Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Lleida

Informacje turystyczne o miejscowości Lleida w hiszpańskiej Katalonii. Lleida Liczba ludności 136 tys. Lleida (po kastylijsku Lerida) znajduje się w prowincji Katalonii, będąc jej stolicą zarazem oraz comarki Segrià. Znajduje się w środkowej Katalonii nad rzeką Segre, położona 106 km na zachód od Barcelony. Lleida jest najważniejszym ośrodkiem miejskim Katalonii, leżącym w głębi lądu. Posiada długą i bogatą historię, która sięga czasów rzymskich. Miasto rozbudowało się na północnym brzegu rzeki Segre wokół skalistego wzgórza zwieńczonego murami zamku i starej katedry. Między wzgórzem i rzeką, ściśnięte na zboczu rozciąga się stare miasto wzdłuż Calle Mayor.

Warto tu zobaczyć liczne zabytki jakie zachowały się do naszych czasów. Najważniejszym z nich jest La Seu Vella (Stara Katedra), jej budowa rozpoczęła się w 1203r. na gruzach starego meczetu muzułmańskiego. Kościół pw. Matki Boskiej został konsekrowany w 1278 r., a jego budowa ostatecznie zakończona w XIV w. Stanowi przykład stylu przejściowego pomiędzy stylem romańskim a gotykiem. Przy katedrze znajduje się dzwonnica o wysokości 70 m, z dwoma dzwonami średniowiecznymi (Silvestra odliczająca pełne godziny i Mónica odliczająca kwadranse) oraz pięcioma współczesnymi. W środku kościoła gotyckie rzeźby i freski.. X-IV, wt.-pt. 10.00-13.30 i 15.00-17.30, sb. 10.00-17.30, w ndz. i św. 10.00-15.00; V-IX, wt.-sb. 10.00-19.30 ndz. i św.10.00-15.00; wstęp 3 euro, bilet ulgowy 2 euro.

Lleida obiekty historyczne i zwiedzanie miasta

W pobliżu katedry znajdują się pozostałości arabskiej twierdzy Suda, przerobionej później na zamek królewski – El Castell del Rei. Poniżej znajduje się XVII-wieczna katedra La Seu Nova (Nowa katedra) i reprezentuje barok. Na uwagę zasługuje także Stary Szpital Matki Boskiej(XV-XVI w.), Budynek ten stanowi mieszaninę gotyku i stylu plateresco. Obecnie mieści się tu Institut d'Estudis Ilerdencs (placówka naukowa badająca i promująca historię, kulturę i sztukę prowincji Lleida), wraz z Gabinetem Numizmatycznym i salą archeologiczną. Na uwagę zasługujeSala Gotycka z barokowym retabulum poświęconym Matce Boskiej od Aniołów.

FOTO-STACJA-KOLEJOWA-LLEIDA-HISZPANIA
Dworzec kolejowy w Lleida

Romański Pałac Paerii , czyli magistratu w Lleidzie. Zbudowany w początkach XIII w. jako siedziba arystokratyczna, w 1383 r. została przekazany przez właścicieli miastu. Do dziś służy jako siedziba władz Lleidy. W podziemiach budynku znajduje się La Morra, czyli średniowieczne więzienie.

Na kamiennych ścianach cel znajdują się kilkusetletnie napisy i rysunki wyryte przez ówczesnych więźniów. W pałacu mieści się też miejskie archiwum z najważniejszym zachowanym dokumentem – La Carta Pobla, czyli aktem z 1150 r. regulującym lokalne prawo i zależności pomiędzy mieszkańcami prowincji.

Zwiedzanie i atrakcje turystyczne w Lleida
W tym rozdziale przewodnika po Katalonii znajdziesz wszystkie informacje dotyczące Lleida w Katalonii. Wszystko co pownieneś wiedzieć przed zwiedzaniem tego hiszpańskiego miasta. Informacje praktyczne, zabytki i mnóstwo ciekwych informacji o Lleida w Hiszpanii.

Ponadto przez Lleidę przebiega szlak św. Jakuba, na którym możemy podziwiać kościoły z różnych przedziałów czasowych. Lleida to także liczne muzea i teatry. Tereny Prowincji Lleida to obszar rolniczy, co wpływa korzystnie na lokalne atrakcje kulinarne – w homarce produkuje się świetną oliwę, w regionie tym można także posmakować smacznych potraw mięsnych i warzywnych oraz ślimaków. Lleida posiada też ciekawe święta, związane z rolnictwem oraz kultem świętych, m.in. w Święto Jesieni, w dzień św. Michała (29 września) odbywa się słynny na cały kraj Targ Rolny.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij