Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Tortosa

LOKALIZACJA

Tortosa jest uroczym miastem portowym nad rzeką Ebro w Katalonii w Hiszpanii w prowincji Tarragona. Leży około 70 km na południowy-zachód od stolicy prowincji, a także nieco ponad 180 km od Barcelony, będącej siedzibą Wspólnoty Autonomicznej Katalonii. Miasto jest ulokowane w dolinie rzecznej w niewielkiej odległości około 20 km od wybrzeża Morza Balearskiego, będącego niewielkim fragmentem Morza Śródziemnego od którego oddzielone jest archipelagiem Balearów.

Najbliższą, a zarazem największą wyspą archipelagu z perspektywy mieszkańców Tortosy jest Majorka. W bliskim sąsiedztwie Tortosy rozciąga się pasma górskie masywu Cardo, które usytuowane jest wzdłuż lewego brzegu Ebro, oddzielając tym samym najdłuższą rzekę Hiszpanii od morza. Najwyższym szczytem masywu Cardo jest Xàquera, wznoszący się na wysokość 942 m n.p.m., natomiast nad bezpośrednim sąsiedztwem Tortosy góruje 764-metrowa Buinaca.

KLIMAT

Bliskość Morza Balearskiego sprawia, że w Tortosie panuje klimat śródziemnomorski, będący typem klimatu podzwrotnikowego (subtropikalnego), który charakteryzuje się ciepłymi i suchymi latami, a także łagodnymi zimami. Najcieplejszymi miesiącami są lipiec i sierpień, kiedy średnia maksymalna temperatura wynosi około 31,5oC, natomiast najzimniejszym styczeń. Z kolei najwięcej opadów atmosferycznych występuje we wrześniu i październiku.

TORTOSA-HISZPANIA

Wilgotność powietrza w ciągu całego roku ma zbliżony poziom który waha się od 58 do 68%. Stały i przyjazny klimat sprawia, że nadmorska Tortosa jest wspaniałym miejscem do pobytu stałego, jak również okazjonalnych wizyt turystycznych. Wpływ śródziemnomorskiego powietrza sprawia, że nawet upalne dni nie są tak męczące, a i zimy są znacznie łagodniejsze niż w głębi kraju. W tym kontekście interesującym są widoki często ośnieżonych szczytów pobliskiego pasma górskiego masywu Cardo.

LUDNOŚĆ

Według najnowszych danych statystycznych liczba mieszkańców Tortosy wynosi niespełna 34 tysiące osób, a to przy powierzchni miasta około 218 km2 daje średnią gęstość zaludnienia około 156 osób na 1km2. Nie są to więc wartości duże jak na ośrodek miejski, niemniej Tortosa jest czwartym największym miastem prowincji Tarragona. W ciągu ostatnich 25 lat liczba mieszkańców Tortosy wzrosła o około 4,5 tys. osób, świadczy to więc o niewielkim, aczkolwiek systematycznym rozwoju.

GOSPODARKA

Tortosa jest ważnym ośrodkiem rolniczym, usługowym i przemysłowym. W mieście rozwija się przemysł papierniczy, szklarski, włókienniczy, spożywczy, a także materiałów budowlanych. Tortosa jest jednym z kluczowych ośrodków miejskich w południowej części silnie uprzemysłowionej Katalonii, która obecnie przechodzi systematyczną drogę w kierunku postindustrialnej gospodarki opartej na wiedzy. Region ten od dekad jest jednym z najlepiej rozwiniętych w całej Hiszpanii.

KOMUNIKACJA

Przez miasto przebiega autostrada C-12, łącząca Lleidę z Tortosą, a następnie w Ampoście schodzącą się z autostradą A-7 (Autostradą Śródziemnomorską) biegnącą wzdłuż wschodniego wybrzeża Hiszpanii i łączącą Barcelonę z andaluzyjskim Algeciras. W Tortosie znajduje się stacja kolejowa, z 1 której można udać się w podróż w kierunku Almansy lub Tarragony, a także dalej do stolicy Katalonii. Linia ta powstała już w 1867 r. i była częścią składową trasy kolejowej łączącej Tarragonę z Walencją.

TURYSTYKA

Tortosa posiada bogatą ofertę turystyczną. Urokliwa rzeka Ebro, bliskość jej malowniczej delty, a przede wszystkim niezwykle interesujące obiekty przyciągają uwagę wielu turystów. Tartosa posiada wiele niezwykłych warownych budowli, obiektów świadczących o złożonej wielokulturowej przeszłości. Obecnie prowadzone są prace rewitalizacyjne Starego Miasta, ponieważ wiele obiektów było wyłączonych z możliwości ich zwiedzania ze względu na konieczność odrestaurowania. Jedną z największych atrakcji miasta jest zamek Suda. Jest imponująca twierdza znajdująca się na wzniesieniu z którego rozpościera się piękny widok na miasto, a także rzekę Ebro. Początki zamku – twierdzy sięgają czasów rzymskich.

DIECEZJA-TORTOSA-HISZPANIA

Następnie okres panowania muzułmańskiego (zwłaszcza lata panowania Abd ar-Rahmana III – najwybitniejszego przedstawiciela dynastii Umajjadów kordobańskich) przyczynił się do nadania kształtu budowli. W 1148 r. miasto dla chrześcijan odzyskał Ramon Berenguer IV, a zamek przekazał zakonowi Templariuszy jako dowód wdzięczności za pomoc w walkach.

Twierdza w latach późniejszych była ulubionym miejscem zamieszkania króla Aragonii Jakuba I Zdobywcy, tam też planował on kolejne etapy Rekonkwisty (Morella, Peñíscola i Burriana). Od 1294 r. zamek został przekształcony w królewski pałac, dodano wówczas nowe pomieszczenia, z tego okresu pochodzą m.in. wspaniałe kominki i okna charakterystyczne dla katalońskiego gotyku.

Zamek pełnił także funkcję siedziby sądu. W XVII i XVIII wieku ufortyfikowano dwa sąsiednie wzgórza wzmacniając potencjał obronny twierdzy. Innym wartym odwiedzenia obiektem jest katedra, której budowę rozpoczęto w 1347 r. Zainicjował ją biskup Arnau z Llordat, pierwsza konsekracja świątyni nastąpiła po blisko stu latach w 1441 r., natomiast jej pełnego poświęcenia dokonał biskup Morelli Gaspar Piinter w 1597 r., kiedy to po 250 latach budowa została w zasadniczej części ukończona.

W dalszym ciągu trwały prace związane z wykończeniem fasady katedry, które ostatecznie ukończono dopiero w 1757 r., tj. 410 lat od położenia kamienia węgielnego. Tak długi okres powstawania świątyni przyczynił się do tego, że jest to obiekt wielostylowy. W swej zasadniczej formie jest to katedra gotycka o czym świadczą eleganckie filary. Z kolie najbardziej charakterystycznym przykładem stylu barokowego budowli jest jej portal. Zdobienia noszą znamiona zarówno gotyku i baroku, ale także renesansu.

Wśród dzieł sztuki, które znajdowały się w katedrze, część z nich w 1939 r. za sprawą władz republikańskich trafiła do Francji. Przedmioty te w dalszym ciągu nie powróciły na swoje pierwotne miejsce. Wśród innych obiektów zabytkowych na które warto zwrócić uwagę planując zwiedzanie Tortosy należy wymienić: renesansowe klasztory z XVII wieku San Domingo i San Luis, kościół San Blas z XVIII wieku, giełdę z XIV wieku, ratusz w XVIII wieku, domy i pałace (w tym pałac biskupi) z XV i XVII wieku.

Od 2012 r. dodatkową atrakcję dla turystów i mieszkańców miasta stanowi Muzeum Tartosy, które uzupełniło bogatą ofertę podobnych placówek takich jak: Historyczne Archiwum Diecezjalne, Archiwum Regionalne Dolnego Ebro, a także Archiwum Kapituły znajdujące się w oficynie katedry. Wielką atrakcją miasta jest organizowany od 1996 r. Festiwal Renesansowy (Festa del Renaixment).

Biorą w nim udział dziesiątki aktorów i setki mieszkańców, którzy w strojach z epoki wypełniają swoją obecnością sklepy, tawerny, ulice i place starego miasta. Wydarzeniu temu towarzyszy muzyka, a także radość i koloryt uczestników. Festiwal odbywa się corocznie w drugiej połowie lipca i trwa 4 dni i upamiętnia znaczenie miasta, które dynamicznie rozwijało się w XVI w.
W trakcie corocznych 2 obchodów miasto przyozdobione jest wyszukaną roślinnością, dywanami i gobelinami, płoną pochodnie, które nadają dodatkowy klimat.
Dodatkowym walorem turystycznym Tortosy jest baza noclegowa. Miasteczko ma 10 hoteli o dobrej dostępności i przystępnej cenie.

HISTORIA

Pierwotnie była to iberyjska Hiberia, stolica iberyjskiej Illercavonii. Potem kartagińska osada handlowa, następnie kolonia rzymska Dertosa. W czasach starożytnych główna część miejscowości zlokalizowana była zapewne wokół wzgórza zajmowanego obecnie przez zamek Suda. W 506 roku zajęta przez Wizygotów. W latach 714-1148 była pod panowaniem arabskim. Z Tortosy pochodził m.in. sławny średniowieczny podróżnik, kronikarz i kupiec Ibrahim ibn Jakub.

Zajmował się on handlem z plemionami słowiańskimi z kontaktów z którymi sporządził relacje spisane w Księdze dróg i królestw autorstwa hiszpańsko-arabskiego geografa, historyka i filologa Al-Bekriego. Od połowy XII wieku stanowiła siedzibę biskupów. W okresie średniowiecza to właśnie z miastem nad Ebro związany tzw. „spór Tortosy”, który był najważniejszą dyskusją międzyreligijną prowadzoną przez chrześcijan i Żydów w latach 1413-1414. W rzeczywistości pod pozorami dysputy doktrynalnej hiszpańscy Żydzi zmuszani byli do konwersji na chrześcijaństwo, przy jednoczesnej krytyce własnych prawd wiary. Podczas wojny o sukcesję hiszpańską (1701-1714) wojska Filipa V zajęły miasto w 1708 r.

KATEDRA-TORTOSA

Z kolei od grudnia 1810 do stycznia 1811 r. toczona była bitwa pod Tortosą w wyniku której miasto zostało zajęte przez wojska francuskie. Okupacja napoleońska trwała do 1814 r. W trakcie XIX stulecia Tortosa była ośrodkiem karlizmu, którego zwolennicy postulowali odtworzenie mocarstwowej Hiszpanii poprzez reformy konserwatywne, prokatolickie i antydemokratyczne w duchu legitymistycznym. Początek XX wieku to czas rozwoju miasta, które niestety zostało niemal całkowicie zniszczone bombardowaniami prowadzonymi przez wojska frankistowskie w trakcie hiszpańskiej wojny domowej.

Pamiątką tych wydarzeń jest kontrowersyjny pomnik bitwy nad Ebro, który został zbudowany w latach 1963-1964, jako element obchodów 25-lecia zakończenia wojny domowej. Został odsłonięty w 1966 r. przez gen. Franco. Obecnie konotacje związane z ówczesnym reżimem powodują, że budzi on kontrowersje wśród mieszkańców miasta. Niemniej po konsultacjach społecznych zdecydowano pozostawić go, dokonując jednak reinterpretacji. Obecnie jest on hołdem dla osób poległych w walkach pod Tortosą.

SPORT

W Tortosie można uprawiać sporty wodne sprzyjają temu warunki pogodowe.

Duża ilość portów jachtowych z pewnością zadowoli fanów żeglarstwa. Dla miłośników golfa czekają nowoczesne zadbane i równe pola golfowe w przeważającej części 18 dołkowe. Gracze mogą korzystać również z doskonale wyszkolonych instruktorów mających do dyspozycji sale gimnastyczne sauny baseny. klimat sprzyja przebywaniu na dworze, gdyż Tortosa oferuje nam w ciągu roku około 300 słonecznych dni. Spotkamy tu również dużą ilość kortów tenisowych gdyż jest to bardzo popularny sport. Wysoki komfort gry zapewniają korty ziemne. Turysta ma do dyspozycji porty i opiekę instruktora.

Tortosa ma prócz atrakcji sportowych łowiska, więc wędkarze też nie będą mogli narzekać. W mieście działa także klub piłkarski CD Tortosa, który zainaugurował swą działalność w 1909 r. Przez ponad 40 lat zespół grał w rozgrywkach Tercera Division. Największym sukcesem klubu jest półfinał Pucharu 3 Federacji w sezonie 1951/1952, kiedy to CD Tortosa wyeliminowała w 1/8 finału RCD Mallorca (6:4 i 2:2), a w ćwierćfinale Osasunę Pampeluna (2:3 i 2:0).

Tortosa ma szczególny urok. O wyjątkowości miasta decydują jego mieszkańcy, ulice, dziedzictwo historyczne i artystyczne, a ponadto wszystko to wzmacnia nieprawdopodobnie piękny krajobraz okolic rzeki Ebro. W mieście odbywają się liczne wydarzenia kulturalne, a także festiwale, dodatkowo miłośnicy sztuki kulinarnej znajdą w Tortosie wiele powodów do satysfakcji.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij