Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Santa Coloma de Gramenet

Do Santa Coloma de Gramenet po spokój ducha

Klimat Katalonii sprzyja różnorodności. Mimo, że wspólnota z zewnątrz wydaje się dość jednolita i zorientowana na wspólny cel, jakim od lat jest oczywiście ustanowienie autonomii, warto wiedzieć, że jeśli spróbujemy przeniknąć pomiędzy mieszkańców tego regionu, okaże się, iż różnorodność kulturowa zapewnia Katalonii niezwykle atrakcyjną mieszankę pomysłów, idei i realnych posunięć.

Dotyczy to nie tylko Barcelony. W samej Katalonii jest co najmniej kilkanaście mniejszych miast, których potencjał kulturowy, naukowy i biznesowy sprawia, że żyje się w nich niemal tak samo dobrze jak w największych metropoliach. Z tą różnicą, że zgiełk i hałas jakby mniejsze, a zieleni jakby trochę więcej. Dokładnie tak jak w Santa Coloma de Gramenet.

Trzy kroki do sukcesu

Gdybyśmy w skrócie chcieli wymienić najważniejsze zalety miasta, które wyróżniają Santa Coloma de Gramenet spośród wielu innych miast w Hiszpanii i nie tylko, z całą pewnością kluczowe okazałyby się trzy cechy, które definiują to miasto i stanowią o jego niewątpliwym sukcesie. Pierwszą z nich jest doskonała lokalizacja. Położenie zaledwie o 10 kilometrów od Barcelony stwarza miastu wiele możliwości komunikacyjnych, transportowych i przemysłowych, co ma swój wyraz w ilości firm, przedstawicielstw i centrów największych podmiotów przemysłowych.

Dzięki temu doskonale rozwija się przemysł turystyczny i hotelowy, ponieważ Santa Coloma de Gramenet znane jest jako ośrodek biznesowy i konferencyjny. Połączenie turystyki i biznesu, opakowane w nowoczesną infrastrukturę stanowi o sile prężnego ośrodka ekonomicznego, gdzie nowoczesność łączy się z tradycją i wysokim standardem usług. Bliskość stolicy Katalonii ma wiele atutów, a kolejnym, z którego Santa Coloma de Gramenet korzysta jest potencjał turystyczny miasta.

Wczasy w Katalonii zazwyczaj nie ograniczają się wyłącznie do zwiedzania Barcelony z prostego powodu – w jej okolicach jest po prostu wiele zbyt interesujących miejsc, aby ich nie odwiedzać. Santa Coloma, ze swoją ofertą turystyczną i doskonałą komunikacją, stanowi dla potencjalnego turysty cel wręcz doskonały – z Barcelony można tu dojechać w kilka minut, więc spontaniczny wypad z całą pewnością będzie doskonałym pomysłem.
Drugim atutem miasta, który od lat przyciąga w to miejsce turystów, jest piękna przyroda i krajobraz, zarówno miasta jak i jego okolic.

SANTA-COLOMA-DE-GRAMONET

W rejonie Santa Colona, które otaczają piękne wzgórza, znajdziemy naturalną roślinność i krajobraz, który z całą pewnością sprzyja zarówno spacerom, jak i odpoczynkowi. Pięknie ulokowane zabytki, otoczone zielenią, której momentami jest tu aż nadto, od dawna są znakiem rozpoznawczym miasta i całego regionu. Potencjał turystyczny, który jest niezwykle bogaty i obfituje we wspaniałe zabytkowe budowle, takie jak kościoły na wzgórzu czy liczne muzea.

Trzeci argument w dyskusji o potencjale i atutach miasta Santa Coloma de Gramenet jest równie istotny i niepodważalny, co dwa powyższe. Mowa oczywiście o doskonałej bazie lokalowej, na którą składają się zarówno mieszkania budowane przez deweloperów, jak i hotele, których w okolicy jak i w samym mieście nie brakuje. Standard, jak i cena mieszkań są zróżnicowane i dostosowane do potrzeb i możliwości, zarówno mieszkańców jak i turystów. Ci drudzy z roku na rok coraz chętniej wybierają również wczasy w licznych gospodarstwach agroturystycznych, znajdujących się na obrzeżach miasta.

Agroturystyka staje się coraz silniejszym i prężnie rozwijającym się sektorem turystyki w okolicach Barcelony. Możliwość mieszkania wspólnie z gospodarzami, wykonywanie prostych prac w obejściu, wspólne przygotowywanie posiłków, a także możliwość skosztowania produktów lokalnych przygotowywanych na bazie naturalnych receptur i składników, dla wielu turystów stanowi doskonały wręcz sposób na spędzenie wolnego czasu i aktywny wypoczynek. I to w bezpośrednim otoczeniu miasta.

Wzorowa komunikacja

Dojazd do miasta nie stanowi większego problemu. W latach 80. ubiegłego wieku do Santa Coloma zaczęło dojeżdżać barcelońskie metro, zaś przy okazji Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie, otwarto jeszcze jedną stację w kolejnej części miasta. Nowe linie kolejowe są aktualnie w budowie, a ich strategicznym celem jest lepsze połączenie z lotniskiem. Na bardzo wysokim poziomie (co jest charakterystyczne dla Barcelony i jej okolic) stoi także komunikacja autobusowa.

Do dyspozycji podróżnych jest ponad 20 linii, które dowożą mieszkańców i turystów nie tylko do stolicy Katalonii, ale również do innych miast w Hiszpanii. Jednak największym atutem miasta jest z całą pewnością bardzo dobrze rozwinięta sieć drogowa. Dobra komunikacja z autostradą i drogami ekspresowymi pozwala na sprawny i szybki dojazd w najodleglejsze miejsce w kraju. W samym mieście uwagę zwraca ilość parkingów i miejsc parkingowych.

Zarówno w centrum, jak i na obrzeżach miasta, znalezienie wolnego miejsca parkingowego nie powinno być problemem i to nie tylko dlatego, że jednym z popularniejszych środków lokomocji jest tutaj rower. Po prostu umiejętne planowanie pozwala uniknąć wielu błędów, a lokalizacja i wielkość parkingów stanowią tego przykład. Z kolei moda na rowery trwa tu od wielu lat, na co w dużej mierze wpływ mają ścieżki rowerowe.

SANTA-COLOMA-HISZPANIA

Architektura wszystkich epok

Santa Coloma de Gramenet to prawdziwa mekka dla miłośników architektury. Znajdziemy tam kościoły, pałace, muzea i obiekty użyteczności publicznej, których historia sięga średniowiecza. Znajdziemy tu obiekty budowane w stylu romańskim, klasycystycznym czy wspaniałe okazy modernizmu. Dla miłośników historii architektury, wycieczka po mieście, szlakiem najsłynniejszych zabytków, stanowić będzie wspaniałą lekcję historii. Jednym z symboli miasta i jego wielowiekowej tradycji jest wieża Pallaresa, wybudowana w XVI wieku. Jest symbolem budownictwa gotyckiego, zawiera również elementy renesansowe. Przez lata wieża stanowiła własność rodziny Pallares, czemu zawdzięcza swoją nazwę. Wieża stanowi jeden z najchętniej odwiedzanych zabytków w tej części Katalonii, a żadna wycieczka do Santa Coloma de Gramenet nie może obyć się bez zwiedzania budowli.

Z kolei główny kościół mieście to przykład doskonałego odwzorowania późnego gotyku w architekturze sakralnej. Wysokie, strzeliste wieże i monumentalne sklepienia, które być może nieco przytłaczają, ale z całą pewnością wzbudzają zachwyt. Wystarczy powiedzieć, że architektami kościoła byli ludzie związani z Gaudim, jego bliscy i długoletni współpracownicy.

Wpływ mistrza widoczny jest zarówno w fasadzie budynku jak i w jego wnętrzach. Zdobienia wewnętrzne, w szczególności ornamenty stanowią doskonały przykład katalońskiego modernizmu. Świątynia posiada przepiękny ołtarz, który jest rekonstrukcją dawnego, historycznego ołtarza, w ogromnym stopniu zniszczonego w czasach wojny domowej. Uwagę zwiedzających wzbudzają również przepiękne witraże, umiejscowione w oknach nad ołtarzem głównym kościoła. Świątynia wzniesiona została w XIX wieku i stanowi centrum obrzędów religijnych w mieście. W podobnym stylu utrzymana jest plebania, znajdująca się nieopodal świątyni.

Równie piękny, choć o wiele mniejszy i nie tak monumentalny jest kościół Torribera, wybudowany w XIX wieku w stylu neoromańskim. Kościół może pochwalić się przepiękną dzwonnicą. Jednak największe wrażenie robi jego usytuowanie. Świątynia położona jest na wzgórzu, otaczają ją rosnące od wschodniej strony drzewa i wysokie krzewy, co nadaje jej niezwykłego klimatu. W mieście znajduje się wiele pomników i obelisków, poświęconym lokalnym twórcom i ważnym wydarzeniom w historii miasta jak i całej Katalonii.

Katalonia w pigułce

Tyle historii. Historii bogatej i jakże pięknej, czego dowodem są warte odwiedzenia muzea. Wróćmy jednak do teraźniejszości. Santa Coloma de Gramenet jest miastem, które ceni sobie ludzi przedsiębiorczych i pracowitych, jednak równie duży nacisk kładzie się tutaj na odpoczynek i dobrą zabawę. Miejski kalendarz festynów i dorocznych uroczystości robi wrażenie, praktycznie w każdym miesiącu znajdują się w nim duże wydarzenia, które dla mieszkańców stanowią niezwykle istotny rytuał, zaś gości i turystów przyciągają swoim rozmachem i unikatowym charakterem.

BARCELONA-SANTA-COLOMA-DE-GRAMANET

Czasem szczególnym jest tu oczywiście karnawał, który swój kulminacyjny moment przeżywa w lutym. Wówczas Santa Coloma de Gramenet zamienia się w wielką estradę, na której organizowane są liczne koncerty i pokazy tańca. W równie huczny sposób obchodzony jest w mieście 31 grudnia i to nie tylko dlatego, że w tym dniu kończy się stary rok. Obok Sylwestra, mieszkańcy Santa Coloma de Gramenet świętują również kulminacyjny moment Zimowego Festiwalu, który odbywa się każdego roku w okresie świąteczno-noworocznym. Podobny, Letni Festiwal organizowany jest tu latem, na początku września.

Co ciekawe, tradycja tych obchodów sięga XIX wieku. Jednak liczba wydarzeń, w których warto wziąć udział będąc w okolicach Barcelony, jest o wiele dłuższa. W Santa Coloma de Gramenet odbywają się każdego roku targi teatralne, a w październiku obchodzony jest tydzień kultury – okres, w którym w mieście odbywa się wiele imprez i przedsięwzięć o różnym charakterze. Mocną stroną lokalnej tradycji są też święta o charakterze narodowym, chociażby Narodowy Dzień Katalonii, który obchodzony jest we wrześniu. Nie ma w tym nic dziwnego, wszak Santa Coloma de Gramenet leży zaledwie o kilka kilometrów od serca Katalonii.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij