Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Badalona

Badalona to jedno z największych miast hiszpańskiej Katalonii, jak również całej Hiszpanii. Tutaj znajdziesz turystyczne informacje o tym mieście w pobliżu Barcelony. Przydatne informacje przed planowaniem podróży na Costa Brava, do Barcelony i na zwiedzanie południowych, hiszpańskich wybrzeży. Poznaj lepiej Badalonę w Katalonii. Przewodnik po mieście Badalona.
Macie zamiar odwiedzić malowniczą Katalonię? Zwiedzacie Barcelonę i nie wiecie gdzie udać się na nieco spokojniejszy odpoczynek? Odpowiedź jest bardzo blisko. W północno – wschodniej części kraju, kilka kilometrów od stolicy Katalonii jest malownicza Badalona. Miasto to jest trzecim co do wielkości populacji miastem w Katalonii, zaraz po Barcelonie i L`Hospitalet de Llobregat, jest ono częścią zespołu miejskiego Barcelony.

Badalona została założona jako Baetulo w III wieku przed naszą erą, przez Starożytnych Rzymian. Pierwsze ślady ludzi jednak datuje się na 3000 rok przed naszą erą. Badalona, którą znamy z dzisiejszych czasów, zaczęła powstawać około X wieku, gdy wybudowano pierwsze domy wokół dawnej starej rzymskiej osady. Powstały w ten sposób dwie części miasta, miejska wokół placu i kościoła, oraz wiejska, poza murami miasta. Ta osobliwa dwudzielność miasta zachowała się do połowy XVIII wieku. W XIV wieku wybudowano w Badalonie klasztor Sant Jeroni de la Murta, który służył monarchom kościoła jako rodzaj letniej rezydencji. To właśnie w tym klasztorze przyjęto Krzysztofa Kolumba gdy powrócił ze swojej wyprawy do Ameryki. Mimo długiej historii dopiero w roku 1897 Badalona otrzymała prawa miejskie.

Badalona to miasto gdzie jest dobrze rozwinięty przemysł włókienniczy, chemiczny, metalowy i budowlany. Okoliczne równiny umożliwiają rozwój rolnictwa. Uprawa skupia się na przetwórstwie zboża i owoców. Dzięki dobrym uwarunkowaniom glebowo – klimatycznym są tu duże zbiory winogron i innych owoców, dzięki czemu rozwija się tutaj także produkcja hiszpańskiego wina. Badalona ma także port rybacki, który jest nie tylko portem dla łodzi zajmujących się rybołówstwem, ale także miejscem dla rzemieślników budujących łodzie.

Badalona ważny ośrodek turystyczny na Costa Dorada

To jednak nie wszystko co ma do zaoferowania to miasto. Jest to również znany ośrodek turystyczno wypoczynkowy z kąpieliskiem nadmorskim u wybrzeży Costa Dorada. Costa Dorada to w luźnym tłumaczeniu „Złote Wybrzeże”. Jest to teren obejmujący 214 kilometrów pasa wybrzeży Morza Śródziemnego. Na Badalonę przypada pięć kilometrów z tych malowniczych plaż, gdzie znajdziecie miejsce do wypoczynku, rekreacji i uprawiania sportów wodnych w nowoczesnym ośrodku sportowym.

Wypoczywając w Badalonie możecie udać się na plażę, na której możecie równie dobrze leniwie spędzić swój czas, wylegując się na ciepłym piasku, słuchając szumu morza, patrząc na błękitny lazur nieba, ale możecie też spędzić ten czas bardziej aktywnie. Plaże Badalony chwalone są za swoją czystość i atmosferę sprzyjającą odpoczynkowi. Jest to piękna plaża usytuowana z dala od zgiełku miasta, a jednak zaledwie kilka przysłowiowych kroków od centrum Badalony i jedynie 10 km od Barcelony.

BADALONA-NA-COSTA-DORADA-W-HISZPANII
Plaże i ulice Badalony na Costa Dorada

Ponieważ Badalona jest właśnie zlokalizowana zaledwie 10 kilometrów od Barcelony, wielu jej mieszkańców wypoczywa właśnie tutaj. Dzięki takiej lokalizacji dojazd z Barcelony do Badalony jest bardzo łatwy, można się tutaj dostać metrem, autobusem, czy najszybszą drogą – pociągiem. Podróż z Barcelony do centrum Badalony, które jest blisko zarówno do plaży, jak i historycznych dzielnic miasta, trwa maksymalnie dwadzieścia minut.

Lokalne fiesty i uroczystości w Badalonie

Jeśli traficie tutaj w maju, może będziecie mieli szczęście i będzie się tu odbywać dwudniowa fiesta majowa. W przededniu święta patrona miasta - San Anastasio odbywa się jedna z najważniejszych fiest Badalony, fiesta Quema del Demonio, która pierwszy raz miała miejsce w 1940 roku i od tamtej pory, co roku jest powtarzana i świętowana.

Fieście towarzyszą pokazy sztucznych ogni, tańce, głośna muzyka a wszystko zwieńczone jest kolorową paradą mieszkańców na plażę, na której spalona zostaje wielka drewniana figura diabła. Święto można porównać ze świętem ognia w Walencji, Fallas de Valencia. Drugi dzień majowego świętowania przypada na fiestę San Anastasio organizowaną dzień później. Jest to kolejna kolorowa zabawa, której towarzyszą organizowane w całym mieście festiwale i inne wydarzenia ważne dla społeczności Badalony.

Historia i atrakcje turystyczne Badalony

Kiedy nasycicie się urodą plaży i morskich kąpieli, możecie udać się na spacer po centrum miasta. Powinniście koniecznie zobaczyć ruiny rzymskich term, stare osady iberyjskie, czy też średniowieczne kościoły i klasztory, a także stare katalońskie wiejskie domki. Warto też odwiedzić Badalońską promenadę La Rambla, wybudowaną w 1878 roku, zlokalizowaną prawie przy samym morzu, oddzieloną od plaży jedynie torami kolejowymi. Warto także zobaczyć Teatr Zorilla zbudowany w XIX wieku.

W międzyczasie teatr został zamknięty i ponownie otworzony w 1999 roku i działa do dzisiaj. Innym ciekawym zabytkiem jest Zamek Godmar położony poza miastem. Jest to budowla z X wieku, która z czasem zmieniała się, była przebudowywana i aktualnie zachowały się głównie elementy z XV wieku. Musicie także odwiedzić Miejskie Muzeum archeologiczno – historyczne w Badalonie. Muzeum poświęcone jest historii regionu. Możecie również udać się na spacer po molo Pont Del Petroli. Ten spacerowy pomost został wybudowany w latach sześćdziesiątych i sięga 250 metrów w głąb morza.

NATURYSCI-FOTOGRAFIE-PLAZA
Playa del Coco w Badalonie raj dla naturystów

Miasto jest także siedzibą dla zabytkowej gorzelni, która produkuje słynny likier Anís del Mono, luźno tłumacząc „małpi anyż”. Likier produkuje się w dwóch odmianach, likier suchy i likier słodki. Gorzelnia powstała w 1868 roku, a stworzyli ją przedsiębiorcy José i Vicente Bosch. Niedługo po otwarciu alkohol w niej produkowany stał się jednym z najbardziej słynnych alkoholi anyżkowych w Hiszpanii.

Z nazwą likieru wiążą się również anegdoty. Jedna z nich głosi, że przedsiębiorcy, którzy transportowali trunki do Ameryki, na jednym ze statków wracających zza oceanu, przywieźli małpkę, która stała się maskotką gorzelni. Według innej historii nazwa trunku - „małpiego anyżu” wzięła się z toczącej się dyskusji o pochodzeniu człowieka, małpa z głową człowieka, miała stanowić karykaturę Darwina głoszącego tę teorię.

Jeśli będziecie mieli ochotę spędzić czas w bardziej gwarnym miejscu, w którym znajdziecie wszystko w zasięgu ręki, możecie odwiedzić centrum handlowe Màgic Badalona. Znajdziecie tutaj sklepy różnych marek, restauracje i knajpki, a także zespół rekreacyjno rozrywkowy, zawierający kino, salony rozrywkowe z automatami do gier, oraz stołami do gry w bilard.

Szlaki górskie w pobliżu Badalony

Miasto otaczają góry La Sierra de Marina i są one tłem dla Badalony od strony północno – zachodniej. Są to góry o powierzchni przekraczającej 2000 hektarów, urzekające swoim krajobrazem i czystością przyrody. Ze względu na ekologię warto wspomnieć, że bliskość jednego z najbardziej zaludnionych regionów Katalonii nie wpłynęła negatywnie na piękno krajobrazów La Sierra de Marina. Wąwozy, strumienie i otaczająca je przyroda potrafią urzec niejednego amatora górskich spacerów. Najwyższym szczytem pasma jest Colina de Galzeran, wznoszący się 485 metrów nad poziomem morza.

Badalona alternatywa dla Barcelony na wakacje na Costa Brava lub Costa Dorada

Badalona to dobre miejsce dla osób lubiących spędzać wolne chwile w miejscu oddalonym od zgiełku miasta, ale będąc jednocześnie na tyle blisko wielkiego świata, aby móc do niego pojechać i w każdej chwili wrócić do swojego spokojnego hotelu. Jest to miejsce tańsze i mniej tłoczne od Barcelony, ale jednak na tyle blisko stolicy Katalonii, aby móc zwiedzić oba te miasta podczas jednego pobytu.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij