Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Kościół Sagrada Familia

Kościół Sagrada Familia w Barcelonie. Zwiedzanie najsławniejszego kościoła w Barcelonie. Sagrada Familia to ikona Barcelony i jeden z najważniejszych zabytków w Barcelonie. Antonio Gaudi, twórca kościoła Sagrada Familia powiedział tuż przed swoją tragiczną śmiercią w 1921r, iż w przyszłości, Barcelona będzie znana z mojego kościoła i ludzie będą przyjeżdżali do Barcelony ze względu na mój kościół.

Kościół Sagrada Familia to chyba najbardziej znany obiekt turystyczny w Barcelonie, Katalonii i całej Hiszpanii. Mistyczny, zadziwiający pięknem niezwykłej architektury obiekt sakralny w Barcelonie. Widoczny na wszystkich kartkach pocztowych wysyłanych do znajomych i rodziny z wakacji na Costa Brava w Hiszpanii lub wycieczki do Barcelony. Planując wycieczkę do Barcelony z pewnością będzie to "atrakcja numer jeden", podczas zwiedzania Barcelony i wszystkich atrakcji turystycznych w tym pięknym, katalońskim mieście.

Według obecnych obliczeń potrzeba jeszcze 20 do 30 lat do ukończenia budowy kościoła Sagrada Familia w Barcelonie, aczkolwiek i ta data nie jest pewna. Sagrada Familia w Barcelonie prawdopodobnie zostanie ukończona w roku 2030 lub 2035 .Sagrada Familia to najważniejszy zabytek w Barcelonie. Jej pełna nazwa brzmi Temple Expiatiori de la Sagrada Familii, czyli z tłumaczenia z języka hiszpańskiego (katalońskiego) Świątynia Pokutna Świętej Rodziny.

KOŚCIÓŁ SAGRADA FAMILIA BARCELONA
Kościół Sagrada Familia w Barcelonie
  BILETY SAGRADA FAMILIA
W oczekiwaniu na wejście do Sagrada Familia


Godziny otwarcia kościoła Sagrada Famila w Barcelonie

Kościół czynny jest codziennie i otwarty dla zwiedzających turystów w miesiącach:
-od kwietnia do września od 9.00 do 20.00
-od października do marca od 9.00 do 18.00
-25 i 26 grudzień od 9.00 do 14.00
-1 i 6 styczeń od 9.00 do 14.00
Ostatnie bilety można kupić na 15 minut przed zamknięciem kościoła. Po tym czasie bilety nie są sprzedawane zwiedzającym

Ceny biletów do Sagrada Familia Barcelona

Bilety do kościoła Sagrada Familia można nabyć w następujących cenach:

Bilet normalny 11€
Bilet zniżkowy 10€ (do nabycia biletu zniżkowego na wejście do Sagrada Familia upoważniają nas następujące bilety nabyte wcześniej tj. bilet na "Barcelona Bus Turistic", "Barcelona Card" i trasa wycieczkowa "Ruta de Modernisme". Więcej o zniżkach na atrakcje turystyczne i bilety do muzeów w Barcelonie w naszym przewodniku po Barcelonie w rozdziale zatytułowanym Barcelona zniżki)

Bilety specjalne 9€
Grupy wycieczkowe (+ 20 osób)
Youth Card (Youth card)
Emeryci i renciści z UE
Studenci (ISIC card)
Poniżej 18 roku życia

Wejścia darmowe
Przyjaciele kościoła (organizacja)
Dzieci poniżej 12 roku życia
Niepełnosprawni + opiekun

Bilety łączone (Sagrada Familia + Muzeum + dom Gaudiego)
Bilet normalny 13€
Bilet zniżkowy 11€

Do zniżek na wejście do kościoła Sagrada Familia są uprawnieni:
Emeryci, renciści z UE
Studenci
Osoby poniżej 18 roku życia

W cenie zwykłego biletu do Sagrada Familia nie ma wejścia na wieżę w kościele. Cena za bilet na wieżę wynosi 2,50€. Zdecydowanie warta odwiedzenia ze względu na fantastyczne widoki na Barcelonę.
Uwaga. Podane ceny zgodne z pisaniem przewodnika po Barcelonie tj. jesień 2011.

Zwiedzanie Sagrada Familia z przewodnikiem
Bilet wejściowy + przewodnik 15€
Języki dostępne dla zwiedzających: hiszpański, kataloński, angielski, włoski, niemiecki, portugalski

Języki w jakich jest dostępny przewodnik po kościele Sagrada Familia w Barcelonie
Przewodnik w języku angielskim
Maj - Październik o 11.00, 13.00, 15.00 i 17.00
Listopad - Kwiecień o 11.00 i 13.00
Przewodnik w języku hiszpańskim
Maj - Październik o 12.00 i 16.00
Listopad - Kwiecień o 12.00
Przewodnik w języku katalońskim
W każdą niedzielę o 12.00

Dojazd do Sagrada Familia w Barcelonie

"Barcelona Bus Turistic" to autobus kursujący dookoła Barcelony i obwożący turystów po największych atrakcjach turystycznych w Barcelonie. Aby dostać sie do Sagrada Familia trzeba wysiąść na trzecim przystanku czerwonej linii, licząc od Placa de Catalunya.
Dojazd Metrem w Barcelonie. Stacja metra Sagrada Familia. Linia L1 i L5
Dojazd z Placa de Catalunya. Trzeba przejechać jeden przystanek linią zieloną L1 w kierunku Trinitat Nova na Passeig de Gracia i trzeba się przesiąść na linię filotową L2 w kierunku Pep Ventura.
Dojazd do Sagrada Familia z Sants Estacio. Trzeba przejechać pięć przystanków linii niebieskiej L5 w kierunku Horta.

Adres kościoła Sagrada Familia w Barcelonie
Placa de la Sagrada Familia
Metro: Sagrada Familia

O kościele Sagrada Familia w Barcelonie

Budowę świątyni Sagrada Familia rozpoczęto w 1882 roku z funduszy publicznych Katalonii i urzędu miasta Barcelony. W intencji inspiratora budowy, katalońskiego wydawcy książek, Josepa Bocabelli, świątynia miała wyprosić u Boga, wybaczenie za nasilające się w stolicy Katalonii, nastroje rewolucyjne. Wykonanie pierwszej fazy budowy Sagrada Familia zlecono znanemu w Barcelonie architektowi Francesco de Paula Villarowi.

Pierwotną wersją budowli miał powstać tylko skromny kościół w stylu neogotyckim, na rzucie krzyża. Budowę krypty kościoła zakończono w roku 1891 i w tym roku, po kłótniach pomiędzy sponsorem a wykonawcą, nadzór nad budową powierzono Antonio Gaudiemu, geniuszowi i nowatorskiemu architektowi.

Kataloński artysta natychmiast zmienił skalę, oraz kierunek projektu architektonicznego. Zauważył w Sagrada Familia możliwość odzwierciedlenia własnych uczuć i ambicji artystycznych. Prace nad budową kościoła jednak posuwały się bardzo wolno i zniecierpliwiony Gaudi po skończeniu Parc Guell w roku 1914, poprzysiągł sobie nie projektować więcej obiektów świeckich. Poświęcił się wyłącznie Sagrada Familia. Po tym czasie wyprowadził się z domu w Park Guell i zamieszkał w baraku, na placu budowy Sagrada Familia.

Choć ten majestatyczny budynek pochłonął go bez reszty, nie zdołał doprowadzić budowy do ukończenia pierwszej nawy. Tragiczny i nieszczęśliwy wypadek położył kres życiu Gaudiego. Wpadł pod nadjeżdżający tramwaj na Gran Via de les Carts Catalanes w czerwcu 1926 roku. Gaudi zmarł po dwóch dniach w szpitalu. Nawet nikt go nie rozpoznał. Śmierć Gaudiego jednak uznano w Katalonii za tragedię narodową i pogrzeb był uroczyście odprawiony z udziałem najważniejszych władz Barcelony.

ZWIEDZANIE BARCELONY SAGRADA FAMILIA
Sagrada Familia ciągle w budowie
  SAGRADA FAMILIA WNETRZE KOSCIOLA
Widok na ukończone wieże

Kościół Sagrada Familia przetrwała wojnę domową w Hiszpanii, ale modele i plany Gaudiego zniszczyli anarchiści w 1936 roku. Uznali katedrę za konserwatywny relikt religijny, bez którego nowa i rosnąca w siłę Barcelona i Katalonie może się bez problemu, obejść. Dopiero z końcem lat 50-tych ubiegłego stulecia, postanowiono wznowić prace nad budową Sagrada Familia w Barcelonie. Architekci szybko zorientowali się iż nikt nie wie, jakie naprawdę były zamierzenia Gaudiego co do ukończenia świątyni.

Dało to assumpt do kolejnych kłótni: kończyć czy nie kończyć budowy? Zwolennicy tej ostatniej alternatywy, że pozostawienie kościoła niedokończonego, na zawsze upamiętniłoby nagłą śmierć architekta. Oponenci argumentują, iż sam Gaudi chciał, by jego prace nad świątynią kontynuowali następcy, tworząc niepowtarzalny projekt w niepowtarzalnym stylu architektonicznym. Sam Gaudi powiedział kiedyś iż Barcelona będzie znana tylko z jego kościoła.

Budowa kościoła ciągle trwa ...

Rozbudowywanie w dalszym ciągu Sagrady Familia jest krytykowane przede wszystkim za naruszenie pierwotnego pomysłu i ducha Gaudiego. Zarzuty dotyczą głównie trwających od roku 1987 prac nad fasadą Pasji, przeprowadzanych przez znanego rżeźbiarza Josepa Maria Subiracha. Chodzi o styl i metodę pracy i wykonywania szczegółów. W roku 1995 rozpoczęto stawianie łuków nad bocznymi nawami Sagrada Familia i świątynia zaczęła nareszcie przypominać prawdziwy kościół. Z początkiem roku 2001 ułożono do końca dach nad główną nawą, posuwając się z każdym tygodniem dalej w pracach.

Do zakończenia budowy Sagrada Familia jest jednak wciąż bardzo daleko. Według ostrożnych kalkulacji Sagrada Familia ma być gotowa na rok 2030, jednak niektóre głosy mówią, iż jeżeli będzie to rok 2035 będzie bardzo dobrze. Nikt nie jest w stanie przewidzieć zakończenia budowy, ale prace posuwają sie szybko i podczas zwiedzania Sagrada Familia widać i słychać to doskonale.

Sagrada Familia ma osiem, olbrzymich iglic strzelających w niebo nad Barceloną, każda wieża ma ponad 100 metrów wysokości. Budowla jest imponująca i robi wrażenie na każdym turyście odwiedzającym to miejsce w Barcelonie. Wieże miały symbolizować 12 apostołów, Gaudi zamierzał jeszcze dodać 4 iglice nad główną fasadą kościoła, a transept zwieńczyć wieżą z figurką Baranka Bożego, symbol Jezusa Chrystusa i 4 mniejszymi wieżami na szczycie świątyni.

Przygotuj się na stanie w kolejce ...

Sagrada Familia przenika również symbolizm, i tak również fasady z których każda jest podzielona na trzy portyki, poświęcone Miłości, Nadziei i Wierze. Wschodnia elewacja kościoła przedstawia Narodzenie, oraz radosne tajemnice różańca, zachodnia elewacja w tej chwili główne wejście do Sagrada Familia, ukrzyżowanie, oraz tajemnice bolesne.

Zwiedzanie wieży w Sagrada Familia. Na szczyt wieży można się dostać windą, koszt 2,5€, lub można wejść schodami. Jest ich 400 stopni. Za wytrwałość ujrzymy wspaniały widok i panoramę Barcelony. Można wspiąć się jeszcze wyżej, czyli pójść wokół murów na pozostałe wieże. Ten sam bilet wstępu na wieże, upoważnia do zwiedzenia krypty, w której mieści się niewielkie muzeum, pokazujące życie Gaudiego i historię budowy Sagrada Familia w Barcelonie.

Przygotuj się na długą kolejkę. Sagrada familia jest najczęściej odwiedzanym obiektem turystycznym w całej Hiszpanii. Sugerujemy wczesne godziny ranne w celu uniknięcia uciążliwych kolejek. W miesiącach letnich upał i kolejki turystów jeszcze bardziej potrafią dokuczyć. Po kilku godzinach czekania, a następnie zwiedzania świątyni, nie zapomnijmy iż jest to tylko jeden z zabytków w Barcelonie.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij