Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Kolejka Linowa Teleferic de Montjuic

Kolejka linowa jest kolejną z atrakcji i zarówno sposobem dostania się na szczyt wzgórza Montjuic. Wsiadając do wygodnej, zamkniętej kapsuły możemy w przyjemny sposób dostać się na mieszczący się na szczycie wzgórza historyczny zamek, podziwiając po drodze wspaniałą panoramę jednego z najpiękniejszych miast Hiszpanii, Barcelony.

Ceny biletów

Przejażdżka kolejką, która przypomina tę wywożącą polskich turystów na Gubałówkę, nie należy do najtańszych. Osoby, które chcą zaoszczędzić mogą z niej zrezygnować, udając się na szczyt wzgórza Montjuic pieszo, jednak tracą w takim przypadku możliwość podziwiania niezwykłej panoramy. Z kapsuły kolejki można zobaczyć miasto z lotu ptaka, widać z niej także ruchliwy port i morze.

W kasie należy pamiętać, że możemy kupić dwa rodzaje biletów – w jedną stronę, lub na przejażdżkę w obie strony. Obowiązują rozgraniczenia cenowe dla dzieci i osób dorosłych. Bilet w jedną stronę dla osoby dorosłej kosztuje 7,80 Euro, a bilet w jedną stronę dla dziecka w wieku od 4 do 12 lat kosztuje 6 Euro.
Bilet dwustronny dla osoby dorosłej kosztuje 11,50 Euro, a dla dziecka w wieku od 4 do 12 lat 8,40 Euro. Dzieci poniżej 4 roku życia mogą podróżować kolejką bezpłatnie.

Opłaty można uiścić zarówno gotówką, jak i za pomocą kart płatniczych. Bilety można zakupić także za pośrednictwem Internetu, poprzez samorządowy portal barcelonasmartmoving.com. Jeśli dokonamy zakupu w formie elektronicznej, biletu będzie 10% tańszy.

Godziny kursowania kolejki

W zależności od pory roku, kolejka kursuje w różnych godzinach. Warto o tym pamiętać! W styczniu i lutym funkcjonuje w godzinach od 10:00 do 18:00, od marca do maja od 10:00 do 19:00, od czerwca do września od 10:00 do 21:00, w październiku od 10:00 do 19:00, a w listopadzie i grudniu od 10:00 do 18:00.

kolejka-barcelona

Wsiadanie do kolejki

Kolejka linowa na Montjuic jest bardzo popularna, szczególnie w okresie wakacyjnym, gdy miejsce to odwiedzają rzesze turystów z całego świata. Najpierw trzeba trochę odczekać zanim będzie możliwość wejścia na wieżę (obsługa daje parasole, aby pasażerowie mogli chronić się przed silnym, hiszpańskim słońcem), a następnie należy poczekać na nasz wagonik, już na wieży.

Niedogodnością jest to, że są tylko dwa wagoniki zabierające po kilkanaście osób. Kursują one wahadłowo. Takie są realia tej już kilkunastoletniej kolejki, jednak warto jest zaczekać. Widok z wagonika oraz już ze szczytu wzgórza jest jednak wystarczająco niesamowity, więc naprawdę warto czekać tych kilkanaście minut. Dodatkowo dzięki wieżom i kolejce pokonujemy w kilka minut różnicę wysokości między portem, a samy wzgórzem. Oszczędzamy na tym dużo czasu – podróż autobusem jest o wiele dłuższa, nie wspominając o tym jak wiele czasu trzeba poświęcić na pieszą wędrówkę.

Jak dostać się do kolejki?

Jest kilka sposobów by dostać się do kolejki Telefèric de Montjuïc. Na pierwszą stację możemy dostać się metrem – fioletową linią L2 oraz linią zieloną L3. Wtedy wysiadamy na przystanku Parallel. Pod kolejkę możemy dostać się także miejskim autobusem – linią 55/150. Możemy też skorzystać z Barcelona Bus Turistic – autobusu turystycznego, który zawiezie nas pod sama kolejkę.

Stacje

Kolejka ma trzy stajce – Parc de Montjuic, Miramar oraz Castell de Montjuic. Na każdej z nich znajdują się automaty do samodzielnego zakupienia biletów – są one intuicyjne i dziecinnie proste w obsłudze. Automaty obsługują języki: hiszpański, angielski i francuski.

Stacja pierwsza - Parc de Montjuic

Na pierwszej stacji – Parc de Montjuic można poczuć istotę Barcelony z 1992 roku, kiedy to odbyły się tam igrzyska olimpijskie. Wysiadając na tej stacji znajdziemy się na obszarze pierścienia Olimpijskiego i Muzeum Olimpijskiego i Sportu. Stacja ta stacja znajduje się tuż obok górnej stacji kolejki linowej na Montjuic. To także przy tej stacji można odwiedzić instytucje kultury - Fundació Miró, Museum Nacional d'Art de Catalunya, Poble Espanyol czy Muzeum Etnologii.

Co to za miejsca?

• Fundació Miró (Fundacja Joana Miro) – jest to przestrzeń poświęcona twórczości artysty Joan Miró - katalońskiego malarza, rzeźbiarza i ceramika. Jego dzieła interpretuje się jako przynależące do surrealizmu, jako wyraz powrotu do dzieciństwa i jako „piaskownice dla podświadomości”. Fundació Joana Miró ma swoje początki w pierwszej poważnej wystawie Miró w Barcelonie, która miała miejsce w 1968 roku. Fundacja pokazuje dzieła sztuki od 10 czerwca 1975 roku.

barcelona-linowa-kolejka

• Museu Nacional d'Art de Catalunya (Narodowe Muzeum Sztuki Katalonii) - znajduje się w Palau Nacional wzgórza Montjuic. Zostało zbudowane na Międzynarodową Wystawę z 1929 roku. W 1934 roku pałacyk otworzył swoje drzwi dla zwiedzających jako Muzeum Stuki Katalonii. Początkowo można tam było podziwiać zbiory dzieł sztuki rodem ze średniowiecza. Następnie, w 1995 roku, muzeum stało się już Muzeum Narodowym. Proces poszerzania zakresu różnych wystaw zakończył się dopiero w 2004 roku.

• Poble Espanyol (Hiszpańskie Miasteczko) - jest muzeum architektury zlokalizowanym w jednej z najbardziej charakterystycznych dzielnic Barcelony, zaledwie kilka metrów od słynnej fontanny Montjuic. Jest to jedna z największych atrakcji miasta. Muzeum składa się z 117 budynków w pełnej skali wymiarowej, co powoduje że w jednym miejscu mamy do czynienia z prawdziwymi hiszpańskimi uliczkami, wsiami, domami, parkami, kinami, szkołami, restauracjami, czy warsztatami rzemieślniczymi. To wyjątkowe muzeum powstało w 1929 roku w Barcelonie, z okazji organizowanego tam Barcelona International Exposition (Międzynarodowej Wystawie w Barcelonie – EXPO). jako synteza kultury i architektonicznych Hiszpanii.

• Ethnological Museum (Muzeum Etnologii) - w muzeum można znaleźć najlepsze przedmioty codziennego życia, a jednocześnie najbardziej niezwykłych kultur świata. Budynek, w którym się znajduje został zbudowany w 1973 roku przez miejscowych architektów Antoniego Lozoya, Bonaventrure Bassegoda Nonell’a, Joan’a Puigdengolasa oraz Jesus’a Lopeza. Muzeum ma na celu ukazanie różnych kultur pięciu kontynentów i związku pomiędzy nimi. Jednak ze względu na miejsce, gdzie się znajduje, najbardziej koncentruje się na środowisku Katalonii oraz stolicy tego regionu – Barcelonie.

Stacja druga - Castell de Montjuic

Przy drugiej stacji zatrzymamy się w pobliżu słynnego, ale owianego także aurą grozy Castell de Montjuic.

• Zamek powstał w XVII wieku podczas konfliktu Katalonii z Królem Hiszpanii. Była to tak zwana „Woja Żniwiarzy”. Na początku XVIII wieku została złupiona przez królewski ród Burbonów, lecz lud Barcelony odbudował ją w latach 1751-1779. Od tamtego czasu przyszło mówić, że ten kto posiada fortecę, ten ma władzę nad ludem i kontrolę nad miastem. W czasie rządów generała Francisco Franko zamek był krwawym, ponurym miejscem. W czasach dyktatury generała w zamku zginęły setki katalońskich nacjonalistów, członków związków zawodowych, a także ludzi nazywanych anarchistami, socjalistami, czy też republikanami – po prostu zwykłych Katalończyków. Zamek odwiedza ponad 40 tysięcy turystów rocznie, co świadczy o dużej popularności tego miejsca. W jego wnętrzu mieści się Muzeum Historii Wojskowości, którego eksponaty odzwierciedlają bogatą historię stolicy Katalonii.

Stacja trzecia - Mirador de l'Alcalde

Od tej stacji można odwiedzić Mirador de l' Alcalde , piękny i malowniczy taras z widokiem na wyjątkowy port w Barcelonie. W pobliżu tej stacji znajdują się także Mossen Costa i Ogrody Llobera. Ogrody szczycą się jako jedne z ważniejszych w Europie, w których znajdują się jedne z najpiękniejszych kaktusów.

LINOWA-BARCELONA

Mossèn Costa i Llobera Gardens - Ogród Botaniczny jest spadkobiercą długiej tradycji ogrodnictwa służącego nauce oraz chęcią nauki utrzymania i zachowania różnych gatunków roślin. Ogród Botaniczny znajdujący się na Montjuic, znajduje się pomiędzy zamkiem i stadionem olimpijskim. Ogród na wzgórzu Montjuic jest miejscem, gdzie nie brakuje egzotycznych roślin i osobliwości botanicznych, które charakteryzowały zbiory nauk przyrodniczych w XVIII i XIX wieku.

Mirador de l'Alcalde – to płaskie tarasy na różnych poziomach na szczycie wzgórza Montjuic, z których rozciągają się przepiękne widoki. Połączona są one sobą za pomocą schodów i parterów o łagodnym stoku. Punktem centralnym Mirador de l'Alcalde jest basen, w samym centrum zamku. Jeśli spacer rozpoczniecie od dołu wejście da wam dostep do pierwszego poziomu (wszystkich jest cztery). Stąd można podziwiać panoramę miasta oraz zobaczyć morze. Idąc dalej w górę, będzie można osiągnąć poziom drugi, który zawiera basen z kaskadami wody. Woda ta płynie z trzeciego poziomu. Na czwartym poziomie natomiast Mirador de l' Alcalde kończy się na małym placu.

Historia powstania kolejki

Pierwsi pasażerowie skorzystali z kolejki Teleferic de Montjuic w 1970 roku. W tamtym roku oddana została do użytku kolejka jeżdżącą po dziś dzień, która zastąpiła pierwotną kolejkę.
Pierwsze kabiny były otwartymi przestrzeniami, zamknięte kabiny zaczęły pojawiać się od października 2004 do maja 2007 roku. Modernizacja miała na celu unowocześnienie i zwiększenia wydajności kolejki.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij