Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Zamek Montjuic

Barcelona jest niezwykłym miastem, które fascynuje miliony osób z całego świata. Jednym z miejsc, które koniecznie należy zobaczyć, odwiedzając Barcelonę, jest zamek na wzgórzu Montjuic. Sami barcelończycy mogą za nim nie przepadać, ze względu na smutne skojarzenia, ale po zobaczeniu tego miejsca, po prostu nie można go zapomnieć.

Zamek - Castel de Montjuic

Castel de Montjuic znajduje się na samym szczycie wyjątkowej góry o tej samej nazwie. Montjuic (pol. Żydowskie Wzgórze) jest niewysokim wzgórzem ze stosunkowo płaskim szczytem. Wznosi się w południowo-zachodniej części centrum Barcelony. Zamek jest jedną z nielicznych atrakcji Barcelony, do której wstęp nadal pozostał bezpłatny.

Historia

Zamek powstał w XVII wieku podczas konfliktu Katalonii z Królem Hiszpanii. Była to tak zwana „Woja Żniwiarzy”, którą rozpoczęło 7 czerwca 1640 roku powstanie barcelończyków przeciwko królowi Hiszpanii, Filipowi IV. To właśnie wtedy powstała pierwsza fortyfikacja, która stanowiła pierwszą, podstawową część twierdzy. Początkowo zamek pełnił funkcję latarni morskiej, z dzwonnicy nadawano sygnały świetlne do informowania statków o sytuacji na morzu.

„Wojna Żniwiarzy” była chłopskim powstaniem, przeciwko centralistycznej władzy króla Hiszpanii. Chłopi i popierający ich barcelończycy chwycili za broń i zamordowali wicekróla Katalonii. W ten sposób zaprotestowali przeciwko podniesieniu podatków, a nade wszystko przeciw nadużyciom, jakich dopuszczali się kastylijscy żołnierze.
Żołnierzy tych miejscowi chłopi byli zobowiązani przymusowo kwaterować w swoich domach. A było tak decyzją króla, który w ten sposób przetrzymywał przygotowanych żołnierzy na wypadek ataku Francuzów.
Na początku XVIII wieku została złupiona przez królewski ród Burbonów, lecz lud Barcelony odbudował ją w latach 1751-1779. Od tamtego czasu przyszło mówić, że ten kto posiada fortecę, ten ma władzę nad ludem i kontrolę nad miastem.

Rozbudowy zamku podjął się inżynier wojskowy, Juan Martin Cermeño. Za cel postawił sobie zwiększenie i polepszenie funkcji obronnej zamku. Do murów zamku zostały dobudowane trzy fortyfikacje obronne: Santa Amalia, San Carlos i La lengua de Sierpe. Na nich żołnierze mogli zająć pozycje z bronią palną, łukami strzelając do atakujących, próbujących się dostać do środka twierdzy.

ZAMEK-MONTJUIC-BARCELONA-HISZPANIA

Juan Martin Cermeño wybudował także wokół zamku fosę oraz konieczny przy niej most zwodzony. Wprowadzając unowocześnienia techniczne, doprowadził także do zamku wodę pitną (na wypadek długotrwałego oblężenia była to sprawa życia lub śmierci) oraz polepszył warunki sanitarne wewnątrz fortecy.
Konstrukcja architektoniczna zamku oparta jest na pięcioramiennej gwieździe. Podczas przebudowy Castel de Montjuic zyskała trzy fortyfikacje obronne, fosę wokół zamku oraz most zwodzony. Taki wygląd zamku pozostał do dnia dzisiejszego.

Historia - XX wiek

W czasie rządów generała Francisco Franko zamek był krwawym, ponurym miejscem. W czasach dyktatury generała w zamku zginęły setki katalońskich nacjonalistów, członków związków zawodowych, a także ludzi nazywanych anarchistami, socjalistami, czy też republikanami – po prostu zwykłych Katalończyków. Mieszkańcy Barcelony od samego początku wiedzieli, że w Castel de Montjuic torturowani i zabijani są ludzie.
Za rządów Franco w zamku, w 1940 roku rozstrzelano Luisa Companysa, przywódcę katalońskiego stronnictwa nacjonalistycznego i przewodniczącego Generalitat de Catalunya. Obecnie Luis Companys uznawany jest za wojownika o wolność i niepodległość.
W tamtych czasach na zamkowym placu znajdował się pomnik generała Francisco Franko, który w 1975 roku został usunięty.

Castel de Montjuic współcześnie

W ostatnich latach pojawiało się wiele różnorodnych pomysłów na wykorzystanie i zagospodarowanie zamku. Nadal aktualny jest pomysł utworzenia w tym miejscu Międzynarodowego Centrum Pokoju – w nawiązaniu do jego krwawej historii, którą w ten sposób można by przełamać.

Zamek wykorzystywany jest także oczywiście do celów turystycznych. Co ciekawe, jest to jedna z nielicznych atrakcji, za wstęp do której nie trzeba uiścić żadnej opłaty. Szczególnie godna jest panorama miasta – w końcu zamek znajduje się na szczycie wzgórza Montjuic. Z miejsca widokowego na zamku widać ponadto port przeładunkowy i może. Wspaniały widok powoduje, że nie czujemy tego, że punkt widokowy w najwyższym punkcie mierzy zaledwie 173 m n.p.m. Podczas przylotu do Barcelony, kiedy przy sprzyjającej pogodzie z okna samolotu możemy podziwiać już z oddali panoramę całego miasta, wzgórze Montjuic przyciąga uwagę. Dzieje się tak, ponieważ jest to jedyne wzgórze na tym stosunkowo płaskim obszarze.

Choć jest to bezpłatna atrakcja – znajdziemy tam całe zaplecze sanitarne, przygotowane z myślą o turystach. Osoby, które postanowiły dojść do zamku na piechotę, mogą także odpocząć w tamtejszych lokalach gastronomicznych, by nabrać sił na powrót.

Jak dostać się do zamku

Kiedy podejmiemy decyzję, że chcemy wybrać się na zamek, musimy jeszcze zadecydować, w jaki sposób się do niego dostaniemy. Mamy trzy możliwości: dojść pieszo, dojechać samochodem lub za sprawą kolejki linowej.
Pieszo warto wybrać się na Castel de Montjuic, gdy mamy więcej czasu na zwiedzania miasta. Pokonanie wzgórza nie jest szybkie ani łatwe, mimo że nie jest to specjalnie wysoka góra. Piesza wyprawa da nam natomiast wiele satysfakcji i pozwoli lepiej poznać wzgórze. Konieczna jest natomiast dobra orientacja w terenie oraz znajomość kilku podstawowych zwrotów w języku hiszpańskim, ponieważ droga prowadzi przez wiele wyjątkowo krętych alejek.

MONTJUIC-CASTLE

Jeśli do zamku chcemy dojechać samochodem, to od strony miasta doprowadzą nas tam liczne drogowskazy. Na mapach turystycznych zazwyczaj znajduje się dobre oznakowanie dojazdu, jeśli to nie pomoże, to tak jak w przypadku pieszej wyprawy – przyda się znajomość podstaw hiszpańskiego. Ludzie mieszkający na wzgórzu są przyjaźni i chętnie wyjaśnią, jak dotrzeć na zamek.

Najłatwiej do Castel de Montjuic dostać się za sprawą kolejki linowej. Z centrum Barcelony pod wzgórze Montjuic można dostać się metrem, a następnie można skorzystać z kolejki linowej, takiej jaka w Polsce wywozi turystów np. na Gubałówkę. Nie jest to tani sposób, ceny są dość wysokie. Bilet dla osoby dorosłej w jedną stronę kosztuje 7,3 Euro, bilet dla dziecka w jedną stronę kosztuje 5.5 Euro. Bilety w dwie strony: dorośli – 10,3 Euro, dzieci (4-12 lat) – 7,4 Euro.

Na trasę składają się trzy przystanki: Parc de Montjuic, Miramar oraz Castell de Montjuic. Kolejna działa codziennie, jednak w różnych godzinach, zależnie od miesiąca. W styczniu i lutym funkcjonuje w godzinach od 10:00 do 18:00, od marca do maja od 10:00 do 19:00, od czerwca do września od 10:00 do 21:00, w październiku od 10:00 do 19:00, a w listopadzie i grudniu od 10:00 do 18:00.

Godziny otwarcia Castel de Montjuic

Od 1 października do 31 marca, od poniedziałku do niedzieli wejdziemy do zamku w godzinach od 10:00 do 18:00, włącznie z obchodzonymi w Hiszpanii świętami. O 1 kwietnia do 30 września, od poniedziałku do niedzieli, w godzinach od 10:00 do 20:00, włącznie ze świętami.

Zamek odwiedza ponad 40 tysięcy turystów rocznie, co świadczy o dużej popularności tego miejsca. W jego wnętrzu mieści się Muzeum Historii Wojskowości, którego eksponaty odzwierciedlają bogatą historię stolicy Katalonii.

Informacje praktyczne - adres: Carretera de Montjuïc 66, 08038 Barcelona, Hiszpania.

ARMATA-MONTJUIC-BARCELONA

Zamek w powieści Carlosa Ruiza Zafona

Na zakończenie coś dla moli książkowych. Miłośników tego hiszpańskiego pisarza zamek na wzgórzu Montjuic powinien zainteresować, że względu na jego umieszczenie w jednej z powieści z cyklu „Cmentarz zapomnianych książek”.

Historia, którą ukrywa Fermin wstrząśnie światem Daniela, którzy sa bohaterami książki pt. „Więzień nieba”. Kilkanaście lat wcześniej w twierdzy Montjuic, doszło do dramatycznych wydarzeń. „Zamek, niegdyś wojskowa forteca, służyła wówczas jako więzienie. Pojazdy służby bezpieczeństwa kierowały się starą drogą wspinającą się po zboczu Montjuic i niejeden z pasażerów opowiadał później, iż na widok sylwetki zamku odcinającej się wysoko na tle czarnych, pełznących znad morza chmur nabierał przekonania, że stamtąd na pewno nie wyjdzie żywy”. – jak pisał o zamku Zafon.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij