Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Barbera del Valles

Barberà del Vallès w Katalonii

Barberà del Vallès znana również jako Santa Maria de Barberà - miasto w Hiszpanii, we wspólnocie autonomicznej Katalonii, w zespole miejskim Barcelony. Leży około 17 kilometrów od Barcelony. Barberà del Vallès jest gminą w komarku Vallès Occidental w Katalonii, która należy do prowincji Barcelona. Znajduje się w dolinie rzeki Ripoll, na południe od Sabadell, około 17 kilometrów od Barcelony.

Miasto jest zintegrowane z barcelońską aglomeracją Metropolitan Area. Barberà del Vallès jest miastem liczącym ponad 30 000 osób. Jak chodzi o przemysł, jest w tej kategorii jednym z głównych miast regionu Zachodniej Doliny (Vallés Occidental), z wyraźnym podziałem między obszarem miejskim i przemysłowym.

Liczba i charakter populacji miasta wynikiem obecnie głównie z wewnętrznej migracji Hiszpanii w latach sześćdziesiątych. Ludność lokalna jest częścią tego miasta, asymilującego tubylczą kulturę Katalonii , promowaną przez stowarzyszenia kulturalne i folklorystyczne.

Można było to zobaczyć na kwietniowych targach (Feria de Abril), które odbywają się od lat 80-tych w Barberà del Vallès. Barbera w 1985 roku obchodziło swoje tysiąclecie. Obchody zbiegły się z otwarciem Placu Millennium w okolicach kościoła La Romànica, z balkonami z widokiem na rzekę Ripoll i jej nadrzeczny park.

BARBERA-DEL-VALLES

Geografia Barbera del Valles

Miasto położone jest geograficznie w Cordillera Costero Catalana, dokładniej znajduje się w regionie naturalnym Valle, na wielkiej równinie w centralnej depresji Cordillera, pomiędzy rzekami Llobregat i Tordera. W środowisku rzeki można zauważyć, że Barberá znajduje się na tarasie utworzonym przez rzekę Ripoll. Może to prowadzić w pewnych porach roku do silnych porannych mgieł, wpłynęło też na istnienie podziemnych rzek. Najwyższy punkt gminy znajduje się w Puig dels Tudons (Wzgórze Gołębi), które wznosi się na wysokość 168 metrów.

Symbolika

Barbera del Valles posiada tarczę o następującym wyglądzie: centralna część w kształcie rombu z kątem prostym. W niej czerwony otwarty zamek i po bokach dwa zielone żołędzie. U góry złota korona markiza. Została ona przyjęta w dniu 14 maja 1985 roku na zamku w Barbera del Valles. Flaga, opiera się na tarczy, składa się z górnej części poziomej poprzez pas czerwony, nawiązując do zamku w tarczy. Dolna część jest z kolei podzielona na dwie taśmy żółte i zielone do góry dnem przez tarczę Piňos budynku, pierwszego markiza de Barbera.

Historia

Średniowiecze

Miasto początkowo powstało jako rzymskie, chociaż najstarszy zachowany budynek - Torre d'en Gorgs - pochodzi z X wieku p. n. e. Dokumenty wskazują, że ten budynek mógł istnieć już wcześniej jeszcze przed przybyciem rzymian. Również w tym czasie zbudowano kościół Santa Maria, znany teżeż jako romański, ponieważ należy do romańskiego stylu architektonicznego, podobnie jak i zamek Castillo de Barbera.

Podobnie jak wszystkie budowle tego obszaru, zamek należał do hrabiego Barcelony; własność zamku przechodziła na rzecz Ribes, później Moncada i wreszcie w 1599 roku Philip III oddał go rodowi Galceran Pinos. W 1702 roku, Felipe V wyznaczył José Galcerán de Pinos jako pierwszego markiza Barbera, wielkiej Hiszpanii. Jednak podczas wojny o sukcesję, pozostał on w austriackiej frakcji, więc na koniec wojny zwycięzcą był Felipe V. Zniszczenie Castillo de Barbera było karą wymierzoną rodzinie Galceran Pinos.

Nowoczesne wieki

W 1619 roku były już plany zbudowania dużej posiadłości, która mogłaby pomieścić wielu gości oraz wszelkiego rodzaju usługi. W 1750 roku została ona zbudowana po jednej stronie drogi do Barcelony,. Udokumentowano ją jako Hostal Nou iw 1782 roku. W XIX wieku większość ludności nadal zamieszkiwała w gospodarstwach wiejskich. Winorośla i zboże były głównymi źródłami dochodu barberenses (mieszkańców Barbera del Vales), ale miasto również znane było z przemysłu papierniczego.

Czasy współczesne

Wiek XIX rozpoczął się zniesieniem prywatności przez Korteza Kadyksu (1812), a później Fernando VII (1822) wszystkich rodzajów dworów, które zostały włączone do państwa i które zostały uregulowane bezpośrednio przez swoje prawa ogólne. W połowie XIX wieku linia kolejowa z Barcelony do Saragossy przecięła Barbera del Valles, a w 1934 roku otwarto stację kolejową. Towarzyszył temu faktowi plan zagospodarowania lokalnego, który miał na celu zjednoczyć małe centrum miasta z estacción (podmiejskim dzielnicami).

BARBERA

Podczas hiszpańskiej wojny domowej, Barberá pozostał wierny Republice. José Ferrer, sekretarz Rady Miasta od 1927 roku i właściciel lokalnej stacji benzynowej został zamordowany w dniu 26 września 1936 roku w pobliskim kościele Sabadell. Romański kościół również doznał poważnych zniszczeń na skutek podpalenia. Barberá stawała się stacją bazową dla uchodźców, podczas gdy armia Franco podążała naprzód w ofensywie na Katalonię.

Dopiero w dniu 26 stycznia 1939 roku, kiedy niektóre jednostki Korpusu Wojska wolontariuszy z Włoch przybyły ze wschodu, od Cerdanyola del Valles nie napotkały żadnego oporu, miasto zostało przejęte przez ludzi gen. Franco. W 1959 roku, dzielnica La Cruz de Barbera została przyłączona do sąsiedniego miasta Sabadell, co wpłynęło na znaczący spadek populacji (80%).

To przyłączenie dyktowane było interesem Sabadell, którego włodarze chcieli mieć więcej mieszkańców niż Tarrasa, więcej gruntów pod budowę budynków mieszkalnych, a przede wszystkim aby zwiększyć populację i uzyskać więcej pomocy publicznej. Liczba ludności w okolicy wciąż rosła, głównie na skutem imigranci. Migranic przybywali do pracy na roli, w papierni.

Podczas rozbiórek pomiędzy 1950 i 1980 znajdowało się tam mnóstwo zabytkowych zagród jak Wieża Ca n'Esteper, Planas lub Torre d'en Mateu, pozostałości ekspansji miejskiej i przemysłowej. W 1970 roku zakończono budowę ostatniego obszaru przemysłowego wokół zamku, aby zapewnić nowe miejsca pracy, a w 1973 roku sfinalizowano prace nad Ciudad Badia, wspólnego osiedla pomiędzy Barbera i Sardañola, zainaugurowaną przez Juana Carlosa I, króla Hiszpanii. W kwietniu 1979 roku odbyły się w Barbera pierwsze demokratyczne wybory do władz miejskich.0 Barberá w 1985 roku otrzymała ponownie tytuł miasta, mimo że dopiero 14 kwietnia 1994.

Czasy współczesne

Obecnie Barbera del Valles to miasto z liczbą ponad 30.000 mieszkańców, pracujących głównie w sektorze przemysłowym. Gmina Barbera del Valles natomiast dzisiaj jest podzielona na dziewięć wyraźnie określonych dzielnic. Przestrzenie te zostały ukształtowane niemal naturalnie w przeciągu całej najnowszej historii miasta.

Starówka

Zabytkowe centrum to jest zarodek rdzenia miejskiego, który w XVIII wieku ukształtował się wokół Hostal Nou. Część historycznej dzielnicy, ograniczona ulicami Santa Barbara, w Ripoll, del Bosque i dr Ferrand, zachowana jest w dobrym stanie. Wewnątrz można znaleźć stuletnie domy, stocznie, a także dobrze zachowane świadectwa rolniczej działalności dawnych mieszkańców Barberá.

Jednak ważne budynki, takie jak Szkoła Narodowa, Ratusz Staromiejski czy nawet Hostal Nou przepały lub zostały w znacznym stopniu zniszczone. Stare Miasto jest obecnie również zabudowane nowymi domami, które zostały pierwotnie zamieszkałe przez klasę robotniczą z innych obszarów Hiszpanii. Głównym punktem zbieżności między tymi dwoma obszarami jest Plaza de la Unidad, nazwana na rzecz jedności rodzimych barberenses z innymi ludźmi z innych regionów Hiszpanii.

Romanica

Wokół kościoła romańskiego zbudowano całą okolicę, obok Cruz de Barbera, by ustawić jeden z najważniejszych ośrodków miejskich gminy. Znajduje się on przy rzece, obok Ripoll River. Jej kręgosłupem jest droga San Olegário, która poświęcona jest świątyni.

BARBERA-DEL-VALLES

Eixample - Can Llobet

To centrum miasta Barbera del Valles. Wzięło swoją nazwę z od planowanego połączenia się miejskiego centrum Barbera z dworcem kolejowym, który znajduje się 1 km od hotelu, a nie istniejącego już domu Can Llobet. W tej okolicy głównymi jednostkami gminy są Ratusz i kościół parafialny pod wezwaniem Matki Boskiej Wniebowziętej, sąd, miejscowy posterunek policji, miejska biblioteka, przychodnia i rynek. To także główny deptak miasta, poświęcony dr Emilio Moragas, mężowi Elisy Badii. Byli oni ostatnimi właścicielami Torre d'en Gorgs.

Stacja - Ca n'Esteper

Po otwarciu stacji kolejowej w 1934 roku, plan zagospodarowania terenu przyległego do niej rozpoczynał się wokół farmy nieistniejącego już Ca n'Esteper. Charakteryzuje się ona dużą ilością domów, głównie willi i charakterystycznych dla tego miasta wież.

Can Gorgs

Jest naturalnym przedłużeniem wież, które zostały zbudowane wokół linii kolejowej. Okolica została zbudowana w miejscu znanym jako Las Roquetas de Can Gorgs. Wcześniej obszar ten był poświęcony tylko rolnictwu, podczas gdy obecnie jest to dzielnica mieszkaniowa.

Can Serra

Znajduje się w sąsiedztwie na południe od Barbera del Valles. Część jednej z najważniejszych arterii Barbera. Budynki w okolicy zasadniczo tworzą bloki mieszkalne i niskie domy. Jej nazwa wywodzi się od rodziny Serra, dawcy gruntu, na którym jest zbudowany Can Serra, a także jedne z zielonych płuc miasta: Serra Park.

Święta, festiwale

Głównym świętem w mieście jest Vueltas de San Anton. To obchodzony 17 stycznia festiwal, podczas którego paradują ulicami mieszkańcy oraz wozy zaprzęgnięte w zwierzęta domowe.
W poniedziałek wielkanocny w Barbera del Valles obchodzi się „chleb party”. Wszystko wówczas koncentruje się wokół chleba i bliskiej więzi z Jezusem Chrystusem.

Ze względu na swój charakter i silne związki z Andaluzją, kiedyś w maju w Barbera odbywały się targi konne. Dziś tej tradycji już się nie kultywuje, choć zachowany został Dzień Andaluzji, który obchodzi się 28 lutego.

Barcelona tuż tuż

Barbera del Valles położona jest w obrębie metropolii Barcelony. To zaledwie 22 kilometry od centrum tego drugiego spośród największych miast Hiszpanii. Taka bliskość wpływa na ścisłe związki miasta z metropolią. Wielu mieszkańców tego pierwszego znajduje zatrudnienie w Barcelonie.

Stolica Katalonii jest też automatycznie atrakcją turystyczną dla przyjeżdżających do Barbera, oferując do zobaczenia między innymi budynki zaprojektowane przez znanego architekta, Antonio Gaudiego. Barcelona oferuje też zobaczenie słynnego stadionu piłkarskiego Camp Nou lub wręcz gry zespołu FC Barcelona, skupiającego wielu spośród najbardziej znanych i najbardziej rozpoznawalnych piłkarzy świata. Miasto to było zresztą na przestrzeni lat gospodarzem wielu imprez sportowych, z letnią olimpiadą na czele.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij