Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Mollet del Valles

Mollet del Vallès to miasto i gmina położone w zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego. Wchodzi ono w skład prowincji Barcelony i Wspólnoty Autonomicznej Katalonii. Bardzo ważną rolę dla dalszego rozwoju Mollet del Vallès pełni bliskość Barcelony. Miasta te są oddalone o 17 kilometrów. Dzięki dobrze rozbudowanej sieci komunikacyjnej, odległość tę można pokonać w ciągu zaledwie kilkunastu minut.

Mollet del Vallès zajmuje powierzchnią wynoszącą 10,80 kilometrów kwadratowych. Ten niewielki obszar zamieszkuje aż 52 tysięcy ludzi. Statystyki te przekładają się na wysoki wskaźnik gęstości zaludnienia, który wynosi około 4,8 tysięcy mieszkańców, przypadających na jeden kilometr kwadratowy.

Mollet del Vallès jest interesujące dla wielu turystów głównie ze względu na bliskość tego miasta do Barcelony. Warto także prześledzić, jak wygląda odległość między Mollet del Vallès a największymi i najważniejszymi miastami Hiszpanii:

Madryt – 513 km
Bilbao – 463 km
Walencja – 318 km
Sewilla – 843 km
Murcja – 488 km
Alicante – 424 km
Kordoba – 724 km
Palma de Mallorca – 222 km
Malaga – 784 km
Saragossa – 258 km
Las Palmas de Gran Canaria – 2189 km

W pobliżu Mollet del Vallès zostało też usytuowanych kilkanaście niewielkich i bardzo malowniczych miejscowości. Do tej kategorii z pewnością trzeba zaliczyć : Martorelles 2.9 km, Santa Perpetua de Mogoda 2.9 km, Montmeló 3.2 km, Sant Fost de Campsentelles 3.4 km ,La Llagosta 3.5 km, Parets del Vallès 4.1 km , Santa Maria de Martorelles 4.1 km, Montornès del Vallès 4.2 km, Polinyà 5.1 km, Palau-solità i Plegamans 6.1 km, Lliçà de Vall 6.1 km , Vilanova del Vallès 6.5 km

Miastami partnerskimi Mollet del Vallès są włoskie Rivoli i nikaraguański Cinco Pinos.

Mollet del Vallès znajduje się w strefie wpływów klimatu morskiego. Region ten charakteryzuje się występowaniem suchych i gorących lat, a także stosunkowo łagodnych zim, w czasie których temperatura z rzadka osiąga wartości poniżej O0C. Na tym obszarze odnotowuje się też rzadkie i skąpe opady deszczu, których roczna liczba nie przekracza 500mm.

MOLLET-DEL-VALLES

Historia

Na terenie Mollet del Vallès odnaleziono wiele pozostałości archeologicznych, które każą przypuszczać, że pierwsi ludzie osiedlili się na tym obszarze w czasach starożytnych. Najstarsze pisemne wzmianki o tej miejscowości pochodzą z X wieku. Dokumenty te wspominają między innymi romański kościół San Vicente. Do naszych czasów przetrwała średniowieczna dzwonnica.

Między XII a XIV wiekiem obszar dzisiejszego Mollet del Vallès znajdował się pod jurysdykcją biskupstwa Barcelony. Mieszkańcy tego regionu byli w praktyce poddanymi biskupa. W 1393 roku Mollet del Vallès stał się częścią korony i mogło wybierać kilku przedstawicieli do rady Barcelony.

Przyczyniło się to do wzmocnienia organizacji życia zbiorowego regionu. W tym czasie na tym terenie zaczęły powstawać pierwsze związki i kurie. Regularny wzrost liczby ludności sprawił, że w podjęto decyzję o przebudowie i powiększeniu kościoła San Vicente. Budynek nie przetrwał jednak do naszych czasów, gdyż jego większa część została zniszczona podczas wojny o niepodległość Hiszpanii, toczonej w latach 1809-1814.

Rejon Mollet del Vallès był świadkiem ważnych wydarzeń historycznych, które rozgrywały się w Katalonii w XIX i XX wieku. W czasie wojny o niepodległość Hiszpanii wojska iberyjskie pokonały tu oddziały francuskie w 1810 roku. Z kolei podczas wojny domowej, toczonej w latach 1936- 1939 między wojskami rządowymi a armią generała Francisco Franco, centrum Mollet del Vallès zostało zbombardowane przez generalskich lotników. Wydarzenie to doprowadziło do ogromnych zniszczeń i śmierci wielu mieszkańców miasta.

Atrakcje

Na terenie miasta znajduje się wiele intrygujących budynków, które przypominają o długiej i skomplikowanej historii Mollet del Vallès. Do najciekawszych zlokalizowanych tam zabytków należy bez wątpienia zaliczyć :
Masia de Can Borrell – to gospodarstwo pochodzące z XIII wieku. Jest ono zorganizowane wokół centralnego i podłużnego korpusu. Charakterystycznym elementem konstrukcji jest wieża obronna.

Pierwsze wzmianki o tym miejscu pojawiają się już w roku 1006, kiedy to człowiek imieniem Borrelus sprzedał trzy połacie winnic. Po raz kolejny miejsce to zostało wspomniane w 1329 roku. Przez wiele lat powstawały dokumenty, które mówiły o wielu właścicielach gospodarstwa, noszących nazwisko Borello. Zazwyczaj byli to wpływowi i bogaci ludzie.

Centro Cultural La Marineta – To stary, pochodzący z XVI wieku budynek mieszkalny. Począwszy od XIX wieku w tym miejscu znajdował się hotel, dzierżawiony i zarządzany przez rodzinę Caldero. Zatrzymywało się w nim wielu podróżnych, którzy podróżowali trasą wiodącą z Vic do Barcelony i odwrotnie. Człon „Marineta” pojawił się w nazwie lokalu dopiero na początku XX wieku, kiedy jego ówczesny właściciel Miquel Bosch Caldero nadał mu to miano na cześć swojej żony, Marii Damm. W późniejszych latach budynek spełniał rolę restauracji i baru. W XX wieku było to bardzo popularne miejsce spotkań. W 1984 roku La Marineta została wykupiona przez radę miasta i od tego czasu konstrukcja ta pełni rolę centrum kultury.

Masia Can Mula – to kolejne stare domostwo, które zostało przebudowane i spełnia obecnie ważną rolę dla społeczności Mollet del Vallès. Przez wiele lat budynek był rezydencją rodu Ros, właścicieli nieistniejącej już fabryki włókienniczej. Masia Can Mula jest otoczony przez niewielki park, który wcześniej był prywatnym ogrodem . Budynek został odnowiony i rozbudowany w 1990 roku i od tego czasu jest biblioteką miejską.

DECATHLON-HISZPANIA

Museu Abelló. Municipal d'Art Foundation – to muzeum sztuki, które zostało stworzone przez miasto w latach 90 XX wieku. Znajdują się w nim prace podarowane instytucji przez malarza i przedsiębiorcę Joana Abelló. Placówka mieści się w modernistycznym budynku, wzniesionym w 1908 roku i odnowionym na początku lat 90. Oficjalne otwarcie muzeum nastąpiło 29 marca 1999 roku. Placówka podzielona jest na trzy piętra i piwnicę. Na parterze i pierwszym piętrze znajduje się tymczasowa hala wystawowa.

Muzeum posiada w swoich stałych zbiorach pracę artystów z XIX i XX. Znajduje się tam także kilka starszych egzemplarzy, które w miniaturze prezentują ewolucję rozwoju sztuki na Półwyspie Iberyjskim. W muzeum przechowywanych jest kilka rzeźb romańskich, przedstawiających wizerunek Filipa II, a także mała kolekcja dzieł tworzącego na przełomie XVI i XVII wieku artysty Juana Pantoja de la Cruz.

Na drugim piętrze znajduje się stała ekspozycja zawierająca dzieła stworzone przez fundatora muzeum.
W skład placówki wchodzi także Casa del Pintor Joan Abello. To budynek, w którym na świat przyszedł fundator muzeum. Znajduje się tam wiele dzieł, które wchodziły w skład wielkiej kolekcji, jaką w trakcie swojego życia zgromadził Joan Abello. Odwiedzający to miejsce turyści mogą zobaczyć zabytki sztuki sakralnej, dzieła wykonane przez afrykańskie plemiona, przykłady sztuki orientalnej, kolekcje szkieł, liczne plakaty byków, kostiumy, czy kompozycje stworzone przez Picassa i Dalego.

Warto także odnotować, że w 1992 roku w Mollet del Vallès zostało rozegranych kilka konkurencji Letnich Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie. Do dnia dzisiejszego dnia można oglądać areny, na których rywalizowali najlepsi sportowcy na świecie. W mieście znajduje się także dobrze rozbudowana infrastruktura sportowa. Na terenie Mollet del Vallès znajdują się dwa nowoczesne boiska piłkarskie, i duża hala, na której panują świetne warunki do uprawiania koszykówki. W mieście coś dla siebie znajdą także miłośnicy innych sportów – na terenie Mollet del Vallès powstawały liczne bieżnie, korty tenisowe, baseny i siłownie.

Odwiedzając Mollet del Vallès warto też spróbować przysmaków miejscowej kuchni. Gastronomia Katalonii jest oparta przede wszystkim na składnikach popularnych w szeroko pojmowanej kuchni śródziemnomorskiej. Do dań przygotowanych w okolicach Barcelony często dodaje się pomidory, oliwki, owoce morza, ryby, świeże zioła czy czosnek. Gastronomii tego regionu dopełniają także grzyby oraz regionalne wędliny, takie jak fuet bottifara, czy llonganisa.

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych posiłków spożywanych w Katalonii jest Escalivada. Jest to rodzaj sałatki, którą zazwyczaj wykonuje się z warzyw upieczonym popiele. Czasami są one grilowane. Najpopularniejszymi i najczęściej używanymi składnikami tego dania są pomidory, papryki, cukinie i bakłażany, jednak niektórzy kucharze wykorzystują też inne warzywa. Dzięki zgrilowaniu lub upieczeniu w popiele , sałatka uzyskuje charakterystyczny posmak dymu. Tak przygotowane warzywa powinny zostać pokrojone w paski, a następnie skropioną oliwą z oliwek i posypane czosnkiem i solą.

Kolejną popularną potrawą pochodzącą z regionu Katalonii jest Zarzuela del mariscos. Jest to specyficzny rodzaj znanego w Polsce gulaszu, jednak do jego ugotowania wykorzystywane są owoce morza. Danie to czasami określa się mianem hiszpańskiej bouillabaisse. Zarzuela del mariscos jest wykonywana najczęściej w okresie letnim, kiedy to odbywają się połowy ryb. Są one w następnej kolejności gotowane na ogniskach.

Dużą popularnością w Katalonii cieszy się także Escudella. Jest to zupa, którą przygotowuje się z różnych gatunków mięsa i warzyw. O tym, jak wielką rolę pełni dla regionu najlepiej świadczy fakt, że zupa jest często nazywana narodową potrawą Katalonii. To tradycyjne danie wigilijne w każdym katalońskim domu. Poprawnie przygotowaną Escudelle powinno się wykonywać z boczku, wieprzowiny, kości wieprzowych i wołowych, świńskich uszu. Mięso gotuje się razem z warzywami, takimi jak kapusta, ziemniaki, fasola, czy czosnek. Escudelle należy też odpowiednio przyprawić za pomocą szafranu i tymianku, aby nadać jej charakterystyczny i intensywny posmak. Aby poprawnie przyrządzić zupę należy gotować ją długo i powoli.

MOLLET-DEL-VALLES

Mollet del Vallès jest często odwiedzanym ośrodkiem Katalonii. Na ten stan rzeczy wpływa duże bogactwo historyczne i kulturowe miasta, a także bliskość do Barcelony. Każdego roku przez miasto przejeżdża tysiące turystów, którzy mogą odpocząć w jednym z wielu znajdujących się w Mollet del Vallès hoteli. Jednym z najbardziej popularnych pensjonatów w mieście jest Hotel HC*** Mollet Barcelona.

Jego największych atutów jest znakomita lokalizacja – znajduje się on w pobliżu autostrad AP- 7, i C-17, które zapewniają szybki i komfortowy dojazd do Barcelony. 4 kilometry od hotelu powstał też tor formuły 1 Circuit de Catalunya w Montmeló. HC*** Mollet Barcelona oferuje swoim gościom przestronne i komfortowe pokoje, które zostały wyposażone w klimatyzację i telewizory LCD. W każdym z nich znajduje się także balkon. W kompleksie działa też restauracja, serwująca świeże dania kuchni katalońskiej. Co ważne, na terenie całego hotelu można korzystać z bezpłatnego WiFi.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij