Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Nawarra

Nawarra w Hiszpanii. Informacje turystyczne o Nawarra i przewodnik turystyczny po regionie Nawarra w Hiszpanii. W tym pięknym regionie Hiszpanii, leży sławna Pampeluna, miejsce corocznej gonitwy byków, sławnej, hiszpańskiej fiesty San Fermin, odbywającej się co roku w lipcu.

Nawarra (spotykana pisownia to także Navarra), oraz region La Rioja, to jedne z najmniej znanych regionów Hiszpanii północno zachodniej, oczywiście jeżeli nie bierzemy pod uwagę gonitwy byków w Pampelunie podczas święta San Fermin, o której każdy słyszał lub widział w telewizji.

Navarra to jeden z regionów autonomicznych w północno-zachodniej części Hiszpanii. Nawarra graniczy z Krajem Basków od północy, regionem La Rioja, Aragonią, oraz z regionem Aquitaine we Francji. Stolicą Nawarry jest miasto Pampeluna, w języku hiszpańskim Pamplona.

Nawarra liczy ponad 600.000 tysięcy mieszkańców, z tego ponad 1/3 mieszka w stolicy Nawarry - Pampelunie. Pampeluna liczy 200.000 mieszkańców. Kolejne największe miasta w regionie to miasto Tudela, posiadające ponad 30.000 mieszkańców, miasto Barañáin 22.000 mieszkańców, Burlada 19.000 mieszkańców, miasto Estella Lizarra 14.000 mieszkańców, miasto Zizur Mayor 14.000 mieszkańców, Tafalla 11.500 mieszkańców, Villava Atarrabia 10.000 mieszkańców i miasteczko Ansoain blisko 9.500 mieszkańców.

Gonitwa byków na ulicach Pampeluny - to właśnie Navarra ...

Wbrew niewielkiemu rozmiarowi, tego regionu Hiszpanii, kraina ta, posiada bardzo ciekawe tereny, niesłychanie atrakcyjne pod względem turystycznym i warte zwiedzenia i odkrycia, podczas wycieczki do tej części Hiszpanii. Nawarra to kraj kontrastów, od gór Pirenejów, które dominują obszar Nawarry, po równinną dolinę rzeki Ebro. Najwyższy szczyt w Nawarra, to góra Hiru Erregeen Mahaia o wysokości 2.428 m n.p.m. Inne ważne masywy górskie tej części Pirenejów i Nawarry to : Txamantxoia, Kartxela, góry Larra-Belagua Massif, szczyty Sierra de Alaiz, Untzueko Harria, Sierra de Leyre, Sierra del Perdón, Montejurra, Ezkaba, Monte Ori, Sierra de Codés, Urbasa, Andia oraz góry Aralar.

Navarra, na świecie, przede wszystkim jest sławna, ze względu, na kontrowersyjną gonitwę byków w Pampelunie, o której dowiesz się z kolejnego rozdziału naszego przewodnika, poświęconemu Pampelunie i fieście San Fermin w Pampelunie, fiesty ogólnonarodowej, odbywającej się co roku w Pampelunie, w miesiącu lipcu.
Hiszpańska Nawarra i gonitwa byków w Pampelunie, zawsze przyciągała ludzi, także tych sławnych. To wydarzenie, które przykuło uwagę i rozbudziło wyobraźnię amerykańskiego dziennikarza i najsławniejszego pisarza, doskonale wszystkim znanego, Ernesta Hemingwaya, który stracił serce dla tego mało znanego zakątka Hiszpanii, jeszcze w 1920 roku.

Kolejne pokolenia fanów prozy Ernesta Hemingway'a zostały już wciągnięte poprzez prozę autora, do tego starożytnego średniowiecznego królestwa Hiszpanii, aby delektować się kulturą, kuchnią, oraz  pięknem regionu, który został uwieczniony w niektórych z jego najlepszych powieści, takich jak "Komu bije dzwon" i "Słońce też wschodzi".

GONITWA-BYKÓW-PAMPELUNA-HISZPANIA
Gonitwa byków w Pampelunie
  NAWARRA-ZAMKI-ZWIEDZANIE
Piękne zamki w prowincji Nawarra

Nawarra nie figuruje jako "topowa" destynacja turystyczna w biurach podróży z ofertami do Hiszpanii, jednakże ten kraj, to niezwykły region Hiszpanii, zupełnie inny od zatłoczonego południa Hiszpanii, czy turystyki plażowej w południowej Hiszpanii. Amatorzy bardziej "wyrafinowanej" turystyki i wielbiciele gór z pewnością nie pominą Nawarry podczas zwiedzania Hiszpanii.
Ta część Hiszpanii posiada odrębną kuchnię, oraz świetne wina, również warte degustacji, podczas wizyty do tego pięknego regionu Hiszpanii.

Geografia, klimat i historia Nawarry

Nawarra składa się z 272 gmin. Nawarra to mieszanina baskońskich tradycji, wpływów mieszkańców basenu Morza Śródziemnego i mieszkańców doliny rzeki Ebro. Rzeka Ebro to jedna z najważniejszych rzek Półwyspu Iberyjskiego i największa rzeka w Hiszpanii. Ebro przepływa przez takie miasta w Hiszpanii jak Reinosa w regionie Kantabrii, oraz Mirande de Ebro w Kastylii i Leon.

Dolina rzeki Ebro w Hiszpanii to ważna część kraju pod względem upraw zboża i rolnictwa w Hiszpanii. Uprawia się tutaj pszenicę, drzewa oliwne, warzywa, podobnie jak w regionie Aragonii, oraz regionie La Rioja. Nawarra była częścią Imperium Rzymskiego, zamieszkałą przez Baskonów, później ten region Hiszpanii był kontrolowany przez Muzełmanów Banu Qasi, następnie Nawarra przeszła w ręce królestwa Taify, Tudela w XI wieku.
Podczas Rekonkwisty zyskała trochę ziem, zabranych Muzełmanom.

Począwszy od XI wieku, kiedy na znaczeniu wzrósł szlak pielgrzymek Droga Świętego Jakuba (Camino de Santiago), przechodzący przez Navarrę pielgrzymi i cudzoziemcy wpływali pośrednio na Nawarrę. Królestwo przejmowało kulturę i wpływy z innych zakątków Europy, głównie z Francji. Obywatele francuskiej Gaskonii i Occytanii dostawali specjalne przywileje podczas osiedlania się w Nawarra. Nazywano ich Frankami. Przywozili ze sobą, swoje tradycje i kulturę, głównie z wpływami francuskimi. Na tereny Nawarry dotarło rzemiosło, kultura i zdobycze techniki z Francji.

MAPA-NAWARRA-HISZPANIA

Żydzi i Muzełmanie nie mogąc wytrzymać prześladowań i dyskryminacji w Hiszpanii, masowo opuszczali Nawarrę. Długi i bolesny proces wygnania z Hiszpanii Żydów, ciągnący się przez blisko 50 lat, od końca XV wieku, prawie d połowy XVI wieku wywarł również wpływ na kulturę Nawarry. Wszystko to jeszcze się działo, przed przejęciem Nawarry przez królestwo Kastyli i Aragonu.

Nawarra to ziemie Hiszpanii, zamieszkałe przez bardzo niezależnych i zupełnie wyjątkowych, ludzi baskijskich, od tysięcy lat. Część ludności Nawarry to Baskowie. W czasach średniowiecznych, Nawarra, było to silne, niezależne królestwo, rządzące niemal wszystkimi chrześcijanami Hiszpanii i wszystkimi terytoriami baskijskimi, po obu stronach Pirenejów. Tendencie narodowościowe i nacjonalistyczne nie są tutaj tak silne, jak w sąsiednim Kraju Basków, ale ludzie też pamiętają o swojej tożsamości i inności, od reszty Hiszpanii.

W dzisiejszych czasach Nawarra to odrębny, autonomiczny region Hiszpanii, od zachodu i północy sąsiadujący z Baskonią (Pais Vasco), ale nadal zachowuje wiele widocznych śladów, dziedzictwa Kraju Basków. Między innymi odrębny język baskijski, czyli Euskera, nadal używany przez wielu mieszkańców regionu Nawarry. Region Nawarry posiada większy stopień niezależności od centralnego rządu w Madrycie, niż większość, siedemnastu regionów autonomicznych Hiszpanii. Zobacz także podział administracyjny Hiszpanii i podział na regiony Hiszpanii w naszym przewodniku po Hiszpanii.

Strategiczne położenie geograficzne Nawarry, zawsze sytuowało ją na pozycji bramy wjazdowej do Francji i reszty Europy, już od czasów Imperium Rzymskiego. Najsławniejsze przejście przez Pireneje z Hiszpanii, do Francji to przełęcz Roncesvalles, przejście poprzez francuskie i nawarryjskie Pireneje, w niektórych momentach historii, okazało się wybawieniem, od pieszych oddziałów wojsk rzymskich począwszy, poprzez pobożnych pielgrzymów dążących Drogą Świętego Jakuba do Santiago de Compostela, do pasterzy i przemytników.

Droga pielgrzymkowa Świętego Jakuba w Navarra

Roncesvalles jest głównym punktem startowym w Hiszpanii, dla jednego z najbardziej rozpoznawalnych na świecie, szlaków pielgrzymkowych. Droga Świętego Jakuba do Santiago de Compostela w Galicji, który to święty szlak, od ponad 1000 lat przyciąga pielgrzymów z całego świata, do świętego sanktuarium Świętego Jakuba w galicyjskiej stolicy, mieście Santiago de Compostela.

Przez wieki na Szlaku Świętego Jakuba, powstawały przeróżne klasztory, zajazdy dla pielgrzymów i skromne domy noclegowe dla wiernych chrześcijan. Powstały wzdłuż Drogi Świętego Jakuba w celu ułatwienia podróżnym, utrudzonym pielgrzymom i strudzonym wędrowcom, pomóc dotrzeć do rzekomego miejsca spoczynku, jednego z 12 apostołów Jezusa Chrystusa, Świętego Jakuba. Zobacz jak zaplanować pielgrzymkę i wybrać się na Drogę Świętego Jakuba w Hiszpanii.

Grób Świetego Jakuba w Santago de Compostela cel pielgrzymek i cel Drogi Swiętego Jakuba do dziś pobudza wyobraźnię, nie tylko pielgrzymów. W ciągu ostatnich lat, wzrosła zdecydowanie, ilość uczestników tej wspaniałej pielgrzymki. Szlak pielgrzymki Camino de Santiago przecina Nawarrę.
W miejscowości Roncasvalles w klasztorze Augustyna, ciągle otrzymasz bardzo tani nocleg, prawie po dziewięciu wiekach od powstania klasztoru, niewiele się tutaj zmieniło...

 Noclegi w Navarra

Hotele i apartamenty
Sprawdź ceny noclegów i zarezerwuj nocleg w miastach Navarry

Dzisiejsza Nawarra

Mimo takiej spuścizny historycznej i tradycji w kulturze Nawarry, to kraj niezwykle nowoczesny i wiodący w rozpowszechnianiu i wprowadzaniu w życie nowych technologii. Navarra przoduje w Europie, nie tylko w Hiszpanii w wykorzystaniu technologii energii odnawialnej i planuje osiągnąć 100% odnawialnych źródeł energii elektrycznej do roku 2016.

Tylko do roku 2004, aż 61% energii elektrycznej w regionie, zostało wygenerowane przez odnawialne źródła energii, składających się z 43,6% z 28 farm wiatrowych, 12% z ponad 100 małych turbin wodnych, oraz 5,3% z biomasy. To niezwykłe osiągnięcia na skalę światową, nie tylko hiszpańską.
Biomasa, jako odnawialne źródło energii, to materiał biologiczny pochodzący od organizmów żywych. Jako źródło energii, biomasa może być wykorzystana, bezpośrednio lub poprzez przekształcenie w inne produkty energetyczne, takie jak np. biopaliwa.

Jako ciekawostkę przytaczamy informacje iż Nawarra w Hiszpanii posiadała największe elektrownie fotowoltaiczne w miejscowości Montes de Cierzo de Tudela (1,2 MGW pojemności) plus kilkaset mniejszych instalacji fotowoltaicznych.

Nawarra dla miłośników gór

Nawarra kusi podróżników i zakochanych w podróżowaniu z dala od ubitych szlaków turystycznych, oraz amatorów górskich wędrówek i chodzenia po górach. To kraina numer jeden w Hiszpanii, jeżeli poszukujesz gór i górskich szlaków w Hiszpanii. Jeżeli lubisz chodzić samotnie po górach, zwiedzając dzikie krainy i pierwotny las, to z pewnością będzie to miejsce dla ciebie, na tego typu wyprawę.

Nawarra pełna jest górskich wiosek z widokami jak z "pocztówki". W Nawarra znajduje się najstarszy i największy w Europie las bukowy, o nazwie las Irati, to tam, gdzie Ernest Hemingway wybierał się na połowy pstrągów.
Wielu zagranicznym turystom udaje się trafić do zagubionych wiosek w Pirenejach, wśród nich jest wioska o nazwie Burguete. Warto skosztować tradycyjnego jedzenia w Nawarra, wśród najlepszych potraw, to zupa jarzynowa i potrawa ze świeżo złowionego pstrąga, faszerowanego szynką. Pamiętacie powieść Hemingwaya "Słońce też wschodzi" ?......

Nawarra posiada blisko 50 parków narodowych i rezerwatów przyrody. Najpiękniejszymi są Reserva Integral de Lizardoia i Parque Natural de Senorio de Bertiz. Parki oferują wspaniałe możliwości  do uprawiania turystyki pieszej, wspinaczki górskiej, wędkarstwa i kolarstwa górskiego.

Jest to perfekcyjne miejsce w Hiszpanii, jeżeli kochasz tego rodzaju aktywny wypoczynek. Pamiętajcie o tym, odwiedzając Hiszpanię i myśląc o plażach na wybrzeżu Costa Brava lub Costa del Sol. Nawarra i północne regiony Hiszpanii mają tak dużo do zaoferowania.

GÓRY-PIRENEJE-NAWARRA
Pireneje w prowincji Nawarra
  PAMPELUNA-HISZPANIA
Fiesta "San Fermin" w Pampelunie


Nawarra największe atrakcje turystyczne

Pampeluna
Miasto w Nawarra, gdzie co roku w lipcu, rozgrywane są gonitwy byków na ulicach Pampeluny. Nasławniejsze świeto i fiesta w Hiszpanii, San Fermin. Dowiedz się wszystkiego o Pampelunie z naszego przewodnika po mieście. Hotele Pampeluna, zakwaterowanie i noclegi w Pampeluna. Wszystko o bykach w Pampelunie.

Tudela
Miejscowośc Tudela w Nawarra w La Ribera w dolinie Ebro. Drugie co do ważności miasto w prowincji Nawarra. Dowiedz się wszystkiego o Tudela. Hotele, noclegi i zakwaterowanie w mieście. Także atrakcje turystyczne w Tudela. Wybierz się w podróż po miastach Nawarry i największych atrakcjach turystycznych tego regionu Hiszpanii.

Olite
Historyczne miasto w prowincji Nawarra w Hiszpanii. Do zwiedzania XIII wieczny klasztor w Olite. Atrakcje turystyczne i zwiedzanie Olite w Nawarra. Noclegi, hotele i zakwaterowanie w mieście. Dowiedz się więcej z naszego przewodnika po miejscowości Olite w Nawarra. Także bodegi i wina z okolic Olite w Navarra.

Puente la Reina
Jedna z wiosek na Drodze Świetego Jakuba w Nawarra. Nazwa miejscowości pochodzi od rzymskiego mostu z XI wieku, wybudowanego, aby pielgrzymi mogli pokonać rzekę Arga i kontynuować pielgrzymkę do Santiago de Compostela. Przewodnik po Puente la Reina. Planujesz pielgrzymkę i masz zamiar pokonać Drogę Świętego Jakuba w Hiszpanii? To ci się przyda w planowaniu takiej wyprawy.

Estella
Miejscowość na drodze Świętego Jakuba w Nawarra. Noclegi i zakwaterowanie w mieście. Atrakcje turystyczne i co zobaczyć w miasteczku.

Carcastillo
Miejscowość na drodze pielgrzymkowej do Santiago de Compostela. Informacje turystyczne i noclegi w miasteczku.

Główną atrakcją turystyczną w regionie jest z pewnością gonitwa byków w Pampelunie, odbywająca się pomiędzy szóstym, a czternastym lipca, każdego roku. Święto San Fermin przyciąga tysiące turystów do Nawarry. Ale to nie tylko to, co ma do zaoferowania piękna Nawarra.

Warto poznać inną Hiszpanię, niż południowe plaże tego kraju. Sama Pampeluna ma wiele do zaoferowania, w mieście są dziesiątki historycznych budynków i dzieł architektury w tym przepiękna XIV wieczna katedra w Pampelunie. To jeden z najważniejszych budynków sakralnych w całej Hiszpanii. Katedra jest miejscem spoczynku hiszpańskiego króla Karola III i królowej Eleonory.

Kuchnia Nawarry

Gastronomia Nawarry w Hiszpanii. Kuchnia Nawarry jest oparta na wysokiej jakości, świeżych produktach i płodach rolnych. Region znany jest z produkcji karczochów i najlepszej sałaty w Hiszpanii w miejscowości Tudela. W kuchni Nawarry dominuje wołowina, ryby z Morza Kantabryjskiego, pojawia się szeroki asortyment warzyw, jest  łosoś z rzeki Bidasoa w Nawarra, znany ser z Idiazabal i doliny Roncal, są grzyby boczniaki, szparagi i pimientos, pikantna papryka "del piquillo". Podczas wycieczki do Nawarry można spróbować wiele różnych rodzajów mięs, a także typowo hiszpańskie chorizo, chistorra i oczywiście hiszpański jamon.

Wina z Nawarry

Wina z Nawarry w Hiszpanii są doskonale znane miłośnikom dobrych, hiszpańskich win, a szczególnie dobrze znane wina różowe. Wino Pacharan z domieszką anyżu i tarniny to typowy produkt z Nawarry. Kiedyś było to wino domowej roboty, obecnie jest produkowane na skalę przemysłową. Doskonale znane na arenie międzynarodowej i wyrobionym winiarzom. Idealne wino, po obfitym posiłku.....
Dla zainetresowanych hiszpańskim winem odsyłamy do rozdziału naszego przewodnika po Hiszpanii, poświęconego hiszpańskim winom. Tam znajdziejsz więcej informacji o winach z ziemi hiszpańskiej.

Historia Nawarry

W czasach Cesarstwa Rzymskiego, terytorium prowincji Nawarry było zamieszkane przez Waskonów, pre-romańskie plemię, które zaludniało południowe stoki Pirenejów. W północnych, górskich obszarach Waskoni nie poddawali się Rzymianom, natomiast na równinach plemiona Waskonów poddawały się romanizacji  i byli pod wpływami rzymskimi.

Obszar dzisiejszej Nawarry nigdy nie został w pełni podporządkowany ani Wizygotom, ani Maurom. W roku AD 778, Baskowie pokonali Franków w bitwie o Przełęcz Roncevaux. Dwa pokolenia później, w 824, wódz Iñigo Arista został wybrany na króla Pampeluny, kładąc podwaliny dla późniejszego Królestwa Nawarry. To królestwo osiągnęło apogeum rozwoju za panowania Sancho III z Nawarry i obejmowało obszar dzisiejszej Nawarry, Kraju Basków i regionu La Rioja, wraz z częścią współczesnej Kantabrii, Kastylia i León, oraz Aragonii.

Po śmierci Sancho III, Królestwa Nawarry zostało podzielone między jego synów i nigdy w pełni nie odzyskało znaczenia. Wojska z Nawarry walczyły obok innych chrześcijańskich królestw hiszpańskich w decydującej bitwie pod Las Navas de Tolosa w 1212, po którym muzułmańskie podboje na Półwyspie Iberyjskim, powoli zredukowało królestwo, do niewielkiego obszaru na południu.

W roku 1515, większość obszaru Nawarry na południe od Pirenejów, czyli Górna Nawarra, została w końcu wchłonięta do Królestwa Hiszpanii, ale Nawarra zachowała pewne prawa. Niewielka część Nawarry leżąca na północ, czyli Pireneje Dolne, później znalazły się pod panowaniem Francuzów. Kiedy Huguenot stał się królem Henrykiem IV we Francji, z deklaracją Republiki Francuskiej i ścięciem Ludwika XVI, ostatniego króla Francji i Nawarry, królestwo zostało włączone do jednolitego państwa francuskiego.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij