Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Koleje hiszpańskie

Turystyka indywidualna i podróże pociągiem po Hiszpanii. Hiszpańskie koleje w naszym przewodniku po Hiszpanii. Tutaj dowiesz sie wszystkiego o hiszpańskich pociągach i kolei w Hiszpanii. Hiszpańska kolej RENFE (skrót od Red Nacional de los Ferrocarriles Españoles) to marzenie każdego podróżującego po kontynencie iberyjskim. Pociągi w Hiszpanii są rewelacyjne. Hiszpania sukcesywnie uruchamia i rozbudowuje szybką sieć pociągów na terenie całego kraju, o nazwie AVE.

Stopniowo rozbudowywana jest sieć połączeń pomiędzy dużymi miastami Hiszpanii. AVE z Madrytu do Sewilli dociera w niesamowite 2,5 godziny! Jest to jedno z najlepszych i najszybszych połączeń kolejowych w całej Europie. Mało tego. Jeżeli pociąg spóźni się o więcej niż 5 minut , podróżny w Hiszpanii, ma prawo do zwrotu pieniędzy za bilet na to połączenie kolejowe.

AVE zostało uruchomione w 1992 roku podczas World Expo w Sewilli (Andaluzja), od tamtego czasu gwałtownie się rozwija, dając pierwszej jakości serwis dla swoich klientów, którzy niejednokrotnie wybierają ten serwis, zamiast połączeń lotniczych, pomiędzy hiszpańskimi metropoliami.
Główne linie, które obsługuje sieć AVE to Madryt-Cordoba i Madryt-Sewilla, także Madryt do Lerida w Katalonii i dalej Madryt-Barcelona. Inne miasta hiszpańskie wkrótce otrzymają połączenia z Madrytem i innymi największymi hiszpańskimi miastami.

Rodzaje pociągów w Hiszpanii

Hiszpańskie koleje RENFE czyli Red Nacional de Ferrocarriles Españoles działają, według polskich standardów, na dość skomplikowanych zasadach, które wyjaśniamy ogólnie poniżej.
Pociągi w Hiszpanii dzielą się na 3 główne grupy:
Pociągi Cercanias - pociągi lokalne, kursują na terenie i w okolicach dużych miast Hiszpanii.
Pociągi Regionales - to zwykle pociągi międzymiastowe.
Pociągi Largo recorrido - to pociągi ekspresowe, kursujące na najdłuższych trasach w Hiszpanii.

MAPA HISZPANIA POLACZENIA KOLEJOWE
Mapa głównych połączeń kolejowych w Hiszpanii

Jeżeli planujesz podróż do Hiszpanii lub przez Hiszpanię liniami kolejowymi, możesz również wybrać sieć połączeń o nazwie Talgo. Talgo 200 łączy Madryt, Cordobę i Malagę, oraz Madryt-Cordoba-Sewilla-Kadyks.

Klasy pociągów Talgo
Pierwsza klasa (język hiszpański: preferente) w cenie biletu na ten pociąg otrzymamy posiłek, gazetę, dostęp do poczekalni (lounge) klubu i zniżki na parkingi przy dworcach kolejowych.
Druga klasa (język hiszpański: turista) wygodne fotele z dużą ilością miejsca na nogi. Każda para foteli (dwie pary po każdej stronie wagonu) posiada stoliczek do spożywania posiłków lub pracy z laptopem.
Telefony, kafeteria i osobisty system audio/video jest dostępny dla wszystkich pasażerów podróżujących siecią Talgo 200. Także miejsce do przewijania dzieci, i niepełnosprawnych. Aby uzyskać więcej informacji i zarezerwować bilety na pociąg on-line proszę odwiedzić stronę Rail Europe website

Talgo codzienne połączenia kolejowe z Francji do Hiszpanii
Talgo oferuje codzienne połączenia kolejowe z miasta Montpellier we Francji do śródziemnomorskich kurortów turystycznych w Hiszpanii, takich jak Alicante, Barcelona, Walencja i Kartagena.
Przykładowe połączenia i czasy podróży:
Montpellier - Barcelona: 4h 15min
Montpellier - Walencja: 8h
Montpellier - Alicante 10h
Montpellier - Cartagena: 12h 40min

Trainhotel Services
"Talgo night services" to ostatnia generacja technologii Talgo, która reprezentuje najlepiej i najbardziej luksusowo wyposażone pociągi w Europie. Podróż sprowadza się do super wygodnego przedziału z łóżkiem i wszelkimi wygodami dla pasażera. Podróż przez Hiszpanię to mgnienie oka. Train Hotel Elipsos - Pociągi kursują na trasach do Madrytu, Barcelony, Paryża, Mediolanu i Zurychu. Na tzw. trasie Francisco de Goya z Madrytu do Paryża, pociąg zatrzymuje się w Blois (Francja) w sławnej Dolinie Loary, znanej jako centrum francuskiego renesansu. Miasto Blois to świetny punkt do rozpoczęcia zwiedzania sławnych zamków w Dolinie Loary we Francji.
Wagony Trenhotels składają się z prywatnych przedziałów, które są specjalnie zaprojektowane do podróży nocnych. Jest również wybór klas dla podróżującego o różnym budżecie od "Gran class" oferujące kabiny z umywalką i prysznicem, do tzw "Sleeperette" czyli tylko rozkładanego fotela dla podróżnego.

Talgo Night Hotel Elipsos pociągi
"Salvador Dali" Barcelona - Mediolan (12h 22min)
"Pau Casals" Barcelona - Zurich (12h 39min)
"Joan Miro" Barcelona - Paryż (12h 09min)
"Francisco de Goya" Madryt - Paryż (13h 21min)

HISZPANSKIE-KOLEJE-POCIĄGI
Hiszpańskie pociągi
  KOLEJE-HISZPANSKIE-MADRYT-BARCELONA
Na trasie z Madrytu do Barcelony pociągiem


Bilety i zniżki na pociągi w Hiszpanii

RENFE oferuje wiele zniżek, osoby powyżej 60 roku życia, niepełnosprawni, dzieci w wieku od 4 do 11 lat, oraz grupy liczące powyżej 10 osób, otrzymują od 25 do 40% zniżki na bilety kolejowe w Hiszpanii. Podróżnym kupującym bilet powrotny przysługuje 10% zniżka w pociągach "regionales" (ważny przez 15 dni) i 20% zniżka w pociągach "largo recorrido" (ważny przez 60 dni). Rabat można uzyskać również przy zakupie biletu na podróż z powrotem, okazując renfe bilet w jedną stronę. Wszystkie powyższe informacje sprawdź na stronie internetowej RENFE, linki poniżej.

Bilety na pociąg kupujemy w kasie dworcowej (venta anticipada) od 60 dni do 10 minut przed odjazdem pociągu, a nie wcześniej niż 2 godziny przed odjazdem również w kasie (venta inmadieta). Podróżując po Hiszpanii raczej nie należy zwlekać do ostatniej chwili, możemy trafić na długą kolejkę. Niektóre dworce kolejowe mogą mieć osobne kasy dla pociągów "largo recorrido" czyli dalekobieżne i "regionales" lub "cercanias" czyli lokalne.

Podróżni bez biletu muszą zapłacić u konduktora pociągu, nawet dwa razy więcej, a jeśli nie mają pieniędzy mogą mieć do czynienia z hiszpańską policją. Dobrym sposobem uniknięcia kolejek przy kasach kolejowych jest kupowanie biletów w biurach podróży, oznaczonych napisem RENFE, które dysponują sprawnym systemem rezerwacji komputerowych, umożliwiających rezerwację miejsc, obowiązkową w pociągach "largo recorrido".

Ceny biletów są takie same jak na dworcu. W większych miastach działają zwykle biura RENFE obsługujące podróżnych międzynarodowych. Można zarezerwować bilet kolejowy w Hiszpanii przez internet.

Zniżkowe bilety kolejowe
Jeżeli planujemy długie wycieczki po Hiszpanii, albo gdy pobyt w tym kraju stanowi fragment podróży po większym obszarze Europy, warto zastanowić się nad kupnem specjalnych, zniżkowych biletów wielo-przejazdowych. W innym wypadku bardziej opłaca się kupować bilety kolejowe w Hiszpanii w zależności od potrzeb podróżującego. Poza tym zawsze mamy możliwość wyboru pomiędzy pociągiem a autobusem.

Niektóre z dostępnych biletów takie jak np. Eurail, należy wykupić w swoim kraju przez podróżą, inne można kupić na miejscu w Hiszpanii. Zniżkowe bilety oferuje także RENFE. Są one dostępne w niektórych biurach podróży, oraz oddziałach RENFE na terenie Hiszpanii.

Trzeba pamiętać, że bilety InterRail i Eurail obowiązują na wszystkie pociągi RENFE z wyjątkiem EuroMed, ale w przypadku najszybszych połączeń wymagana jest dopłata. Dobrze jest wiedzieć jaki tak naprawdę bilet się kupuje, można to osiągnąć poprzez wcześniejszą rezerwację, która i tak w niektórych przypadkach jest obowiązkowa.

Przydatne linki o hiszpańskiej kolei

Hiszpańskie pociągi RENFE
Sprawdź trasy pociągów, czasy odjazdów i przyjazdów, ceny biletów na oficjalnej stronie hiszpańskich kolei RENFE. Zarezerwuj bilet kolejowy w Hiszpanii on-line.

Hiszpania-Portugalia Rail Pass
Jeżeli w Twojej podróży po Półwyspie Iberyjskim, planujesz również odwiedzić Portugalię, to jest bilet do wybrania przed podróżą do Hiszpanii. Zarezerwuj przez internet.

Hiszpania-Francja Rail Pass
Jeżeli chcesz zwiedzić Francję i Hiszpanię tu jest link do zakupu takiego biletu na wielokrotne przejazdy po tych państwach europejskich. Rezerwacje on-line.

Bilety AVE
Rezerwacja na pociągi AVE w Hiszpanii. Zarezerwuj bilety na najszybsze pociągi w Hiszpanii, sieć połączeń kolejowych AVE w Hiszpanii.

Tylko Hiszpania Rail Pass
Bilety kolejowe tylko na tyretorium Hiszpanii. Rezerwacje pociągów przez internet.

Inne formy transportu w Hiszpanii

Dowiedz się z naszego Przewodnika po Hiszpanii o innych rodzajach transportu i połączeniach komunikacyjnych na terenie Hiszpanii. Samochód, połączenia promowe, autobusy w Hiszpanii, rower w Hiszpanii i połączenia lotnicze wewnątrz Hiszpanii i z innymi krajami w Europie i nie tylko. Przejdź do sekcji transport w Hiszpanii w naszym przewodniku po Półwyspie Iberyjskim.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij