0034 966 444 615 | |
wynajem@ibermaxx.pl | |
12080525 ibermaxx |
Miasto i gmina w Hiszpanii, we Wspólnocie Autonomicznej Katalonia. Jak chodzi o dalszy przydział administracyjny, to jest to „komark” (jednostka podziału w obrębie tej wspólnoty) Garrotxa i prowincja Girona. Skoro Katalonia, to wiadomo, że mowa o północno - wschodniej Hiszpanii. Rzeczywiście Olot leży ledwie około 38 km od Mollo, miasteczka już bardzo blisko granicy francuskiej. Nie w najprostszej linii, bo trzeba pamiętać, że Hiszpanię od Francji oddzielają też góry – Pireneje. Inne odległości stamtąd do miast, świadczące o charakterze i charakterze i usytuowaniu Olot, to:
Girona – 54 km
Roses (Morze Śródziemne) – 80 km
Barcelona – 111 km
Andora – 143 km
Madryt – 652 km
To też bliskość Pirenejów i francuskiej granicy.
Olot posiada 34 tys. mieszkańców i zajmuje powierzchnię 29 km2, co daje gęstość zaludnienia 1200 os./km2.
Miasto słynie przede wszystkim swoim krajobrazem naturalnym. Składają się na niego między innymi 4 wulkany na terenie miasta. Olot należy w związku z nimi do Parku Strefy Wulkanicznej Garrotxa. Jest też centrum kulturalnym i oświatowym regionu.
Gmina zawiera miasta – Olot i Batet de la Serra. Podpadają pod nią też miejscowości aglomeracji – Sant Roc de Olot, Sant Cristofol de les Fonts, Sant Andreu del Coll. Znajduje się na wysokości około 440 m.n. p. m. Graniczy z Sant Joan les Fonts na północnym wschodzie, z Santa Pau na południowym wschodzie, Les Preses na południowym zachodzie, Riudaura na zachodzie i La Vall de Bianya – północny zachód.
Miasto i gmina Olot położone są na równinie, otoczonej pasmami górskimi. Między innymi Valenti, Aiguanera, Marboleny. Przez równinę przepływa rzeka Fluvia, która uchodzi niedaleko, do Morza Śródziemnego.
„Komark” Garrotxa cechuje się większą wilgotnością niż okoliczne. Roczna suma opadów, to około 1000 mm. Lokalne powiedzenie meteorologiczne głosi, że jeśli nie pada w Olot, nie pada już nigdzie w okolicy. Deszcz stanowi o specyfice miasta. Ogólnie to klimat umiarkowany ciepły, ze średnią temperaturą zimy około 5 stopni i lata 29 stopni.
Istnieje wiele hipotez, co do pochodzenia gminy. Jedna z nich mówi, że Olot założone było przez Ulo, króla z dynastii Atlantów.
Wspominane już wygasłe wulkany na terenie Olot, to:
Montolivet, Montsacopal,Bisaroques i Garrinada.
Montsacopa – nieaktywny od wielu tysięcy lat. Na jego szczycie znajduje się Pustelnia Św. Franciszka i dwie wieże strażnicze. Posiada stożek i okrągły krater z materiału wulkanicznego. Główny symbol Olot.
Jak cały Park Wulkaniczny Garrotxa, wulkany pochodzą z epoki holocenu. Postały na skutek wyrzutu lawy bazaltowej. Na terenie parku jest ich około 40. Wszystkie nieaktywne, ostatnie erupcje miały miejsce 11 tys. lat temu. Mimo to większy region nadal jest sejsmicznie czynny. Ostatnie duże trzęsienie ziemi miało miejsce niedaleko Barcelony, w 1428 roku.
Najbardziej znany w nim wulkan, to Santa Margarita – na górze romańska kaplica św. Małgorzaty; czy też Wulkan Crostact, z wieżami strażniczymi.
Park zajmuje swoim obszarem 12 tys. hektarów w 11 gminach. Mieszka w nim ponad 40 tys. osób. Niektóre wulkany są ścisłymi rezerwatami przyrody. Park określany jest, jako monogenetyczny. Wulkany zaczęły być aktywne około 700 tysięcy lat temu. Jest najmłodszym obszarem wulkanicznym Katalonii. Inne sięgają nawet 10 milionów lat wstecz. Wulkany tysiące lat temu użyźniły swoim popiołem okoliczną glebę, przez co porośnięta ona jest bujną roślinnością. Znaleźć tam można: kwitnące na kolorowo późną jesienią drzewa truskawkowe – madrono, czy też kasztan jadalny.
Stare miasto – pochodzi głównie z 9 wieku. Posiada zatem długą tradycję, dobry stan zachowania, ciekawe budowle.
Między innymi neoklasycystyczne Hospicjum.
Kościół la Mare de Deu del Tura (patron Olot)
Renesansowy klasztor El Carme
Kościół parafialny Sant Esteve - zbudowany w 1763 roku. Znajduje się w nim wiele dzieł sztuki. W tym między innymi oryginalny obraz El Greco - „Chrystus dźwigający krzyż”.
Kamienica Sola – Morales – jeden z wielu przykładów w rynku architektury secesyjnej, czyli z przełomu XIX i XX wieku.
Olot od dawna jest miastem przyciągającym artystów i ludzi sztuki. Uprawiano tam namiętnie nie tylko malarstwo, czy rzeźbę, ale miasto słynęło też z tradycji szopek bożonarodzeniowych, czy wystaw rzeźb o tematyce sakralnej. W mieście znajduje się Akademia Sztuki, założona już w 1783 roku i obecnie jest najważniejszą szkołą artystyczną w prowincji Girona. Artystyczną spuściznę miasta można odnaleźć między innymi w zlokalizowany też w Olot:
Muzeum „Komarku” Garrotxa – powiązane z Narodowym Muzeum Sztuki Katalonii w Barcelonie.
Zlokalizowane w XVIII wiecznym budynku neoklasycystycznym, zaprojektowanym przez architekta, Venturę Rodriqueza. Otwarte dla zwiedzających od 1905 roku. Wciąż się rozwija i poszerza, nawet o wspominane już szopki bożonarodzeniowe. Znajdują się w nim eksponaty id dzieła sztuki związane z Garrotxa lub tam powstające, między innymi: braci Vayreda, Josepa Berga, Ramona Casasa, Ramana Amadeu. Często są to eksponaty pochodzące a tamtejszej Akademii Sztuki – Escola D`Art i Superior de Disseny d` Olot.
W gminie Olot położone są dwa parki naturalne: Moxina i Parc Nou. Cechują się dużą ilością lasów dębowych i zachowaniem pierwotnego, nie zniszonego stanu roślinności, co po tej stronie Pirenejów jest rzadkością. To te właśnie lasy stały się natchnieniem i tematem dla przywoływanych wcześniej mistrzów malarstwa, ze „szkoły Olot”.
Park Fageda d`en Jorda – park bukowego lasu z pęcherzami wulkanicznymi i gorącymi źródłami Sant Roc.
Miasto posiada też szlak rowerowy do Girony, stworzoną na dawnym trakcie kolejowym.
Olot znane jest ze swojej regionalnej kuchni. Jej istotnym składnikiem jest słodki likier ziołowy – ratafia, tradycyjne ciastka coca de lardons, czy trotell de matafaluga. Jada się lokalne wędliny, a ziemniaki jadane są często jako wafle, z mięsem, obtaczane w jajku i mące i smażone na głębokim tłuszczu. Wiele restauracji w mieście skomasowało się razem, tworząc tzw. „kuchnię wulkaniczną”. To między innymi taki lokal, jak Le Cols, dwugwiazdkowy w przewodniku Michelin.
Olot oferuje też oczywiście atrakcyjną sieć hoteli. Mogą to być: Les Colls Povellons; czy Hotel Riu Olot. Najbliższe lotniska są w Gironie, która oferuje port lotniczy Girona – Costa Brava, 13 kilometrów na zachód od centrum miejscowości Vilobi d`Onyar. Stolica Garrortxy posiada też dobre i wygodne połączenie ze stolicą ktaju, Madrytem. Samochodem jest to szacunkowy czas podróży około 6 godzin.
Girona jest stolicą prowincji, w jakiej lokalizuje się Oldo. Stolica ta, to miasto 98 tysięczne, położona 48 kilometrów od Morza Śródziemnego, a 60 kilometrów dzieli ją od podnóża Pirenejów. Słynie z zabytków i bardzo dobrze zachowanych pozostałości architektury. To tam jest, jedna z najlepiej zachowanych w Europie, średniowieczna starówka. Historia Girony sięga jednak znacznie głębiej. Miasto było bowiem zakładane już w I wieku p. n. e. przez rzymianina Pompejusza, przy okazji wojny Imperium Rzymskiego z Sertoriuszem.
Od tamtej pory, aż po XX wiek odgrywało zawsze dużą rolę we wszelkich wydarzeniach historycznych, rozgrywających się czy to w całej Hiszpanii, czy to w samej Katalonii. Stało się miastem o bardzo licznych i gęsto zapisanych kartach historii. Oprócz średniowiecznej starówki, jako zabytki, pozostały do dziś: zabytki architektury sakralnej – szczególnie gotycka katedra, Łaźnie Arabskie, architektura secesyjna, murowane fortyfikacje, mosty Girony – przeprawy nad rzeką Onyar. W roku 2006 w Gironie kręcono film „Pachnidło”, według Patricka Suskinda, a w reżyserii Toma Tykwera, którego to akcja działani się w XVIII wieku.
Girona jest stolicą prowincji o tej samej nazwie. W granicach, jakie ma dzisiaj, funkcjonuje od 1833 roku. Graniczy z prowincjami: Lleida i Barcelona; ponadto z Księstwem Andory i francuskim regionem Pireneje Wschodnie. Prowincję Girona zamieszkuje 750 tysięcy osób.
W jej granicach leżą znane miejscowości znad Morza Śródziemnego: Lloret de Mar, Arenys de Mar, Tossa de Mar, Blanes. Przede wszystkim to jednak Costa Brava. Oddalony o niecałe 80 kilometrów od Olot, pas wybrzeża, jeden z najbardziej znanych wybrzeży turystycznych w Europie. Ciągnie się praktycznie od granicy z Francją, do ujścia rzeki Tordera na południe od Blanes, przez około 215 kilometrów. Nazwa w języku hiszpańskim oznacza dzikie lub urwiste wybrzeże, i takie jest ono rzeczywiście.
45 kilometrów dzieli Olot od miejscowości Figueres, w której to znajduje się muzeum Salvadora Dali. To tam ten znany malarz się urodził i zmarł. Artysta Katalonii.
„Komark” Garrotxa, jako całość, a zwierający w sobie miasto i gminę Olot, również dotyka granicy państwowej z Francją i wdziera się pod Pireneje. W stolicy, czyli Olot, zamieszkuje ponad połowa obywateli Garrotx. Opisywane tutaj miasto stanowi w decydującym stopniu o charakterze „komarku”. Ledwie 10 % tamtejszej populacji zajmuje się rolnictwem, mimo atrakcyjnych gleb.
Ponad połowa zatrudniona jest w przemyśle, dużo też w sektorze usług i turystyki. Pomimo niewielu zatrudnionych w rolnictwie, Garrotxa jest największym producentem kukurydzy w Hiszpanii. Oprócz tego tamtejsze rolnictwo, to hodowla świń i bydła. Przemysł regiony rozwija się intensywnie od 1940 roku. Przede wszystkim to przemysł włókienniczy, produkcja tkanin, przemysł spożywczy, metalurgia.
Garrotxa należy też do Subregionu Pienejskiego, współtworząc sekcję u jego podnóży. Składa się z szeregu równoległych pasm górskich, zorientowanych w kierunkach wschód – zachód. Góry w większości pokryte są lasem. Ich szczyty sięgają do 1850 metrów n. m. p.
Wśród obywateli Olot, czy Garrotx można wyczuć pewną postawę, typową ogólnie dla Katalonii, a zwłaszcza Barcelony. Chodzi o postawę manifestowanej odrębności, względem Hiszpanii, jako kraju. Widoczne to jest już też na poziomie administracji, bowiem Katalonia posiada rzeczywiście dużą niezależność. Katalończykom od 2005 roku przysługuje prawo do określania się mianem narodu Katalonii. Do tamtej pory funkcjonowała tylko nacja Hiszpanów. Zostało wprowadzone niedawno też pojęcie konkretne, obywatelstwa katalońskiego. Choć ta odrębność funkcjonuje tylko wewnątrz kraju. Względem spraw zewnętrznych, Hiszpania wciąż stanowi monolit.
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.