Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Sant Joan Despi

Sant Joan Despi koło Barcelony

W Sant Joan Despi 24 czerwca hucznie obchodzony jest dzień św. Jana Chrzciciela. To państwowe święto w całej wspólnocie Katalonii, które związane jest z różnymi miejscowymi rytuałami. Mieszkańcy wierzą, że tego dnia ich grzechy zostaną odpuszczone.

Wypisują je na kartkach, które potem palą. Dzień św. Jana Chrzciciela obchodzony jest również na sposób kulinarny. Mieszkańcy Katalonii piją wtedy hiszpańskie wina i jedzą chleby z dodatkami oraz potrawy bezmięsne.
Sant Joan Despi to hiszpańskie miasto we wspólnocie autonomicznej Katalonii, należące do rejonu El Baix Llobregat w prowincji Barcelona. Usytuowane jest przy lewym brzegu rzeki Llobregat.

Miejska rzeka

Rzeka Llobregat to druga pod względem wielkości rzeka we wspólnocie Katalonii. Jej długość wynosi 170 km. Głównymi jej dopływami są Anoia i Cardener. Rzeka Llobregat przepływa przez Balsareny, Gironellę, Monistrol, San Feliu de Llobregat oraz Molins de Rei.

Źródło rzeki znajduje się na wysokości 1295 m n.p.m. w Montmell w okolicach gminy Castellar de n’Hug, należącej do powiatu Bergueda w górach Pirenejach. Llobregat uchodzi do Morza Śródziemnego w miejscowości El Prat de Llobregat, mieszczącej się na peryferiach Barcelony. Średnio przepływ rzeki w ciągu roku wynosi ponad 20 metrów sześciennych na sekundę.

SANT-JOAN-DESPI

Rozwój osadnictwa

Warto zaznaczyć, że w delcie rzeki zlokalizowana jest przemysłowa dzielnica Barcelony oraz międzynarodowe lotnisko El Prat de Llobregat. U ujścia rzeki w IV tysiącleciu p.n.e. rozwijało się osadnictwo. Sant Joan Despi dzieli się na pięć dzielnic: Les Planes, Barri Centre, Pla del Vent/Torreblanca, Eixample, Residential Sant Joan oraz Poligon Fonsanta. Zamieszkiwane jest przez ponad 31 tys. ludzi. Gęstość zaludnienia wynosi ponad 5 tys. osób na kilometr kwadratowy.

Centralna dzielnica

Centrum Sant Joan Despi stanowi dzielnica Barri Centre. W dawnych czasach tę część miasta zwano „Nucli antic”, czyli „Stare miasto”. Dzielnicę Barri Centre otaczają linie kolejowe, autostrada B 23, gmina Cornella de Llobregat oraz dzielnica Eixample. Budynki mieszczące się w dzielnicy Barri Centre w większości zaprojektował znany architekt z Katalonii Josep Maria Jujol. Warto wspomnieć, że to właśnie Josep Maria Jujol zaprojektował budynek Rady Miejskiej w 1926 r

Kościół i kaplica

W dzielnicy Barri Centre znajdują się najstarsze miejskie budynki, m.in. średniowieczna kaplica czy kościół Sant Joan the Baptist - św. Jana Chrzciciela. Kościół ten zniszczony został w 1909 r. w wyniku pożaru. Udało się go jednak odbudować dzięki inicjatywie m.in. Miquella Carrau.
Atrakcją dla zwiedzających kościół jest kaplica Santisimo, zaprojektowana przez Francesca Berenguera. Co ciekawe, architekt ten pobierał nauki u samego Antonio Gaudiego.

Dzień św. Jana Chrzciciela

Turystom, zwiedzającym kościół Sant Joan the Baptist, bardzo podobają się malowidła na kościelnych ścianach, ukazujące sceny z życia św. Jana Chrzciciela. Warto podkreślić, że św. Jan Chrzciciel jest niezwykle ważną postacią dla społeczności Sant Joan Despi i całej wspólnoty Katalonii. Co roku 24 czerwca obchodzony jest tam dzień św. Jana Chrzciciela. Dzień ten uznawany jest za państwowe, wspólnotowe święto. Prawie wszystkie sklepy i firmy są tego dnia zamknięte. Poza tym ogranicza się kursowanie środków komunikacji.

Wolne od pracy

Jeśli 24 czerwca przypada na niedzielę obchody święta przenoszone są na inny dzień w ciągu tygodnia. Jeśli dzień św. Jana Chrzciciela przypada na wtorek, to już w poniedziałek większość firm i sklepów jest zamkniętych. Natomiast jeśli święto jest we czwartek, to z kolei w piątek zakłady też są zamknięte. Święto św. Jana Chrzciciela wypełniają obrzędowe rytuały. Jednym z nich jest przebieranie się za diabły mieszkańców wspólnoty. W takich strojach grają oni na bębnach. Inscenizacji towarzyszy pokaz fajerwerków.

Odpuszczone grzechy

Mieszkańcy Sant Joan Despi i całej Katalonii wierzą, że w dzień św. Jana Chrzciciela odpuszczane są ich grzechy. Na papierowych kartkach wypisują swoje grzechy, a potem palą je. Kolejnym zwyczajem jest kąpiel w rzece lub w morzu.
W ten dzień obowiązują też specyficzne kulinarne zasady.

Tego dnia pije się wino, pochodzące z katalońskich winnic lub alkoholowy likier z wódki, wina i owoców. Spożywa się natomiast słone lub słodkie chleby z różnymi dodatkami oraz potrawy bezmięsne z dodatkiem ziół, m.in. rozmarynu czy tymianku. Poza tym w świąteczny poranek wielu ludzi wstaje wcześnie rano, by zobaczyć wschód słońca. Oprócz Katalonii Św. Jan Chrzciciel jest patronem wielu różnych wsi i miast oraz regionów.

Sant joan despi hiszpania

Dzielnice w mieście

Kolejna dzielnica - San Juan Despi Les Planes - oddzielona jest od centrum inną dzielnicą Poligon Fontsanta. Natomiast charakterystyczną cechą dzielnicy Cornella de Llobregat są wąskie ulice i wysokie budynki.
Kolejna dzielnica San Juan Despi Pla del Vent/Torreblanca zlokalizowana jest na wschód od linii kolejowej.

Dzielnica ta składa się z dwóch nazw: Pla del Vent i Torreblanca. W Pla del Vent znajdowały się dawniej małe domki, a w Torreblanca w 1980 r. powstał ogromny park. Późniejsze władze połączyły dwa te obszary - Plaz del Vent i Toreblance w jedną dzielnicę Plaz del Vent/Torreblanca.

Zamożny teren

Dzielnica Residential Sant Joan urbanistycznie rozwinęła się w połowie 1980 r. To właśnie w tym roku postawiono budynki telewizji TV 3. To zamożna dzielnica z dużym, zielonym obszarem. Budowę następnej dzielnicy Eixample rozpoczęto w 1998 r. Był to okres wzrostu cen na hiszpańskim rynku nieruchomości.

Zakłady przemysłowe

Przemysłową dzielnicą Sant Joan Despi jest Poligon Fontsanta. Dzielnica ta usytuowana jest w centrum Sant Joan Despi. Mieści się tam m.in. siedziba zakładu Mahou San Miguel, słynącego z produkcji hiszpańskiego piwa.
Firma Mahou San Miguel powstała w 1890 r. Pierwsze piwo tej marki wyprodukowano w Madrycie na Amaniel Street rok później. Firmą początkowo zarządzał Casimiro Mahou Garcia. Po jego śmierci, w 1943 r. firmę przejął syn przedsiębiorcy Alfredo Mahou de la Fuente.

Rozwój firmy

W 1957 r. wyprodukowano pierwszą butelkę Mahou San Miguel. Firma rozwijała się, a swoją siedzibę przeniosła do dużego budynku. W 1962 r. rozpoczęto eksport tego trunku. Oprócz Alfredo Mahou de la Fuente firmą zaczął zarządzać również Francisco Gervas Cabrero. Dwa lata po śmierci Francisco Gervasa Cabrero otworzono drugi browar tej marki - w Maladze.

W 1979 r. na czele firmy stanął German Gervas Diez. W tym roku część udziału firmy wykupiła Grupa Danone. W 1984 r. ruszyła pierwsza telewizyjna reklama marki Mahou San Miguel. W 1990 r. rozpoczęto budowę nowego browaru w gminie Alovera w prowincji Guadalajara.

Próby przejęcia marki

W 1992 r. Grupa Danone rozpoczęła proces przejmowania całości firmy Mahou San Miguel. Jednak w 2000 r. zarząd przedsiębiorstwa Mahou San Miguel wykupił udziały Grupy Danone tworząc markowy monopol. Końcem 2000 r. firma zyskała nazwę Grupa Mahou San Miguel. Cztery lata później nazwę firmy skrócono na Mahou San Miguel.
Przedsiębiorstwo rozszerzało swoje wpływy. W 2014 r. firma nabyła udziały w spółce z Indii Arian Breweries i Distilleries oraz w spółce Founders Brewing w mieście Grand Rapids w stanie Michigan.

Trunek dla królów?

Obecnie firma Mahou San Miguel to potężne przedsiębiorstwo, które swoje piwowarskie zakłady ma nie tylko w Hiszpanii, ale na całym świecie. Warto wspomnieć, że początkowo trunek ten uważany był za produkt luksusowy i raczyli się nim jedynie królowie i przedstawiciele wyższych klas społecznych.

Na rynku dostępne są napoje alkoholowe Mahou o różnych wariantach. Wśród nich są m.in. klasyczne Mahou Clasica, Mahou Sin, Mahou Mixta czy Mahou Negra. Największą popularnością cieszy się Mahou 5 Estrellas, czyli Mahou 5 gwiazdek.
Oprócz firmy Mahou San Miguel w Sant Joan Despi znajduje się wiele innych zakładów przemysłowych.

Dobra komunikacja

W Sant Joan Despi sprawnie działa komunikacja. Do dyspozycji pasażerów są autobusy, pociągi i tramwaje. Linie autobusowe o numerach 63, 78 i 157 obsługiwane są przez spółkę Transports Metropolitans de Barcelona. Oprócz tych linii na terenie Metropolitan Area of Barcelona, czyli gminy w skład której wchodzą Barcelona wraz z ponad 30 sąsiednimi gminami działają też linie autobusowe o numerach L 10, L 52 i L 46 oraz N 12 i N 15.
Oprócz autobusów pasażerowie korzystają też z pociągów obsługiwanych przez firmę Renfe. Są to linie nr R 1 i R 4. Są jeszcze tramwaje Trambaix linii T 1, T 2 i T 3, którymi zarządza Trammet.

Sant Joan Despi w Katalonii Hiszpania foto

Chleb z pomidorami

W rejonie Sant Joan Despi można spróbować charakterystycznych dla tego obszaru potraw. Oprócz tradycyjnych hiszpańskich dań - paelli czy tapas w lokalnych restauracjach podawany jest m.in. pa amb tomaquet, czyli chleb z pomidorami. To jedna z najbardziej popularnych katalońskich przystawek, złożona tylko z trzech składników: chleba, pomidorów i oliwy. Pomidory rozgniata się na pieczywie, a następnie dodaje sól i oliwę.
Ważnym elementem katalońskiej kuchni są sosy. Wśród nich można wyróżnić m.in. sofrito, czyli sos z oliwy, czosnku, cebuli i pomidorów oraz picadę - sos z pieczonych migdałów, orzeszków, cynamonu, szafranu i pietruszki.

Pieczony kurczak

Na obiad mieszkańcy Sant Joan Despi i okolic często jedzą pollo asado a la catalana, czyli pieczonego kurczaka po katalońsku z dodatkiem suszonych owoców, np. rodzynek lub śliwek. Danie to można zamówić również w lokalnych restauracjach.
Popularną potrawą w Sant Joan Despi jest również botifarra amb mongetes seques. To kaszanka o czarnym kolorze podawana z białą fasolą. Kaszankę często je się jako dodatek do warzywnej zupy i mięsa.

Kremowy deser

W Sant Joan Despi warto spróbować również pysznego deseru crema catalana. Jak podaje jedna z legend, deser stworzony został przez zakonnice katalońskiego klasztoru. Miały one zrobić pudding dla biskupa. Masa miała jednak zbyt płynną konsystencję jak na pudding, dlatego aby ukryć ten defekt siostry zakonne pokryły wierzch masy przypalonym cukrem. Tak właśnie powstał deser crema catalana.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij