Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Ceuta

Ceuta – hiszpańska enklawa w Afryce. Ceuta to hiszpańskie miasto położone w Afryce, na cyplu tworzącym Cieśninę Gibraltarską. Ceuta to autonomiczna miejscowość, która jednocześnie jest eksklawą i enklawą na terytorium państwa Maroka. Liczba mieszkańców na stałe zamieszkujące teren Ceuty to około 80 tysięcy osób. Miasto obecnie należy do hiszpańskiego regionu Andaluzja i znajduje się w odległości 12 mil morskich od kontynentalnej Hiszpanii.

Zachodnia strona Ceuty to malowniczy cypel, urzekający górzystymi terenami, które są częścią gór Ar Rif w Maroku. Wschodnia część Ceuty jest natomiast zurbanizowana i tętniąca miejskim życiem. Na Ceucie panuje klimat śródziemnomorski, a roślinność w części zachodniej jest charakterystyczna dla terenów podzwrotnikowych. Miłośnicy gór ucieszą się z malowniczego krajobrazu górskiego mimo, iż tereny górzyste nie są tutaj wysokie. Najwyższym punktem na Ceucie jest Monte Anyera (349 m n.p.m). W Ceucie znajduje się również słynna góra Monte Hacho, która niekiedy uważana jest za jeden ze słupów Heraklesa. Słupy były 10 pracą mitologicznego Heraklesa, związaną z uprowadzeniem wołów Geryona. Ceuta kusi nie tylko swoim egzotycznym położeniem na terenie kontynentu afrykańskiego, ale również doskonałą pogodą. Praktycznie przez cały rok jest tutaj słonecznie, a średnia temperatura w ciągu roku wynosi 20 stopni Celsjusza. Oficjalnym językiem jest tu hiszpański, jednak można tu porozumieć się również po francusku lub arabsku.

Ceuta to magiczne miasto, które budzi zachwyt orientalnymi pozostałościami swojej przeszłości. To właśnie tutaj stykają się ze sobą kultury europejskie, chrześcijańskie, hindu, muzułamńskie i żydowskie. Dziedzictwo dawnych czasów tworzy egzotyczną mieszkankę, która ukazuje się oczom zwiedzających w dawnych arabskich medinach, chrześcijańskich kościołach, meczetach czy synagogach. I to wszystko w jednym miejscu. Do czasów dzisiejszych Ceuta to miasto wielu religii, zwyczajów i tradycji. Bogata historia sprawiła, że obecnie Ceuta przyciąga osoby, których fascynuje multikulturalizm i charakteryzuje ciekawość świata.

Historyczne dzieje wielokulturowego miasta

Ceuta była strategicznym miejscem, gdzie zetknęło się ze sobą wielu kultur, ludzi oraz zwyczajów, w czasach kiedy handel był najważniejszą dziedziną ówczesnego życia. Historia miasta sięga V wieku przed naszą erą, kiedy znajdowała się tu miejscowość Abyla. Następnie w czasach nowej ery Abyla została zasiedlona przez starożytnych Rzymian i została nazwana Septem Fratres. Kilaset lat później po Rzymianach miasto zdobyli Wandalowie – plemiona wschodniogermańskie. Ceuta przechodziła z rąk do rąk, znajdując się również pod panowaniem Wizygotów, a także Bizancjum – średniowiecznego cesarstwa rzymskiego.
Podczas ataku Arabów, w 710 roku, udało się uniknąć na jakiś czas przejęcia przez nich miasta. Ceuta skierowała wojska arabskie na Półwysep Iberyjski. Sama miejscowość stała się miejscem, z którego żołnierze przerzucani byli na tereny Europy. Niestety, miasto nie cieszyło się długo wolnością i zostało w końcu przejęte przez Arabów. W wyniku buntu charydżytów (nurt islamu) i częstych ataków plemion berberyjskich, Arabowie opuścili miasto, które poniosło w tym czasie wiele strat. Ceuta została ponownie odbudowana w IX wieku.

GRANICE-NA-MAPIE-AFRYKA-MAROKO-HISZPANIA
Ceuta i Melila na mapie Hiszpanii i wybrzeży Afryki

Jednak to nie miał być jeszcze koniec zmian, a zmiany miały dopiero nadejść. Na początku XIV wieku Ceuta znalazła się pod kontrolą Fezu, miasta Maroka. Mimo to, Królestwo Marokańskie niedługo cieszyło się władaniem tą piękną i strategiczną osadą. Król Portugalii, w 1415 roku, zdobył Ceutę z uwagi na chęć panowania nad handlem morskim. Jego plany sięgały również chrystianizacji tych rejonów, a także prowadzenia poszukiwań złota.

Portugalia straciła panowanie nad Ceutą w 1580 roku, kiedy miasto zostało zdobyte przez Hiszpanię. Portugalia nie zrezygnowała z tej doskonale ulokowanej miejscowości i podczas wojny w 1640 ponownie przywróciła Ceutę jako część swojego terytorium. Z kolei Hiszpania nie zamierzała się poddać. Wojna zakończyła się w 1668 roku, a spór Hiszpanów i Portugalczyków o Ceutę rozwiązany został traktatem lizbońskim, przyznającym Ceutę terytorium hiszpańskiemu. Już 1 stycznia 1668 roku miasto została oficjalnie oddane królowi Hiszpanii, Karolowi III.

Rok 1956 przyniósł uznanie przez Hiszpanię niepodległości Maroka, a Ceuta oficjalnie i na stałe stała się częścią terytorium Hiszpanii.

Zabytki z orientalną duszą

Stare Miasto Ceuty kusi zwiedzających niepowtarzalnym klimatem i zabytkami, podczas zwiedzania których, można przenieść w całkowicie inny świat. W Ceucie nie można pominąć Katedry powstałej w XVIII wieku na szczątkach Wielkiego Meczetu. Została odrestaurowana w latach 1948-1961, przez co można znaleźć w niej mieszankę stylów architektonicznych i wpływ współczesnych artystów m.in Castillo Lastrucci czy Minarro. Godny uwagi jest szczególnie barokowy ołtarz w kaplicy Santisimo.
Innym unikatowym kościołem jest Sanktuarium Najświętszej Marii Panny Afrykańskiej. Najświętsza Maria Panna Afrykańska (Nuestra Seniora de Africa) jest patronką Ceuty od XV wieku, kiedy to infant Enrique podarował miastu obraz z jej podobizną.

FOTO-PANORAMA-CEUTA
Ceuta w Afryce

Oba zabytki ulokowane są na Placu Afrykańskim, w samym centrum miasta. Na słynnym placu znajduje się również Ratusz Miejski oraz pomnik ku czci ofiar wojny afrykańskiej, toczącej się w latach 1859-1860. W centrum miasta znaczącą atrakcją jest Wielki Meczet wybudowany w 1940 roku. Pragnący zobaczyć na własne oczy pozostałości historii magicznej Ceuty, powinni odwiedzić Muzeum Archeologiczne. To właśnie w tym miejskim muzeum można zapoznać się ze skarbami przeszłości z różnych epok. Zwiedzający zobaczą przedmioty codziennego użytku kultur zamieszkujących tereny miasta, a także broń, monety i szczątki ludzkie.

Udając się na północ od ścisłego centrum miasta oczom podróżujących ukazują się mury twierdzy portugalskiej z 1530 roku.

Odpoczynek dla ducha i ciała

W Ceucie coś dla siebie znajdą nawet amatorzy odpoczynku na plaży. Otwarto tu Park Śródziemnomorski (Maritime Park) z kompleksem basenów i jezior stylizowanych na prawdziwe, naturalne plaże. Obejmuje on łącznie 70 tysięcy metrów kwadratowych, a w okolicy znajduje się malownicza Wioska Marynarzy oraz szkoły nurkowania.

Prawdziwym rajem dla zmysłów są restauracje z regionalną kuchnią, sięgającą korzeniami do tradycji z różnych zakątków świata. Miesza się tutaj wiele smaków i przypraw, tworząc niepowtarzalne aromaty i dania skutecznie poprawiające nastrój. To prawdziwa uczta dla podniebienia. Nie brak tu również tradycyjnych dań kuchni hiszpańskiej, m.in. tapas, paella, tortilla czy owoców morza przyrządzony na różne sposoby. Popołudniu można udać się na wycieczkę statkiem, by podziwiać zachwycające widoki. Warto też skorzystać z oferty barów i kawiarni w centrum miasta, które wieczorową porą kusi magicznym oświetleniem. Wolny czas w Ceucie można spędzać również na zakupach w lokalnych, bezcłowych sklepach.

Militarne pozostałości

Wojenna przeszłość miasta obecnie sprawia wrażenie uśpionej i zapomnianej, ale zachowały się pozostałości po czasach świetności militarnej Ceuty. Na terenie miasta zachowały się mury, które stanowiły obronną zabudowę i wskazywały na militarny charakter miasta. Fascynatów wojennej historii Ceuty zaciekawi z pewnością Muzeum Wojskowe, otwarte dla zwiedzających.

GRANICA-AFRYKA-MAROKO-HISZPANIA-CEUTA
Tak wygląda płot oddzielający Maroko od Hiszpanii, który pochłonął już tysiące ofiar...

Ceuta dzisiaj

Dziś hiszpańska Ceuta w Afryce kojarzy się nam głównie z doniesieniami medialnymi o nielegalnych imigrantach co rusz próbujących sforsować wysoki płot, oddzielający Afrykę od Hiszpanii. Czasami tego typu doniesienia są to mrożące krew w żyłach informacje o grupach ludzi próbujących sforsować ten nie tylko fizyczny mur czy płot, ale mur dzielący dwa światy, oddzielający biedę od dostatku...
Najgorsze jest to, iż są to ofiary ludzkie i ludzkie tragedie. Ale podobnie jak mur pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Meksykiem, płot pomiędzy Marokiem i Hiszpanią to mur nie do pokonania w dzisiejszych czasach.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij