Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Salt

Salt koło Girony

Jeśli istnieją jeszcze osoby, które nie wierzą w to, że Hiszpania, a w szczególności Katalonia, stanowi prawdziwy tygiel kulturowy, który z uwagi na swoją złożoną strukturę demograficzną i właśnie kulturową, zalicza się do najbardziej „gorących” regionów, gdzie bardzo wiele się dzieje, powinien koniecznie udać się z wizytą do miasta Salt nieopodal Girony.

Miasto uznawane jest za katalońską stolicę mniejszości muzułmańskiej. Wielokulturowość tych regionów ma, wbrew temu co mówi obiegowa opinia, wiele pozytywnych stron. Tutejsi artyści, czerpią z wielokulturowego dorobku, ile tylko się da. Tworzą w ten sposób dzieła o niebanalnej formie i używają różnorodnych środków wyrazu. W samym Salt znajduje się wiele wartych odwiedzenia galerii, w których znajdziemy prace malarzy i rzeźbiarzy inspirujących się katalońską kulturą i czerpiących z niej to, co najlepsze.

Miasto, jak i cały region, stanowią jeden z najważniejszych w Katalonii ośrodków turystycznych i gospodarczych, co stawia je w jednej linii z Barceloną. Tutejszy rynek nieruchomości obfituje w różnorodną ofertę. Wille, apartamenty, bliźniaki, kawalerki – wśród wielu ich zalet wymienić można: doskonałą lokalizację, bliskość wielu lokali usługowych, dobre połączenia komunikacyjne oraz wysoki standard i konkurencyjne ceny. Sama prowincja Girona, na terenie której leży miasto, jest najbardziej wysuniętym na północny wschód regionem Hiszpanii. Granicy z prowincją Barcelona, co zapewnia jej stały napływ turystów, inwestorów i wszystkich tych, którzy odwiedzają stolicę Katalonii.

Miasto, które zniknęło z mapy

Ciekawostką z historii miasta jest z całą pewnością fakt, że jeszcze nie tak dawno… nie figurowało na mapie Hiszpanii. W 1975 roku, zostało bowiem włączone do terytorium leżącej nieopodal Girony i w granicach miasta pozostawało przez 8 lat. W 1983 roku samorząd zadecydował o ponownym nadaniu stosownych praw miejskich miastu Salt, które na nowo stało się samodzielnym ośrodkiem miejskim.

SALT-HISZPANIA

Pierwsze dokumenty notujące istnienie miasta pochodzą z IX wieku. Wymienia się w nich nazwę Salto, co do której istnieje wiele różnych teorii. Przez wiele stuleci jedyną formą działalności i źródłem utrzymania mieszkańców miasta było rolnictwo, z uwagi na sprzyjające warunki do uprawy, które zapewniało położenie nad rzeką Ter. Żyzne gleby, doskonale nadające się do użytkowania rolniczego, stanowią jeden z głównych walorów terytorialnych miasta i regionu. Dopiero w XIX wieku rozwinął się tu przemysł, głównie za sprawą Girony, do której ściągali robotnicy z całej Katalonii.

Samochodem lub samolotem

Jak dojechać do miasta? Sposobów jest kilka. Salt leży w bezpośrednim sąsiedztwie autostrady AP-7 Barcelona - La Jonquera. Miasto posiada swój własny węzeł komunikacyjny, dzięki czemu wjazd i zjazd z drogi jest szybki i bezproblemowy. Dzięki temu, że w Katalonii bardzo dobrze rozwinięta jest sieć drogowa, Salt posiada wiele połączeń komunikacyjnych, dzięki czemu zarówno dojazd do miasta jak i poruszanie się po nim samochodem, jest łatwe i bezproblemowe.

W samym mieście wielką zaletą jest z kolei duża ilość miejsc parkingowych, dzięki czemu z pewnością uda nam się znaleźć miejsce w oczekiwanej przez nas lokalizacji. Miasto nie jest ani zbyt wielkie, ani nie może pochwalić się przesadnie dużą ilością mieszkańców.

Na stałe zameldowanych jest tutaj około 30 000 ludzi, jednak w sezonie turystycznym, odnotowuje się znaczny wzrost tej liczy, a że w Barcelonie sezon ów trwa niemal przez cały rok, to gmina i miasto Salt cieszą się popularnością wśród turystów przez wiele miesięcy. Głównym walorem, który pozwala liczyć na liczne odwiedziny turystów, jest bliskość lotniska. Miasto znajduje się bowiem o kilka kilometrów od portu lotniczego Girona, z którym jest połączone. Dzięki temu, drogą lotniczą możemy dostać się do Salt równie łatwo jak samochodem.

Miasto kultury

Wspomniane w pierwszych zdaniach artykułu słowa o dorobku artystycznym tutejszych twórców kultury nie były przypadkowe. W mieście znajduje się bowiem prężnie działające centrum kultury, które wśród swoich licznych zajęć i warsztatów ma bogatą ofertę dla artystów, którzy pragną doskonalić swoje umiejętności. Szczególnie dzieci i młodzież chętnie korzystają z oferty szkoły artystycznej, która pomaga kształtować i rozwijać ich umiejętności w dziedzinie malarstwa, rzeźby, muzyki i tańca.

Kultura i edukacja stanowią jeden z najważniejszych kierunków rozwoju miasta, które – jak już wcześniej wspomniano – swoją siłę czerpie z wielokulturowości i przenikania się różnych prądów w sztuce. Salt jest przykładem na to, że egzystencja obok siebie przedstawicieli różnych wyznań, nacji i środowisk, nie musi być zarzewiem konfliktów, jak często przedstawia się to w mediach. Istnieje również druga strona medalu, a na niej, jak na dłoni widzimy, że możliwa jest wzajemna współpraca, czerpanie inspiracji z różnorodności i możliwość porozumienia, pomimo przynależności do różnych kręgów kulturowych.

SALT-ESPANA

Chrześcijanie z Muzułmanami żyją tu od najmłodszych lat, wspólnie się wychowują, uczą i rozwijają swoje pasje. Dzięki temu obie strony mogą czerpać o wiele więcej korzyści, niż gdyby funkcjonowały w swoich zamkniętych enklawach, tworząc hermetyczne skupiska

Wielokulturowe bogactwo

Wielokulturowa tradycja i historia miasta ma również bogaty ślad w architekturze miasta. W Salt znajdziemy budynki z różnych epok, zarówno zabytkowe, z kilkusetletnia historia, jak i te wznoszone współcześnie. Bogactwo formy architekturalnej dodaje miastu jeszcze większego kolorytu i sprawia, że prezentuje się ono niezwykle atrakcyjnie pod wieloma względami.

Siła miasta tkwi w ludziach

To co wyróżnia Salt na tle innych miast o podobnej wielkości, to wykorzystywanie kapitału społecznego i potencjału mieszkańców. Dzięki temu, że w mieście prężnie działa Departament Zasobów Ludzkich, ludność mieszkająca na terenie miasta ma wiele okazji, aby wykazać się swoimi zdolnościami, talentami i chęcią do aktywnej działalności dla dobra publicznego.

Miasto prowadzi różnego rodzaju programy i projekty, które pozwalają rozwijać mieszkańcom ich umiejętności i zwiększają ich wrażliwość społeczną. Tym z kolei zajmują się liczne stowarzyszenia, działające na terenie miasta i gminy. Specjalne działania skierowane są do osób starszych. Seniorzy mogą korzystać z niezwykle bogatej oferty przedsięwzięć kulturalnych i warsztatowych, angażując się w projekty, które sami chcą realizować. Miasto zapewnia im kompleksową opiekę w zakresie informacji, stwarza warunki do własnej działalności i udziela wsparcia przy realizacji własnych projektów.

Świętowanie przez cały rok

Kalendarz miejskich imprez i świąt jest niezwykle bogaty, co w przypadku hiszpańskich miast jest standardem, a obserwacja różnych ośrodków miejskich, które próbują zaskakiwać swoich mieszkańców oryginalną i atrakcyjną oferta, stanowi inspirację i bardzo ciekawe zjawisko samo w sobie.

W Salt mieszkańcy nie narzekają na nudę, gdyż przez cały rok uczestniczą w obchodach różnych uroczystości, które zawsze mają niezwykle atrakcyjna oprawę.

SALT-KOSCIOL

Wiele jest tutaj parad ulicznych i festiwali, a uroczystości takie jak karnawał, święto drzewa czy Trzech Króli, stanowią prawdziwą atrakcję i cieszą się popularnością także wśród mieszkańców sąsiednich miast. O ofertę kulturalną dbają takie muzeum, biblioteki i teatr, który słynie z otwartości na nowe formy, prądy w sztuce oraz liczne eksperymenty.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij