Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Granollers

Granollers w Katalonii

Przywykło się sądzić, że to wielkie metropolie napędzają i stanowią swego rodzaju zaplecze ekonomiczne, finansowe i społeczne dla mniejszych miast i ośrodków. A gdyby pokusić się o stwierdzenie, że jest dokładnie odwrotnie? W przypadku Barcelony i miast położonych w Katalonii, prawdziwe byłoby zarówno pierwsze jak i drugie stwierdzenie.

Stolica regionu, dzięki mnogości przedsiębiorstw i dynamicznemu rozwojowi ekonomicznemu napędza rozwój mniejszych katalońskich miast, które funkcjonują w jej bezpośrednim sąsiedztwie. Z kolei małe ośrodki, dzięki temu, że położone są blisko Barcelony, zasilają jej gospodarkę i status funkcjonujących tam przedsiębiorstw.

Mieszkańcy miast takich jak Granollers i innych okolicznych ośrodków, robiąc zakupy i korzystając z całej, niezwykle szerokiej gamy usług dostępnych w Barcelonie, zasilają budżet stolicy Katalonii, na czym korzysta miejska kasa. Na temat miasta Granollers warto powiedzieć nieco więcej, ponieważ zalicza się ono do najlepiej rozwijających się miast w regionie.

GRANOLLERS

Położenie i lokalizacja

Granollers położone jest o 30 kilometrów od Barcelony. Jest to miasto, które ukształtowane zostało przez wiele istotnych wydarzeń w jego bogatej przeszłości. Dzięki swojej bogatej i niezwykle różnorodnej naturze, Granollers jest miastem o bardzo zróżnicowanym przemyśle i doskonale rozwijającej się gospodarce, co ma pozytywny wpływ zarówno na tworzone tu miejsca pracy, jak i na materialny status mieszkańców miasta. Doskonale rozwija się tutaj przemysł, podobnie jak sektor usług i handlu.

Komunikacja i dojazd do stolicy Katalonii jest niezwykle prosty i wygodny, dzięki temu, że mamy do dyspozycji wiele różnych środków transportu. Wśród tych, które są najczęściej wybierane przez mieszkańców, jest oczywiście transport samochodowy. Miasto położone jest w bezpośrednim sąsiedztwie autostrady A-7 oraz drogi ekspresowej C-17. Te dwie główne, a także wiele innych, lokalnych i regionalnych dróg, które oplatają miasto ze wszystkich stron, zapewniają stałe połączenie nie tylko ze stolicą Katalonii, ale również z wieloma innymi ważnymi miastami w regionie. Do Barcelony dotrzemy również koleją.

W mieście znajduje się jeden dworzec główny oraz dwie stacje kolejowe. Podróż koleją z Granolles do Barcelony trwa nie więcej niż 30 minut i z całą pewnością będzie wygodniejsza niż jazda samochodem, z uwagi na brak korków w centrum miasta. Co więcej, połączenia kolejowe dostępne są niezwykle często, dzięki czemu pociągi nie są przepełnione, a podróż jest szybka i wygodna.

Nie sposób też nie wspomnieć, o doskonale rozwiniętej komunikacji miejskiej i sieci połączeń autobusowych, które zapewniają stałą komunikację ze stolicą regionu i z mniejszymi miastami w okolicy. Jednak prawdziwym ewenementem miasta jest fakt, że w promieniu 60 kilometrów od Granollers znajdują się aż trzy lotniska, których można łatwo i szybko dojechać do miasta. Dzięki temu podróż drogą powietrzną, zarówno z zagranicy jak i z większych hiszpańskich miast nie stanowi żadnego problemu, gdyż porty lotnicze obsługują większość najpopularniejszych połączeń lotniczych, także tanich linii.

GRANOLLERS-HISZPANIA

Rozwój gospodarczy na wysokim poziomie

Jednak nie tylko komunikacja jest niezwykle silnym punktem miasta. Granollers charakteryzuje się bardzo dynamicznym rozwojem gospodarczym. Miasto każdego roku opracowuje własne wskaźniki ekonomiczne, z których wnika, że stan finansów gminy rośnie każdego roku. Nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod uwagę ilość firm i przedsiębiorstw, które powstają każdego roku w granicach miasta lub w jego najbliższej okolicy. Granollers korzysta także na tym, że do Barcelony jest stąd zaledwie 30 kilometrów.

Dzięki temu wiele przedsiębiorstw i firm, które mają tutaj swoje przedstawicielstwa a także siedziby, zapewnia mieszkańcom miejsca pracy i godziwe zarobki. Na rynku nieruchomości Granollers stanowi niezwykle atrakcyjną lokalizację. Domy, mieszkania i apartamenty położone w mieście jak i jego bezpośredniej okolicy, sprzedają się niczym przysłowiowe świeże bułeczki. Ich głównym atutem jest oczywiście doskonała lokalizacja. Do Barcelony jedzie się stąd pół godziny, a standard nieruchomości sprzedawanych także na rynku wtórnym, jest tu niezwykle wysoki.

Tradycje rzemieślnicze i kultura

Współczesny biznes i przedsiębiorczość mieszkańców miasta ma swoje korzenie w niezwykle silnym przez wieki rzemiośle. Od lat Granollers słynęło z warsztatów rzemieślniczych, z których współcześnie powstały zakłady i formy produkcyjne. Współczesne wystawy i targi eksponujące dawne rzemieślnicze dokonania, stanowią nie lada atrakcję dla turystów i wszystkich miłośników przeszłości, których w mieście jest bardzo wielu. Oferta turystyczna i kulturalna również stanowi o sile tego liczącego ponad 60 000 mieszkańców miasta. Tutejsze uroczystości i festiwale mają silny związek ze świętami religijnymi.

I choć kalendarz wydarzeń kościelnych w Hiszpanii jest niezwykle podobny do tego znanego nam w Polsce, charakter i sposób obchodzenia uroczystości takich jak: Boże Narodzenie, Wielki Post, Wielkanoc, Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny czy Trzech Króli, znacząco różnią się od tego kultywowanego nad Wisłą. W Hiszpanii, w szczególności zaś w Katalonii święta te mają charakter bardziej świecki, a jednocześnie nie tracą niczego ze swojego chrześcijańskiego charakteru. To paradoksalne połączenie sprawdza się doskonale, a w przypadku Granollers, zapewnia wielotysięczną frekwencję podczas najważniejszych uroczystości. Równocześnie z obchodami religijnymi, organizuje się tutaj liczne wystawy, pokazy, spektakle oraz warsztaty, co sprzyja integrowaniu i wspólnemu przeżywaniu wydarzeń duchowych.

Miłośnicy wydarzeń kulturalnych i turyści, zafascynowani historią tego miasta i całego regionu, mają okazję spotkać się w kilku ważnych dla miasta miejscach, ich drogi przetną się zapewne w muzeum regionalnym, które przez cały rok cieszy się wielkim zainteresowaniem. Muzeum jest obiektem, który spełnia rozmaite funkcje, poza wystawami i ciekawymi eksponatami, odbywają się w nim także liczne spotkania z ważnymi dla miasta i regionu osobami ze świata sztuki, nauki i kultury. Cieszą się one sporym zainteresowaniem wszystkich tych, którzy pragną zrozumieć i poznać lepiej istotę i charakter miasta.

Wielką atrakcją dla wszystkich miłośników historii i zabytkowych budowli jest z całą pewnością słynna średniowieczna droga, czyli specjalnie wytyczona trasa turystyczna w granicach miasta. Podróż tym traktem pozwala zwiedzić wszystkie najważniejsze zabytki w mieście, które pochodzą z dawnych czasów i są świadectwem feudalnego charakteru tutejszej osady i społeczeństwa, które ją zamieszkiwało. Trasa rozpoczyna się przed Muzeum Regionalnym i wiedzie przez średniowieczne centrum miasta, na terenie którego znajduje się m.in. kościół świętej Anny czy Korytarz Constancia.

GRANOLLERS-MAPA

Mekka turystów

W Granollers systematycznie odbywają się targowiska i jarmarki, które cieszą się wielkim zainteresowaniem wszystkich tych, którzy pragną nabyć różnego rodzaju przedmioty, od tych niezbędnych do codziennego życia, jak żywność, nabiał, owoce czy warzywa, poprzez pamiątki i bibeloty związane z miastem i jego historia, aż po niezwykłe, zabytkowe przedmioty, które mają wielką wartość kolekcjonerską.

Wizyta na jarmarku to także doskonała okazja do poznania tutejszego społeczeństwa i jego natury. Rozmowy przy filiżance mocnej, typowej dla regionu czarnej kawy, stanowią niezwykle interesujące doświadczenie socjologiczne i nie lada atrakcję dla wszystkich tych, którzy pragną dobrze zgłębić tajemnice tego przepięknego i niezwykle inspirującego miasta niedaleko Barcelony.

La City Alicante
La City Alicante
Costa Blanca płd. / Alicante
Hotel Alfonso XIII Sewilla
Hotel Alfonso XIII Sewilla
Sewilla / Sewilla Stare Miasto
Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij