Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Pals

Pals – turystyka na wysokim poziomie

Costa Brava to o wiele więcej niż tylko słońce, piękne plaże, corrida i słynny kataloński taniec Sardana. Tak postrzegają ten popularny turystyczny zakątek ci, którzy znają go z prospektów biur podróży i ofert wakacyjnego wypoczynku w którymś z najmodniejszych kurortów w Katalonii. Jednak Costa Brava to także przepiękne, przyciągające uwagę turystów zabytki Girony, stare zamki, klasztory i niesamowite widoki, jakie zapewnia łańcuch Pirenejów.

W okolicznych wsiach i miasteczkach, życie kwitnie z dala od sezonowego tłoku, jaki panuje w nadmorskich kurortach. Czasem warto zadać sobie nieco więcej trudu i zapuścić się wgłąb regionu, by przekonać się, że uroki Costa Brava to nie tylko wybrzeże, ale i także magia i urok wielu wspaniałych okolicznych miejscowości, które mają do zaoferowania więcej niż ktokolwiek by się po nich spodziewał. Jedną z nich jest Pals – zaledwie dwudziestotysięczna gmina, położona 40 kilometrów od Girony.

Inne oblicze Costa Brava

Na miastem góruje niepodzielnie Wieża Godzin – to centralny obiekt średniowiecznego centrum miasta, które stanowi największą atrakcję turystyczną Pals. Wybudowana na przełomie XII i XIII wieku wieża stanowi prawdziwą perłę architektury romańskiej.
Średniowieczne centrum miasta dość zabawnie kontrastuje z teraźniejszością. Mamy więc skutery zaparkowane na wybrukowanych, kamiennych ulicach, przy zabytkowych murach obiektów miejskich czy restauracje i sklepy mieszczące się w historycznych budynkach. Całość jednak tworzy dość przyjemny i niezwykle pociągający efekt, który stanowi gwarancję turystycznego zainteresowania przez cały rok.

PALS-HISZPANIA

Pals jest niewielkim miasteczkiem, jednak z punktu widzenia turystyki lokalnej, stanowi jedno z najważniejszych miejsc na wybrzeżu. Costa Brava słynie właśnie z takich miejsc – niewielkich gmin i wsi, które oferują historyczne budowle i na każdym kroku odwołują się do średniowiecznych tradycji, zaś ich największym skarbem jest ten niezwykły, średniowieczny klimat, który jest możliwy do osiągnięcia wyłącznie w tych niewielkich mieścinach, pozostających nieco na uboczu globalnej, turystycznego szaleństwa, które opanowało większe miasta i modne kurorty, gdzie obowiązkowo musi być głośno, szablonowo i – co szczególnie przykre – często także kiczowato.

Obcując z wielką historią

Z turystycznego punktu widzenia, jest niemal niemożliwe do zrozumienia, jak w tak popularnych i pełnych turystów rejonach, mogły uchować się miasta takie jak Pals, które nie straciły nic ze swojego klimatu, jednocześnie potrafiąc przyciągać turystów i nie poddawać się globalnym procesom ujednolicenia wszystkiego, co możliwe. Przemierzając wąskie, kręte, wybrukowane kamieniami uliczki, mając nad głową liczne kamienne łuki i tarasy, czy podziwiając małe okna w masywnych ścianach, niemal na własnej skórze możemy poczuć smak wielowiekowej historii i tradycji rzemieślniczych, które przed laty były tu niezwykle silne.

Współczesność kontra tradycja

Współcześnie, Pals czerpie wiele ze swojej średniowiecznej tradycji, odwołując się do ideałów handlowych i rzemieślniczych, tworząc miejsca pracy aktywizując lokalną społeczność. Realizacja projektów socjalnych, to jeden z priorytetów miasta. Głównym źródłem dochodów mieszkańców jest działalność handlowa i usługowa, głównie związana z turystyką. Na obrzeżach gminy funkcjonują także gospodarstwa rolne, nastawione głównie na uprawę drzew owocowych i hodowlę bydła. Silny nacisk kładziony jest również na uprawę pól ryżowych, a pochodzący z okolic Pals ryż, dostępny jest w sklepach w całej Hiszpanii.

Dojazd i komunikacja

Jak dostać się do miasta? Pals oferuje wiele możliwości transportowych, a do najpopularniejszych należą z pewnością: samochód, samolot, pociąg i autobus. Transport kołowy odbywa się głównie z wykorzystaniem autostrady AP-7, którą do Pals dojedziemy od strony Barcelony. Do stolicy Katalonii jest stąd 130 kilometrów, a podróż trwa około półtorej godziny. Od strony Lleida, dostaniemy się do miasta drogą nr C-31, podróżując w kierunku Palamos.

Dwa najbliżej położone lotniska znajdują się w oddalonej o 130 km Barcelonie (El Prat) oraz leżącej 55 km stąd Gironie (Girona Costa Brava Airport). Do Pals nie dojeżdżają pociągi dalekobieżne, jednak możemy dostać się koleją do Girony lub leżącej 25 km od Pals miejscowości Flaca, skąd bez problemu dotrzemy do naszego celu podróży którymś z autobusów.

PALS-COSTA-BRAVA

Lokalna gospodarka żyje z turystyki

O tym, że turystyka jest priorytetem dla miejskich władz i stanowi niezwykle istotny element lokalnej gospodarki niech świadczy prężnie działające, obsługujące w kilku językach tysiące turystów w ciągu roku, biuro turystyczne. To tam uzyskamy najważniejsze informacje dotyczące atrakcji, zabytków, zakwaterowania oraz terminów najważniejszych wydarzeń kulturalnych.

W podziemiach ratusza,gdzie znajduje się punkt informacji turystycznej (działa on przez siedem dni w tygodniu), znajdziemy także mapy i plany tras turystycznych. Wspomaganie ruchu turystycznego, zwyczajnie się opłaca – zarówno miastu jak i prywatnym inwestorom: hotelarzom, właścicielom restauracji czy organizatorom licznych festiwali i wydarzeń kulturalnych. Wzajemna kooperacja tych wszystkich podmiotów przyczynia się do obopólnych korzyści i sprzyja budowaniu marki Pals i wizerunku miasta, postrzeganego jako nowoczesny ośrodek turystyczny, który nie wyrzeka się swoich tradycji i niezwykle bogatej historii, z której jest dumny.

Bogata oferta kulturalna

To, że miejskie biuro turystyki ma co robić, jest zasługą wielu działających tutaj instytucji kulturalnych i rozrywkowych. Kalendarz miejskich i lokalnych świąt jest niezwykle bogaty i obejmuje bardzo wiele wydarzeń muzycznych, teatralnych, festiwali i wystaw, zarówno o charakterze lokalnym, jak i ogólnokrajowym. Przez okrągłe 12 miesięcy w mieście odbywa się kilkadziesiąt wydarzeń, w których warto wziąć udział. Są to m.in.: targi wina i szampana, wycieczki literackie, festiwal ryżu, czy spotkania teatralne.

Pokazuje to, że oferta kulturalna miasta jest niezwykle zróżnicowana, ale zawsze nawiązuje do tego, co stanowi mocną stronę i wartościowy element promocyjny w polityce miasta. Dzięki temu, że lokalne tradycje i rzemiosło są tak głęboko zakorzenione w miejskiej kulturze i świadomości mieszkańców, obchody świąt i uroczystości mają niezwykle widowiskowy charakter i cieszą się ogromnym zainteresowaniem zarówno ludności miejscowej, dla której stanowią okazję do kultywowania lokalnych zwyczajów i podkreślają przynależność do wspólnego kręgu kulturowego, jak i dla turystów z zewnątrz, którzy mają niezwykle atrakcyjną okazję do poznania tutejszych obyczajów.

PALS-HISZPANIA

Świetne miejsce do życia

Miasteczko, które posiada tak bogatą ofertę, a jednocześnie nie zalicza się do przepełnionych i głośnych turystycznych kurortów, jest atrakcyjną lokalizacją dla wszystkich tych, którzy szukają nowego miejsca zamieszkania, czy też chcieliby posiadać domek wypoczynkowy w atrakcyjnej lokalizacji. Właśnie dlatego, coraz większą uwagę inwestorów przykuwa tutejszy rynek nieruchomości.

Zarówno istniejące budynki, jak i nowo budowane wille i apartamenty cieszą się dużą popularnością wszystkich tych, dla których mieszkanie w tak atrakcyjnym miejscu stanowi doskonałą okazję do zmian. Zalety tego obszaru, do których zaliczają się: cisza, piękne widoki, bogata przyroda i bliskość wybrzeża, w połączeniu z atrakcyjnymi, relatywnie niewysokimi cenami nieruchomości, skutkuje tym, że mieszkania i domy na sprzedaż szybko znajdują tutaj kupców.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij