Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

MNAC w Barcelonie

Zwiedzając Barcelonę na pewno przyjdzie Wam do głowy pomysł zwiedzania muzeów. To bardzo dobry wybór, bo w Barcelonie ich nie zabraknie. Jeśli jednak macie ograniczone ramy czasowe, dobrze byłoby się skusić na wizytę chociaż w jednym z nich. Najlepszym wyborem będzie MNAC w Barcelonie.

MNAC, czyli Museu Nacional d`Art de Cataluya - narodowe muzeum sztuki katalońskiej, to jeden z największych i najbardziej popularnych obiektów muzealnych w Barcelonie, a także jedno z najważniejszych muzeów całej Hiszpanii. Muzeum to gromadzi w swoich zbiorach znakomitą kolekcję sztuki romańskiej, jak na przykład malowidła ścienne z kościołów w Pirenejach w prowincji Lleida. Mieszczą się tutaj również eksponaty upamiętniające czas renesansu i baroku, a także ogromny zbiór sztuki gotyckiej.

Muzeum mieści się w Palau Nacional, na końcu ulicy Avenida Maria Cristina w okolicy wzgórza Montjuic w Barcelonie. Budowa Palau Nacional rozpoczęła się w 1926 roku, a projekty do niej przygotowali Cendoya Eugene, Enric Domenech Cata i Pere. Oficjalnie otworzył je król Alfons XIII z żoną Victorią Eugenią 11 listopada 1929 roku. Pałac mieścił wówczas wystawę międzynarodową. Wojna domowa w Hiszpanii nie oszczędziła losów muzeum, w związku z tym w roku 1936 większość zbiorów, dla bezpieczeństwa, zostało przeniesionych do innych miast, jak na przykład do Olotu i Paryża. Muzeum ponownie otwarto na początku lat czterdziestych.

Styl budowli

Palau Nacional został wybudowany w stylu eklektycznym, który polegał na łączeniu w jednej budowli, bardzo często w sposób przeciwstawny ze sobą, kilku elementów innych stylów architektury. Przykładem eklektyzmu w architekturze powszechnie nam znanej są Statua Wolności, Kryształowy Pałac w Londynie, oraz Wieża Eilffla, co sprawia, że Palau Nacional znajduje się wśród wyjątkowych budowli świata. W budowie pałacu można bez problemów dostrzec cechy baroku i renesansu, co było w zasadzie cechą charakterystyczną budowli eklektycznych.

MUZEUM-MNAC-BARCELONA

Kopuły pałacu są bardzo podobne do tych, które można zaobserwować na Bazylice Świętego Piotra. Palau Nacional ma powierzchnię około 32 tysięcy metrów kwadratowych, nie wyobrażalnie dużo, prawda? Wnętrze Palau Nacional jest utrzymane w dziewiętnastowiecznym stylu. Jednym z największych pomieszczeń, jest Gabinet Owalny, który ma powierzchnię ponad 2300 metrów kwadratowych. Ponad to znajdziecie tutaj Wielką Salę, Salę Tronową i Salę Konferencyjną, których ściany wyłożone są marmurem. Wnętrza przyozdobione są freskami i malowidłami autorstwa Racarda Canals i Josepa Obiols.

W murach pałacu można obejrzeć bogate zbiory sztuki romańskiej, renesansu, baroku, gotyku katalońskiego, a także sztuki współczesnej. Nie zabraknie tutaj dzieł El Greco, Francisco Goyi, Diego Valazqueza, czy też najbardziej znanych Salvadora Dali i Pabla Picassa. Za najcenniejsze zbiory uważa się wspomniane już dwunastowieczne malowidła z kościołów w Pirenejach, zbiory te znajdują się na liście Unesco. Wspomniany Gabinet Owalny mieści antyki romańskie, ale także gotyckie i barokowe, jak również dzieła sztuki współczesnej.

Co znajdziemy w środku

Museu Nacional d`Art de Cataluya w Barcelonie pozwala na podziwianie sztuki z różnych dziedzin, rzeźby i malarstwa, plakaty, fotografie, grafiki, rysunki, a także zbiory monet. Głównym celem MNAC w Barcelonie jest przedstawienie historii sztuki katalońskiej, ale znajdziecie tutaj również dzieła sztuki nie tylko katalońskiej, a to głównie dlatego, aby pokazać podobieństwa i różnice ze sztuką katalońską, a także pozwolić ją lepiej zrozumieć.
MNAC to nie tylko zbiory sztuki, ale także liczne wydarzenia i wystawy czasowe, których nie sposób wszystkich wymienić.
Zmieniają się one dość często i aby być na czasie, warto przejrzeć oficjalną stronę internetową Museu Nacional d`Art de Cataluya w Barcelonie. Aktualnie są to wystawy Constructing Europe – Archive of Contemporary Architecture of the Fundació Mies van der Rohe 1988-2013, oraz Interios of Modermisme, Gaspar Homar and Joan Busquets.

DZIELA-MNAC-BARCELONA

Będziecie również mile zaskoczeni ilością zajęć edukacyjnych, które muzeum proponuje zarówno grupom, jak i indywidualnym zwiedzającym, dla szkół, rodzin, dla starszych i młodszych. Zajęcia edukacyjne są zawsze dostosowane do odbiorców. Innym aspektem zajęć edukacyjnych MNAC są zajęcia integracyjne, mające na celu przybliżyć kulturę i sztukę osobom zagrożonym wykluczeniem. Muzeum zajmuje się również pomaganiem i promowaniem najmłodszych artystów, którzy nie zawsze sami mieliby szansę wybić się ze swoim talentem. Muzeum ma również własny wydział konserwacji i renowacji sztuki i zabytków, który ma na celu chronić wszystkie dzieła w zbiorach MNAC. Większość działań wydziału to przeciwdziałanie starzeniu się i zapobieganie niszczeniu się zarówno dzieł sztuki, jak i pomieszczeń w pałacu.

MNAC jest widoczny z wielu miejsc stolicy Katalonii, ponieważ stoi nieco wyżej od całego miasta. U podnóży pałacu znajduje się znana ze względu na przedstawienia światła i dźwięku, Font Magica, czyli Magiczna Fontanna. Tryskająca woda na wysokość 50 metrów, podświetlana różnymi kolorami, stała się jednym z symboli Barcelony. Mimo, że fontanna została zaprojektowana na początku dwudziestego wieku, zachwycać mogą nieskończone ilości form strumieni wody. System fontanny składa się z dwóch mis ustawionych jedna pod drugą. Jeśli jeszcze nie wyobrażacie sobie piękna tej fontanny, pomyślcie, że przepływ wody w tej fontannie to prawie 2500 litrów na sekundę.

Godziny otwarcia i ceny biletów

Poza sezonem, od 1 października do 30 kwietnia, muzeum zwiedzicie od wtorku do soboty w godzinach 10:00 do 18:00, w niedziele i święta od 10:00 do 15:00. Jeśli natomiast w poniedziałek wypada święto, muzeum też powinno być otwarte. W sezonie od 1 maja do 30 września, muzeum jest czynne od wtorku do soboty w godzinach 10:00 do 20:00, w niedziele i święta do 15:00. Wstęp do muzeum kosztuje 12 Euro za osobę dorosłą, 8,40 Euro jeśli macie prawo do ulgi. Wstęp wolny do muzeum mają obywatele Unii Europejskiej, którzy skończyli 65 rok życia lub nie ukończyli jeszcze 16. Dodatkowo za darmo muzeum mogą zwiedzać wszyscy, bez względu na wiek, również w soboty po godzinie 15:00, w pierwszą niedzielę miesiąca, 18 maja, a także 11 i 24 września.

W muzeum znajdziecie również kawiarnię, sklepik, przechowalnię bagażu i szatnię. Można wynająć tu specjalny sprzęt dla dzieci lub skusić się na wycieczkę z przewodnikiem MNAC, który szczególnie polecany jest wycieczkom młodzieży szkolnej. Przewodnik taki nie jest darmowy, kosztuje, w zależności od języka w jakim ma omawiać zbiory przewodnik, dla języka hiszpańskiego i katalońskiego – 70 Euro lub 95,50 Euro dla języka angielskiego lub francuskiego.

Komunikacja

Muzeum jest dobrze skomunikowane z resztą miasta. Dojedziecie tutaj metrem, liniami L1 i L3, wysiadając na stacji Pl. Espanya, a także licznymi autobusami miejskimi, oraz turystycznymi.
Jeśli będziecie w Museu Nacional d`Art de Cataluya w Barcelonie i nadal będzie Wam mało poznawania historii sztuki i kultury, w okolicy znajdziecie również inne muzea i obiekty warte zwiedzenia. Są to między innymi Muzeum Etnograficzne w Barcelonie, Pałac Albeniz, Ogrody Joan Maragall i wiele innych ciekawych obiektów.

Zainteresuje Cię również:
Antonio Gaudi Barcelona | lista muzeów w Barcelonie | jaki nocleg wybrać w Barcelonie | tanie hostele w Barcelonie |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij