Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Igualada

Igualada jest miastem położonym w północno- zachodniej części półwyspu Iberyjskiego. Jest ona stolicą regionu Anoia oraz wchodzi w skład prowincji Barcelony i Wspólnoty Niezależnej Katalonii. Od Barcelony, największego ośrodka w tej części Hiszpanii jest oddalona o 67 kilometrów.

Igualada zajmuje powierzchnię 8,17 kilometrów kwadratowych. Obszar ten zamieszkuje około 38 tysięcy mieszkańców. Daje to bardzo wysoki współczynnik gęstości zaludnienia w wysokości około 4 600 osób na kilometr kwadratowy

Najważniejszym ośrodkiem w pobliżu Igualady jest bezwątpienia Barcelona stolica Katalonii i największe miasto północnej części Półwyspu Iberyjskiego. Warto też przeanalizować, jak wygląda odległość pomiędzy Igualadą a największymi hiszpańskimi metropoliami:

- Madryt – 465 km
- Sewilla - 303 km
- Murcja – 464 km
- Bilbao – 417 km
- Saragossa – 208 km
- Palma de Mallorca – 240 km
- Alicante – 402 km
- Walencja – 289 km
- Malaga – 751 km
- Las Palmas de Gran Canaria – 2153 km
- Kordoba – 684

W pobliżu Igualady znajduje się wiele niewielkich i malowniczych miejscowości. Do tej kategorii z pewnością Vilanova del Camí, 2,2 km, Godella 3 km, Jorba 6,4 km, Orpí, 7,5 km, Santa Margarida de Montbui 2,6 km, La Pobla de Claramunt 5,7 km,
Castellolí 7,3 km, Sant Martí de Tous 8,1 km, Òdena 3, 7km, La Torre de Claramunt, 6 km, Capellades 7,5 km,
Rubió, 8,2 km.

Miastami partnerskimi Igualady są włoskie Lecco ,portugalskie Guimarães i bułgarskie Aksakovo.

Igualada znajduje się pod wpływem klimatu morskiego. Rejon ten cechuje się upalnymi, słonecznymi latami oraz łagodnymi zimami, w czasie których temperatura sporadycznie spada poniżej 0oC. W tej części Półwyspu Iberyjskiego występują bardzo rzadkie i delikatne opady deszczu.

IGUALADA

Historia

Pierwsza stała osada, która powstała w granicach dzisiejszej Iqualady została założona w roku 1003. Otaczające wioskę mury obronne powstały w XII wieku. Ich pierwsza rozbudowa nastąpiła w XIV wieku. Ostatnie prace nad wzmocnieniem obronności wioski, miały miejsce w kolejnym stulecie. Wtedy to fortyfikacja Iqualady osiągnęła imponujący rozmach. W skład murów obronnych wchodziło 36 wież i 10 bram. Fortyfikacja ta przetrwała do XVIII wieku.

Pod koniec XVII wieku rozpoczęła się rozbudowa dzielnic San Agustin i Soledad, które pierwotnie znalazły się poza granicami osady. W tym samym okresie dynamiczny rozwój przechodził też przemysł garbarski, który szybko zaczął odgrywać główną rolę dla gospodarki miasta.

W 1925 roku Iqualada powiększyła swoją powierzchnie poprzez zakup ziem wcześniej należących do gminy Odeny. Otworzyło to przed Iqualady perspektywy dla dalszego rozwoju. W czasach autorytarnych rządów generała Franco, na tereny miasta przybywało wielu migrantów z innych części Półwyspu Iberyjskiego, którzy znaleźli zatrudnienie w powstających zakładach przemysłowych. W latach 80 XX rozpoczął się kolejny etap ekspansji terytorialnej miasta. Zakładano wtedy nowe osiedla i dzielnice mieszkaniowe. W ostatnich latach na zachodnich obrzeżach Iqualady powstało osiedle Sant Jaume Sesoliveres a Pla de la Massa.

Iqualada jest prężnie rozwijającym się ośrodkiem przemysłowym Katalonii. Najważniejszą rolę w gospodarce regionu ogrywają sektory przemysłu tekstylnianego, papierowego i skórowego.
Ważnym czynnikiem dla dalszego rozwoju miasta jest także dobrze rozwinięta sieć komunikacyjna. Przez Iqualada przechodzi autostrada A2, jedna z najważniejszych dróg Hiszpanii, łącząca Barcelonę z Madrytem. W mieście tym znajdują się także drogi regionalne, zapewniające szybkie połączenie z okolicznymi miejscowościami. W Iquadzie znajduje się także stacja kolejowa , stanowiąca część linii R6 Llobregat- Anoia.

Atrakcje i zwiedzanie

Igualada jest miastem specyficznym. Z jednej strony jego znaczna ekspansja w ostatnich dwudziestu latach, powstawanie nowych osiedli mieszkalnych i rozwój infrastruktury przemysłowej, nadają mu iście industrialny charakter. Z tym obrazem kontrastują jednak imponujące zabytki i ozdobne budynki, znajdujące się głównie w najstarszej historycznej części Igualdady. Do najciekawszych atrakcji w tym mieście na leży na pewno zaliczyć :

Kościół Santa Maria de Igualada , określany również mianem „wielkiego kościoła” to jeden z najważniejszych budynków historycznych w tym mieście. Swoimi korzeniami kościół sięga do XI wieku, jednak swój obecny wygląd zawdzięcza przede wszystkim pracom, jakie zostały wykonane w XVII wieku. W czasie wojny domowej, która rozgrywała się w latach 1936-1939 Santa Maria de Igualada została bardzo uszkodzona, jednak naprawa prowadzona pod przewodnictwem architekta Cesara Martinella pozwoliła jej odzyskać dawną świetność.

Świątynia odgrywa bardzo ważną rolę dla duchowności całej społeczności Iqualady. W uznaniu jej znaczenia, papież Pius XII konsekrował ją do miana bazyliki mniejszej. Ostatnia renowacja kościoła miała miejsce w latach 80 XX wieku i trwała przez 10 lat. Obecnie Santa Maria de Igualada jest jedną z wizytówek miasta. Ten piękny, monumentalny budynek przyciąga spojrzenie wszystkich ludzi, którzy spacerują po historycznej części Iqualady.

FIESTA-IGUALADA

Museo de la Piel de Igualada y Comarcal de la Anoia to miejsce w którym można posiąść kompleksową wiedzę na temat procesu wyprawiania skóry. Jest to najstarsza na Półwyspie Iberyjskim i jedna z największych placówek tego typu w Europie. Zbiory muzealne zostały rozmieszczone w dwóch częściach – Carl Boyer i Cal Granotes. Pierwsza z nich znajduje się w miejscu starej fabryki bawełny włókienniczej, założonej pod koniec XIX wieku.

W tym pomieszczeniu znajduje się wiele maszyn, które na przestrzeni lat były wykorzystywane w procesie włókienniczym. Turyści odwiedzający to miejsce mogą zobaczyć specjalną ekspozycję na temat futer, która uczy o historii i sposobie ich produkcji, a także pokazuje znaczenie zwierzęcej skóry w procesie śródziemnomorskiej. Carl Boyer to z kolei dawna garbarnia, jeden z najstarszych budynków tego typu w Europie, założony już w XVIII wieku. W tej części muzeum kultywowana jest wiedza na temat tradycyjnego, używanego przed wybuchem rewolucji przemysłowej i przemian industrialnych, procesu garbowania skór.

Na ciekawe miejsca można też natknąć się podczas spaceru po bardziej modernistycznej części Igualady. Za przykład tego mogą posłużyć :

Paseo Verdaguer to jedna z najpiękniejszych miejskich tras spacerowych na Półwyspie Iberyjskim Po obu stronach długiego na około 1,5 kilometra chodnika dla pieszych, gęsto rosną drzewa bananowca, tworząc tym samym majestatyczny, zielony tunel. Dodatkowymi atrakcjami parku są znajdujące się jego pobliżu modernistyczne budynki, wzniesioe na początku XX wieku. Przez to miejsce każdego dnia przewija się tłum mieszkańców, co sprawia że Paseo Verdaguer jest jedną z głównym arterii miasta i towarzyskim centrum Igualady.

Cementerio Nuevo - "Parque del Cementerio Nuevo" ten niezwykły cmentarz jest zarazem prawdziwym dziełem sztuki. Najlepiej świadczy o tym fakt, że miejsce to kilka razy było laureatem różnych architektonicznych konkursów. Nachylone nisze, betonowe tunele, piękne ogrody i drzewa, tworzy pełen spokoju i ciszy klimat tego miejsca.

Fiesty i imprezy w ciągu roku

Iqualada jest także miejscem gdzie odbywają się ciekawe festiwale. Przykładem tego jest z AEROSPORT, jedna z najciekawszych imprez sportowych w Katalonii. Ten pokaz samolotów, szybowców i helikopterów, paralotni i innych maszyn tego od 1993 roku odbywa się na lotnisku Igualada- Odena i cieszy się dużą renomą i popularnością u wszystkich miłośników lotnictwa na Półwyspie Iberyjskim.

Widzowie mogą nie podziwiać spektakularne i zapierające dech w piersiach akrobacjach powietrznych oraz odwiedzić specjalnie przygotowany namiot, w którym odbywają się konferencje na takie tematy jak mapowanie przestrzeni powietrznej, odpowiednie dbanie o sprzęt, dostępne ubezpieczenia i historia lotnictwa. To znakomita okazja dla młodych pilotów do poznania tajników swojego wymarzonego zawodu.

Kolejnym wydarzeniem, na które warto zwrócić uwagę jest odbywający się w lipcu każdego roku Europejski Festiwal Balonowy. Ma on miejsce na lotnisku Alei Katalonii, które z tej okazji jest oblegane przez widzów. Wydarzenie po raz pierwszy zorganizowano w roku 1997 tego czasu na trwałe wpisała się w kanon imprez organizowanych w Katalonii. Europejski Festiwal Balonowy trwa zawsze cztery dni ( od czwartku do niedzieli), w czasie których widzowie mogą podziwiać dziesiątki pięknych balonów.

W ramach festiwalu odbywają się różne zawody i konkurencje, a loty trwają od samego ranka aż do godzin wieczornych. Wizytówką wydarzenia jest "Night Glow”, nocne przeloty balonów, którym często towarzyszy pokaz sztucznych ogni. W tym roku odbyła się jubileuszowa, 20 edycja wydarzenia. Z tej okazji jego organizatorzy przygotowali specjalne atrakcje : wśród 50 balonów, które można było podziwiać, stworzono 3 specjalne: dwa z nich przypominały pingwiny, natomiast jeden lwa. Było to niezapomniane wydarzenie dla wszystkich miłośników balonów

Mieszkańcy Iqualady na przestrzeni wieków wytworzyli barwną i złożoną tradycję ludową. Dowodzą tego festyny i uroczystości religijne, jakie odbywają się w tym mieście. Jednym z nich jest Feast of Santo Cristo de Igualad, obchodzony w każdy wielkanocny wtorek. Jest to pamiątka cudu, jaki miał miejsce w 1570 roku, kiedy to wizerunek Jezusa Chrystusa zaczął pocić się krwią. Do naszych czasów przetrwało kilka relacji świadków tego wydarzenia. W każdy wtorek wielkanocny, odbywa się specjalne nabożeństwo, w którym zawsze bierze udział biskup diecezji Vic. Obchodom liturgicznym towarzyszy także uroczysta procesja.

IGUALADA-KATALONIA-ES

Pochód trzech króli - Jest to najstarsza parada odbywająca się z okazji 6 stycznia w Katalonii i drugi najstarszy na całym półwyspie Iberyjskim, tuż po paradzie organizowanej przez miasto Alcoy. Ten spektakularny pochód odbywa się zawsze popołudniem 5 stycznia. Prowadzą go postaci przebrani za mędrców ze wschodu, którzy odwiedzają domy i zostawiają prezenty dla dzieci.

La Mostra – Fira de teatre infantil i juvenil- Wydarzenie, które zawsze ma miejsce w kwietniu, jest prawdziwym teatru. Jego główną ideą jest zapoznanie dzieci w różnym wieku z wartościami jakie niesie teatr i promowanie katalońskich sztuk W ramach wydarzenia odbywa się także konkurs, w ramach którego wybiera się najlepsze przedstawienia dla dzieci z całego Półwyspu Iberyjskiego i pozostałych części Europy. Pierwsza edycja La Mostra – Fira de teatre infantil i juvenil odbyła się w 1991 roku i od tego cieszy się ogromną popularnością. Najlepiej pokazują to dane z 2012 roku, kiedy to w festiwalu wzięło udział około 60 teatrów, które wystawiły łącznie ponad 100 spektakli, oglądanych przez 25 tysięcy ludzi.

Hotele i noclegi

Iqualada posiada bardzo dobrze rozwiniętą sieć hotelową. Jednym z najczęściej odwiedzanych pensjonatów w tym mieście jest Hotel America, położony tuż przy drodze prowadzącej do Barcelony. Odległość między tym miejscem a stolicą Katalonii można pokonać w ciągu 25 minut. Hotel America zapewnia odwiedzającym go gościom komfortowy wypoczynek w eleganckich i przestronnych pokojach. Działa tam również restauracja, serwująca przekąski i szybko wykonywane potrawy.

Iqulada jest jednym z najbardziej unikatowych miast w Katalonii. Nowoczesne zakłady i industrialne fabryki przeplatają się tam z budzącymi podziw zabytkami architektonicznymi i muzeami, co tworzy wrażenie intrygującego kontrastu. Dopełnieniem niepowtarzalnego klimatu tego miasta jest mająca długą historię tradycję ludową. Wszystko to zachęca do odwiedzenia Iqulady i posmakowania oryginalnej atmosfery tego miasta.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij