji, Tarragony, to 34 km. Inne odległości świadczące o usytuowaniu w Katalonii i kraju:

Barcelona – 67 km
Lleida – 107 km
Saragossa – 243 km
Madryt – 554 km

EL-VENDRELL-HISZPANIA

Znamienną jest też odległość do granicy z Francją i Pirenejów, a konkretnie do miejscowości Nuria – 182 kilometry.
Charakterystyczne usytuowanie: bliskość morza i skrzyżowanie traktów między Barceloną, Tarragoną, Saragossą, spowodowało, że miasto El Vendrell może poszczycić się ciekawą historią. W ciągu tych dziejów splatało się tam wiele trendów, kultur, przetaczało wiele wydarzeń, typowych dla prowincji i kraju.

Turystyczna mekka dla mniej zamożnych Barcelończyków

Z początkiem XX wieku miasto stało się modną miejscowością wypoczynkową dla Barcelony. Od lat pięćdziesiątych natomiast, jego sława miejscowości turystycznej stała się nieporównywalnie większa. El Vendrell zaczęło gościć turystów z całej Europy, chcących wypoczywać nad Morzem Śródziemnym. Os tamtej dekady datuje się znaczący rozwój miasta. W związku z takim trendem miasto nieustannie stawia na turystykę, rozwijając sferę hotelową, gastronomiczną.

Na dziś Vendrell posiada 8 km plaży chronionego wybrzeża, zwane the madriquerez. Funkcjonuje też jako uzdrowisko. Postawiono na sport i rekreację, zbudowano ścieżki turystyki pieszej i rowerowej. Można powiedzieć, że oferta turystyczna tego miejsca jest całoroczna. O każdej jego porze, mieszkający lub przyjezdni mogą znaleźć odpowiednie dla siebie atrakcje. Życie i sezon nie ograniczają się tylko do ciepłych pór roku.

Historia El Vendrell

Archeolodzy znaleźli okazy świadczące o tym, że na terenie gminy istniało życie ludzkie już w neolicie. Przede wszystkim jednak jej historia kształtuje się od średniowiecza. Podbijali ją hrabiowie barcelońscy. Wiek VIII był okresem panowania arabów w tym rejonie. W roku 1037 pierwszy raz pojawiła się nazwa Vendrell, która notabene pochodzi od znanego katalońskiego nazwiska.

Miejscowość należała potem, aż do XVIII wieku, do opactwa Sant Cugat. W 1307 roku powstała tam miejscowa parafia. W średniowieczu, wzorem innych miast wspólnoty autonomicznej, Vendrell zostało otoczone murami, celem obrony przed arabami. Mury posiadały 5 bram. Od około XV wieku miejscowość zaczęła podlegać administracji pobliskiej Tarragony. Podczas wojny domowej z połowy XV wieku, często gościł w Vendrell król Jan II.

W wiekach XVI – XVII miastem często wstrząsały wojny i epidemie, czego konsekwencją był niż demograficzny. Nadrabiając to, miasto zaczęło rozwijać się na zewnątrz, poza murami.
XVIII wiek, to w historii miasta czas położenia silniejszego nacisku na winnice i produkcję wina, co stanie się potem – na wieki – cechą i jedną z wizytówek miasta. Produkcja alkoholi przyniosła ze sobą wielkie zmiany społeczne i ekonomiczne. Powstanie cechu bednarzy. Wzrosło tez znaczenie pobliskiego portu, San Salvador. Stał się trzecim, co do wielkości, w Katalonii. Wiek XIX przyniósł ze sobą odczuwalne w El Vendrell wojny napoleońskie i dalszy rozwój winnic. Jego druga połowa to kryzys związany z zarazą, jaka nawiedziła winorośla. Udało się temat zrekonstruować dopiero końcem wieku.

Do atrakcji miejskich El Vedrell należą

Villa Casals Muzeum Pabla Casalsa – znanego katalońskiego wiolonczelisty i dyrygenta z XX wieku. Powszechnie uznawany jest za jednego z największych wirtuozów tego instrumentu. Urodził się w tym mieście. Muzeum powstało w nadmorskiej dzielnicy San Salvador, 3 kilometry od centrum miasta, praktycznie z wyjściem na plażę. Budynek powstał około 1910 roku, jako mieszkanie muzyka. Od roku śmierci wiolonczelisty, czyli 1976, funkcjonuje jako muzeum, prowadzone przez Fundację im. Pau Casalsa. Eksponuje wystawy stałe, związane z życiem muzyka i czasowe, o przeróżnych tematykach z dziedziny muzyki i sztuki.

PLAZA-EL-VENDRELL

Niedaleko znajduje się też muzeum rzeźbiarza Apellesa Fenosa i Portal del Prado.
Latem odbywają cię tam cykliczne festiwale muzyczne na cześć Casla, gromadzące najlepszych wykonawców muzyki poważnej z kraju i całej Europy.
Plaże Madriqueres są chronione z uwagi na dobrze zachowany i atrakcyjny wizualnie ekosystem wym, gdzie bytują liczne i ciekawe gatunki ptaków. Jest to też atrakcyjna trasa spacerowa, oznakowana kolorami: białym i żółtym. Zaczyna się w El Vendrella, biegnąć obok cmentarza, wzdłuż murów. Przebiega między innymi przez Park Eden, docierając do rejonów plażowych. Położona przy Vendrell plaża, the Mariqueres, to też dobrze zachowana flora śródziemnomorska.

Plaża El Vendrell uznawana jest za czystą. Estetykę zapewniają liczne kosze na śmieci i toalety. Jest regularnie sprzątana. Posiada kładki i możliwość wypożyczenia: leżaków, parasoli, czy nawet jachtów. Posada około 53 metry szerokości. Nie ma opinii zatłoczonej. Z reguły to plaża strzeżona. Nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwa zespół ratowników. Strefa plażowa posiada parking z miejscami na 5o samochodów. Nad morze można dostać się pieszo, własnym pojazdem lub autobusem z centrum El Vendrell.

Hotele i noclegi w El Vendrell

Miasto oferuje atrakcyjne hotele, gdzie można spędzić zarówno łikend, jak i większą ilość dni. Wiele z nich odznacza się malowniczym położeniem, praktycznie wychodząc na plażę. Odległość od nich do ścisłego centrum miasta, to około 5 kilometrów, pieszo, prywatnym środkiem komunikacji, lub autobusem. Mogą to być: Le Meriden Ra Beach Hotel and Spa, Villa Service, Casa La Plmeras, czy Beatriz. Wszystkie oczywiście posiadają bezpłatny dostęp do internetu, co może ułatwić korzystanie z uroków i atrakcji miasta.

Restauracje i kuchnia regionalna

Oferta El Vendrell, to także ciekawa sfera kulinarno gastronomiczna. Region serwuje kuchnię typowo śródziemnomorską, nasączoną tym co dają okoliczne żyzne gleby i morze. To typowa dla Hiszpanii ważna rola oliwek i oliwy z nich. Będąc w Vendrell, z pewnością należy zakosztować xato. Typowo katalońskiego sosu z migdałów, orzechów laskowych, bułki tartej, czosnku i rzecz jasna oliwy z oliwek. W El Vendrell i wielu innych okolicznych miastach utworzony został „trakt xato”, czyli zespół restauracji, oferujących ten charakterystyczny komponent menu.

Na deser poleca się w Katalonii lokalne słodkie wypieki ze kieliszkiem zanjan. To z kolei likier brandy na bazie anyżu i cynamonu. Alkohole z Katalonii, to też wina cavas. Wina musujące znakomitej jakości, pochodzące z okolicznych winnic, uprawianych pod silnym i częstym tam słońcem, na urodzajnych glebach. Winnice te stanowią istotny element krajobrazu Katalonii.

Kiedy pojechać na wakacje

El Vendrella, jak chodzi z kolei o klimat, sytuuje się w strefie klimatu podzwrotnikowego. Umiarkowanie wilgotny, z łagodnymi zimami i ciepłymi latami. Rzutuje na to wszystko bliskość dużego akwenu morskiego.

Krajobraz całej Katalonii, oprócz plaż i winnic,wzbogacony jest też o bliskość pobliskich skalistych gór, Pirenejów.

Charakter El Vendrella, to też oblicze prowincji Tarragona. Do jej stolicy, czyli miasta o tej samej nazwie jest stamtąd 33 kilometry malowniczej drogi wzdłuż wybrzeża. Prowincja powstała w 1833 roku. Oprócz Baix Penedes, którego głównym miastem jest El Vendrell, składa się z dziewięciu „komarków”.

Tarragona jest jednym z największych w Katalonii miastem. Liczy sobie około 128 tysięcy ludności. Jej aglomeracja, to dwudziesty od względem liczby ludności taki obszar w Hiszpanii.

Lotnisko w Reus albo w Barcelonie

8 kilometrów od jego centrum znajduje się najbliższe dla El Vendrell lotnisko. Port lotniczy Reus. Otwierający bramy pięknego katalońskiego wybrzeża dla turystów z Europ i świata. W ciąg roku przewija się przez niego około 850 tysięcy pasażerów.

Obsługuje loty stałe i sezonowe do: Aberdeen, Dublinu, Helsinek, Berna, Cork, Manchesteru, Brukseli, Wiednia, Eindhoven, Londynu, Frankfurtu, Liverpoolu, Belvastu, Glasgow i kilku innych. Dla turystów z Polski, aby dostać się drogą powietrzną w okolice El Vendrelli, pozostaje więc droga do Barcelony.

Stolica Katalonii jest nie tylko drugim po Madrycie co do wielkości miastem Hiszpanii, ale też niemniej ważnym węzłem komunikacyjnym. Tam znajdziemy lotniska: Barcelona lotnisko El Prat, Port Lotniczy Girona, Port Lotniczy Sabadell, czy Port Lotniczy Lleda Alguaire. Ten pierwszy obsługuje loty do Warszawy, Katowic, Gdańska. Z Polski dolecimy też do Girony.

EL-VENDRELL-MOVIESTAR

Wycieczka do pobliskiej Tarragony  ... obowiązkowo

Tarragona posiada podobną dla całej Katalonii bogatą historię i dużą ilość atrakcyjnych historycznie i architektonicznie obiektów do zobaczenia lub zwiedzenia. Podobnie jak El Vendrell, jest miastem nadmorskim, z portem usytuowanym nad Morzem Śródziemnym.

Główne zabytki Tarragony, to przede wszystkim wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO starożytne ruiny. Obejmują między innymi starorzymski amfiteatr z widokiem na morze. Po upadku Cesarstwa Zachodniego był niestety stosowany jako kamieniołom, stąd duże jego zniszczenie. Oprócz niego w skład starożytnego miasta wchodzi też kapitol, Wieża Pretorian, mury rzymskie, Łuk Sura.

W mieście znajduje się słynne i bogate w okazy muzeum archeologiczne, zawierające zbiory nawet znacznie starsze, niż te ze Starożytnego Rzymu.

Warte zobaczenia budowle Tarragony, to też i przede wszystkim obiekty sakralne.
Klasztor Tarragona – z XII/XIII wieku.
Klasztor Klarysek – w pobliży starożytnego miasta.
Klasztor Dominikanów - obecnie Ratusz.

O charakterze współczesnej Tarragony stanowi przede wszystkim to, że jest miastem portowym, jak również uniwersyteckim. Jeśli chodzi o cykliczne wydarzenia, w mieście odbywają się między innymi:
Karnawał z barwnymi pochodami przebierańców.

Międzynarodowy Festiwal Dixielandu – głośna w Europie i świecie impreza, zrzeszająca jazzmanów, grających ten nowoorleański gatunek pochodzący z Alabamy. Odbywa się od 1994 roku, rokrocznie. Tego typu festiwale są częstym punktem kalendarzy kulturalnych w całej Hiszpanii. Tarragona postawiła akurat na dixieland, jako na najbardziej tradycyjny kierunek jazzowy. Stara się go propagować zarówno w tracie imprezy, jak i podczas całego roku, przez różnego rodzaju okoliczności towarzyszące lub informujące o festiwalu. Impreza jest polecana nie tylko miłośnikom jazzu.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij