Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Tarragona

Informacje turystyczne o katalońskiej Tarragonie w naszym przewodniku po Hiszpanii. Turystyka, zwiedzanie, zakwaterowanie i hotele w Tarragonie w naszym przewodniku po Katalonii. Dowiesz się tutaj wszystkich, niezbędnych informacji, przydatnych podczas zwiedzania Tarragony w Hiszpanii. Wypożyczysz samochód w Tarragonie, zarezerwujesz hotel w Tarragonie i porównasz ceny noclegów Tarragonie. To duże miasto w Hiszpanii, pełne zabytków i wyprawa do niego, wymaga niewielkich przygotowań, szczególnie, jeżeli planujesz zostanie w mieście na kilka dni. Koniecznie trzeba zobaczyc akwedukt rzymski Puente del Diablo w Terragonie.

Nowożytna historia miejsca, które jest dzisiejszą Tarragoną, rozpoczęła się wraz z osiedlaniem się na tych terenach starożytnych Rzymian, ale ten obszar Hiszpanii, był już zamieszkany przed  V wiekiem, przed Chrystusem. Podczas drugich Wojen Punickich w roku 218 p.n.e. Cnaeus Cornelius Scipio wylądował na brzegach Tarragony i ustanowił rzymski garnizon, który z biegiem czasu, stał się najważniejszym wojskowym garnizonem w Hiszpanii, podczas całego panowania rzymskiego na Półwyspie Iberyjskim (w Hispanii).

Przez następne 200 lat, został podbity cały Półwysep Iberyjski i kultura i wynalazki starożytnych Rzymian, penetrowała całą Hiszpanię. Na świadectwo tak ważnych wydarzeń, jakie miały miejsce w Tarragonie w roku 2000, odkrycia archeologiczne Tarraco, zostały ogłoszone przez UNESCO, światowym  miejscem kulturalnej spuścizny ludzkości.

Miasto naszpikowane zabytkami i historycznymi ruinami ...

Tarragona była najbardziej cywilizowanym miastem w Hiszpanii, za czasów panowania Rzymian na obszarze Hiszpanii. W szczytowym okresie prosperity miasta, zamieszkiwało Tarragonę 250.000 mieszkańców. W samym mieście i dookoła ośrodka, Rzymianie wznieśli majestatyczne budowle, świątynie i luksusowe rzymskie wille, dla prominentów miasta.

Tarragona w zasadzie przez całą swoją historię, była świadkiem walki i oblężeń, a to za sprawą idealnego położenia geograficznego Tarragony, oraz niezwykłego uroku tego miejsca, na brzegach morskich dzisiejszej Katalonii. Do dzisiejszego dnia, zachowało się sporo pozostałości po Rzymianach, oraz do zwiedzania, jest ładna, średniowieczna starówka w Tarragonie. Także trzeba zobaczyć amfiteatr rzymski w Tarragonie.

Również skaliste wybrzeże Tarragony, kryje dla turystów, dwie, ładne plaże. Umownie miasto dzieli się na dwie części: otoczone starymi murami obronnymi, miasto górne, wybudowano w czasach średniowiecza, poniżej rozciąga się nowoczesna Tarragona. Centrum górnego miasta, to szeroka aleja, Rambla Nova, trochę rywalka Rambli w Barcelonie, tylko bardziej "prowincjonalna". Tu znajdują się dobre restauracje, kawiarnie, winiarnie i dobre sklepy.

Równolegle na wschód od niej, przebiega Rambla Vella, od której, jak sama nazwa wskazuje, rozpoczyna się stare miasto (starówka) w Tarragonie. Na całej długości obydwu alei, spotyka się liczne zabytki, pamiętające czasy rzymskie. Między innymi rozmaite świątynie, kościoły i fragmenty dawnego rzymskiego forum, teatru rzymskiego i amfiteatru.

TARRAGONA-ZWIEDZANIE
Akwedukt w Tarragonie
  TARRAGONA-COSTA-BRAVA
Teatr rzymski w Tarragonie


Tarragona w praktyce

Hotele Tarragona
Zarezerwuj nocleg w mieście. Lista hoteli w Tarragonie. Noclegi tanie i noclegi dla bardziej wymagających, szukających dobrych i o wysokim standardzie hoteli w Tarragonie. Zarezerwuj nocleg on-line. Także apartamenty, hostele i pensjonaty w Tarragonie.

Wynajmij samochód w Tarragonie
Wypożyczalnia samochodów w Tarragonie. Porównaj ceny za każdy dzień wynajmu auta w tym mieście. Wybierz odpowiadający Twoim potrzebom model samochodu i zarezerwuj auto przez internet, płacąc kartą kredytową. Odbierz samochód na miejscu w Hiszpanii.

Pogoda w Tarragonie
Warunki atmosferyczne panujące w Tarragonie. Planujesz zwiedzanie Tarragony na wakacjach w Hiszpanii? Lepiej przygotuj się na każdą pogodę i sprawdź dokładnie ile stopni jest w Tarragonie. Pogoda długoterminowa i pogoda na plażach w Tarragonie.

Mapa Tarragony
Gdzie leży Tarragona? Tego dowiesz się z mapy Hiszpanii. Sprawdź dokładnie położenie geograficzne Tarragony w Hiszpanii. Jak najlepiej dojechać do Tarragony samochodem, pociągiem czy innym środkiem transportu. Przydatne informacje, dla wybierających się na wakacje do tej części Hiszpanii.

Tarragona to miasto, najbardziej wysunięte na południe w prowincji Katalonia i jednocześnie jest stolicą prowincji Tarragona. Miasto liczy około 160.000 mieszkańców, wraz z przylegającymi dzielnicami to aż 680.000 mieszkańców. Miasto Tarragona leży na wybrzeżu Costa Dorada, świetnie znanym wczasowiczom z Polski, wykupującym wycieczki do Hiszpanii z biur podróży w każdym polskim mieście.

W Tarragona i na Costa Dorada, znajdziesz dokładnie tego czego szukasz, podczas wakacji w Hiszpanii, tzn, złote plaże Hiszpanii, wspaniałe słońce Hiszpanii i gwarantowana, upalna pogody. Natomiast, jeżeli Twoje plany wakacyjne są odrobinę bardziej ambitne i chcesz zwiedzić i zasmakować trochę starożytnej kultury, to koniecznie wybierzcie się na zwiedzanie Tarragony, a jest co zwiedzić i co zobaczyć w tym pięknym, hiszpańskim mieście na wybrzeżu Costa Dorada.

W pobliżu Tarragony znajdują się inne, ważnie hiszpańskie miasta, jeżeli chodzi o bogatą historię Hiszpanii. Koniecznie trzeba zwiedzić Reus, oraz energiczne miasto Salou, "mekka" hiszpańskiej młodzieży, która uwielbia na wakacje przyjeżdżać do Salou.

TARRAGONA-ZABYTKI-ZWIEDZANIE

Z artystycznego punktu widzenia i dla osób zainteresowanych historią Hiszpanii, nie ma drugiego miejsca w Hiszpanii, tak bogatego w kulturę i zabytki, jak Tarragona, skoncentrowanych na tak niewielkim miejscu. Do jednych z najważniejszych zabytków w Tarragonie, należy rzymski amfiteatr, jedna z najlepiej zachowanych tego typu budowli na świecie! Drugim, ważnym zabytkiem w Tarragonie, jest Monasterium Cystersów, czyli Klasztor Cystersów w Poblet.

Zwiedzanie Tarragony

Największą atrakcją w mieście są ruiny rzymskie, niestety wszystkie pozostałości po rzymianach, są rozrzucone po różnych częściach Tarragony. Niektóre z najciekawszych zabytków, leżą na przedmieściach, ale i w centrum Tarragony jest ich wystarczająco dużo, by można było wyobrazić sobie życie w Tarragonie za czasów rzymskiego panowania. Uwaga. Tradycyjnie w Hiszpanii, wszystkie zabytki są zamknięte w poniedziałki z wyjątkiem katedry w Tarragonie.

Zwiedzanie powinniście rozpocząć od Passeig Arqueologic, albo od Muzeum Archeologicznego w Tarragonie. To promenada (aleja), otaczająca najdalej na północ wysuniętą część starego miasta. Po przekroczeniu portalu Portal del Roser, wchodzi się na ścieżkę, biegnącą między murami rzymskimi, pochodzącymi z III wieku p.n.e. a pochyłymi umocnieniami zewnętrznymi, wybudowanych przez Anglików w 1707 roku, podczas hiszpańskiej wojny sukcesyjnej. Również tutaj zachowały się fragmenty budów megalitycznych, murów wybudowanych jeszcze przez Iberów, wśród nich są dwie, ogromne bramy.

Wielkie bloki skalne użyte do ich budowy, wyraźnie różnią się od budowli rzymskich. Od czasu do czasu mija się punkty widokowe z których można podziwiać panoramę Tarragony, okoliczne równiny i morze w oddali...
Na Passeig Arqueologic, wystawiono także kilka kolumn rzymskich, oraz piękną statuę Oktawiana Augusta, oraz armaty z XVIII wieku.

Rzymskie pozostałości w Tarragonie

Rzymskie ruiny Tarraco zostały dodane do katalogu światowego dziedzictwa ludzkości UNESCO.
Część fundamentów tzw. murów Cyklopa w pobliżu Cuartel de Pilatos, datuje się na czasy jeszcze przed nadejściem Rzymian. Budynek był pałacem Augusta, a w XIX wieku więzieniem. Jednak najciekawszym zabytkiem z czasów rzymskich to starożytna Nekropola. Dojdziemy do niej w miarę szybko z centrum, doprowadza do niej Avgda. Ramon y Cajal, biegnąca z centrum Tarragony, na zachód od Rambla Nova. Na tym starożytnym cmentarzu, odkryto groby pogańskie jak i chrześcijańskie, niektóre datowane na III i VI wiek naszej ery.
Koniecznie odwiedź muzeum Museu i Necropolis Paleocristians.

Wystawiono tam sarkofagi, fragmenty mozaiek, oraz fotografie z wielu wykopalisk archeologicznych.
Jednak najlepiej zobaczyć świetną historię Tarragony na przykładzie wykopów i kamiennych fundamentów, które można obejrzeć na terenie wykopalisk. Często widać rzymskie amfory, tabliczki z napisami i cokoły, niezwykłe przykładu wizygockiej rzeźby, a nawet fragment mauzoleum. Większość obiektów historycznych, wskazuje na chrześcijańskie tradycje Tarragony. W mieście nauczał święty Paweł, a po rozpadzie Cestarstwa Rzymskiego, miasto stało się główną siedzibą biskupstwa wizygockiego.

W centrum Tarragony, przetrwały dwa fora rzymskie. W Tarragonie znajdowało się zarówno ceremonialne forum prowincji, zachowane szczątkowo w pobliżu katedry, jak również forum lokalne, przy Calle Leida, którego fragmenty widać obok hali targowej i placu.

AMFITEATR-RZYMSKI-TARRAGONA

Położone na równinie w pobliżu portu centrum handlowe rzymskiego Tarraco, było miejscem spotkań mieszkańców Tarragony przez 300 lat. Stanowisko archeologiczne, na którym niegdyś wznosiły się świątynie i warsztaty, rozlokowane wokół placu z licznymi portykami, zostało przedzielone główną drogą. Obydwie części łączy teraz kładka dla pieszych z której widać pojemnik na wodę (cysterna wodna), fundamenty domów mieszkalnych, fragmenty głazów z inskrypcjami, oraz cztery ładne kolumny rzymskie.

Inne rzymskie zabytki Tarragony znajdują się na końcu Rambla Vella. Niezwykle ciekawy jest amfiteatr rzymski, leżący na zielonych stokach, tuż poniżej hotelu Imperial Tarraco. Większość siedzeń w amfiteatrze, zwróconych jest tyłem do morza, to oryginalna, zachowana część amfiteatru, natomiast pozostałe, zrekonstruowano w latach 1970-1971, podobnie jak przejścia podziemne i zabudowania wokół amfiteatru.

W pobliżu Rambla Vella znajdują się także pozostałości Circ Roma, czyli rzymskiego cyrku, znanego również pod nazwą Les Voltes del Circ. Cyrk jest dzisiaj częścią Museu de la Romanitat. Cyrk został wybudowany pod koniec I wieku naszej ery i służył do urządzania przez Rzymian wyścigów rydwanów. W chwili obecnej, cyrk jest pieczołowicie odrestaurowywany. W muzeum można także podziwiać komputerowe modele budowli z czasów rzymskich, można dowiedzieć się dokładnie jak wyglądały zabudowania w Tarragonie z tego okresu. Windą w muzeum, można wjechać na najwyższe piętro gmachu, skąd widać niezwykłą panoramę na otaczającą okolicę.

Tarragona posiada jeszcze kilkadziesiąt pozostałości rzymskich w swoich granicach. Warta odwiedzenia jest również średniowieczna starówka w Tarragonie, rozciągająca się na wschód od Rambal Vella. Nawet tutaj, pomiędzy starymi budynkami, można dostrzec pozostałości rzymskich ścian lub fundamentów budynków.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij