Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Asturia

Asturia w północnej Hiszpanii. Przepiękny region, bardzo mało znany turystom z Polski, odwiedzających Hiszpanię. Informacje o Asturii, atrakcjach turystycznych i zwiedzaniu tego regionu autonomicznego Hiszpanii. To wspaniały region Hiszpanii, do którego zachęcamy Państwa podczas najbliższej podróży do Hiszpanii. Jeżeli, dla przykładu, jedziesz z południa Hiszpanii samochodem do Wielkiej Brytanii, aby przeprawić się promem z Santander do Portsmouth w Wielkiej Brytanii, warto wtedy poświęcić parę dni i zobaczyć Oviedo, Gijon i inne miejscowości Asturii. Na pewno warto, bo to zupełnie inna Hiszpania, niż południowe wybrzeża, doskonale wszystkim znane z plaż i kurortów turystycznych.

Asturia w Hiszpanii to perfekcyjna mieszanka kultury, prawdziwej natury, dzikiej przyrody i wspaniałej gastronomii tego kraju. Pierwsza rzecz, która z pewnością przykuje Twoją uwagę podczas podróży do tego zakątka Hiszpanii północnej, będzie zielona sceneria, wspaniałe góry, pola uprawne i mnóstwo drzew. Zieleń dominuje krajobraz. Koniecznie, ale to koniecznie, odwiedzić trzeba Picos de Europa, jeden z najładniejszych parków narodowych Hiszpanii. Także nie do pominięcia są jeziora Covadonga.

Tutaj także można się wybrać na plażę, może nie jest tutaj tak gorąco jak na południu Hiszpanii, ale takie znane kąpieliska jak Ribadesella, LLanes, Gijon, oraz miejscowość Cudillero. Nie tylko plaże, ale i wspaniały ocean i Zatoka Biskajska, zmieniająca kolory w zależności od pory roku. Piękne morze, romantyczne krajobrazy w których zakochasz się od pierwszego wejrzenia. To tylko cząstka Asturii.

Najpiękniejsza część Hiszpanii

Księstwo Asturii to jeden z najpiękniejszych regionów Hiszpanii. Swój urok zawdzięcza pięknym krajobrazom Gór Kantabryjskich, oraz bogactwu przyrody. Góry Kantabryjskie to niekończące się pasma zielonych wzgórz pokrytych łąkami, pastwiskami i lasami. To ostoja dzikiej przyrody, doskonałe miejsce na wypoczynek w zaciszu malowniczych zatok Morza Kantabryjskiego, oraz idealne miejsce do górskich wędrówek i uprawiania wspinaczki, jeśli zdecydujecie się wypoczywać w jednej z licznych malowniczych wiosek w okolicach Parku Narodowego w paśmie gór Picos de Europa. Asturia to również region bogaty kulturowo, jest tu wiele cennych zabytków – część jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To również kraina bogata w lokalne specjały kulinarne, między innymi cudowne regionalne sery i tradycyjny asturyjski cydr.

MAPKA-ASTURII-HISZPANIA-PRZEWODNIK
Region Asturia na mapie Hiszpanii

Niepowtarzalny charakter Asturii nadają malownicze Góry Kantabryjskie, położone zaledwie 25 km od wybrzeża. W Asturii morze i góry spotykają się w cudowny sposób, tworząc malownicze zatoczki zapraszające turystów kameralnymi plażami. To mały raj z nieskończoną ilością skarbów natury, kultury i sztuki. Góry, doliny, łąki, rzeki i zatoki tworzą unikalny krajobraz regionu, w którym znajduje się również wiele cennych preromańskich zabytków.

Jest to region bardzo dobrze przygotowany na przyjęcie turystów. Będąc w Asturii zajrzyjcie koniecznie do Cangas de Onis, leżącego na granicy Parku Narodowego Picos de Europa, gdzie oprócz obowiązkowego zakupu wyrabianego tutaj sera Gamoneu, trzeba zobaczyć piękny zabytkowy most z XIV wieku, zwany rzymskim Puente Romano. Pod nim jest zawieszony krzyż łaciński – Krzyż Zwycięstwa, który jest symbolem Asturii. Jego drogocenny oryginał pokryty złotem i wysadzany szmaragdami znajduje się w Katedrze w Oviedo.

 Noclegi w Asturii

Hotele i apartamenty
Sprawdź ceny i zarezerwuj nocleg w hiszpanskiej Asturii

W Cangas de Onis znajduje się również warta zobaczenia kaplica Santa Cruz z VIII wieku. Miasteczko to posiada dobrze rozwiniętą bazę noclegową i gastronomiczną, jest dobrą bazą wypadową, dla wszystkich którzy chcą poznać Picos de Europa lub uprawiać sporty górskie miedzy innymi spływy górskimi rzekami, kanioning, wspinaczkę, speleologię lub jazdę konną. Około 3 km od Cangas de Onis znajduje się mała jaskinia z okresu paleolitu – Cueva El Buxu, w której można podziwiać prehistoryczne naskalne rysunki zwierząt.

Atrakcje turystyczne Asturii

Będąc w Cangas de Onis możecie również udać się 12 km na południowy-wschód, do miasteczka Covadonga, które jest celem pielgrzymek do Świętej Groty Matki Boskiej z Covadongi – patronki Asturii. Covadonga to miejsce szczególne dla Hiszpanów. Według legendy w 722 roku wojska dowodzone przez Dona Palayo zatrzymały tutaj potężną armię Saracenów. Niewielkie oddziały miały ponoć ukryć się w „świętej” jaskini i stamtąd ostrzeliwać włóczniami i strzałami siły wroga, zabijając ich przywódcę.

Po tym fakcie wycofujące się w panice wojska saraceńskie zginęły na stromych i ostrych górskich zboczach. Z tego miejsca niedaleko jest do popularnego szlaku turystycznego wiodącego do położonych na wysokości 1100 metrów nad poziomem morza jezior polodowcowych Enol i Ercina. Prowadzi do nich malownicza droga, którą często pokonują również rowerzyści, a na trasie można spotkać pasterzy wypasających krowy na górskich pastwiskach.

ASTURIA-FOTO-HISZPANIA
Bardzo "zielony" region Hiszpanii

W Górach Kantabryjskich, a dokładniej w wapiennym paśmie Picos de Europa znajduje się również ważne centrum pielgrzymkowe Europy - klasztor Santo Toribio de Liébana, położony niedaleko miasta Potes po wschodniej stronie pasma gór. To jedno z pięciu miejsc na świecie, które ma prawo do obchodów Roku Świętego. Miejsce to cieszy się niezwykłą sławą już od VIII wieku. Zdeponowano tu wówczas cenną relikwię - fragment krzyża Chrystusa. Aby dotrzeć do tego cennego sanktuarium, trzeba pokonać wąwóz Desfilaredo de la Hermida, wyżłobiony przez górską rzekę Deva, pełną pstrągów i łososi.

Kręta droga zaprowadzi Was do doliny Liébana, w której zachowały się prastare świątynie i pustelnie. Niezwykłe wrażenie robi samotnie stojący u podnóża skalistych gór Nuestra Seniora de Liébana, mozarabski kościółek z X wieku. Picos de Europa kusi turystów bogactwem roślin i zwierząt, oraz oczywiście bajecznymi widokami. Spotkać tu możecie niedźwiedzie brunatne, wilki, kuny, gronostaje, wydry, lisy, borsuki, tchórze i łasice, kilka gatunków nietoperzy żyjących w wapiennych jaskiniach, oraz sarny i jelenie przemierzające lasy Sajambre.

Te wapienne góry są też idealnym miejscem do obserwowania ptaków. Przy dużym szczęściu można tu spotkać głuszca - najrzadszego z występujących tu ptaków, oraz orła przedniego i sępa płowego i egipskiego. Park Narodowy Picos de Europa to również bogactwo roślin, rośnie ich tu ponad 1400 gatunków. Spotkamy tutaj wiele gatunków drzew, miedzy innymi jesiony, dęby, buki, brzozy, jarzębiny, kasztany, orzechy, leszczyny, wiązy i ostrokrzewy, jak również wiele pięknych i pachnących kwiatów. Rosną tutaj, dziko, wonne hiacynty, fiołki, pierwiosnki, zawilce, piękne lilie i ponad 40 gatunków storczyków.

Costa Verde wybrzeże północnej Hiszpanii

Macie dosyć górzystych terenów? Nic prostszego jak tylko szybko przenieść się na piękne wybrzeże Asturii – Costa Verde. Jego piękno tkwi w dzikich plażach, jak na przykład odciętej od cywilizacji stromym, zalesionym zboczem Playa El Silencio, położonej w okolicy pięknej rybackiej wioski Cudillero. Najpopularniejszym letnim kurortem Asturii jest Llanes. Jest to portowe miasto z piękną starówką, trzynastowiecznymi murami i wieżą, oraz kolorowymi domami zwanymi casas de indianos.

Llanes otoczone jest pięknymi plażami, położonymi na urwistym wybrzeżu. Najbardziej znaną piaszczysta plażą tego regionu jest Cuevas del Mar z wydrążonymi przez wodę jaskiniami. Kiedy morze jest wzburzone, przez szczeliny wytryskują w powietrze kilkunastometrowe gejzery wody, zapewniające niezapomniane przeżycia. Inną malownicza nadmorską miejscowością jest Ribadesella, słynąca z bardzo długich piaszczystych plaż.

W jego okolicy znajdują się również jaskinie z naskalnymi rysunkami z okresu paleolitu. Główne plaże Asturii znajdują się w pobliżu większych miast, ale istnieje też dużo pięknych kameralnych plaż mniej uczęszczanych, które na pewno przypadną do gusty tym z Was, którzy cenią sobie spokój i chcą mieć kawałek plaży i morza jedynie dla siebie, są to między innymi plaża Arnao, mająca biały piasek i spokojne wody, Cueva i Cadavedo zapraszające mieszanką piasku i kamieni, oraz plaże San Pedro, Aguilar, Salinas, Rodiles, Borizu, Toro i Sablon. Wszystkie one spełniają wysokie standardy czystości i bezpieczeństwa i zostały oznaczone niebieska flagą Unii Europejskiej.

COSTA-VERDE-HISZPANIA
Costa Verde w hiszpańskiej Asturii

Oviedo stolica Asturii

Interesuje Was nie tylko piękna przyroda i piaszczyste plaże Asturii? Wybierzcie się na wycieczkę do stolicy tego regionu – Oviedo. Oviedo to zadbany i gwarny ośrodek uniwersytecki o barwnej historii, ale z pomysłem na współczesny image. To piękne połączenie architektury i sztuki preromańskiej z współczesnymi dziełami. Jest to ponad dwustutysięczne, które miasto zostało założone w 761 roku, wokół istniejącego klasztoru i uniwersytetu. Rozwój miasta w średniowieczu, przyczynił się do powstania, zachowanej do dnia dzisiejszego, pięknej starówki, której wiele fragmentów jest wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Będąc tutaj musicie koniecznie zwiedzić trzynastowieczną, zabytkową gotycką katedrę – Catedral de San Salvator. Wewnątrz katedry znajduje się miedzy innymi krzyż niesiony w pierwszej bitwie rekonkwisty pod Covadongą, przez pierwszego króla Asturii – Pelagiusza w 722 roku. W kaplicy San Miguel zwanej Camara Santa, czyli Święta Kaplica, przechowywane są najważniejsze symbole Asturii – Święta Arka, Krzyż Aniołów, dar króla Alfonsa II oraz Krzyż Zwycięstwa. Są to relikwie odwiedzane przez pielgrzymów udających się do świętego miasta Santiago de Compostela. Symbole te pojawiają się na herbach Oviedo i Księstwa Asturii.

Jeśli chcecie pomóc swojemu szczęściu to poszukajcie wewnątrz katedry figury trzymającej w dłoni pęk kluczy. Według legendy jeśli pomyślicie trzy życzenia, a potem potrzecie trzy razy te klucze jedno z Waszych życzeń się spełni. Warto również odwiedzić kościół San Tirso i pałac Palacio de Velarde, w którym mieści się obecnie Muzeum Sztuk Pięknych, zawierające największy zbiór sztuki od średniowiecza do czasów współczesnych obejmujący malarstwo, rzeźbę, rysunek, grafikę, fotografię i sztukę użytkową.

Zajrzyjcie też do Muzeum Archeologicznego wystawiającego miejscowe znaleziska, w tym pozostałości elementów architektonicznych i rzeźb preromańskich z VII-X wieku. Mieści się ono w dawnym klasztorze benedyktyńskim San Vincente, w którym zachowały się piękne zabytkowe krużganki.

Zabytki Asturii

Unikalnymi, na skalę światową, zabytkami Asturii są charakterystyczne kościoły pochodzące z IX wieku, znajdujące się na peryferiach miasta, na zboczu góry Naranco. Są to proste w wyrazie, a zarazem piękne kościoły Santa Maria del Naranco, San Julian de los Prados i San Miguel Lilo, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako przykłady zabytków kultury i sztuki preromańskiej. Warto również obejrzeć nowocześniejsze dzielnice miasta, gdzie tradycja w harmonijny sposób łączy się z nowoczesnością.

W Oviedo jest również wiele ciekawych placów i uliczek, które zapraszają do pieszych wędrówek, pieszych bo większość zabytkowej części miasta jest zamknięta dla ruchu samochodowego. Wszędzie możemy spotkać artystyczne rzeźby, piękne fontanny i bardzo zadbane parki, w których możecie chwilkę odpocząć zanim ruszycie na dalszy podbój Asturii. Aby spojrzeć na miasto z innej perspektywy możecie udać się na wycieczkę na wzgórze Monte Naranco, skąd rozpościera się bajeczny widok na panoramę miasta. To wspaniałe miejsce do fotografowania i spacerów.

ZWIEDZANIE-ZABYTKOW-ASTURII
Przepiękne widoki północnej Hiszpanii i regionu Asturia

Kuchnia i typowe produkty Asturii

Jeśli przejechaliście już Asturię wzdłuż i wszerz, byliście w górach i na wybrzeżu, skryliście się w ciszy dzikich plaż, a potem w gwarze wielkiego miasta, to nie mogło ujść Waszej uwadze bogactwo nie tylko kulturowe, ale i kulinarne tego regionu. Asturyjska kuchnia jest zróżnicowana, w zależności w którym regionie się znajdujemy. Wybrzeże obfituje w rozmaitość ryb i owoców morza przyrządzanych na wiele sposobów, w rejonach górskich przeważają pikantne zupy i duszone mięsa, dużo jest również regionalnych potraw na bazie białej fasoli i warzyw sezonowych no i oczywiście sery.

Sery to oddzielny rozdział kulinarnej historii regionu. Wytwarza się tutaj regionalne sery z mleka krowiego, koziego i owczego. Swoją klasą dorównują one serom francuskim, o czym możecie się przekonać próbując choćby kilku z czterdziestu oficjalnie zarejestrowanych w Asturii gatunków m.in. najsłynniejszego i znanego poza granicami Hiszpanii Cabrales, oraz Gamoneu, La Peral, Urbies, La Chivita, Vidiago i wielu innych.

Cabrales, Gamoneu i La Peral to wprost genialne niebieskie sery pleśniowe. A co najbardziej pasuje do serów? Oczywiście świeże owoce i orzechy, których w Asturii jest pod dostatkiem, bo nawet zimą drzewa mandarynkowe uginają się pod ciężarem owoców, no i nieodzowny, lokalnie wytwarzany jabłkowy cydr, którego pijalnie znajdziecie w każdym mieście i miasteczku i musicie go obowiązkowo spróbować.

Asturia inna Hiszpania czeka na Ciebie ....

Podsumowując, Asturia gwarantuje atrakcje dla każdego, kto zamierza spędzić tutaj chociaż chwilę wakacji, jak i dla tych którzy osiądą tutaj na całe życie. To tak bogaty kulturowo i przyrodnicze region, że nie można się nudzić, ale jeśli jeszcze Wam za mało atrakcji to udajcie się do Muzeum Jurajskiego – MUJA, gdzie spotkacie ponad 20 replik dinozaurów wielkich na ponad 12 metrów wysokości.

Są tam tez zgromadzone kolekcje skamieniałości i odcisków znalezionych na wybrzeżu Asturii. Muzeum mieści się w Rasa de Santelmo, na malowniczym wzniesieniu skąd rozpościerają się wspaniałe widoki na wschodnie tereny Asturii. A na koniec miłośnicy cydru mogą się udać do Muzeum tego regionalnego trunku, które znajduje się w mieście Nava.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij