Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Gava

Gava to miasto i gmina położone w południowej części półwyspu Iberyjskiego. Jest ono częścią prowincji Barcelony i wspólnoty autonomicznej Katalonii.

Bardzo ważną rolę dla rozwoju Gavy odgrywa bliskość najważniejszego ośrodka tej części Hiszpanii, Barcelony. Odległość między tymi dwoma miastami wynosi zaledwie 17 km, a tę trasę można pokonać w ciągu kilku minut
Miasto zajmuję powierzchnię 30, 89 kilometrów kwadratowych.

Obszar ten zamieszkuje około 45 tysięcy ludzi, co daję gęstość zaludnienia o wartości około 1460 osób na kilometr kwadratowych.

Największym ośrodkiem znajdującym się w pobliżu Gavy jest Barcelona. Warto prześledzić, jak wygląda odległość między Gavą a największymi ośrodkami w Hiszpanii.

Madryt – 490 km
Sewilla – 815 km
Murcja – 457 km
Bilbao – 460 km
Saragossa – 243 km
Palma de Mallorca – 201 km
Alicante – 392 km
Walencja – 267 km
Malaga – 754 km
Las Palmas de Gran Canaria – 2159 km
Kordoba – 695 km

W pobliżu Gavy znajduje się także wiele niewielkich I malowniczych miejscowości. Na pewno należy do nich zaliczyć : Viladencas 2,9 km, Sant Boi de Llobregat 5,9 km, Santa Coloma de Corvelló 7,1 km, Sant Joan Despi 8,4 km, Castelldefels 3, 4 km, Torrelles de Llobregat 6,1 km, Begues 7,5 km, , Sant Feliu de Llobregat 9,3 km, Sant Climent de Llobregat 3, 8 km, El Prat de Llobregat 6,4 km, Cornella de Lobregat 8,1 km, Sant Vicenc dels Horst 10,1 km.

GAVA-MAPA

Miastami parterskimi Gavy są hiszpańki Olocau i albański Gleibat El Fula.

Ciekawostka : Nazwa Gavy pochodzi od imienia rzymskiego arystokraty Galiusa, który w czasach starożytnych był właścicielem Willi znajdującej się w najstarszej części miasta.

Klimat i Geografia

Gava jest podzielona na 3 części – pierwszą z nich stanowią plaże, drugą obszary leśnych a trzecią aglomeracja miejskiej. Linia przybrzeżna ma długość 4 kilometrów. Jest ona porośnięta lasami świerkowymi, występują tam także system wydm. Miasto zostało założone na równinie, leżącej u podnóża gór Sierra de Ponent, wchodzących w skład masywu Garraf. Gava na wschodzie graniczy z gminami San Clemente i Llobregat i Viladecans, od zachodu z Castelldefels i Sitges oraz na północy z Begas.

Miasto znajduje się w strefie wpływu klimatu śródziemnomorskiego. Łagodne zimy oraz bardzo ciepłe i suche lata sprawiają, że panują tam idealne warunku dla wszystkich miłośników kąpieli wodnych. Meteorolodzy podają, że występuje tam ponad 3500 godzin słonecznej pogody w ciągu roku. Średnia roczna temperatura w tym rejonie wynosi około 18 stopni C.

Najważniejszym sektorem gospodarki Gavy są usługi. Przyjazny człowiekowi klimat,
piękna linia brzegowa, a także bliskość Barcelony sprawiają, że panują tam znakomite warunki do rozwoju turystyki. Każdego roku tłumy turystów oblegają plaże znajdujące się w Gavie.
Miasto posiada też rozwinięty przemysł. Na obszarach polnych otaczających Gavę panują dobre warunki do uprawy ziemi. Te tereny są znane jako Les Sorres. Rejon Gavy słynie przede wszystkim z uprawy szparagów.
Ważną rolę dla dalszego rozwoju gospodarczego miasta spełnia dobrze rozbudowana sieć transportowa.

Przez miasto przechodzi autostrada C-32, a także drogi powiatowe C-245 i C-31, umożliwiające komfortowy dojazd do okolicznych miejscowości. W Gavie powstała także sieć autobusów podmiejskich, które ułatwiają podróże do Barcelony ( do stolicy Katalonii kursują autobusy linii L80, L81, L 82, L 85), a także do innych ośrodków, takich jak Sant Boi de Llobregat, Viladecans, El Plat de Llobregat, Hospitalet de Llobregat, Begas.

Historia Gava w kilku paragrafach

Pierwsi osadnicy zamieszkali na terytorium dzisiejszej Gavy około 6000 roku p.n.e, w okresie neolitu. Z tego czasu pochodzi kilka pozostałości archeologicznych, na czele ze słynnymi kopalniami Las Minas Prehistóricas de Gava.
W okresie starożytności Gava była zasiedlona przez plemiona Iberyjskie. Osiedlili oni wsie takie jak we wsiach Turo del Calamot, które znajdowały się w pobliżu dzisiejszego miasta.

Wraz z podbojem tych obszarów przez imperium rzymskie, nastąpił rozkwit cywilizacji miejskiej. W tym czasie rozwijał się także przemysł. W muzeum historycznym miasta można obejrzeć wiele pamiątek po tym okresie, takich jak gliniane amfora, marmury, metale. Jednym z najważniejszych eksponatów jest reprodukcja etruskiego hełmu z XI wieku przed naszą erą.

Wraz z upadkiem cesarstwa Rzymskiego i początkiem średniowiecza, obszar Gavy znalazł się we władaniu Wizygotów. Sytuacja ta utrzymywała się aż do początku VIII wieku naszej ery, kiedy to niemal całe Półwysep Iberyjski wszedł skład imperium muzułmańskiego. Tereny Gavy znalazły się na pograniczu między arabskimi włościami ziemiami podporządkowanymi władcom z dynastii Franków. Jednym z najważniejszych zabytków pochodzących z tego okresu jest zamek Eramprunya.

Nazwa Gava po raz pierwszy pojawia się w oficjalnym dokumencie w roku 1002.
Od drugiej połowy XVIII wieku rozpoczął się dynamiczny wzrost liczby mieszkańców miasta .Wiąże się to przede wszystkim z rozwojem rolnictwa, i odkryciem nowych upraw. W tym czasie następuje wysuszanie pobliskich delt, które niebawem zostały przemianowane na pola uprawne. W czasach nowożytnych populacja miasta zaczęła konsolidować się wokół kościoła parafialnego Sant Pere.

GAVA-HISZPANIA

Przez kilka wieków społeczność Gavy utrzymywała się głównie z uprawy szparagów, winogron, zbóż i owoców oraz hodowli kóz i owiec na górskich obszarach gminy. Sytuacja ta zaczęła się zmieniać na początku XX wieku, kiedy to coraz większą rolę w gospodarce regionu zaczął odgrywać przemysł, a w późniejszym czasie także sektor usług. Zbiegło się to w czasie z dynamicznym rozwojem Barcelony i powstaniem linii kolejowych łączącej te miasta.

Atrakcje i zwiedzanie

Gava jest miastem, o bogatym dziedzictwie historycznym. Najlepiej dowodzą temu liczne zabytki archeologiczne, znajdujące się na jej obszarze. Należy do nich na pewno zaliczyć:

Prehistoryczna kopalnia Las Minas Prehistóricas de Gava.- powstała w 6000 roku przed naszą erą i jest jedną z najstarszymi kopalni na Półwyspie Iberyjskim i jednym z najważniejszych reliktów tego typu w Europie. Szczątki tego obszaru górniczego stanowią złożoną sieć podziemnych galerii wykopanych w łupku i rozmieszczonych na różnych poziomach, które łączy się ze sobą większe pokoje.
W czasach iberyjskich i rzymskich w jaskiniach wydobywano rudy żelaza.

Zamek Erampuya – Warowna fortyfikacja, wybudowana w X wieku. Była ona ważną częścią systemu obronnego na granicy między imperium arabskim a królestwem frankijskim. Fortyfikacja należała do hrabiów Barcelony i sprawowano stamtąd polityczną, militarną i gospodarczą kontrolę na obszarze terytoriów dzisiejszej Gavy, Begas, Castelldefels, San Clemente de Llobregat i Viladecans.
Zamek Erampuya znajduje się na szczycie góry, między klifami. Rozciąga się stamtąd piękny widok na deltę rzeki Llobregat. Cała warownia składa się z trzech poziomów . na wysokości 402 metrów znajdują się ruiny dawnego pałacu gotyckiego. W skład kompleksu zamkowego wchodzi także romańska pustelnia Sam Miguel de Erampruya . Cenną pozostałością są ruiny starożytnego muru.

W Gavie powstawały także ciekawe muzea. Jednym z nich jest Jardín Botánico del Museo de Gavá. Zostało one otwarte w 1978 roku i stało się symbolem ochrony i upowszechnienia dziedzictwa kulturalnego regionu. Znajduje się w nim kilka kolekcji, które uczą o geologii tego regionu.

Gava jest także miejscem atrakcyjnym turystycznie, ze względu na występujące tam krajobrazy. Jedna trzecia gminy znajduje się obrębię Parku Narodowego Garraf. Odwiedzający go turyści mogą spacerować po znajdujących się tam leśnych dróżkach. Teren ten został przystosowany do potrzeb wszystkich odwiedzających go gości – wybudowane tam restauracji i budynki rekreacyjne zapewniają każdemu możliwość komfortowego odpoczynku.

Charakterystyczną cechą Gavy jest także piękna linia brzegowa. W jej skład wchodzi szeroki na prawie 400 metrów las sosnowy, który dociera aż do linii morza. W przybrzeżnej dzielnicy Gava Mar znajdują się uprawne pola, będące częścią delty rzeki Llobregat.

Kuchnia reginalna

Odwiedzając Gavę warto także skosztować przysmaków katalońskiej kuchni. Wykorzystywane są w niej składniki, typowe dla dań śródziemnomorskich, takie jak pomidory, oliwki, czosnek, świeże zioła, owoce morza. Dodatkowo potrawy katalońskie często składają się z różnych rodzajów grzybów i wędlin, takich jak fuet, botiffara, czy llonganisa. Do typowych dań z tego regionu należy zaliczyć:
Zarzuela de Maricios- odmiana gulaszu, do którego używa się różnych gatunków ryb i owoców morza. To danie jest najpopularniejsze w okresie letnim, kiedy to odbywają się połowy ryb. Tradycyjnie świeżo wyłowione ryby powinno gotować się na ogniskach. Danie najlepiej spożyć tuż po jego przygotowaniu.

Innym wartym uwagi daniem z tej części Półwyspu Iberyjskiego jest Pa amb tomaquet. To jedno z najbardziej typowych dań kuchni katalońskiej. Przygotowanie dania polega na wtarciu w kromkę chleba pomidora wcześniej przekrojonego na pół. Całość skrapla się oliwą i posypuje solą. Dla zintensyfikowania smaku można także wetrzeć w tak przygotowaną kanapkę czosnek. Na przygotowane pieczywo można nałożyć różnego rodzaju dodatki. Pa amb tomaquet wywodzi się z czasów wojny domowej w Hiszpanii ( lata 1936- 1939), kiedy był to sposób na wykorzystanie czerstwego chleba. Obecnie ta potrawa znajduje się w każdym barze, na jaki można natknąć się w rejonie Katalonii. W niektórych z nich, klient może sam przygotowywać to danie.

GAVA-ESPANA

Kolejnym wartym uwagi daniem z tego regionu jest Crema catalana. To tradycyjny deser, który przygotowuje się na bazie mleka, cytryny, żółtek kory cynamonu oraz mąki kukurydzianej. Zazwyczaj jego powierzchnią jest karmelizowany cukier. Można powiedzieć, że Crema catalana jest regionalną odmianą francuskiego crème brûlée, z tą tylko różnicą, że jest przygotowany na bazie nie śmietany, a mleka. Crema catalana jest najczęściej spożywana z okazji dnia Świętego Józefa, obchodzonego 19 maja.

Hotele i zakwaterowanie w Gava

Gava posiada też dobrze rozbudowaną sieć hoteli. Jednym z najpopularniejszych pensjonatów w mieście jest AC Hotel Gava Mar. Jedną z jego zalet jest doskonała lokalizacja – hotel jest oddalony o 6 kilometrów od lotniska w Barcelonie. Pensjonat znajduje się tuż przy brzegu morza, na plażę można dojść w dwóch minut. Turyści odwiedzający AC Hotel Gava Mar mają dostęp do odkytego basenu. Na terenie całego pensjonatu działa ogólnodostępna sieć Wifi. Pokoje w hotelu są jasne i nowoczesne, znajduje się w nich także minibar wyposażony w napoje bezalkoholowe.

Gava jest jednym z turystycznych centrów Katalonii. Piękne plaże, dobrze zorganizowana infrastruktura i bliskość Barcelony sprawia, że każdego roku rejon ten odwiedza tysięcy turystów. Znajdujące się tam zabytki archeologiczne dostarczają cennej wiedzy na temat historii tej części Półwyspu Iberyjskiego.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij