0034 966 444 615 | |
wynajem@ibermaxx.pl | |
12080525 ibermaxx |
Surrealizm z bliska - Casa Museo Salvador Dali na Costa Brava
Z pozoru zwykły dom pośród wielu zabudowań miasteczka u zachodnich wybrzeży Hiszpanii. Biała rezydencja o nieco skomplikowanej bryle nie wyróżnia się zbyt spośród innych. Czerwona dachówka, nieco zmęczona służbą nie wygląda na wyjątkowo zdobioną, czy wymyślnie ułożoną. Jedynym elementem zdradzającym obecność Mistrza są dwa wielkie jaja – jedno na wieży, drugie obok, na dachu. Wiadomo już, że jest ich więcej. Nie trzeba też być znawcą, by rozpoznać niezwykłe miejsce. To dawny dom Salvadora Dali w Port Lligat, leżącego w granicach miasta Cadaques.
Salvador Dali był niewątpliwie jednym z największych twórców sztuki nowoczesnej XX wieku. Rozpropagowany i spopularyzowany przez niego surrealizm stał się inspiracją wielu późniejszych projektów, które niestety nie dorównują kunsztowi Salvadora. Być może dlatego, że artysta całe swoje życie poświęcił idei – także w życiu codziennym pełno było niecodziennych epizodów, szalonych perypetii – zarówno planowanych, jak i przypadkowych.
Salvador Dali był twórcą ekscentrycznym, lecz pełnym rozwagi i umyślnie działającym na wyobraźnię odbiorcy. Widać to było między innymi w samym wystroju domu, w którym mieszkał z żoną przez ponad 40 lat swojego życia. Z zewnątrz Casa Museo Salvador Dali wyglądało niepozornie, jednak z bliska skrywało wiele nierzeczywistych, ponadnaturalnych eksponatów.
Sąsiedzi, dziennikarze, przedstawiciele sztuki, mody i polityki spotykali się z Salvadorem i jego żoną Galą w rezydencji na brzegu Port Lligat. Czasem witani byli przez artystę przebranego w rycerską zbroję, czasem w strój kowboja. Salvador i Gala mieli także w zwyczaju biegać po posiadłości w ogromnych sukniach lub całkiem nago, a przy tym nikt nie traktował Mistrza z przymrużeniem oka. Sztuka w najczystszej postaci.
Casa Museo Salvador Dali
Początki domu Salvadora Dali u wybrzeża Costa Brava były arcyciekawe. Artysta najpierw wykupił znajdujący się w tym miejscu, mały domek. Po nabyciu go od Lydii Nandos, wdowy po pewnym rybaku, artysta po kolei wykupił kilka domków znajdujących się obok. Z tak utworzonego kompleksu powstała jedna posiadłość, połączona tajemniczymi korytarzami i dzieląca wspólne podwórka. W ciągu kilku lat na dachu domu Dalego i Gali wylądowały jaja, w ogrodzie pojawiły się wielbłądy oraz stworzony na wzór Alhambry w Grenadzie basen. Lydia nadal była przyjaciółką artysty i jego żony. Opiekowała się także ich domem – Salvador Dali uważał panią Nandos za nieco szaloną, ale był do niej bardzo przywiązany.
Mistrz i jego muza wprowadzili się do domu nad brzegiem morza w 1930 roku i mieszkali tu wspólnie nieprzerwanie od 1948r. aż do czerwca roku 1982, gdy żona Salvadora zmarła. Wtedy też sam malarz przeniósł się do zakupionego Gali w urodziny zamku Castillo de Pubol.
Gala Dali, a właściwie Helena Diakonova, była ukochaną żoną Salvadora. To nie tylko muza Dalego, ale także natchnienie wielu innych artystów, takich jak Louis Aragon, Max Ernst czy André Breton. W Casa Museo Salvador Dali znaleźć można wiele dzieł przedstawiających ukochaną małżonkę, lub inspirowanych jej urodą.
Miejsce, w którym znajduje się dziś Casa Museo Salvador Dali, było nie tylko ulubioną okolicą artysty, ale także świadkiem wielu inspirujących spotkań. Do Port Lligat w Cadaques przyjeżdżały takie osobistości, jak Andre Breton, Marcel Duchamp, a nawet Albert Einstein i Pablo Picasso. Już wcześniej artysta bywał tu na wakacjach. Po osiedleniu się Salvadora w małej rybackiej wiosce, miejscowość stała się jeszcze bardziej popularna.
Dom Salvadora Dali na Costa Brava był miejscem często odwiedzanym przez różnego rodzaju artystów, a także dziennikarzy. Dali chętnie udzielał wywiadów, prezentując swoje surrealistyczne spojrzenie na rzeczywistość. Nie omieszkał przy tym dawać innym do zrozumienia, że wszystko co go otacza jest szalone, ale jednocześnie piękne. Zdarzyło się bowiem, że artysta udzielał odpowiedzi na pytania siedząc na wypchanym koniu rzeczywistych rozmiarów, stojącym w jednym z pomieszczeń jego rezydencji. Ekscentryczny twórca nie dawał swoim gościom nawet na chwilę zapomnieć o surrealizmie. Jego dom także…
Tego domu nie można z niczym pomylić ...
Casa Museo Salvador Dali to prawdziwa świątynia hiperrealistycznego niuansu. Wnętrze pozostało praktycznie nienaruszone od czasów śmierci artysty w 1989 roku. Widać w nim silne oddziaływanie wymyślonej przez Dalego metody paranoiczno-krytycznej. Nic dziwnego, skoro już na wejściu do wnętrza gości wita ogromny, wypchany niedźwiedź. Artyście służył oczywiście nie jako postrach dla odwiedzających, lecz był swoistym wieszakiem na biżuterię. Na każdym kroku natknąć się można na fotografie Mistrza. Jedne przedstawiają go w ogrodzie pełnym ogromnych filiżanek, będących donicami dla drzewek oliwnych, inne przedstawiające jego muzę.
W sypialni uwidacznia się miłość Salvadora do wschodów słońca. Leżąc w łóżku mógł go obserwować w zainstalowanym pod odpowiednim kątem lustrze. Przecież tak często chwalił się, że mieszkając przy najdalej wysuniętym na wschód krańcu Hiszpanii, jako pierwszy ma zaszczyt witać budzący się dzień.
Aby dostać się do Casa Museo Salvador Dali należy dokonać wcześniejszej rezerwacji. Wprowadzono je z powodu dużej liczby chętnych na odwiedzenie domu, który sam Salvador Dali stworzył dla siebie i ukochanej. Dodatkowym ograniczeniem dla zwiedzających jest limit osób odwiedzających dom w jednym momencie. Maksymalna wielkość grupy to 8 osób, a czas na zwiedzanie ograniczony jest do 10 minut. Sprawdź jak dojechać do Port Lligat i godziny otwarcia muzeum Casa Museo Salvador Dali
Pomijając ograniczenia nałożone przez prowadzącą muzeum fundację, wewnątrz kompleksu budynków ciężko jest poruszać się osobom o ograniczonej sprawności. Nic dziwnego, skoro Salvador Dali zbudował swoją posiadłość z kilku przylegających do siebie domków rybackich, łącząc je misternymi korytarzami i tajemnymi przejściami. Sam Artysta u schyłku swego życia przeniósł się do zamku zbudowanego dla swojej Gali. Gdy miał już poważne problemy z przełykaniem, poruszaniem się, całe dnie spędzał w łóżku.
Dodatkową atrakcją dla odwiedzających to miejsce jest rejs dawną łodzią artysty. Łódź pływa w okolicach Cap de Creus – wspomnianego wcześniej najdalej wysuniętego na wschód punktu w Hiszpanii, oraz w pobliżu kilku niezamieszkałych zatoczek.
Portowe miasteczko Port Lligat zostało na dobre wchłonięte przez Cadaques. Wiele osób zwabionych świetnością wielkiego artysty osiedliło się między dwiema miejscowościami. Cadaques było także miejscem odwiedzanym przez Salvadora Dali – tutaj także powstało wiele jego dzieł, a samo miasto jest jedną z trzech miejscowości, które oprócz zamku Castillo de Pubol oraz Figueres tworzą tzw. Trójkąt Dalego.
Muzeum Salvador Dali w Figueres niedaleko Barcelony w Katalonii
Na szczęście Port Lligat w pobliżu Cadaques jest miejscowością częstych odwiedzin turystów, dlatego też istnieje tu dość dobre połączenie autobusowe i lotnicze. Najbliższy duży port lotniczy, obsługujący połączenia z naszej części Europy, znajdują się w Barcelonie. Stamtąd od Casa Museo Salvador Dali na Costa Brava dzielą nas już tylko 2 godziny jazdy samochodem.
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.