Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Villafranca del Penedes

Villafranca del Penedès – miasto wina i akrobatów

Katalonia to nie tylko Barcelona. Im częściej powtarzany jest ten jakże popularny slogan, tym częściej zdajemy się o tym zapominać. Ten prężny i tętniący życiem region, co prawda szczyci się sukcesami swojej stolicy, lecz istnieje cały szereg miast, które mimo, że mniej liczne, doskonale radzą sobie zarówno na płaszczyźnie ekonomicznej, jak i kulturalnej. Za przykład może posłużyć tu miasto Villafranca del Penedès – czterdziestotysięczny ośrodek miejski, położony nieco ponad 50 kilometrów od Barcelony.

Mniej ludzi niż na Narodowym

Czterdzieści tysięcy osób, to z pozoru niewiele. Gdyby taka liczba osób zasiadła na Stadionie Narodowym w Warszawie, w dalszym ciągu obiekt nie zapełniłby się do ostatniego miejsca. Lecz przykład Villafranca del Penedès pokazuje, że czterdzieści tysięcy ludzi, to zupełnie wystarczająca ilość, aby jako dobrze zarządzane miasto, mogło odnieść spory sukces.

Nie bez znaczenia w takiej sytuacji jest oczywiście cały szereg czynników zewnętrznych, jak np.: odpowiednia lokalizacja, ułatwienia komunikacyjne czy stopień atrakcyjności dla przedsiębiorców. Jednak potencjał mieszkańców miasta stanowi drugą połowę sukcesu. Właśnie dlatego, niemal każdy kto przynajmniej raz znalazł się w Villafranca del Penedès, już po krótkim zapoznaniu się z miastem, doceni jego liczne walory.

WIEŻA-LUDZKA-HISZPANIA

Villafranca del Penedès leży w centralnej części Katalonii. Według danych z 2014 roku, miasto liczy 39 000 mieszkańców, co nawet jak na warunki katalońskie, nie zalicza go do miast szczególnie licznych. Jednak miasto ma wiele symboli, które zapewniają mu rozgłos o wiele większy niż liczba mieszkańców.

Miasto słynące z winnic

Pierwszym z nich jest oczywiście znane na całym świecie wino. Villafranca del Penedès słynie z produkcji win i dystrybucji ich pod marką Penedes. Tutejsze winiarnie znalazły uznanie wśród producentów wina na całym świecie, dlatego też miejscowe wino sprzedawane jest z powodzeniem nie tylko w Hiszpanii, ale także daleko poza jej granicami. Jak daleko? Wina pochodzące z Villafranca del Penedès możemy znaleźć w dobrych sklepach i restauracjach na każdym kontynencie.

Produkcja wina zalicza się tutaj do najważniejszych i najbardziej szanowanych rzemiosł, głownie ze względu na swoją wielowiekową tradycję. Ma to odzwierciedlenie również w kulturze miasta i całego regionu. Przyjeżdżając do Villafranca del Penedès nie sposób nie odwiedzić przynajmniej na chwilę muzeum wina, które zalicza się do największych atrakcji turystycznych miasta.

Każdego roku setki tysięcy osób odwiedzają miejskie muzeum, podziwiając narzędzia i technologię używane do produkcji tego szlachetnego trunku, a także mając możliwość degustacji lokalnych win. Jeśli ktoś szuka odpowiedniego dowodu na to, że lokalny biznes i rzemiosło może być jednocześnie częścią dziedzictwa kulturowego regionu i miasta, to trudno o lepszy przykład niż produkcja wina w Villafranca del Penedès.

Ludzka wieża wysoka jak ambicja mieszkańców

Drugim symbolem miasta, którego sława wykracza daleko poza jego granice jest grupa Castelles de Vilafranca – jedna z najsłynniejszych grup gimnastycznych, które zajmują się tworzeniem wież z ludzi. W Hiszpanii, a zwłaszcza w Katalonii ta forma aktywności kulturalnej zalicza się do niezwykle popularnych, a grupy, które rywalizują ze sobą na różnego rodzaju festiwalach i przeglądach mają liczne i fanatyczne grupy kibiców i są w Hiszpanii niemal tak popularne jak lokalne kluby piłkarskie.

Grupa liczy ponad 400 członków, którzy mogą popisać się niebywałą sprawnością fizyczną, pozwalającą im na wykonywanie tak bardzo skomplikowanych figur gimnastycznych. Członkowie zespołu niemal każdego dnia spotykają się na próbach i treningach, które niczym nie różnią się od przygotowań drużyn sportowych. Doskonała kondycja, siła fizyczna i zwinność – każda z tych cech jest niezbędna, jeśli chce się należeć do Castelles de Vilafranca.

A kiedy to nich należysz to twoja rodzina jest szanowana w całym mieście. Castelles są najlepsi. Trenują po to, aby jako pierwsi tworzyć najbardziej skomplikowane ewolucje i dawać przykład innym grupom. Nie ma w tym ani krzty przesady, jeśli weźmiemy pod uwagę że władze miasta już dawno uhonorowały grupę medalem za promowanie miasta w całym kraju i poza nim, zaś rząd Katalonii uhonorował zespół Krzyżem Świętego Jerzego – najważniejszym odznaczeniem rządowym, przyznanym grupie za krzewienie kultury katalońskiej.

Grupa powstała pod koniec lat 40. ubiegłego wieku i od tego czasu cieszy się wielką popularnością, a jej występy oglądane są przez tłumy mieszkańców i gości. Czy w takim razie kogokolwiek może dziwić fakt, że z Villafranca del Penedès pochodzi mistrzyni olimpijska w gimnastyce artystycznej? Nuria Cabanillas zdobyła złoty medal na igrzyskach w Atlancie w 1996 roku. To największe osiągnięcie sportowca wywodzącego się z miasta.

VILLAFRANCA-HISZPANIA

W mieście nie zginiesz

Villafranca del Penedès to nie tylko doskonałe wino i wieże z ludzi. To także cała masa licznych atrakcji turystycznych. Władze miasta zadbały natomiast o to, aby strategiczne punkty w mieście, takie jak zabytki, urzędy czy ważne instytucje publiczne, były odpowiednio widoczne i łatwe do odnalezienia zarówno przez turystów jak i przez mieszkańców. Doskonałym pomysłem na ułatwienie zwiedzania miasta jest specjalny interaktywny informator miejski, który bardzo dokładnie opisuje wszystkie niezbędne lokalizacje.

Można się z niego dowiedzieć na jakiej ulicy leży dany obiekt, w jakich godzinach jest otwarty, a także co oferuje tym, którzy go odwiedzają. Bez dwóch zdań, tego typu poradnik pozwala zaoszczędzić czas, a dla osób, które w mieście są po raz pierwszy stanowi nieocenioną pomoc, nawet jeśli nie znają one języka hiszpańskiego. A przyznać trzeba, że potencjalny turysta w Villafranca del Penedès nie będzie się nudził. Każdy kto ceni sobie historyczne zabytki, z całą pewnością powinien wybrać się w niezapominana podróż śladami średniowiecznego miasta. Władze utworzyły specjalny turystyczny Średniowieczny Szlak, który pozwala zobaczyć to co w mieście najstarsze i najsłynniejsze.

Miłośnicy zabytkowych budowli będą pod wrażeniem starych domów, kościołów, budynku klasztornego, czy słynnego Pałacu Królewskiego, w którym zmarł król Piotr III Wielki. W sercu średniowiecznego grodu znajdują się także wąskie ścieżki i pozostałości murów obronnych miasta. Sam gród pochodzi z XII wieku, to na ten czas datowane są pierwsze dokumenty mówiące o istnieniu miasta. Najstarszym kościołem znajdującym się na terenie miasta jest Bazylika Świętej Maryi Panny pochodząca z XV wieku.

Gotycki styl nadaje świątyni odpowiedniej powagi i sprawia wrażenie, że prezentuje się ona niezwykle monumentalnie. Poza tradycyjnym, historycznym budownictwem, Villafranca del Penedès może pochwalić się również kompleksem budynków modernistycznych, pochodzących z XIX wieku, które również stanowią niezwykle atrakcyjną z punktu widzenia turystyki atrakcję.

Ludzie z Villafranca del Penedès a walka o wolność Katalonii

Co można powiedzieć o ludziach, którzy zamieszkują Villafranca del Penedès? Z całą pewnością to, że są oni typowymi Katalończykami. Wykazują oni silne dążenie do autonomii, a katalońskie flagi znajdziemy na wielu budynkach, zarówno administracji publicznej, jak i domach prywatnych. Dążenia separatystyczne mają tu niezwykle długą i bogatą historię, a poczucie dumy wypływające z przynależności do katalońskiej wspólnoty zauważane jest tu na każdym kroku.

Jednak struktura etniczna, zwłaszcza w ostatnich kilkudziesięciu latach dość mocno się tutaj zmieniła. Przede wszystkim rozwój miasta i jego otwarcie na nowe kierunki i rodzaje działalności, zaowocowały napływem wielu nowych mieszkańców, niekoniecznie pochodzących z Katalonii. W ich przypadku poczucie przywiązania do regionu jest z naturalnych względów o wiele mniejsze, jednak bez względu na to czy spotkamy na ulicy rodowitego Katalończyka czy przybysza, dajmy na to z Kraju Basków czy Andaluzji, z całą pewnością możemy liczyć na dobre słowo i przynajmniej krótką, a nierzadko bardziej rozbudowaną wymianę zdań.

Bez trudu dowiemy się gdzie znaleźć fajną knajpkę z lokalnym jedzeniem i klimatem, albo jak trafić na stację kolejową. Villafranca del Penedès to miasto ludzi otwartych, którzy cenią sobie szczerość i pracowitość. Kontakty towarzyskie kwitną tutaj wieczorem, kiedy w lokalnych restauracjach zbierają się ludzie, pragnący odpocząć w towarzystwie znajomych, po całym dniu ciężkiej pracy. A że tutejsza kuchnia cieszy się opinią bardzo smacznej, zaś miejscowe knajpy serwują regionalne potrawy w niezbyt wysokich cenach, to nie ma się co dziwić, że zazwyczaj są przepełnione.

LONDYN-LUDZKA-WIEŻA

Oczywiście do posiłku obowiązkowo lampka wina z jednej z tutejszych winnic. W większości restauracji nie są wymagane rezerwacje telefoniczne, dlatego jeśli przechodząc w pobliżu którejś z nich, skuszeni zapachem lokalnych specjałów, postanowimy skorzystać z oferty, z całą pewnością znajdzie się dla nas miejsce przy stoliku. Restauracje szczycą się, że ich potrawy przygotowywane są niemal wyłącznie ze świeżych składników, podchodzących od lokalnych producentów.

Mieszkając w Katalonii, można ufać, że to prawda, ponieważ liczne plantacje warzyw i owoców dostarczają na lokalne rynki świeżych i zdrowych produktów. W kuchni królują ryby i owoce morza, a potrawy takie jak tatar z łososia czy krewetki z czosnkiem tylko to potwierdzają. Pewne jest to, że w Villafranca del Penedès możemy zjeść smacznie i zdrowo. A czy niedrogo? To już kwestia indywidualnej oceny, warto dodać, że za danie główne zapłacimy tutaj około 10-15 Euro. Z całą pewnością nie są to najniższe kwoty, jednak taka jest cena za świeże i ekologiczne produkty, które stanowią największą zaletę tutejszej kuchni. Warto skosztować smaków Katalonii, aby w pełni poznać kulturę i zwyczaje tego niezwykle fascynującego regionu.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij