Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Montjuic Barcelona

Strome wzgórze, widoczne z wielu miejsc Barcelony, nosi nazwę Montjuic, leży w południowo-zachodniej części miasta. Nazwa Montjuic, pochodzi od diaspory żydowskiej, która kiedyś mieszkała na stokach tej barcelońskiej góry. Góra Montjuic była zamieszkana od niepamiętnych czasów. W czasach prehistorycznych pełniła ważną rolę obronną, szczególnie w trudnych czasach dla Barcelony. To znakomite miejsce strategiczne. W dzisiejszych czasach można spacerować po ogrodzie botanicznym na stoku Montjuic, można odwiedzić kilka muzeów, wybrać się do teatru i wysłuchać koncertu w amfiteatrze na wolnym powietrzu. Można skorzystać z kolejki linowej na szczyt Montjuic, o której piszemy w dalszej części naszego przewodnika po Barcelonie.

W XVII wieku na stokach Montjuic wybudowano obronny zamek. Jednak większość obiektów interesujących dla zwiedzającego turysty w Barcelonie, pochodzi z początków XX wieku, kiedy to z okazji Wystawy Światowej w 1929 roku, przetransformowano zielone wzgórze w centrum kulturalne Barcelony.
Światowa Wystawa w 1929 roku, miała katapultować Barcelonę w krąg światowych metropolii i trwale zapisać Barcelonę na mapie Europy. Do dziś na Montjuic odbywają sie kongresy, wystawy handlowe i targi, aczkolwiek wiele wystaw przeniosło się do pobliskiego L'Hospitalet. Dopiero w 1992 roku, przed Igrzyskami Olimpijskimi w Barcelonie, górę Montjuic ponownie odnowiono i dodano światowego splendoru.

Jeden dzień może nie wystarczyć ...

Na zwiedzenie najciekawszych atrakcji turystycznych Montjuic, muzeów, galerii i ogrodów, oraz Wioski Hiszpańskiej (Poble Espanyol) może nie wystarczyć jednego dnia, szczególnie jeśli w planach macie inne zabytki w Barcelonie. Dodatkowo można zwiedzić na Montjuic, stadiony i budynki, wzniesione na Igrzyska Olimpijskie w Barcelonie w 1992 roku.

Poniżej przedstawiamy konieczne do zobaczenia zabytki na Montjuic. Planując zwiedzanie Montjuic, dobrze jest się troche przygotować z powodu ogromnego obszaru do zobaczenia i zwiedzenia w krótkim czasie. Część galerii i muzeów otwierana jest i zamykana, o różnych porach dnia.
Koniecznymi miejscami do zwiedzenia na Montjuic to Museu Nacional d'Arte de Catalunya MNAC, dalej Fundacio Joan Miro z obrazami najznakomitszego katalońskiego artysty. Warto zwiedzić Pavello Mies van der Rohe, oraz Palau Nacional.
Nie zapominajmy iż Stadion Olimpijski znajduje się na Montjuic, gościł on, ceremonię otwarcia i zamknięcia Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku.

BARCELONA FUNDACIO MIRO
Muzeum Fundacio Miro w Barcelonie
  BARCELONA MONTJUIC
Montjuic w Barcelonie

 

Jak dojechać na Montjuic w Barcelonie

Najwygodniej, dla planujących zwiedzanie Montjuic, będzie po prostu wysiąść z autobusu turystycznego, kursującego dookoła Barcelony np. "Barcelona Bus Turistic". Ceny biletów, godziny kursowania i trasy autobusu turystycznego tutaj: Barcelona Bus Turistic. Co kilkanascie minut (latem co kilka minut), autobus zatrzymuje się na szczycie Montjuic, oraz przy muzeum Fundacio Miro. Można w kazdej chwili wysiąść, zwiedzić Montjuic i wyruszyć w dalsza trasę po Barcelonie. Inną opcja dostania się na szczyt góry jest autobus nr. 193, który kursuje dookoła wzgórza i wraca na Placa Espanya. Inne opcje transportu na Montjuic poniżej:

Kolejka Linowa
Teleferic de Montjuic. Kolejka linowa na szczyt Montjuic przewozi turystów z Aninguda de Miramar do zamku i z powrotem, w małych czteroosobowych wagonikach. Dobra atrakcja dla dzieci dużych i małych w Barcelonie.

Kolejka turystyczna
Tren Turistic de Montjuic. Kolejka turystyczna kursująca z Placa d'Espanya dociera do wszystkich atrakcji turystycznych na Montjuic, włącznie z zamkiem na górze. Przejechanie całej trasy kolejką, trwa prawie godzinę. Bilet na kolejkę pozwala tylko na jeden przejazd, ale podróż można przerwać dowolną ilość razy.

Autobus
Z centrum Barcelony, z Placa d'Espanya numer 13 do Caixa Forum i Poble Espanyol, autobus o numerze 50 do Caixa Forum i Poble Espanyol, terenów olimpijskich i także stacji kolejki linowej i linowo szynowej.

Metro
Stacja metra Espanya do początku ulicy Avinguda de la Reina Maria Cristina. Stąd już łatwo dojść na piechotę do Caixa Forum, Poble Espanyol i Museu Nacional d'Art de Catalunya (MNAC). Na tereny olimpijskie też łatwo wjechać ruchomymi schodami, tuż za muzeum.

Kolejka linowo szynowa
Fenicular de Montjuic kolejka linowo szynowa, kursująca od stacji metra Paral.lel. Na górnej stacji kolejki Fenicular de Montjuic, tuż przy Avinguda de Miramar, można się przesiąść na kolejke linową, albo dotrzeć na piechotę do muzeum Fundacio Joan Miro.

DROGA NA MONTJUIC BARCELONA
Droga na Montjuic w Barcelonie
  KOLEJKA LINOWA BARCELONA
Kolejka linowa na Montjuic w Barcelonie

 

Największe atrakcje turystyczne na Montjuic

Stadion Olimpijski w Barcelonie
Stadion to gospodarz Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku. Było to przełomowe wydarzenie dla Barcelony, które katapultowało miasto w poczet największych i najbardziej spektakularnych miast nie tylko w Europie, ale i na świecie. Miasto zostało w wielu miejscach zupełnie przekształcone i przebudowane w bardzo nowoczesną metropolię, przciągającą w tej chwili, miliony turystów z każdego zakątka świata.

Stadion Olimpijski w Barcelonie mieści 65 tysięcy widzów, został wybudowany w 1929 roku na Światową Wystawę odbywającą się w Barcelonie. W dniu dzisiejszym Stadion Olimpijski jest domem dla drużyny piłkarskiej RCD Espanyol. Obok stadionu można zwiedzić kompleks basenów olimpijskich Piscines Bernat Picornell, również wybudowanych na Olimpiadę w Barcelonie w 1992 roku. Spektakularne widoki na Barcelonę, szczególnie z basenów.

Poble Espanyol
Wybudowane na światową wystawę w 1929 roku, pozostaje bardzo atrakcyjnym miejscem do zwiedzania tej części Barcelony. Wioska składa się z ulic i placów, przy których stoją słynne miniaturowe budowle, kojarzące się z Hiszpanią. Można poznać całą Hiszpanię w ciągu godziny. Możesz przeżyć przyśpieszony kurs hiszpańskiej architektury. W tej chwili w Poble Espanyol znajdziesz dziesiątki restauracji, kawiarni, barów i lokali, oraz placów zabaw dla dzieci. Do zwiedzania pozostaje 117 budynków.

MNAC Museu nacional d'Art de Catalunya
Chyba najlepsze muzeum w Barcelonie i najlepsza z placówek kulturalnych w Hiszpanii. Unikalne na światową skalę zbiory malarstwa średniowiecznego, wspaniała kolekcja europejskiej sztuki renesansu i baroku. Także XIX wieczna i XX wieczna sztuka katalońska. Muzeum mieści się w majestatycznym Palau Nacional. Ten budynek był główną atrakcją podczas Wystawy Światowej w 1929 roku, która odbywała się w Barcelonie. Budynek mało brakowało, zostałby rozebrany, jednakże pomysł upadł i w 1934 roku w pomieszczeniach Palau Nacional otworzono Museu Nacional d'Art de Catalunya w skrócie MNAC.

Zamek Montjuic. Castell de Montjuic
Widoki z zamku są przepiękne na Barcelonę i port. Wzgórze wznosi się na 173 metry. Przez 400 lat zamek był symbolem represji i miejscem, którego należało się bać. Łatwo do niego dotrzeć z muzeum Fundacio Miro, trzeba dojść do Teleferic de Montjuic. Podczas panowania generała Franco w Hiszpanii, na jego rozkaz stracono w zamku Lluisa Campanyasa, ostatniego prezydenta przedwojennych władz katalońskich. Zasięgnij więcej informacji o zamku Montjuic w naszym przewodniku po Barcelonie.

Cmentarz Montjuic
Bardzo ciekawe i nastrojowe miejsce, wchodząc na cmentarz, czujemy się jak cofnięci w czasie. Ci sami architekci, którzy projektowali Eixample, użyli swojego talentu, dla bogatych barcelończyków, którzy pochowani są w przepięknych i opływających bogactwem i bogatą ornamentyką, grobowcach. Cmentarz został zaprojektowany przez Leandro Albareda. Cmentarz zajmuje powierzchnię 56 hektarów. Wiele sławnych osób związanych z Barceloną, znalazło tutaj swoje ostatnie miejsce spoczynku. Dowiedz się więcej z naszego przewodnika po Barcelonie o cmentarzu Montjuic.

Barcelona Pavilion
Barcelona Pavilion został zaprojektowany przez Miesa van der Rohe, ojca modernistycznej architektury. Barcelona Pavilion leży w bliskiej odległości od Magicznych Fontann w Barcelonie i niedaleko Montjuic. Budynki zostały oddane do użytku na Światową Wystawę w 1929 roku. Po wystawie obiekt został zburzony, ale został odbudowany w latach 80-tych XX wieku. Dowiedz się więcej o Barcelona Pavillon, na stronach naszego przewodnika po Barcelonie.

Podsumowanie. Wszystkie zabytki i muzea znajdujące się na Montjuic w Barcelonie to: Muzeum Fundacio Miro, Muzeum Archeologiczne, czyli Museu d'Arqueologia, dalej Museu Ethnologic, MNAC Museu d'Art de Catalunya, Barcelona Pavilion, Poble Espanyol, Stadion Olimpijski w Barcelonie, oraz baseny i inne budynki związane z Igrzyskami Olimpijskimi w Barcelonie w 1992 roku.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij