Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

La Merce festiwal w Barcelonie

Podczas wizyty w Hiszpanii na pewno nie raz traficie na ciekawą fiestę. Parady, pochody i huczne świętowanie to niemal główna narodowa cecha Hiszpanów. Ciężko byłoby wymienić wszystkie, mniejsze lub większe fiesty, odbywające się w dużych miastach lub mniejszych miasteczkach. Większość tych fiest to huczna zabawa w rytm głośnej muzyki, na tle ognia i fajerwerków. Spośród setek fiest i festiwali najłatwiej byłoby wybrać jedną, tą największą, najgłośniejszą fiestę w Hiszpanii. Jeśli będziecie pod koniec września w Barcelonie, nie możecie ominąć malowniczej fiesty La Merce.

La Merce w Barcelonie to największy i najgłośniejszy festiwal w Hiszpanii. Zazwyczaj jest to pięciodniowa impreza odbywająca się w okolicy 24 września. Co roku harmonogram się zmienia i jest uzależniony od tego, kiedy wypada 24 września, ponieważ ten dzień, to święto i dzień wolny od pracy w Barcelonie. Data rozpoczęcia festiwalu przemieszcza się co roku, jeśli 24 września wypada w środku tygodnia, zazwyczaj zaczyna La Merce, jeśli święto wypada w niedzielę lub poniedziałek, festiwal będzie kończył się dzień później. La Merce uznaje się za imprezę kończącą lato.

Skąd się wzięła tradycja tej fiesty? Według tradycji, mawia się, że La Mare de Deu de la Merce, w 1687 roku uratowała Barcelonę przez plagą szarańczy. Równo 200 lat później, papież Pius IX mianował La Mare de Deu de la Merce patronką diecezji barcelońskiej, a od 1868 roku oficjalnie uznano obchody La Merce za celebrację swojej patronki, Matki Bożej Miłosierdzia. Merce po katalońsku oznacza litość, miłosierdzie. Najwięcej cech aktualnego festiwalu, La Merce nabrało w 1902 roku, kiedy wprowadzono parady gigantów, oraz wieże Castellers.

Wracając do samej fiesty. Zapewne zapytacie ile kosztuje udział w festiwalu? Prawie wszystkie z tych najważniejszych wydarzeń La Merce, odbywa się w miejscach publicznych, a co za tym idzie, są one darmowe. Jeśli chodzi o imprezy towarzyszące La Merce, miedzy innymi koncerty BAM, czyli Barcelona Accio Musical, większość z nich jest bezpłatna, ale zdarzają się wyjątki. Jeśli chodzi o wine festiwal, może okazać się, że degustowanie wina na niektórych stoiskach nie będzie bezpłatne.

FESTIWAL-BARCELONA-LA-MERCE

Co Was czeka na festiwalu? Bardzo trudno byłoby wymienić wszystkie wydarzenia pięciodniowego festiwalu. Harmonogram wydarzeń, często pojawia się na kilka tygodni przed fiestą. Jednak można wymienić kilka sztandarowych wydarzeń, których możecie być świadkami i mało tego, których nie wypada przeoczyć. Są to Toc d`Inci, Castellers, Correfoc, Xambanga, Cavalcada, Piromusical, BAM, Wine festival, oraz fajerwerki.
Toc d`Inci to ceremonia otwarcia, która odbywa się w Placa de Sant Jaume, między ratuszem Ajuntament a siedzibą rządu regionalnego Katalonii – Generalitat. To właśnie tutaj zobaczycie paradę gigantów, czyli ważnych dla regionu Katalonii gigantycznych postaci imitowanych przez ludzi, a także paradę bestii, czyli potworów, zarówno wymyślonych na potrzebę festiwalu, jak i tych mitycznych, a także innych symboli Barcelony.

Ludzka wieża

Castellers, to kolejna tradycja, nie tylko Barcelony ale całej Katalonii. Jest to zwyczaj budowania wież z ludzi, którego początki sięgają nawet XVIII wieku. Zwyczaj Castellers w La Merce obejmuje aż dwa dni. Jednego dnia wieże budują lokalne drużyny, drugiego natomiast drużyny lokalne, wspomagane drużynami gości z innych części regionu, a także spoza regionu. Niektórzy twierdzą, że tylko kwestią czasu pozostaje zapraszanie międzynarodowych drużyn, ponieważ podobne tradycje są kultywowane w Chile, Indiach i innych krajach. Ludzie wchodzący sobie na ramiona i głowy, tworzący często wieże siedmio, albo nawet ośmio warstwowe potrafią zachwycać. Dodatkowo emocje podnosi fakt, że Wy, jako widzowie możecie być poproszeni o pomoc w zbudowaniu kolejnej warstwy. Pamiętajcie wtedy o bezpieczeństwie swoim i innych, zdejmijcie okulary, zegarki z rąk i tak dalej.

Często Waszą nieświadomą funkcją może być funkcja ludzkiego materaca, kiedy ludzie z wież zaczynają spadać, bądźcie więc czujni. Jeśli nie będziecie w Barcelonie pod koniec września, a chcielibyście zobaczyć wierze tworzone z ludzi, nic straconego, to tradycja, której możecie być świadkiem również poza festiwalem La Merce. W 2010 roku tradycja ta została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

WIEŻA-LUDZKA

Carrefoc

Correfoc to krótko mówiąc pochody z ogniem i dla niektórych to kwintesencja La Merce. Spektakularny pochód składający się z grupy demonów i bestii, na tle ognia, w rytmie muzyki. Kiedy odbywa się correfoc? Ciężko jednoznacznie stwierdzić, warto sprawdzić harmonogram, jednak zgodnie z tradycją pochód nie odbywa się w święto, 24 września. Uczestnicy parady skaczą, tańczą, bawią się ogniem. Należy uważać na bezpieczeństwo swoje, oraz swoich bliskich, ponieważ głównym zagrożeniem mogą tutaj być ogień i iskry, a także czasem nieobliczalnie zachowujący się tłum. Nie ma się czego dziwić, to niezły zastrzyk adrenaliny, poza tym inni uczestnicy mogą dość dynamicznie reagować na płomienie i iskry, wpadając na Was, przy próbie uniknięcia kontaktu z ogniem.

Xambanga i Cavalcada

Xambanga i Cavalcada, to kolejne parady z udziałami bestii i gigantów, w rytm muzyki, bębnów i innych odgłosów. Xambanga to często impreza odbywająca się późnią nocą, raczej bez udziału dzieci. Cavalcada to parada bardziej formalna, odbywająca się popołudniami lub wczesnym wieczorem, często z udziałem zespołu Guardia Urbana, z nienagannie zachowującymi się końmi, ludźmi w mundurach z instrumentami dętymi.

Piromusical

Piromusical to pokaz sztucznych ogni odbywający się w rytm muzyki. Pokaz ten ogląda jednorazowo nawet 300 tysięcy osób. Jest to spektakularne wydarzenie, piękne zarówno dla oka, ucha, jak i duszy człowieka, który w tym uczestniczy. Wielkim plusem tego wydarzenia jest fakt, że możecie uczestniczyć w nim zarówno w bezpośredniej bliskości, jak i nieco oddaleni, nie obawiając się o siebie i swoich bliskich, siedząc w pobliskiej knajpce.
BAM to natomiast Barcelona Accio Musical, festiwal muzyczny z dziesiątkami koncertów, w szerokim zakresie muzyki popularnej. Jest kilka miejsc w którym możecie uczestniczyć w BAM, są to zarówno miejsca publiczne, jak i zamknięte lokale. Koncerty często odbywają się w Placa Reial, Placa del Rei, Parc del Forum, Antic Fabrica Damm i w innych miejscach. Należy jednak zaznaczyć, że muzyka towarzysząca La Merce to nie tylko koncerty BAM. Możecie tutaj posłuchać muzyki w wielu miejscach, nawet jeśli nie będzie to koncert, a muzyka jedynie towarzysząca innym wydarzeniom.

MERCE-FESTIWAL-BARCELONA

Wine Festival

Wine festival to festiwal wina, które możecie tu degustować, rozmawiać o nich, kupować czy próbować ich za darmo. Na festiwalu znajdziecie zarówno wiele ciekawych, oryginalnych win z mniejszych winnic, jak i wiele bardziej znanych marek.

Całe La Merce to dziesiątki wydarzeń związanych z ogniem i fajerwerkami, jednak nocne fajerwerki, które możecie oglądać na zakończenie festiwalu to dobre wydarzenie na koniec lata. Najlepsze widoki na fajerwerki możecie mieć z plaż Barcelony, na których podczas La Merce spotkacie tysiące ludzi, którzy tylko czekają na pokaz sztucznych ogni. W okolicy miasta znajdziecie również inne miejsca dobre do oglądania fajerwerków, najważniejsze, aby zabudowania były dosyć niskie, aby nie zasłaniały nawet najmniejszej części wyczekiwanego przez Was pokazu sztucznych ogni.

Zainteresuje Cię także:
Barcelona hotele | MNAC w Barcelonie | plaże w Barcelonie | wycieczki poza Barcelonę | Costa Brava wybrzeże |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij