Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Llafranc

Llafranc w hiszpańskiej Katalonii

Jeśli jedna z najbardziej opiniotwórczych i poważanych gazet na świecie uznaje Llafranc za najpiękniejszy i najbardziej przyjazny turystom kurort na Costa Brava, to popularność tego miejsca, a w szczególności pięknych, piaszczystych plaż, nie może być dziełem przypadku. Niewiele jest miejsc, które mimo swojej niewielkiej powierzchni i liczby mieszkańców, mogą poszczycić się tak dużą popularnością. Jeśli chcielibyśmy zmierzyć proporcje pomiędzy wielkością miasteczka, a stopniem jego rozpoznawalności wśród turystów z całej Europy, wyniki z pewnością byłyby jednoznaczne i wskazywałyby na fakt, że Llafranc może być stawiane w jednym rzędzie z najbardziej znanymi turystycznymi destynacjami w Hiszpanii.

Małe jest piękne

Llafranc jest tak małe, że nawet nazywanie go miastem, stanowi głębokie nadużycie. W zasadzie to wieś, która według oficjalnych źródeł, liczy sobie dokładnie 316 mieszkańców. Jednak w sezonie turystycznym, kiedy miejscowość odwiedzana jest nawet przez 10 000 turystów, liczba osób przebywających na tych terenach zwiększa się kilkanaście razy. Nic więc dziwnego, że w Llafranc i w bezpośredniej okolicy miasta znajdziemy wiele hoteli, pensjonatów, domków letniskowych oraz innych kwater, w których wspomina liczba gości zamieszkuje w szczytowym momencie sezonu turystycznego.

LLAFRANC

Koniec i początek Katalonii

Najbliżej położonym miastem jest, równie popularne wśród turystów Palafrugell. To wschodnie wybrzeże Katalonii, skaliste i obfitujące w piękne widoki oraz niespotykaną przyrodę. Niespełna 50 kilometrów stąd, leży licząca 100 000 mieszkańców Girona, a do Barcelony z Llafranc jest 130 km, dzięki czemu, miłośnicy zwiedzania i osoby, które pragną czegoś więcej niż jedynie morskich i słonecznych kąpieli, po niespełna dwóch godzinach jazdy, mogą cieszyć się tymi dwoma wspaniałymi katalońskimi miastami, pełnymi niesamowitych atrakcji i pięknych, zabytkowych budowli.

Wróćmy jednak do Llafranc. O tym, że jest to typowo turystyczna miejscowość, świadczą tu chociażby wspomniane wcześniej hotele, restauracje serwujące tradycyjne, katalońskie przysmaki, czy obiekty handlowe. Turystyka jest głównym zajęciem mieszkańców tej niewielkiej miejscowości, prowadzących np. gospodarstwa agroturystyczne, które w ostatnich latach przeżywają prawdziwe oblężenie. Turyści, nieco znudzeni standardowym spędzaniem wakacji według schematu: hotel-plaża-zwiedzanie-hotel, wybierają inne formy wypoczynku, a agroturystyka stanowi dla nich bardzo dobrą, wymarzoną wręcz alternatywę.

Piękny widok z latarni morskiej

Jedną z największych atrakcji o zasięgu lokalnym, jest z pewnością latarnia morska, która w sezonie turystycznym, stanowi doskonały punkt obserwacyjny i miejsce idealne do podziwiania niezwykłych widoków. Plaża, morze, skaliste wybrzeża – dla miłośników fotografowania, a także dla tych, którzy chcą cieszyć się wspaniałymi krajobrazami, Llafranc jest miejscem idealnym, gdyż to co piękne i niezwykłe, a zarazem szalenie różnorodne, występuje tutaj obok siebie. Sprawia to, że ta niewielka miejscowość przyciąga zarówno turystów spragnionych plażowania, jak i aktywnego wypoczynku na łonie natury.

Llafranc leży na Costa Brava – dzikim wybrzeżu, którego nazwa idealnie oddaje charakter tego jednego z najpopularniejszych hiszpańskich obszarów turystycznych. Wzięła się ona od często spotykanych w tym regionie skał i kamienistych plaż, wśród wybrzeży Morza Śródziemnego. Ten 215-kilometrowy pas wybrzeża, w obrębie którego leży kilkadziesiąt mniejszych i większych miejscowości, które w sezonie turystycznym zamieniają się w prawdziwe kurorty wakacyjne. Historia osadnictwa na terenie Llafranc sięga czasów rzymskich, w okolicach można odnaleźć wykopaliska archeologiczne, obrazujące ruiny Epmuries - budowle oraz codzienne przedmioty i zwyczaje ludności rzymskiej, która zamieszkiwała na tych terenach do IV wieku naszej ery.

Z całą pewnością, stanowią one jedną z najbardziej popularnych i najchętniej odwiedzanych przez turystów atrakcji. Jednak dzisiejsza miejscowość rozwinęła się w największym stopniu na początku lat 30. ubiegłego stulecia. Wtedy właśnie wybudowano tu najwięcej domostw, budynków i obiektów, które zachowały się do dnia dzisiejszego. Najbardziej znane i najbliżej położone zabytki (zlokalizowane głównie w Palafrugell), to – poza wspomnianą wcześniej latarnią morską – głównie pomniki i kościoły, jak choćby pustelnia San Sebastian de la Guarda, czy wybudowany w końcówce XIX wieku kościół Santa Rosa de Lima.

LLAFRANC-HISZPANIA

Nie tak szalone miasto

Charakterystyczną cechą katalońskich miasteczek i wsi jest fakt, iż nawet, jeśli leżą one blisko dużych miast lub zaliczają się do popularnych destynacji turystycznych – Llafranc spełnia przecież oba te wymogi – to potrafiły zachować swój prowincjonalny charakter, a mimo licznych udogodnień, związanych z obsługą turystów, na każdym kroku widzimy w nich najbardziej charakterystyczne cechy katalońskiej prowincji. To doskonałe miejsce, aby po prostu odpocząć i napawać się pięknym widokiem, słońcem, którego nie brakuje tu przez cały rok, skalistymi wybrzeżami i piękną roślinnością, wdychając wszechobecny tu zapach sosny, której w okolicznych lasach rośnie bardzo wiele. Między innymi dlatego Llafranc ma opinię popularnego ośrodka turystycznego, ale nie tak szalonego, jak popularne destynacje na Costa Blanca czy Costa del Sol. Miasteczko w wielkim stopniu upodobali sobie twórcy, aktorzy, poeci i pisarze. Bywał tu między innymi Salwador Dali.

Piaszczyste plaże i krystaliczna woda

Jednak tym, co w największym stopniu przyciąga turystów w okolice Llafranc, są oczywiście plaże. Piękne, piaszczyste, do tego kąpieliska o krystalicznie czystej wodzie, zaliczają się do najwspanialszych na Costa Brava. Nic więc dziwnego, że w szczytowym momencie sezonu, który przypada tutaj na lipiec i sierpień, plaże, hotele i restauracje, zapełniają się do ostatniego miejsca, gdyż każdy pragnie zasmakować tu dwóch rzeczy: słońca i przepysznych potraw. Jednak ci, którzy nie lubią tłoku, również znajdą na plaży idealne miejsca dla siebie.

Ukształtowanie wybrzeża i linii brzegowej sprawia, że powstało tu wiele miejsc, doskonale nadających się na „prywatne” plaże, na których, ze względu na niewielki rozmiar, zmieści się ograniczona liczba osób. Wszystkim tym, którym znudzi się lenistwo i wypoczynek na plaży, z pewnością dobrze zrobi wizyta w jednym z okolicznych zielonych ogrodów, gdzie można napawać się świeżym, zdrowym powietrzem, a przy odrobinie szczęścia, zobaczyć wiele gatunków egzotycznych ptaków. W jednym z takich miejsc znajduje się piękny pałac, położony ok. 1,5 km od plaży, wybudowany w latach 70. Na uwagę zasługują też naturalne parki, takie jak Aiguamolls czy Cap de Creus, na terenie których znajdują się wielkie mokradła, czy też wiele rzadkich, często niespotykanych nigdzie indziej gatunków roślin i zwierząt.

Hotele i restauracje

Z punktu widzenia turysty który przyjeżdża do Llafranc i szuka hotelu, restauracji czy ciekawych miejsc do zwiedzania, niniejszy artykuł z pewnością stanowi przydatne źródło informacji. Warto wiedzieć, że na terenie tej niewielkiej miejscowości oraz w okolicznych miastach i miasteczkach, znajdziemy kilkanaście hoteli, usytuowanych zarówno przy samej plaży, jak w odległości kilku kilometrów od brzegu.

LLAFRANC

W zależności od oferowanego standardu, liczby osób w pokoju i innych uwarunkowań, nocleg kosztuje tu od kilkudziesięciu do kilkuset Euro za noc. Bogate menu zapewnia okolicznym restauracjom niezwykłą popularność, każdy turysta pragnie bowiem spróbować ryb i owoców morza, gasząc pragnienie lokalnym piwem lub winem. Katalońskie przysmaki to kolejny materiał na odrębny artykuł, ponieważ bogactwo smaków, przypraw i składników, używanych do przygotowywania posiłków, z pewnością u niejednego przybysza z Europy wzbudziłoby zachwyt.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij