Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Andora

Andora leżąca pomiędzy Francją a Hiszpanią w Pirenejach. Przewodnik po Andorze w Pirenejach. Andora, to mały kraj, leżący na wschodnich stokach Pirenejów, między Francją, a Hiszpanią. Andora, to mekka dla narciarzy w Europie. Szczególnie dla miłośników dwóch desek w południowej Europie, ale docierają tu również, narciarze z Polski i innych krajów. Andora przecięta jest rzeką Valira, to kraj o wąskich dolinach i wysoko położonych przełęczach, ze świetnymi stokami narciarskimi, idealnie przygotowywanych co roku, dla wymagających narciarzy.

Wielu  mieszkańców Andory, trudniło się kiedyś rolnictwem (uprawiając tytoń, ziemniaki) lub hodowlą owiec na górskich stokach. Ale to zamierzchłe czasy Andory. Teraz to nowoczesny kraj, nastawiony na turystów zagranicznych. W tej chwili Andora, jest nastawiona na narciarstwo i turystykę związaną z narciarstwem. Szczególnie zamożni Rosjanie, upodobali sobie Andorę na zimowy wypoczynek, oraz na zakupy w sklepach wolnocłowych. Na ulicach Andory i w sklepach wolnych od podatku VAT, częściej usłyszysz język rosyjski, niż angielski lub hiszpański...

W Andorze znajdziesz dobre stoki narciarskie, wypożyczalnie nart i snowboardu, oraz sprzętu narciarskiego. Znaczny procent zatrudnionych w Andorze, zajmuje się turystyką, ponieważ Andora jest ważnym rejonem turystyczno-wypoczynkowym w Europie, Hiszpanii i Francji. Przyjeżdża tu na wypoczynek wielu miłośników narciarstwa i snowboardu z każdego zakątka Europy Zachodniej i Europy Wschodniej.

W tej chwili Andora, jest to światowej klasy kurort narciarski. Dodatkowym magnesem dla turystów w Andorze, są piękne krajobrazy, możliwość zwiedzania starych kościołów, zrobienia zakupów, gdyż oferowane tu towary, są obłożone małymi podatkami. W Andorze tani jest sprzęt elektroniczny, artykuły AGD, perfumy i markowa odzież. Również tytoń i alkohol. Dowiedz się więcej o Andorze z naszego przewodnika po tej części hiszpańskich Pirenejów.
Warto też zaplanować zakupy w Andorze w sklepach wolnocłowych, część produktów jest trochę tańsza, niż w Hiszpanii lub Francji.

Narty w Andorze popularne na zimowy wypoczynek w Pirenejach

Andora, to bardzo ważna destynacja narciarska w Europie Zachodniej, w Hiszpanii i Francji, oraz górach Pirenejach. Poza turystyką pieszą i rowerową, tutejsza zima, oferuje przyjezdnym, szeroki wachlarz możliwości spędzania wolnego czasu i wypoczynku na nartach lub snowboardzie. Sezon zimowy to w Andorze, przede wszystkim turystyka narciarska, jazda na nartach i snowboardzie.

Panujące tu warunki śniegowe, są rewelacyjne i pozwalają narciarzom, na dogodne uprawianie "białego szaleństwa" przez kilka miesięcy w roku. Stacje narciarskie w Księstwie Andory posiadają ogółem 175 tras, o łącznej długości 292 kilometrów, 1129 armatek śnieżnych, 103 wyciągi narciarskie i ponad 700 instruktorów narciarstwa, dla tych, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w tej jednej z popularniejszych dyscyplin zimowych. Polecamy ferie w Andorze, wyjazdy na narty do Andory i indywidualne ferie lub wakacje w Andorze.
To niezwykle piękne miejsce w Pirenejach, warte odwiedzenia nie tylko w zimie i podczas sezonu narciarskiego...

NARTY-PIRENEJE-ANDORA
Stoki narciarskie w Andorze
  HOTELE-ANDORA-NOCLEGI
Hotel SPA w Andorze


Geografia Andory

Andora to mały kraj leżący w Pirenejach i całkowicie pokryty górami. Ma powierzchnię 462 km². Średnia wysokość terenu to 1.996 m n.p.m. Na licznych zboczach otaczających Andorę, często występują wysokogórskie łąki i lasy charakterystyczne dla tego regionu Pirenejów. Najwyższy punkt w państwie Andory, to szczyt góry Pic Alt de la Coma Pedrosa (2.946 m n.p.m.), a najniższy - Riu Runer - w pobliżu granicy z Hiszpanią, znajduje się na wysokości 840 m n.p.m.
Państwo Andora, graniczy z Francją na północy, północnym wschodzie i północnym zachodzie, oraz z Hiszpanią na południu, południowym wschodzie i zachodzie. Najdłuższą rzeką jest rzeka Valira, będąca dopływem hiszpańskiej rzeki Segre.
Andora dzieli się na 7 parafii (język kataloński: parròquia). Najważniejsze miasta tego kraju to:

 • Andorra la Vella - 20 tys. mieszkańców
 • Les Escaldes - 15 tys. mieszkańców
 • Encamp - 11 tys. mieszkańców
 • Sant Julià de Lòria - 7 tys. mieszkańców
 • La Massana - 7 tys. mieszkańców
 • Canillo - 3 tys. mieszkańców
 • Ordino - 2 tys. mieszkańców


Klimat w Andorze

Andora leży w strefie klimatu podzwrotnikowego, jednak ze względu na rzeźbę terenu i wysokie położenie w górach w kraju panuje klimat górski. Pogoda w Andorze charakteryzuje się chłodną i śnieżną zimą, mroźną na terenach wysokogórskich, i łagodną latem i późną wiosną.Temperatury w Andorze nie są zbyt wysokie. Średnia roczna temperatura wynosi od 6 °C do 9 °C. Zimą w dolinach, średnia wartości utrzymują się na poziomie 0 °C, natomiast na terenach górskich, utrzymuje się ujemna temperatura.

Zima w Andorze trwa do 6 miesięcy. Lata są stosunkowo ciepłe, ale upalne dni, nie występują w ogóle. Średnie wartości letnie wynoszą około 19 °C. Maksymalne wartości osiągają latem 25 °C, rzadko zdarza się, by w dolinach średnia termiczna osiągała 30 °C. Wysoko w górach, jest latem chłodno, temperatura rzadko przekracza 15 °C.Opady są wysokie, ale większość dni w Andorze jest sucha i słoneczna. Największe opady notuje się wiosną, a zwłaszcza latem, gdzie mają one postać często silnych ulew. Do częstych letnich i wiosennych zjawisk pogodowych, należą burze z wyładowaniami atmosferycznymi. Średnie wartości opadów w Andorze, wahają się od 1.200 do 1.400 mm rocznie. Najniższe opady atmosferyczne, notuje się w okresie zimy. Zimą opady mają postać śniegu, a sam śnieg w górach utrzymuje się średnio 200 dni w roku.

Andora informacje praktyczne

Narty w Hiszpanii
Dowiedz się więcej z naszego przewodnika po Hiszpanii o wszystkich ośrodkach narciarskich w Hiszpanii. Piękne ośrodki narciarskie w hiszpańskich Pirenejach, Sierra Nevada, okolice Madrytu i Picos de Europa na północy Hiszpanii. Poznaj Hiszpanię od innej strony.

Wypożyczalnie samochodów Andora
Najlepsza interaktywna wyszukiwarka wypożyczalni samochodów w Andorze i Pirenejach. Wszystkie wypożyczalnie w jednym miejscu. Najniższe ceny wynajmu samochodów w Hiszpanii i Francji. Zniżki do 10% nawet w sezonie narciarskim. Porównaj ceny wynajmu samochodów w Andorze i zarezerwuj on-line. Karta kredytowa, przelew bankowy.

Prognoza pogody Andora
Dowiedz się z naszego przewodnika po Andorze i Hiszpanii o aktualnych warunkach atmosferycznych i pogodzie panującej w Andorze. Pokrywa śnieżna, opady deszczu. Aktualna temperatura w Andora, porywy wiatru. Planujesz narty w Andorze? Sprawdź pokrywę śnieżną na stokach.

Mapa Andora
Mapa Google poświęcona Andorze. Na mapie dokładne położenie zabytków i atrakcji turystycznych. Mapa pomocna przy planowaniu podróży do Andory lub wyjazdu na narty do Andory. Zobacz na mapie Google, gdzie leży Andora, pomiędzy Hiszpanią, a Francją w Pirenejach.

Hotele w Andorze
Zobacz miejsca noclegowe w Andorze. Spójrz na ceny zakwaterowania w hotelach, apartamentach i pensjonatach w Andorze. Planujesz wyjazd na narty do Andory? Porównaj ceny zakwaterowania i wszystkich hoteli w Andorze przed wyjazdem na narty, do tego kraju.

ANDORA-LICHTENSZTAIN-MAPA

Atrakcje turystyczne w Andorze

Andora w rzeczywistości to państwo, którego największą atrakcją jest natura i stoki dla narciarzy. Udając się na wycieczkę w Pireneje, możemy zaczerpnąć świeżego powietrza, spokoju i ciszy, a nawet może uda się nam dostrzec wolno wędrujące tam konie i kozice górskie.... Wśród otaczającej scenerii gór, kamieniołomów, lasów, jezior i stawów, turyści mogą się poruszać po poprowadzonych dla nich ścieżkach i trasach trekkingowych.
I właśnie z naturalnego bogactwa tej ziemi, ze scenerii Pirenejów, Andora czerpie cały swój czar i górski urok. A nie ma lepszego sposobu na odkrycie tych skarbów przyrody, niż wędrówka jej szlakami lub też jazda po licznych szlakach rowerowych w Pirenejach. Dla tych, którzy preferują turystykę w wymiarze kulturowym, wartym odwiedzenia jest kamienny kościółek w stylu przedromańskim z IX/X wieku w miejscowości Santa Coloma. Warto także odwiedzić starą kaplicę San Vincent d'Enclar, Muzeum Casa d'Areny Plandolit w Ordino, XII-wieczny kościół San Miquel de Engolasters w Escaldes-Engordany, jak również sanktuarium Notre Dame Meritxell.

Demografia kraju

Jeszcze w połowie lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, Andora liczyła zaledwie 22 tysiące mieszkańców, niemal w całości Andorczyków. Gwałtowne przemiany gospodarcze i rozwój turystyki, zarówno w Hiszpanii, jak i we Francji, spowodował znaczny napływ imigrantów, którzy w 2002 roku stanowili aż 62% mieszkańców, z czego 26 tys. Hiszpanów, ponad 7 tys. Portugalczyków, 4,3 tys. Francuzów. Rdzenni Andorczycy są mniejszością we własnym kraju. Językiem urzędowym jest kataloński, choć mówi się także po hiszpańsku i francusku. Średnia gęstość zaludnienia wynosi ok. 150 osób na km², ale zasadnicza część ludności, skupia się w dolinie rzeki Envaliry, gdzie leży stolica. Większość ludności jest wyznania rzymskokatolickiego. Głównym zajęciem mieszkańców, jest obsługa ruchu turystycznego, handel i praca w szybko rozwijającej się bankowości. Tradycyjne zajęcia jak rękodzielnictwo, czy rolnictwo mają bardzo małe znaczenie dla rozwoju ekonomicznego kraju.

STOKI-NARCIARSKIE-ANDORRA
Świetnie przygotowane stoki Andory czekają na narciarzy

Kultura Andory

Andora została wyposażona w naturalne piękno. Kraj szczyci się bogatym dziedzictwem architektonicznym i tradycją przodków. Tradycje te zostały zachowane przez więcej niż tysiące lat. Bogate dziedzictwo tego niewielkiego kraju, przyczynia się do poczucia tożsamości i dostarcza dowodów na jego pochodzenie. Większość festiwali i tradycji w Andorze, pokrywają się z religijnymi świętami i cyklami naturalnymi na Ziemi.

 • W kwietniu obchodzony jest dzień św. Jerzego, jednego z patronów Andory - członkowie rodziny, oraz przyjaciele obdarowują się różami i książkami.
 • W czerwcu świętuje się przesilenie letnie ( w Polsce jest to Noc Świętojańska). Święto obchodzone jest z okazji dnia św. Jana
 • W lipcu, odbywa się w Andorze, międzynarodowy festiwal jazzowy, który jest największą i najbardziej znaną imprezą kulturalną w Andorze. Festiwal odbywa się co dwa lata w Escaldes-Engordany.
 • Festiwal muzyki klasycznej, odbywa się we wrześniu w Ordino i trwa dwa dni. Jego początki sięgają 1983 roku. Koncerty mają miejsce w kościele parafialnym
 • Dzień św. Dziewicy z Meritxell, patronki Andory, obchodzony jest 8 września każdego roku, począwszy od 1730. W czasie święta odbywa się msza, po której wierni całują statuę świętej. Wieczorem w stolicy organizowany jest pokaz fajerwerków.

  Istnieje siedem parafii w Andorze. Każda z tych parafii, składają się z kilku małych miast i wsi, które są dumne, ze swoich różnorodnych scenerii i działań. Niektóre z festiwali i wydarzeń w Andorze są obchodzone w tych małych wioskach. W rzeczywistości, każda wioska ma swój własny festiwal, większość z nich od lipca do września.


Kuchnia Andory i Pirenejów

To niewielkie państewko w Pirenejach, nie ukształtowało swojej własnej tradycji kulinarnej. Kuchnia Andory jest mieszanką kuchni hiszpańskiej i francuskiej. Z tradycji kulinarnej swoich wschodnich sąsiadów, Andora zaczerpnęła tak popularny na na południowym zachodzie Francji (Poitou, Akwitania, Perigord, Quercy, Gaskonia, Pireneje) smalec kaczy i gęsi. Do najbardziej znanych dań lokalnych należy zaliczyć:

 • omlet (truites de casseroles),
 • proste danie z ziemniaków i kapusty, spożywane kiedyś przez katalońskich wieśniaków (trixat),
 • szynkę zapiekaną z miodem (rostes amb mel)
 • niespotykany nigdzie indziej ser (ormatge de tup)
 • zupy, podobnie jak w Hiszpanii, gotowane są najczęściej na baraninie z warzywami i ziemniakami


Transport w Andorze

Dostępność komunikacyjna Andory nie jest bardzo korzystna, co wynika z warunków naturalnych. Pireneje są dla niej szczelnym "murem obronnym", którego mogą pozazdrościć najbardziej ufortyfikowane miasta nizinnych terenów naszego globu. Poruszanie się autobusem na terenie Andory, a w szczególności stolicy państwa La Velli, jest dla posiadaczy własnego środka transportu często o wiele korzystniejsze. Wynika to z faktu, iż w szczycie sezonu, zarówno zimą jak i latem, natężenie ruchu na drogach Andory jest przeogromne. Często lepiej jest po prostu zostawić samochód na parkingu poza obszarem miejskim, gdyż parkowanie może okazać się niemożliwe, a poza tym autobusy, nie poruszają się wcale wolniej. Najlepiej wypożyczyć samochód i dojechać na miejsce samemu...

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij