Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Villanueva y Geltru

Villanueva y Geltrú w Katalonii

Villanueva y Geltrú to miasto i gmina, we wschodniej Hiszpanii, położone nad brzegiem morza Śródziemnego. Jest to jeden z najważniejszych ośrodków w całej Katalonii, oddalony o 42 kilometry od Barcelony i 52 kilometry od miasta Tarragona. Villanueva y Geltrú to stolica powiatu Garraf.

Villanueva y Geltrú zajmuje powierzchnie wynoszącą 33,87 km2. Obszar ten zamieszkuje około 64 tysięcy mieszkańców. Miasto charakteryzuje się bardzo dużą gęstością zaludnienia – na jeden km2 przypada ponad 1 900 mieszkańców.

Najważniejszym ośrodkiem w pobliżu miasta jest bez wątpienia Barcelona, stolica Katalonii i największe miasto we wschodniej części Półwyspu Iberyjskiego. Wokół Villanueva y Geltrú rozciągają się również niewielkie, malownicze miejscowości, takie jak : Cubelles, Sitges, L'Arboç, Olivella, Sant Pere de Ribes, Cunit, Castellet i la Gornal, Bellvei, Canyelles, Olèrdola, Santa Margarida i els Monjos, Banyeres del Penedès.

VILLANUEVA-Y-GELTRU

Warto także zwrócić uwagę na to, jak wygląda odległość między Villanueva i Geltrú a największymi i najważniejszymi miastami w Hiszpanii:

Madryt – 466 km
Sewilla – 790 km
Walencja – 436 km
Malaga – 731 km
Saragossa – 222 km
Murcja – 436 km
Bilbao – 445 km
Alicante – 372 km
Kordoba – 670 km
Las Palmas de Gran Kanaria – 2136 km

Villanueva i Geltrú znajduje się pod wpływem klimatu śródziemnomorskiego. W regionie tym występują gorące lata, ze śladowymi opadami deszczu oraz bardzo łagodne zimy, podczas których temperatura niezmiernie rzadko osiąga wartość mniejszą niż 0 0C.

Historia miasta

Villanueva i Geltrú może pochwalić się wyjątkowo długą i bogatą historią. Zostało oficjalnie założone w 1274 roku, stając się tym samym jednym z najstarszych miast w Katalonii. Villanueva y Geltrú zaczęło spełniać ważną rolę dla gospodarki regionu w XVIII wieku, kiedy to stało się ważnym ośrodkiem handlowym z zamorskimi koloniami Hiszpanii. Zyski z wymiany handlowej sprawiły, że miasto bardzo szybko się bogaciło. Wpłynęło to także na ożywiony rozwój kultury.

Największy rozkwit w nowożytnej historii, Villanueva y Geltrú przeżywało w XIX. W tym czasie miasto tętniło życiem, na co wpływ miała przede wszystkim duża intensywność wymiany handlowej ze znajdującą się w hiszpańskiej strefie wpływu Kubą. Wtedy też Villanueva y Geltrú stało się jednym z najważniejszych ośrodków kulturalnych w Katalonii. Już w 1804 roku powstał tam także pierwszy teatr. Złote lata kultury miasta przypadło na okres romantyzmu. To wtedy powstało muzeum Balagura, które do dziś jest odwiedzane przez tysiące turystów każdego roku, a także wiele innych budzących podziw budowli

Charakterystycznym zjawiskiem w ostatnim stulecie był regularny i dynamiczny wzrost liczby mieszkańców Villanueva y Geltrú. Największa eksplozja demograficzna miała miejsce między rokiem 1950 a 1970. W tym czasie liczba mieszkańców miasta zwiększyła się niemal dwukrotnie – z 19 tysięcy ludzi w 1950 do 35 tysięcy dwadzieścia lat później. Według danych statystycznych z 2012 Villanueva y Geltrú miało wtedy 66 tysięcy mieszkańców.

Turystyka i atrakcje

Villanueva y Geltrú jest jednym z najbardziej atrakcyjnym pod względem turystycznym rejonów w Katalonii. Bogactwo kulturalne i historyczne miasta znalazło odzwierciedlenie w ilości znajdujących się tam zabytków. Do Villanueva y Geltrú przyciąga także turystów, ceniących wypoczynek nad brzegiem morza. Odwiedzając to miasto, należy zwrócić szczególną uwagę na:

Santa Maria la Geltru - to jeden z najważniejszych kościołów, znajdujących się w Villanueva y Geltrú. Ta barokowa świątynia została zbudowana na przełomie XVII i XVIII wieku. Wcześniej w okolicy znajdował się mniejszy kościół. W XVII wieku nastąpił gwałtowny wzrost populacji miasta, co przyczyniło się do decyzji o budowie nowego miejsca kultu. Rozpoczęła się ona w listopadzie 1699 roku. W 1742 roku ukończono budowę dzwonu, ostatniego elementu nowej świątyni. W 1826, po uderzeniu pioruna, spłonął dach kościoła, co zmusiło władze miasta do zarządzenia jego przebudowy.

Charakterystyczną cechą kościoła jest smukła wieżyczka, ze złotym zwieńczeniem, przylegająca do głównego budynku. Kościół składa się z pojedynczej nawy i bocznych kapliczek. Jednym z najcenniejszych obiektów w Santa Maria la Geltru jest polichromowany drewniany ołtarz, pochodzący z XVII wieku.

VILLANUEVA-Y-GELTRU-HISZPANIA

Biblioteca Museo Víctor Balaguer - to jedno z najstarszych muzeum w Katalonii. Zostało założone w 1884 roku przez wpływowego polityka z tego regionu, Victora Balaguera. Już sam klasycystyczny budynek zwraca uwagę swoim majestatem. Charakterystyczne starogreckie kolumny, bogato zdobiony portal nasuwają skojarzenia ze starożytną świątynią.

Muzeum posiada jedną z największych kolekcji sztuki katalońskiej na Całym Półwyspie Iberyjskim. W zbiorach Biblioteca Museo Víctor Balaguer znalazły się XIX i XX - wieczne dzieła najwybitniejszych rzeźbiarzy i malarzy z całego regionu. Miłośnicy sztuki mogą tam także podziwiać barokowe dzieła, w tym obrazy takich mistrzów jak, Rubens, i Francisko de Goya.

W placówce znajdują się także wystawy poświęcone sztuce współczesnej.
Biblioteca Museo Víctor Balaguer posiada także bogaty zbiór eksponatów archeologicznych, i etnograficznych. Jedną z największych atrakcji placówki jest egipski pokój, gdzie turyści mogą podziwiać oryginalne przedmioty, rodem ze Starożytnego Egiptu. W muzeum znajdując się także kolekcje opowiadające o historii i ludów indiańskich w Ameryce, w czasach przedkolumbijskich.

W skład muzeum Biblioteca Museo Víctor Balaguer wchodzi także elegancka biblioteka. W jej kolekcji znajduje się około 50 000 książek i 2000 periodyków, wydawanych od XVIII do XX wieku. Turyści mogą w niej także podziwiać około 50 000 tysięcy rękopisów politycznych i literackich, spisanych przez fundatora muzeum. Zbiory w Biblioteca Museo Víctor Balaguer, należy do największych bibliotek publicznych w Katalonii.

Museo del Ferrocarril de Cataluña – to jedno z najciekawszych miejsc w mieście. Muzeum powstało w 1990 roku i ma na celu poszerzanie wiedzy o liniach kolejowych, znajdujących się w pobliżu Villanueva y Geltrú. Placówka jest prowadzona przez Fundację Kolei Hiszpańskich. Oprócz nauki o kolei, muzeum ma również na celu ukazywanie korzyści, wynikających z tego środka transportu.

Najważniejszą kolekcją w Museo del Ferrocarril de Cataluña jest 50 pochodzących z różnych czasów lokomotyw, które rozmieszczone są na dziedzińcu otaczającym główny budynek. Dużą popularnością wśród turystów, cieszy się zwłaszcza 25 parowozów, powstałych na przełomie XIX I XX wieku. W muzeum znajduje się wiele ważnych dla historii hiszpańskiej kolei maszyn. Wśród nich można wymienić najstarszą lokomotywę, zbudowaną na terytorium Hiszpanii.

W swoich zbiorach muzeum posiada także kolekcję dokumentów, z których można czerpać wiedzę o rozwoju kolei w Hiszpanii. W tej otwartej dla zwiedzających w 2000 roku galerii, znajduje się ponad 7000 archiwalnych zdjęć, 4500 referencji oraz mapy kolejowe, pochodzące z różnych okresów.

Museo Romántico Can Papiol – Placówka znajdująca się w samym centrum historycznej części miasta. To dawny dwór, należący do wpływowej rodziny Papiol, który został przerobiony na muzeum po bezdzietnej śmierci ostatniego przedstawiciela rodu. Po zakończeniu prac konserwatorskich, Museo Romántico Can Papiol zostało otwarte i przeznaczone do publicznego użytku w 1961 roku. Od tego czasy przybywający do Villanueva y Geltrú mogą cieszyć oczy widokiem pięknego, XVIII- wiecznego dworu, którego każde pomieszczenie olśniewa bogactwem i splendorem. Największe wrażenia na zwiedzających budynek wywiera piękna biblioteka. Jest ona w wyposażona w ponad 5000 egzemplarzy książek, wydawanych między XVI a XIX wiekiem. Tak wielka kolekcja woluminów pozwala nam wyobrazić sobie bogactwo, jakim dysponował ród Papiol.

W wyniku remontu rozpoczętego w 2006 roku, muzeum zostało zamknięte dla zwiedzających. Jego ponowne otwarcie nastąpiło w 2011 roku i od tego czasu jest to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Villanueva y Geltrú.

Wydarzenia i imprezy w ciągu roku

Villanueva y Geltrú obfituje także w niezwykle barwne wydarzenia kulturalne. Jedna z największych fiest w mieście związana jest z uroczystościami ku czci świętego Antoniego, które przypadają na 17 stycznia. W tym dniu odbywa się uroczystość „Els tres tombs”, w ramach której ludzie z różnymi zwierzętami trzykrotnie okrążają kościoły. W tym czasie następuje także błogosławieństwo zwierząt.

Ogromną popularnością w Villanueva y Geltrú cieszy się karnawał. Odbywający się z tej okazji pochód osiąga nawet 16 tysięcy uczestników. Wydarzeniu temu towarzyszy przemarsz orkiestry dętej. Charakterystyczną częścią pochodu karnawałowego w Villanueva y Geltrú jest „walka na cukierki”. Biorący w nim udział ludzie, obrzucają siebie nawzajem różnymi słodkościami. W czasie karnawału odbywa się także wielka maskarada – wszyscy biorący w nim udział przebierają się za różne postaci, przedmioty etc.

URZAD-MIASTA-VILLANUEVA

Karnawał w Villanueva y Geltrú jest bardzo dokładnie zaplanowany. Zaczyna się on dwie soboty przed Środą Popielcową. Najważniejszym dniom tego święta towarzyszą kultywowane od wielu lat tradycję. Kulminacyjnym momentem wydarzenia jest środa Popielcowa, kiedy to następuje uroczyste zakończenie karnawału. Warto podkreślić, że karnawał w Villanueva y Geltrú jest organizowany przez samorządy obywatelskie.

Ciekawym wydarzeniem, który co roku odbywa się w tym mieście jest Festival Internacional de Música Popular Tradicional de Villanueva y Geltrú – międzynarodowy festiwal muzyki ludowej. Jest to najstarsze tego typu wydarzenie w całej Hiszpanii. Jego pierwsza edycja odbyła się w 1981 roku. Festiwal zawsze odbywa się w lipcu i trwa przez trzy dni. W tym czasie całe miasto zostaje opanowane przez muzyków z różnych części Hiszpanii i obszaru morza Śródziemnego. Podczas tego wydarzenia koncerty i warsztaty muzyczne trwają od rana aż do późnych godzin nocnych, a muzyka nie milknie prawie nigdy.

Okolice i plaże

Położenie nad morzem śródziemnym sprawia, że w Villanueva y Geltrú znajduje się wiele malowniczych plaż. Jedną z nich jest San Gervasio. Spokojne wody i złocisty piasek, zapewnią komfortowy wypoczynek wszystkim miłośnikom plażowego wypoczynku. Wartym podkreślenia elementem jest także czystość San Gervasio. Odwiedzający plaże turyści, mogą wypożyczać parasole i leżaki. Duży nacisk położono również na zapewnienie bezpieczeństwa wypoczywającym tam ludziom. Na plaży przebywa zespół ratowników, a wszelkie niebezpieczeństwa są czytelnie oznaczane.

Villanueva y Geltrú to jedno z największych centrum turystycznych Katalonii. Każdego roku miasto to odwiedza wielu turystów, którzy chcą skorzystać ze znajdujących się tam atrakcji. Rejon ten dysponuje znakomicie rozwiniętą siecią hoteli, które zapewniają komfortowy odpoczynek wszystkim odwiedzającym je gościom.

Villanueva y Geltrú jest miastem, w którym znajduje się wiele różnych atrakcji. Piękne, historyczne budynki, doskonale wyposażone muzea i barwne wydarzenia kulturalne sprawią, że w tym miejscu każdy turysta odnajdzie coś dla siebie. Dodajmy do tego jeszcze nadmorskie położenie miasta, a dojdziemy do wniosku, że Villanueva y Geltrú jest wymarzonym miejscem do spędzenia letniego urlopu.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij