Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

La Rioja

Z pewnością wybierając się na urodziny znajomego poszedłeś do supermarketu i wyszukiwałeś dobre wino z selekcji supermarketu lub specjalistycznego sklepu z winami w Polsce. Wysoce prawdopodobne, iż myszkując w sekcji z hiszpańskimi winami, natknąłeś się na hiszpańskie wino La Rioja. To wino niezwykle popularne w Hiszpanii. Również La Rioja jest niezwykle popularna i ogólnodostępna w Polsce dla miłośników wina. Istnieje tysiące odmian i gatunków wina Rioja i zdecydowana większość z nich pochodzi z regionu La Rioja w Hiszpanii, który trochę Ci przybliżymy w naszym przewodniku po tym kraju.

La Rioja posiada ponad 500 winnic, oraz przetwórni i fabryk związanych z produkcją i przetwarzaniem wina. La Rioja przede wszystkim kojarzy się z hiszpańskim winem, ale ten region ma inne, niezwykłe atrakcje turystyczne i zabytki, które warto poznać podczas wyprawy do tej części Hiszpanii. Region oferuje wycieczki związane z winem tzw. wine testting route lub wine route. Podczas takiej wyprawy odwiedzasz kilka winiarni w La Rioja, oferowany jest nocleg w przepięknych paradorach i można spotkać na takiej wycieczce niesamowitych ludzi...polecamy...To enoturystyka....

Również w La Rioja możesz pokusić się o lot balonem, spędzenie wakacji w siodle, lub wypożyczenia samochodu z napędem na cztery koła i podróż po bezdrożach La Rioja. Nie zapominajcie iż przez La Rioja przebiega Droga Świętego Jakuba, sławne Camino de Santiago. W miastach zwiedzisz historyczne klasztory i kościoły średniowieczne, tutaj zasmakujesz zupełnie innej Hiszpanii, tej bardziej przypominającej czasy Cervantesa i Don Kichota z La Manchy....

Stolicą regionu La Rioja jest miasto Logrono, ale również inne miasta oferują wspaniałe atrakcje dla podróżnika, Santo Domingo de Calzada i katedra w mieście zwalą Cię z nóg, dalej klasztor w San Millan de la Cogolla i Suso oraz Yuso. To zabytki na liście światowej spuścizny ludzkości UNESCO. Tutaj narodził się język hiszpański i znaleziono pierwsze ślady pisanego języka hiszpańskiego.

Kombinacja kultury i wina robi wrażenie na odwiedzającym, Polacy powinni pokochać ten hiszpański region. W tej części naszego przewodnika znajdziesz wszystkie informacje związane z La Rioja, takie jak atrakcje turystyczne La Rioja, hotele i zakwaterowanie w La Rioja, doradzimy jaką formę zakwaterowania najlepiej wybrać na podróż po regionie. Dowiesz się wszystkiego o winach La Rioja, znajdziesz tutaj informacje o pogodzie i klimacie panującym w tym regionie, oraz porady jak najlepiej i najtaniej dojechać do La Rioja. Region La Rioja w Hiszpanii w pigułce.
Koniecznie trzeba odwiedzić Sierra de Cebollera, rezerwat przyrody w La Rioja, oraz Arnedillo, rezerwat biosfery. Region ma tyle do zaoferowania, iż nie sposób jest wymienić wszystkich atrakcji turystycznych tej części Hiszpanii.

Wino Rioja symbolem regionu

Chyba wszystkim kojarzy się La Rioja z winem hiszpańskim. Pierwsze wzmianki historyczne o winnicach z La Rioja pochodzą z IX wieku. W dokumencie zwanym Glosas Emilianenses, napisanym w klasztorze San Millan de la Cogolla, pojawiły się pierwsze słowa w języku romance, baskijskim czyli euskera, oraz w języku łacińskim. Najciekawsze z punktu widzenia powstania języka hiszpańskiego są tzw. glosy, czyli dopiski na marginesach, uwagi i komentarze kopisty (skryby klasztornego), zapisywane nad tekstem głównym lub na marginesie dokumentu.

Wracając do wina. Uprawa krzaków winorośli w regionie Rioja (viticultura riojana) sięga czasów panowania rzymskiego na tych ziemiach i wpływów fenickich. Ogromne zasługi na tym polu przypisuje się głównie średniowiecznym mnichom klasztornym, od których wszystko właściwie się zaczęło. W ich rękach bowiem spoczywały praktycznie wszystkie winnice w Rioja. Mnisi przez wieki udoskonalili proces produkcji i obróbki wina. Hiszpański poeta, żyjący na przełomie XII i XIII wieku, Gonzalo de Berceo, jednocześnie mnich, wysławiał tutejsze wino w jednym ze swych licznych dzieł literackich. To również autor sławnego poematu Milagros de Nuestra Senora.

WINO-RIOJA-SPAIN
Winnice w Rioja

Najbardziej znane gatunki winorośli z La Rioja to: tempranillo, garnacha, mazuelo i graciano. Z białych winorośli produkuje się malvasia de Rioja, oraz viura.
Ze względu na długość leżakowania i dojrzewania wina z La Rioja dzielimy na cztery rodzaje:

 • wino joven, jedno lub dwuletnie wino
 • wino crianza, to wino minimum trzyletnie, które przynajmniej rok dojrzewało w beczkach
 • wino reserva, to wina wyselekcjonowane z każdego zbioru, leżakujące przynajmniej przez trzy lata
 • wino gran reserva, to wino z najlepszych roczników, dojrzewające przynajmniej przez dwa lata w beczce i trzy lata w butelce

 Noclegi w La Rioja

Hotele i apartamenty
Sprawdź ceny noclegów i zarezerwuj nocleg w miastach La Rioja

Jak wspomnieliśmy wyżej w La Rioja znajduje się ponad 500 winnic, wiele z nich otworzyło się na turystykę, nie tylko produkują i sprzedają wino, ale także goszczą turystów i miłośników enoturystyki. To stosunkowo nowa forma wypoczynku i zwiedzania, w Polsce prawie nie znana. Enoturystyką nazywamy turystykę, obejmującą zorganizowane zwiedzanie winnic w specjalnych autobusach, degustacje trunków, oraz poznawanie tajników dojrzewania wina.

Tego typu turystykę i wycieczki znajdziesz w La Rioja. O każdej porze roku na tego rodzaju wycieczkach spotkasz Anglików, Niemców i Skandynawów, zainteresowanych hiszpańskim winem.
Szczególnie polecamy jeden ze szlaków wina w Logrono. W weekendy specjalny autobus zwany VinoBus, wyjeżdża spod budynku informacji turystycznej w Logrono, gdzie również można dokonać wcześniejszej rezerwacji.

Autobus oferuje objazd po kilku różnych, okolicznych winnicach. Polecamy wcześniejszą rezerwację, szczególnie latem, ilość miejsc jest ograniczona.
Jeżeli interesuje cię temat wina to koniecznie odwiedź Centro de Interpretacion del Vino de la Rioja w Breton de los Herreros.

ZDJECIE-LA-RIOJA
Krajobrazy La Rioja

Co to jest Denominacion de Origen ?

Wina z regionu La Rioja z czasem dorobiły się swojego znaku zastrzeżonego, znaku pochodzenia Denominacion de Origen Calificada de la Rioja w skrócie (D.O.C. a Rioja). To znak wzorowany na francuskiej Appellation d'Origine Controlee (AOC). To rodzaj nazwy jakości, który nadaje się produktom spożywczym lub rolnym, wytworzonym bądź wyhodowanym w danym regionie Hiszpanii, przy ścisłym zachowaniu odpowiednich procedur przygotowywania i przechowywania danego produktu spożywczego.

Pierwsze wzmianki o potrzebie zastrzegania wybornej jakości wina z regionu La Rioja pochodzą już z okresu średniowiecza, kiedy król Sancho de Navarra wydał specjalne pismo oznaczone pieczęcią królewską w tej sprawie.
Od roku 1991 na mocy aktów ministerialnych, region Rioja otrzymał najwyższy tytuł zastrzeżonego znaku pochodzenia i jakości, czyli Denominacion de Origen Calificada.
Więcej informacji o hiszpańskich winach znajdziesz w rozdziale hiszpańskie wino w przewodniku po tym kraju.

Region La Rioja to nie tylko wino

To nie tylko miejsce dla miłośników enoturystyki. Ten kto lubi wypoczywać w cieniu wielkich kultur, ale także ceni sobie spokój, oraz świeże górskie powietrze z pewnością również pokusi się o odwiedzenie La Rioja. Przez Rioja przechodzi Camino de Santiago, część tzw. Camino Frances, najstarszy i najbardziej znany szlak pielgrzymkowy prowadzący z Francji przez całą północną Hiszpanię do Santiago de Compostela w Galicji.

Odcinek "francuski" liczy 65km i przebiega przez uroczą stolicę la Rioja - Logrono, miasteczko Navarrete, znane w Hiszpanii z wyrobów garncarskich, dalej przechodzi przez Najerę, kolebkę królów hiszpańskich, Azofrę, oraz miejscowość Santo Domingo de la Calzada, gdzie powstał pierwszy szpital dla pielgrzymów i gdzie miało miejsce wiele legendarnych już cudów, jakie spotkały wiernych.

Riojański szlak Drogi Pielgrzymkowej Świętego Jakuba kończy się w miejscowości Granon. Hiszpańska telewizja często pokazuje pielgrzymów na Drodze Świętego Jakuba. Jest to nie tylko trud i znój drogi, ale przede wszystkim wspaniała przygoda nie tylko dla młodych lludzi, ale przede wszystkim dla starszych osób, które rzuciły wszystko i postanowiły przejść kilkutygodniową trasę Camino de Santiago. Naprawdę wspaniała rzecz i okazje do poznania wspaniałych ludzi na trasie pielgrzymki. Polecamy!

Pielgrzymka dodatkowo pozwala poznać całe bogactwo i różnorodność średniowiecznych zabytków, poznać legendarną wręcz gościnność tutejszym mieszkańców, jak i poznać smak tamtejszego wina, gdyż obejmuje również winiarnie czyli hiszpańskie bodegas, takie jak np. Ontanon lub Juan Alcorta.

MAPA-RIOJA-WINA-HISZPANSKIE-GDZIE-FOTO
Region La Rioja na mapie Hiszpanii

Prowincja La Rioja fakty i liczby

Oprócz stolicy regionu Logrono inne najważniejsze miasta w regionie to: Santo Domingo de la Calzada, Haro, Alfaro, Arnedo, Calahorra i Najera. La Rioja graniczy z Krajem Basków (z prowincją Alava), z prowincją Aragon (Saragossa), oraz z Kastylią i Leon (prowincja Soria, oraz Burgos). Dwie największe rzeki przepływają przez Rioję, są to rzeki Ebro oraz Oja. W regionie La Rioja znajduje się również kilka masywów górskich, a wśród nich Sierra de la Demanda, Picos de Urbion, Monte San Lorenzo, Sierra de Cebollera, Sierra de camero Nuevo, oraz Sierra de Camero Viejo.

La Rioja dzieli się na trzy podregiony, a te dzielą się na gminy:

Rioja Alta

 • Najera
 • Ezcaray
 • Haro
 • Anguiano
 • Santo Domingo de la Calzada

Rioja Media

 • Logrono
 • Tierra de Cameros
 • Camero Nuevo
 • Camero Viejo

Rioja Baja

 • Calahorra
 • Arnedo
 • Alfaro
 • Cervera

Całkowita ilość mieszkańców w regionie La Rioja wynosi około 325.000 mieszkańcow, gdzie ludność skupia się w największych miastach w tym, stolicy Logrono, które liczy około 153.000 mieszkańców.

Jak dojechać do La Rioja

Najlepiej kupić tani bilet lotniczy do Logrono. Lotnisko La Rioja - Agoncillo leży przy drodze N-232 prowadzącej do Saragossy. Łatwo dostać się do La Rioja pociągiem lub autobusem, najlepiej szukaj połączeń do Logrono. Szybko dotrzesz również do La Rioja z Madrytu, który jest oddalony o 390km, autostrada przez Burgos. Bilbao w Kraju Basków leży w odległości 137km na autostradzie AP-46 (autostrada płatna). Do Barcelony prowadzi droga AP-48 (płatna), która ciągnie się na długości 479km i następne 176 zaprowadzą Cię do Saragossy.
Alternatywnie można wypożyczyć samochód na lotnisku w Logrono i zwiedzić region. Bardzo wygodna opcja.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij