Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Girona

Tutaj przewodnik po Gironie w Hiszpanii. Girona informacje turystyczne i atrakcje. Liczba ludności Girony to 95.000 mieszkańców. Girona jest stolicą jednej z katalońskich prowincji (Provincia de Girona), oraz stolicą comarki Girones, miasto leży około 30km od wybrzeża Costa Brava, w samym sercu Katalonii. Miasto usytuowane jest na terenie nizinnym. Historia miasta zaczyna się od pierwszych osadników z plemienia Indygenów, które zostało odkryte na równinie otaczającej Gironę.

Pierwsze miasto powstało 77 r. p.n.e. i nosiło nazwę Geruna, które pomimo oddalenia od wybrzeża, rozwijało się w niezwykle szybkim tempie. Historycy uważają, że hrabstwo Girony było ważnym fundamentem powstania niezależnej Katalonii. Współcześnie Girona jest drugą po Barcelonie kolebką kultury i sztuki katalońskiej.

Girona leży w dolinie rzeki Ter. Początki powstania miasta sięgają czasów Rzymskich, Girona leżała na szlaku Via Augusta, stał tu fort warowny, zwany Gerunda. Od IV wiegu Girona była biskupstwem. Około 715 roku osadę zajęli Muzełmanie, a 70 lat później odbili ją Frankowie. W X wieku Girona zjednoczyła się z hrabstwem Barcelony. W tym okresie stała się ważnym centrum handlowym.

Do wieku XVIII Gironę oblegano aż 21 razy. Miasto prztrwało 5 ataków, w tym największe, 7 miesięczne oblężenie przez wojska Francuskie w 1809 roku. Podczas wojny domowej w Hiszpanii, Girona znalazła się w rękach republikanów. Wojska generała Franco zajęły jednak Gironę w lutym roku 1939. Wpływ na miasto miała także długa, bo 6 wiekowa, obecność Żydów. Jednak dominującą architekturą w starej części Girony są pozostałości średniowiecza, tworzące wspaniały klimat miasta.

LOTNISKO-GIRONA-MAPA-ODLEGLOSCI-BARCELONA-KURORTY-COSTA-BRAVA

Lotnisko Girona - brama wjazdowa na Costa Brava i Costa Maresme

Turyści przylatujący na lotnisko w Gironie tylko powierzchownie zwiedzali miasto, traktując je jako przerwa w wylegiwaniu się na plażach Costa Brava. A miasto warte jest poświęcenie większej uwagi i dokładnego zwiedzenia. Piękne sa muzea i stare miasto, także monumentalna katedra w Gironie. Poniżej w naszym Przewodniku po Hiszpanii więcej informacji przydatnych podczas zwiedzania Girony, oraz innych regionów Costa Brava i tej części Hiszpanii.

Zwiedzanie Girony

Miejsc, które warto zwiedzić w Gironie jest bardzo dużo, zwiedzanie można rozpocząć od malowniczego mostu Pont de Pedra na rzece Onyar, skąd rozprzestrzenia się widok kolorowych ścian domów, oraz zarys panoramy średniowiecznej starówki – Barri Vell. Przy moście odbywają się różnego rodzaju targi rzemiosła i sztuki z kolorowymi straganami.

Spacer po nastrojowych uliczkach starówki warto zacząć od głównego pasażu starego miasta tj. Ramola de Llibertat – ozdobionego ulicznymi rzeźbami (czasowe wystawy sztuki współczesnej). W tym miejscu, w kawiarniach, w restauracjach toczy się wspaniałe życie towarzyskie Girony. Z Ramoli, oraz jej przedłużenia Carter d’Argenteria dojdziemy do byłej dzielnicy żydowskiej – El Call Jueu - która zaczyna się od ulicy Carter de la Forca.

To prawdziwy labirynt uliczek i placów, jedna z najlepiej zachowanych średniowiecznych dzielnic żydowskich w Europie. Idąc ulicą Forca możemy zwiedzić Muzeum Sztuki Miasta – Museu d’historia de La Ciutat (https://www.girona.cat, czynne wt.-sb 10:00-14:00 i 17:00-19:00 a w Nd i święta 10:00-14:00, wstęp 3 euro, dzieci do 16 roku i emerycie –wstęp bezpłatny). W muzeum możemy poznać burzliwą historię miasta Girona od czasów prehistorycznych po współczesność.

Katedra w Gironie

Głównym zabytkiem Girony jest potężna gotycka katedra Catedral de Santa Maria de Girona, przy Placa de la Catedral (https://www.catedraldegirona.org; zwiedzanie z audio-przewodnikiem w miesiącach -IV-X 10:00-20:00, XI-III 10:00-19:00, podczas wizyty zwiedza się nawę, skarbiec i krużganki; cena biletu 5 euro, ulgowy 3 euro, w czasie mszy zwiedzanie tylko krużganków i skarbca odpowiednio 2-3 euro a w niedzielę bezpłatnie, w godz. 10:00-14.00 można zwiedzać tylko skarbiec i krużganki).

Okolice katedry były miejscem kultu od czasów rzymskich. Przed rozpoczęciem budowy katedry w 1038 r., stał tu mauretański meczet. Wiele elementów obecnej budowli pochodzi z XIV i XV wieku. Do starszych elementów należą m.in. XI-wieczna wieża północna, Torre de Carlomagno (Wieża Karola Wielkiego), jak również romańskie krużganki ze wspaniałymi kapitelami.

GIRONA

Bogato zdobiona fasada główna została przebudowana w XVIII wieku. Warto zwrócić uwagę na twarze, postacie ludzkie, herby oraz figury świętego Piotra i Pawła umieszczone po bokach wejścia. Duże wrażenie robi wnętrze wspaniałej katedry. Nie ma naw bocznych: jest tylko pojedyncza olbrzymia nawa z gotyckim sklepieniem rozpiętości 22 m - największa na świecie. Katedra w Gironie to wspaniały przykład katalońskiego gotyku, w którym liczył się ogrom budowli.

Ówcześni sceptycy twierdzili, że sklepienie nie jest bezpieczne, budowa ruszyła więc z miejsca dopiero po apelu architekta Guillermo Bofill, który zdołał przekonać kogo trzeba do słuszności przedsięwzięcia. W jednolitej bryle kamienia mieni się kolorowy witraż. Jedynym elementem naruszającym układ przestrzenny są wielkie organy zainstalowane w zeszłym stuleciu.

Muzeum sztuki w Gironie

Kolejnym miejscem, króre warto zobaczyć podczas wycieczki do Girony jest Museu d'Art de Girona z wybitną kolekcją sztuki romańskiej i gotyckiej (https://www.museuart.com;bilet 2 euro, ulgowy 1,5 euro). Znajduje się ono po wschodniej stronie katedry w odrestaurowanym Pałacu Biskupim. W pierwszych salach muzeum, znajdują się dzieła sztuki romańskiej: m.in. piękne Majestats (drewniane wizerunki Chrystusa owiniętego w tunikę) sprowadzone z różnych kościołów prowincji Girona.

Znajdują się również pozostałości z klasztoru Sant Pere de Rodes. Spośród wystawionych rękopisów zwraca uwagę XI-wieczna kopia dzieła Bedy Czcigodnego, oraz księga męki z klasztoru z Poblet. Na następnych piętrach kolekcja jest ułożona w porządku chronologicznym. Do najciekawszych należą XV-wieczne kolorowe retables, cudowne prace z okresu Renaixement, zwłaszcza piękny zestaw XVI-wiecznych obiektów liturgicznych oraz, na dwu ostatnich piętrach, dzieła sztuki katalońskiej z XIX i XX wieku. Trzeba też wspomnieć o kilku pięknych pracach XIX-wiecznego realizmu, oraz dziełach artystów tak zwanej szkoły z Olot.

Stare miasto w Gironie i inne atrakcje Girony

Warto też zwrócić uwagę na jeden z najbardziej znanych obiektów Girony, wieżę wielkiego kościoła Sant Feliu. W 1581 r. wieżę uszkodził piorun; nigdy już jej nie odbudowano. Kościół łączy w sobie harmonijnie style tj.romański, gotycki i barokowy. Można tam zaglądnąć rano lub późnym popołudniem.

Ulice za kościołem, przy rzece, są bardziej zaniedbane niż reszta okolicy. Trafiają się tu namiastki dzielnicy czerwonych latarń, choć to chyba za dużo powiedziane, gdyż jest tu parę klatek schodowych, oraz przechadzające się tam i z powrotem samotne postacie lokalnych prostytutek. W każdym razie wcale nie jest tu groźnie. O wiele lepiej natomiast wyglądają ulice po drugiej stronie kościoła Sant Feliu. Wystarczy przejść się Calle Ballesteries, by dostrzec różnicę; zabytkowe domy zostały przekształcone w eleganckie galerie, oraz sklepy z antykami.

W dawnym klasztorze benedyktynów Montestir de Sant Pere de Galligants z XII wieku, znajduje się oddział muzeum Archeologicznego Kataloni- Museu d' Arqueologia de Catalunya (https://www.mac.cat,wstęp 2,30 euro osoby do 16 roku i emeryci bezpłatnie,czynne VI-IX wt-sb 10:30-13:30 i 16:00-19:00,nd i święta 10:00-14:30,X-V, wt-sb 10:00-14:00 i 16:00-18:00,nd. i święta 10:00-14:30).

Muzeum zawiera zbiory archeologiczne z comarki Girona, od czasów prehistorycznych po średniowiecze. Obok muzeum wytyczona jest ścieżka archeologiczna Passeig Arqueologic, możemy również zwiedzić fragment murów zachowanych w tej części miasta - Sant Pere. Jest tutaj inny romański zabytek - XII wieczne łażnie Banys Arabs (https://www.banysarabs.org, cena biletu 2 euro ulgowy 1 euro,czynne pn-sb 10:00-19:00,nd i św 10.00-14:00,X-III,pn-nd 10:00-14:00).

WYPOŻYCZALNIA-ROWERÓW-GIRONA

Informacje praktyczne Girona

Girona lotnisko
Lotnisko Girona-Costa Brava leży 12km na południe od Girony, na południowym wschodzie Katalonii. Bardzo dobrze skomunikowane lotnisko z resztą Costa Brava, Barceloną i Pirenejami. Dowiedz się więcej o lotnisku w Gironie z naszego przewodnika po Hiszpanii. Odloty, przyloty, połączenia lotnicze do Girony. Tanie linie lotnicze do Girony i na Costa Brava. Zobacz lotnisko Girona dokładne informacje.

Wypożyczalnia samochodów Girona
Kiedy wybierasz się na wakacje na Costa Brava w Hiszpanii z pewnością szukasz taniego i dobrego wynajmu samochodu w Gironie na Costa Brava. W naszym przewodniku po Gironie i Costa Brava znajdziesz najlepsze wypożyczalnie samochodów w Gironie i na Costa Brava w Hiszpanii.

Pogoda w Gironie
Prognoza pogody w Gironie. Aktualne temperatury w mieście. Opady, ciśnienie atmosferyczne. Pogoda na dziś i następne 4 dni tygodnia. Sprawdź w naszym przewodniku średnie temperatury roczne w Gironie i pogodę w Gironie o różnych porach roku. Sprawdż pogodę w Gironie przed planowaniem wakacji lub wczasów na Costa Brava.

Mapa Girona
Interaktywna mapa Google Girony i najbliższych okolic miasta w hiszpańskiej Katalonii. Korzystaj przy planowaniu wakacji lub urlopu w Gironie.

Hotele Girona
Zarezerwuj hotel w Gironie. Wybór tanich hoteli w Gironie. Zakwaterowanie i noclegi w Gironie. Jeżeli podróżujesz przez lotnisko w Gironie w Hiszpanii, na naszych stronach znajdziesz hotel w Gironie. Sprawdź ceny noclegów i zarezerwuj on-line. Selekcja tanich noclegów i hotelów wyższej kategorii w Gironie. Sprawdż opinie hoteli w Gironie, porównaj ceny hoteli i zarezerwuj on-line.

Loty do Girony
Tanie loty do Girony z Polski i innych krajów Europy Wschodniej i Zachodniej. Wyszukiwarka Skyscanner wszystkich lotów do Girony w Hiszpanii. Wybierz najtańsze loty do Girony, zarówno gdy planujesz wczasy na Costa Brava jak również wycieczkę do Barcelony z biura podróży. Sprawdź ceny biletów lotniczych do Girony w Hiszpanii.

Girona plaże, wycieczki i ośrodki narciarskie
Wybrzeże Girony znajdujące się 30km od miasta, czyli Costa Brava oferuje jedne z najlepszych plaż w Hiszpanii. Gdzie znajdziemy krystalicznie czystą wodę w morzu, malownicze zatoczki i piaszczyste plażę idealne na wczasy i wakacje w Hiszpanii. Dowiedz się więcej o plażach w Gironie, wycieczkach za miasto i ośrodkach dla narciarzy w pobliskich Pirenejach. Dowiedz się więcej z naszego Przewodnika po Hiszpanii o plażach, wycieczkach i nartach w Gironie. Więcej informacji turystycznej.

Informacja turystyczna Girona
Biuro informacji turystycznej w Gironie znajduje się pod adresem:
Tourism office in Girona
Rambla de la Llibertat, 1 - 17004
Phone: 972 226 575 Fax: 972 226 612
E- mail: turisme@ajgirona.org

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij