Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Kantabria

Kantabria w Hiszpanii. Wspólnota autonomiczna Hiszpanii, położona na północy kraju, ze stolicą w mieście Santander. Powierzchnia tego regionu Hiszpanii wynosi 5.300 km2. Region Hiszpanii bardzo zróżnicowany pod względem geograficznym i klimatycznym. Najbardziej znane są góry o nazwie Picos de Europa, oraz rezerwat przyrody o nazwie Saja. W Kantabrii ciągle żyją niedźwiedzie, wilki i orły. Rzeki w Kantabrii pełne są łososi i pstrągów.

Te północne regiony turystyczne Hiszpanii, popularne są wśród Hiszpanów i Francuzów, którzy uwielbiają przyjeżdżać tutaj na wypoczynek o każdej porze roku, nie tylko latem i w okresie wczasowo-urlopowym. Obcokrajowców zniechęca nieco kapryśna pogoda w tej części Hiszpanii, nie zawsze kojarząca się ze słoneczną Hiszpanią. Często padają tu deszcze, a niebo bywa zachmurzone. Odwiedzając jednak Kantabrię latem, można korzystać z plaż tego regionu i zażywać kąpieli w morzu.

Klimat Kantabrii jest wilgotny w związku z tym region bogaty jest w lasy, obfitą KANTABRIA W HISZPANIIroślinność i źródła wody. Kantabrię często nazywa się Costa Verde, czyli Zielone Wybrzeże, tłumacząc z języka hiszpańskiego. W regionie warto zobaczyć Pico de Tres Mares, Szczyt Trzech Mórz, wodospad z którego wody odpływają do Oceanu Atlantyckiego rzeką Duero, do Morza Kantabryjskiego rzeką Nansa i do Morza Śródziemnego rzeką Ebro.

Wybrzeże Kantabrii jest skaliste i pocięte pięknymi zatokami, gdzie znajdziemy urocze wioski rybackie i miasteczka nadmorskie. Najwyższym szczytem Kantabrii jest Torre de Cerredo, sięgający 2.648 m n.p.m. W miastach Kantabrii natkniemy się na setki zabytków, kościołów, katedr, zarówno o charakterze świeckim jak i sakralnym.

Najważniejszymi atrakcjami turystycznymi w Kantabrii jest stolica, piękne miasto Santander z gotycką katedrą w centrum, pochodzącą z XIII wieku, klasztory i opactwa z XI i XV wieku. Najciekawszym miejscem w Kantabrii, może być prehistoryczna jaskinia Altamira w pobliżu miejscowości Santillana del Mar na północy. To średniowieczne i urokliwe miasteczko warte jest zwiedzenia podczas podróży do Kantabrii.
Kantabria od wschodu graniczy z Krajem Basków (Euskadi lub Baskonia to inne nazwy na tę krainę), od południa graniczy z Kastylią Leon, prowincjami Leon, Burgos i Palencja. Od zachodu z Asturią, ze stolicą w Oviedo, a od północy z Morzem Kantabryjskim i Oceanem Atlantyckim.

Nowoczesna prowincja Kantabrii, ukonstytuowała się 28 lipca 1778 roku. Jako hiszpański region autonomiczny funkcjonuje od 30 grudnia 1981 roku. Oficjalnym językiem w Kantabrii jest język hiszpański. Wschodnia część Kantabrii, szczególnie w miejscowościach górskich, mówi lokalnym dialektem, ale nie jest on uznawany ani w jakiś sposób rozpoznawany jako język kantabryjski.

Kantabria geografia

Ciekawostka o Kantabrii, o której z pewnością nie wiecie. Kantabria jest najbogatszym regionem świata w znaleziska archeologiczne i ślady prehistorycznej obecności człowieka na ziemi! Najwięcej znalezisk archeologicznych pochodzi z górnego paleolitu, jednakże pierwsze ślady człowieka pochodzą z dolnego paleolitu. Najbardziej znaczącym odkryciem archeologicznym na tych ziemiach, jest jaskinia w Altamira, wspomniana wcześniej w naszym przewodniku po Kantabrii.

Znaleziska w Jaskiniach Altamira pochodzą z około 16.000 do 9.000 lat przed naszą erą. Jaskinia Altamira należy do Światowego Dziedzictwa Kulturalnego Ludzkości UNESCO.
Kantabrię możemy podzielić na dwa odrębne regiony pod względem geograficznym:

 • Wybrzeże. Przybrzeżny pas morski z szerokimi i łagodnymi dolinami do 10 km szerokości. Wzgórza nie wznoszą się powyżej 500 m n.p.m. Linia brzegowa jest poszarpana klifami, ujściami rzek, tworzących plaże i zatoczki. Zatoka Santander jest najbardziej widocznym wcięciem w linii brzegowej Kantabrii. Posuwając się bardziej na południe regionu wybrzeże wznosi się i spotyka regiony górskie.
 •  Góry. Długa bariera wzdłuż wybrzeża wznosząca się gwałtownie, która jest częścią Gór Kantabryjskich. Struktura geologiczna gór jest utworzona z kamienia wapiennego i krasów. Góry zajmują większość część powierzchni Kantabrii. Góry opadają w głębokie doliny z północy na południe. Rzeki okresowe są krótkie, szybko wypełniają się wodą, mają wielką moc i przyśpieszają proces erodowania skał. Najważniejsze masywy górskie w Kantabrii to: Saja Nansa, Besaya, Pas Pisuena, Miera, Ason Gandara, miejscowość Alto Campoo, Liebana. Do górskich regionów Kantabrii należy także masyw Escudo wysoki na 600 do 1000 metrów.

MAPA KANTABRII W HISZPANII
Mapa Kantabrii w Hiszpanii

Podróżując w kierunku południowym, natkniemy się na wyższe góry, których grzbiety znaczą granice pomiędzy zlewiskami rzek Ebro, Duero, oraz rzek, które wpływają do Zatoki Biskajskiej. Szczyty górskie w tej części Kantabrii sięgają 1.550 m n.p.m. od San Glorio na zachodzie do Los Tornos we wschodniej części Pena Labra, Castro Valnera, oraz pasm górskich El Escudo, La Sia, i Sejos. Największe masywy znajdują sie w Picos de Europa, a najwyższe szczyty tych gór siegają 2.500 m n.p.m.

Kantabria klimat

Klimat Kantabrii jest pod silnym wpływem Oceanu Atlantyckiego, przynoszącym masy wilgotnego powietrza nad tę część północnej Hiszpanii. Średnie opady roczne sięgają tutaj 1.200mm. Kantabria jest również pod wpływem Prądu Zatokowego słynnego Golf Stream. PICOS DE EUROPA HISZPANIADlatego klimat jest tutaj cieplejszy i łagodniejszy, biorąc pod uwagę szerokość geograficzną Kantabrii. Jest dość wysoka wilgotność powietrza i klimat jest o charakterze oceanicznym, lata w Kantabrii są ciepłe, a zimy nie są mroźne.

Średnia roczna temperatura sięga 14 stopni Celsjusza. Opady śniegu nie są tutaj rzadkością, jednakże więcej śniegu leży w wyżej położonych regionach Kantabrii. Najwięcej opadów śniegu notuje się w przedziale od października do marca. Obszar Picos de Europa powyżej 2.500 m n.p.m. ma klimat alpejski, gdzie śnieg leży cały rok. Najbardziej suchymi miesiącami w roku, są lipiec i sierpień, aczkolwiek opady deszczu zdarzają się stosunkowo często.

Góry w Kantabrii posiadają szczególny mikroklimat, związane jest to z pewnego rodzaju wiatrem zwanym suradas, jest to typ wiatru w rodzaju wiatru halnego w polskich Tatrach. Południowy wiatr nadchodzący z gór jest mocny i suchy, podwyższając w ten sposób temperaturę na wybrzeżu. Powoduje to zmniejszenie wilgotności powietrza i opadów atmosferycznych. Takie warunki atmosferyczne zdarzają się częściej jesienią i zimą, a temperatury zwykle są powyżej 20 stopni Celsjusza.
Tego typu wiatry często powodują wybuchy pożarów, czego przykładem może być ogromny pożar w Santander, w 1941 roku, który zniszczył większą część miasta. W południowych częściach gór warunki są inne, wiatr jest bardziej wilgotny i jest więcej deszczu.

Parki narodowe Kantabrii

Region Kantabrii nie należy do największych Comunidades Autonomas (Wspólnota Autonomiczna) w Hiszpanii, jednak może się pochwalić wieloma przepięknymi parkami narodowymi i rezerwatami przyrody. Najbardziej znanym i największym parkiem jest Picos de Europa, Park Narodowy, zajmujący również teren Asturii, oraz część Kastylii i Leon. Opiekę nad parkiem, dzielą między sobą te trzy regiony Hiszpanii. Santoña, Victoria i Joyel bagna, są objęte specjalną strefą ochrony ptaków. Dowiedz się więcej o faunie i florze Hiszpanii z naszego przewodnika po Hiszpanii. Najważniejsze parki narodowe w Kantabrii to:

 • Picos de Europa Park Narodowy
 • Santona, Victoria i Joyel Park Narodowy
 • Collados del Ason Park Narodowy
 • Macizo de Pena Cabarga Park Narodowy
 • Saja Besaya Park Narodowy
 • Wydmy Liencres
 • Oyambre


Atrakcje turystyczne Kantabrii

Santander
Stolica regionu Kantabrii i najważniejszy port morski tej części Hiszpanii. Atrakcje turystyczne, plaże w Santander i wszelkie informacje przydatne w podróży do Santander. Zakwaterowanie, hotele Santander i gastronomia. Informacje o banku Santander. Noclegi i tanie hotele w Santander.

Santillana del Mar
Urocza miejscowość ze średniowieczną zabudową. Jedna z największych atrakcji turystycznych na wybrzeżu Kantabrii w Hiszpanii. Jeżeli wybierasz się do Jaskini Altamira z pewnością odwiedzisz również miejscowość Santillana del Mar.

Cuevas de Altamira

Jaskinie Altamira w Kantabrii z prehistorycznymi malunkami na ścianach i charakterystyczną czarną dłonią człowieka prehistorycznego. Dowiedz się więcej o Jaskini Altamira w Hiszpanii. Jak dojechać, godziny otwarcia, ceny biletów, itp.

Picos de Europa
Przepiękny masyw górski w Kantabrii, bardzo często odwiedzany przez turystów poszukujących przygód w górach, trekkingu i chodzenia po szlakach górskich w Hiszpanii. Dowiedz się więcej o pięknych górach Picos de Europa w Hiszpanii. Jeżeli lubisz górskie wędrówki, to definitywnie jest miejsce dla Ciebie na wycieczkę do hiszpańskiej Kantabrii.

Kantabria demografia

Region Kantabrii liczy około 600.000 mieszkańców co stanowi około 1,30% mieszkańców całej Hiszpanii. Średnia gęstość zaludnienia to 107 mieszkańców na 1km2. Średnia długość życia w regionie wynosi dla mężczyzn 75 lat, a dla kobiet 83 lata. W ciągu ostatnich kilku lat, w odróżnieniu od innych części Hiszpanii, Kantabria nie doświadczyła fali emigracji z Ameryki Południowej i Europy Wschodniej. W roku 2008 tylko 4,8% populacji należało do emigrantów. Największy odsetek emigrantów w Kantabrii pochodzi z takich krajów jak Rumunia, Kolumbia, Peru, Mołdawia, Ekwador i Maroko.
Większa część populacji Kantabrii zasiedla rejony przy morzu na wybrzeżu, głównie miasta Santander, które liczy 185.000 mieszkańców i mieście Torrelavega 60.000 mieszkańców, drugie co do wielkości miasto Kantabrii. Najważniejsze miasta w Kantabrii to:

 • Santander 185.000 mieszkańców
 • Torrelavega 56.000 mieszkańców
 • Castro Urdiales 32.000 mieszkańców
 • Pielagos 21.000 mieszkańców
 • El Astillero 18.000 mieszkańców
 • Laredo 12.500 mieszkańców
 • Los Corrales de Buelna 11.600 mieszkańców
 • Santona 11.500 mieszkańców
 • Reinosa 10.000 mieszkańców
 • Santa Cruz de Bezena 11.300 mieszkańców 
KANTABRIA
Kantabryjskie krajobrazy
  PICOS-DE-EUROPA
Sporty ekstremalne w Kantabrii


Kantabria kultura

Ten region Hiszpanii bogaty jest w hiszpańskie święta, fiesty i festiwale w ciągu całego roku. Oczywiście każda wioska, miasto i miasteczko posiada swoje własne fiesty lokalne, ale poniżej wymieniamy najważniejsze wydarzenia kulturalne w Kantabrii w przeciągu całego roku.Święta i fiesty w innych częściach Hiszpanii, zobacz na kartach naszego przewodnika po Hiszpanii w zakładce fiesty i święta w Hiszpanii. Stolica Santander posiada kilka własnych festiwali, wśród nich Santander Summer Festival, festiwal o charakterze muzycznym, Sotocine, festiwal sztuki filmowej, oraz Santander International Festival, festiwal sztuki.

 • Karnawał Żeglarski czyli Carnaval Marinero odbywający się w miesiącu lutym w miejscowości Santona. Potocznie zwany hiszpańskim karnawałem północy. Ludzie przebierają się za ryby
 • La Folia, w miesiącu kwietniu każdego roku w miejscowości San Vicente de la Barquera. Parada lokalnych łodzi rybackich i Matki Boskiej
 • Festwal Coso Blanco, pierwszy piątek lipca w mieście Castro Urdiales. Piękna kolorowa parada przez ulice miasta
 • Dzień Kantabrii, druga niedziela sierpnia w Cabezon de la Sal. Tradycyjna muzyka kantabryjska, wystawy, stragany, miejscowe jedzenie i wyroby rękodzieła artystycznego
 • festiwal Sauga w trzeci weekend sierpnia w miejscowości Colindres
 • Floral Gala, międzynarodowy festiwal w Torrelavega. Wozy przystrojone kwiatami ciągnące przez miasto i wiwatujące tłumy
 • Bitwa kwiatowa w sierpniu w Laredo. Wozy przystrojone kwiatami, wieczorem ognie sztuczne
 • Festiwal w miejscowości Reinosa. festiwal sięgający tradycją do XIX wieku. Pokazy lokalnego bydła, lokalnych produktów spożywczych, płodów rolnych i rękodzieła artystycznego

Najważniejsze muzea, pomniki i atrakcje turystyczne w Kantabrii to: Jaskinie: Altamira, Del Valle, El Pendo, El Soplao, La Pasiega, Las Monedas, El Castillo, Morin i kilka innych. Muzea w Kantabrii: Santander Muzeum Sztuki, Muzeum Etnograficzne Kantabrii, Muzeum Morza w Santander. Muzeum Prehistorii i Archeologii w Altamira, Kantabryjskie Muzeum Historii Naturalnej.

WYNAJEM-SAMOCHODOW

Kuchnia Kantabrii

Kuchnia tego regionu różni się bardzo od kuchni i posiłków z innych obszarów Hiszpanii. Podyktowane jest to klimatem i warunkami atmosferycznymi panującymi w tej części Hiszpanii. Kuchnia pełna jest mięs, świeżych warzyw i owoców, a przede wszystkim owoców morza. Najbardziej typowe dania kuchni kantabryjskiej, oraz napoje i trunki z Kantabrii w Hiszpanii,  przedstawiamy poniżej:

 • Cydr - sławny na cały świat kantabryjski cydr tłoczony z jabłek, tzw. jabłecznik
 • Orujo - słodki i mocny likier tłoczony z wytłoczyn z oliwek
 • Sery Kantabryjskie, a szczególnie ostry ser Bejes Tresvio, quesucos z Liebana
 • Dania mięsne: na bazie wołowiny, dziczyzna na grilu, w postaci gulaszu i z warzywami. Region Kantabrii sławny jest z wysokiej jakości wołowiny. Posiada także kilka gatunków krów, charakterystycznych tylko dla tego regionu Hiszpanii
 • Ryby i owoce morza: anchois z Colindres i Santona. Ryby: morszczuk, sola, makrele, sardynki, leszcze, dorada, barwena. Również ryby z górskich rzek jak łosoś i pstrąg często goszczą na kantabryjskich stołach. Także kalamary, cachón en su tinta czyli mątwa we własnym sosie. Region sławny jest ze swoich owoców morza nie tylko w Hiszpanii. Fantastyczne są dania z mięczaków morskich, omółków, kąkoli, błękitnego kraba, kraba pająka, homarów i barwinka
 • Typowe dania z Kantabrii to: cocido lebaniego, cocodo montanes, marmita i sorropotun

Więcej o kuchni Hiszpanii dowiesz się z rozdziału naszego przewodnika po Hiszpanii zatytułowanego Kuchnia Hiszpanii. Jeżeli interesują Cię wina hiszpańskie i napoje alkoholowe w Hiszpanii odwiedź rozdział alkohole w Hiszpanii w innej części tego przewodnika po hiszpańskiej kuchni i hiszpańskich trunkach.

 Noclegi w Kantabrii

Hotele i apartamenty
Sprawdź ceny noclegów i zarezerwuj nocleg

Transport i komunikacja

Ukształtowanie powierzchni, oraz wysokie góry determinują system dróg i autostrad w hiszpańskiej Kantabrii. Istnieją bariery w postaci wysokich gór i głębokich dolin, co powoduje zdecydowanie wyższe koszty utrzymania infrastruktury drogowej w Kantabrii. Także warunki klimatyczne powodują iż drogi kosztują tutaj więcej niż w innych częściach Hiszpanii. Jednakże Kantabria może pochwalić się świetną siecią autostrad i dróg, jak z resztą inne części Hiszpanii. Zobacz również w naszym przewodniku drogi i autostrady w Hiszpanii. Drogi w górach Kantabrii są wąskie i o ostrych zakrętach, część dróg w zimie może być niedostępna, do części z nich dostaniemy się tylko z łańcuchami na kołach, które w okresach zimowych na  niektórych odcinkach dróg mogą być obowiązkowe dla kierowcy.

Ciekawostką może być kantabryjska wioska Tresvio, sławna również z produkcji serów, do której można się tylko dostać poprzez sąsiednią Asturię i tylko na piechotę. Kantabria posiada swoje lotnisko, które znajduje się w Santander. Najważniejsze węzły komunikacyjne w Kantabrii to:

 • lotnisko w Santander, obsługujące również tanie linie lotnicze w Europie
 • port morski w Santander
 • połączenie promowe Santander - Plymouth w Wielkiej Brytanii
 • szybka kolej RENFE Santander-Torrelavega-Valladolid-Segovia-Madryt
 • szybke połączenie kolejowe Santander-Palencia-Valladolid-Avila-Madryt
 • połączenie kolejowe Santander-Bilbao, linie FEVE
 • linia kolejowa Santander-Oviedo
 • autostrada Cantabria Meseta
 • autostrada Kantabryjska, autovia A8, europejska autostrada E70

Więcej o transporcie w Hiszpanii i połączeniach komunikacyjnych w Hiszpanii, na stronach naszego przewodnika po Hiszpanii. Drogi, autostrady, pociągi, autobusy, promy i inne formy transportu na terenie Hiszpanii.
Linie kolejowe FEVE nie zależą od głównego systemu kolejowego Hiszpanii RENFE. Trasa zaczyna się w Bilbao w Kraju Basków i prowadzi wzdłuż wybrzeża kantabryjskiego poprzez Santander i Oviedo (stolicę Asturii) do miasta El Ferrol w Galicji. Ta linia kolejowa mija plaże, przecina wapienne wąwozy. Nocą kursuje specjalny pociąg hotelowy.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij