Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Mataro

Nadmorska perła Katalonii - Mataró

Katalonia jest tym regionem Hiszpanii, który w Polsce najczęściej kojarzony jest z typowo hiszpańskim temperamentem, kulturą i obyczajami. Nic dziwnego, skoro właśnie tutaj znajduje się prowincja jednego z dwóch najbardziej rozpoznawalnych przez nas miast Hiszpanii – Barcelony. 30 kilometrów na północ od wielkiej metropolii leży około stutysięczne miasteczko Mataró. Według danych statystycznych miasto pod względem liczby ludności zajmuje 53 miejsce w Hiszpanii. I jest ósmym co do wielkości miastem Katalonii. Pomijając jego rozmiary, to małe miasteczko kryje w sobie jednak dużą różnorodność i bogactwo historycznych wydarzeń, które miały wpływ na późniejsze los Mataró.

Historia miasta

Tak jak większość miejscowości położonych w basenie Morza Śródziemnego, także Mataró ma swoje korzenie w dalekiej przeszłości. Pierwsze ślady osadnictwa wskazują, że najwcześniejszymi mieszkańcami miasta byli Rzymianie. Odkryte jakiś czas temu ruiny willi Can Llauder pochodzącej z I wieku naszej ery potwierdzają istnienie Rzymskiej osady w tym właśnie miejscu. W Tamtych czasach na terenie dzisiejszego Mataró istniała osada o nazwie Iluro.

Przez wieki miasto próbowało oderwać się od jurysdykcji innych ośrodków władzy. Mieszkańcy Mataró doczekali się przywilejów miejskich w 1480 roku. Na mocy dekretu króla Ferdynanda miasto zyskało prawa, dzięki którym mogło samo decydować o swojej gospodarce i obronności. Dlatego właśnie w Mataró rozpoczęto budowę pierwszych murów miejskich, których fragmenty przetrwały do dziś. Mury miasta powstały na przełomie 1569 i 1600 roku i są dziełem projektu architekta Jorze Stara.

Jednym z ważniejszych wydarzeń w mieście było otworzenie linii kolejowej w 1848 roku. Była to pierwsza linia w tym rejonie i w późniejszym czasie przyczyniła się ona do rozwoju gospodarki miasta. Ze spokojnego Mataró otoczonego murami, zapewniającego bezpieczeństwo i dobrobyt mieszkańcom, miasto stało się jednym z potentatów metalurgicznych i produkcji maszyn.

Gospodarka Mataró dawniej i dziś

Około 10 lat przed położeniem linii kolejowej w granicach miasta Mataró, rozpoczął się proces industrializacji ośrodka miejskiego. Wtedy właśnie w mieście postawiono pierwszą maszynę parową, która pracowała na potrzeby przemysłu włókienniczego. Ten moment uznaje się za początek przemysłowej historii miasta. Przemysł włókienniczy był najważniejszym sektorem produkcji Mataró przez niemal 100 lat. Tutaj właśnie produkowało się większą część tekstyliów regionu Katalonii.

Początkowo zmiany były wprowadzane etapami i bez większego szoku dla gospodarki. Jednak koniec XIX wieku to już okres dynamicznego rozwoju tego sektora przemysłu. Włókiennictwo odegrało tak istotną rolę w gospodarce miasta, że utrzymało się jako główne źródło dochodu Mataró aż do końca XX wieku. Zmiany na rynku międzynarodowym oraz wzrost konkurencyjności ze strony wschodnich dostawców sprawił, że władze Mataró stanęły przed wizją poważnych zmian. Udało się przekształcić model gospodarki wytwórczej miasta w znaczący ośrodek usługowy, który z roku na rok staje się coraz silniejszy.

MATARO
Plaża w Mataro

Dziś położone tuż nad brzegiem Morza Śródziemnego miasteczko coraz chętniej wybierane jest jako punkt docelowy podróży, a ze względu na dostęp do plaż turystyka na tutejszym wybrzeżu rozwija się bardzo dobrze. W Mataró działa obecnie 5 hoteli (Atena Port Mataró, NH Ciutat de Mataró, Hotel Castell de Mata, Colon Hotel oraz Hotel Ibis), a także 2 kempingi.

Rolnictwo w Mataró

Miasto, oprócz przemysłu włókienniczego, posiada także silny sektor rolnictwa. Co prawda czasy jego największej świetności dawno już minęły, jednak wciąż widać, że Katalończycy tego regionu mocno trzymają się tego sektora gospodarki. Popularne w Katalonii winnice to dominująca forma rolnictwa kultywowanego w okolicach Mataró.
Duże znaczenie w rolnictwie tego obszaru miało nawadnianie pól oraz terenów uprawnych. Znaczny posęp w rozwoju upraw dokonał się wraz z możliwościami nawadniania terenów za pomocą wód gruntowych, wydobywanych za pomocą elektrycznych pomp. Upowszechniły się one w drugiej połowie XX wieku. Wraz z rozpropagowaniem tego sposobu nawadniania, uprawy winorośli ustępowały miejsca hodowlom innych rodzajów roślin. Pojawiły się tutaj uprawy ziemniaków oraz grochu.

Oprócz roślin jadalnych w okolicach miasta Mataró hoduje się kwiaty cięte, takie jak goździki. Inne ważne rośliny uprawiane w Mataró to fasola, kapusta, kalafior, cykoria, brokuły, papryka czy cebula.

Maszyny z Mataró a turystyka

Wraz z rozwojem produkcji metalu oraz przemysłu, Mataró stawało się coraz poważniejszym graczem na rynku zarówno surowców, jak i rozwiązań mechanicznych. Już w latach 60 ubiegłego wieku miasto wykazywało duże zapotrzebowanie na maszyny przydatne w przemyśle włókienniczym. Aby zaspokoić duży popyt zaczęto produkować maszyny, które z czasem eksportowano poza terytorium prowincji, regionu a z czasem nawet kraju. Maszyny z Mataró zdobyły uznanie nie tylko w USA, ale i Wielkiej Brytanii, Japonii czy Francji.
Niestety dla przemysłu i gospodarki miasta, w Mataró nastał trudniejszy okres. Pod koniec lat 70-tych na miejsce maszyn mechanicznych weszły w pełni elektroniczne urządzenia, których pojawienie się zwiastowało koniec epoki tradycyjnych maszyn. Jednak przyroda ma to do siebie, że nic w niej nie ginie. Bardzo szybko zorientowano się, że dobrym interesem jest turystyka.

Turystyka i festiwale

Doskonała lokalizacja miasta oraz dostęp do malowniczych terenów sprawiły, że rozwój turystyczny nastąpił bardzo szybko. W porównaniu do czasów, w których główny dochód Mataró pochodził z produkcji, dziś turystyka w mieście ma się bardzo dobrze. Sprzyja temu ciekawa architektura miasta oraz czyste plaże u wybrzeży Morza Śródziemnego. Na terenie Mataró działa także port, w którym można spokojnie zacumować żaglówkę, czy skorzystać z możliwości odbycia rejsu. Plaże w Mataró są dobrze wyposażone we wszelkiego rodzaju sprzęty, takie jak rowerki wodne, deski surfingowe czy windsurfingowe.

KAMPING-MATARO
Kamping w Mataro niedaleko Barcelony

Samo miasto jest także miejscem, gdzie odbywają się cykliczne festiwale. Aby przybliżyć ich krótkie opisy wystarczy wspomnieć o Les Sans. Jest to święto ku czci patronów miasta. Najważniejszy dzień festiwalu przypada na 27 lipca, kiedy to hucznie obchodzi się dzień patrona miasta. W Mataró rozbrzmiewa wtedy muzyka, a oficjalne obchody rozpoczyna uroczysta msza święta. W mieście odbywają się wszelkiego rodzaju wydarzenia, które mają zawsze pozytywny charakter.

Innym godnym uwagi czasem, w którym warto wybrać się do Mataró, by wziąć udział w kolorowej fieście, jest Wielki Tydzień. Wielkanoc to czas, kiedy mieszkańcy tłumnie wychodzą na ulice miasta, by uczestniczyć w wielkim przedstawieniu. W czasie procesji, która przemierza główne uliczki starego, historycznego centrum, odgrywane są sceny biblijne, związane bezpośrednio ze scenami ukrzyżowania Jezusa..

W ciągu jednego dnia przez miasto przechodzi kilka procesji, które są ze sobą skoordynowane w ramach ogólno miejskich obchodów Wielkanocy.

Warto zobaczyć także

Oprócz możliwości wzięcia udziału w miejskiej fieście lub obejrzenia zabytkowych pozostałości po murach obronnych miasta, turyści mogą zwiedzić tu wiele innych, ciekawych miejsc. Jednym z nich jest Bazylika Santa Maria de Mataró. To datowana na XV wiek budowla sakralna, która w niespełna 200 lat po powstaniu przekształcona została na świątynię barokową, stanowi doskonały punkt wycieczki turystycznej. Warto tu zwrócić uwagę na zabytkowy ołtarz utrzymany także w barokowym stylu. Innym godnym uwagi miejscem jest plac

Ratuszowy Plaza del Ayuntamiento.

Choć samo miasto stosunkowo od niedawna posiada status turystycznej miejscowości, już zdążyło zaskarbić sobie serca wielu odwiedzającym to miasto. W Mataró jest jeszcze wiele nieodkrytych miejsc, które czekają tylko na to, by odnaleźć je na trasie swojej wędrówki.

IBIS-MATARO-HISZPANIA-HOTEL
Hotel sieci Ibis w Mataro

Zainteresuje Cię również:
Barcelona przewodnik i atrakcje | Costa Brava | region Katalonii |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij